Julia Child ve své kuchyni. (zdroj: Wikimedia Commons)
Podle listů The New York Times byl Child své ženě velice oddaný „bez zjevných nejistot mužského ega“.
V dopisech, které po něm zůstaly a byly adresované jeho bratrovi, se vyznává ze svých citů a obdivu k manželce, stejně tak i k jejím dovednostem a kuchařskému talentu. O jeho lásce k Julii si můžete přečíst v jeho básních, které jí věnoval.
Manželství Julie a Paula zůstalo bezdětné.
Přirozený talent na vaření Julia rozhodně neměla. Do svých 30 let, než se provdala za Paula, bývala v kuchyni chodící katastrofou. Raději si proto připravovala večeře ze zmražených polotovarů.
První jídlo, které prý Paulovi uvařila, byly mozečky na červeném víně. „Nebylo to hezké na pohled ani dobré na chuť. Byla to hrůza!“ zavzpomínala Julia na neúspěch, který ji naštěstí od dalších pokusů v kuchyni neodradil.
„Baví mě u vaření pít víno. Někdy ho dokonce do jídla přileju.“
Po přestěhování do Paříže, kde kvůli Paulovým pracovním závazkům strávili několik let, začala Julia navštěvovat lekce v kulinárním institutu Le Cordon Bleu.
Šéfkuchaři a jejich mistrovství v oboru ji natolik učarovalo, že se posléze přidala do dámského kuchařského klubu, který si dal za cíl seznámit americké ženy s francouzskou gastronomií. Z této spolupráce vzešla dvoudílná kuchařka.
„Pokud se bojíte másla, použijte smetanu.“ (To Julia řekla o zdravém stravování.)
Svou první samostatně psanou knihu receptů Mastering the Art of French Cooking vydala Child až o devět let později. Jelikož šly knihy rychle na odbyt, brzy napsala díl druhý. Ani ten úspěch neminul. Ještě větší popularitě se těšil Juliin kuchařský televizní pořad The French Chef vysílaný od roku 1963.
Juliina kuchyně. (zdroj: Wikimedia Commons)
Vzhledem k nepříliš moderní technice 60. let se Juliin televizní pořad před vysíláním nijak neupravoval, což způsobovalo, že diváci mohli slyšet její přeřeky apod. K autentičnosti jejího projevu pak přispívaly její hlášky.
V jednom díle jí například vylétly z pánve kousky bramborové palačinky. Zvedla je a vhodila zpět na pánev se slovy: „Vždycky to můžete zvednout ze země, protože když jste sami v kuchyni, kdo to uvidí?“
„Jediný vhodný čas ke konzumaci dietního jídla je ten, když se připravujete na pečení steaku.“
Podle novinového článku, který vyšel v New Yorkeru v roce 1974, nosívala Julia téměř kamkoliv přes rameno velkou černou plátěnou tašku, o které se šuškalo, že je posvátná. Spíš než svaté artefakty ale obsahovala kuchyňské náčiní, bez kterého Julia nemohla žít. Co v tašce bylo?
Kolečko na řezání těsta, její oblíbená lopatka na mouku a dobře nabroušené nože. Začala ji používat po premiéře své televizní kuchařské show The French Chef a půjčovala ji pouze lidem, kterým naprosto důvěřovala. Takový to byl pro ni poklad.
Na konci 60. let jí byla diagnostikována rakovina prsu. Bohužel byla velice invazivní, lékaři proto se souhlasem Julie provedli mastektomii. Po desetidenním pobytu v nemocnici se dostala do hlubokých depresí, ani manžel na tom nebyl psychicky lépe.
„Rozhodně bych tiše nanašlapovala kolem radikální operace jako je mastektomie, protože to nestojí za to,“ řekla později o své operaci v naději, že se jiné ženy přestají nebo alespoň méně budou bát podobný zákrok podstoupit.
Osudné se Julii stalo až selhání ledvin 13. srpna 2004, dva dny před oslavou svých 92. narozenin. Poslední jídlo, které světoznámá kuchařka měla, bylo francouzská cibulová polévka.
Žlutá růže, která byla po Julii pojmenovaná. (zdroj: Wikimedia Commons)
⇒ Je po ní pojmenován druh žluté růže.
⇒ Byla první ženou, která vstoupila do americké kulinářské síně slávy.
⇒ V roce 2009 byl natočen film inspirovaný jejím životem Julie & Julia. Julii Child ztvárnila Meryl Streep.
⇒ Jejím nejoblíbenějším jídlem země galského kohouta byly portugalské ústřice servírované v rozpůlené škebli v omáčce meunière s přepuštěným máslem z Normandie. Vše doplněné skleničkou bílého vína z Pouilly-Fumé.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Letoviska u Baltského moře v Polsku se letos řadí mezi nejoblíbenější cíle českých turistů.
Minimální mzda činí pro letošní rok 20 800 a pobírá ji kolem 150 tisíc zaměstnanců, z celkových…
Ačkoliv je stárnutí přirozenou součástí lidského života, pro mnoho žen bývá obávaným strašákem.…
„Na Světový den štěstí připravujeme speciální ochutnávku čokolád, díky níž se dozvíte, proč je…
Restaurant Passage s výjimečnou kuchyní a vyhlášeným týdenním menu si našel pevné postavení mezi…
Po dlouhé zimě nakopněte orgasnimus superpotravinami! BIO zelený ječmen, BIO mladá pšenice, BIO…
Březen označovaný měsícem knih, je skvělou příležitostí podívat se na to, jak se mění český trh a…
Říká se, že těhotenství a mateřství by měly být nejkrásnějšími obdobími v životě. Ale ruku na srdce…