Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Elton John (72): Cesta ke slávě
Wikimedia Commons
O čem se mluví

Elton John (72): Cesta ke slávě

datum: 11. 7. 2019 0:03 autor: Nikola Staňková
Extravagantní umělec bude navždy spojen s písní Candle in the Wind, kterou zazpíval na pohřbu své blízké přítelkyně princezny Diany.

Reginald Kenneth Dwight (Elton) se narodil 25. března 1947 do rodiny Dwightových v Pinneru (Londýn). Tam mladík studoval, ale k maturitě nedošel. V sedmnácti opustil školu a nastartoval hudební kariéru.

Zázračné dítě

Elton začal s hrou na klavír už ve svých třech letech, o rok později dokázal zahrát různé písničky zpaměti a vystupoval na rodinných oslavách. Když v sedmi letech přišel do hudební školy, všichni se na něho dívali s otevřenou pusou, „že v tak nízkém věku dokáže zahrát několikastránková díla německého hudebního skladatele Händela,“ vzpomínal na něj jeden z jeho pedagogů. V jedenácti letech byl přijat ke studiu Královské hudební akademie.

Hudební nadání zdědil po svém otci Stanleym, který byl poručíkem královského letectva, a pro syna si představoval solidní zaměstnání, měl se stát bankovním úředníkem. Stanley Dwight hrál na trumpetu v poloprofesionální kapele Bob Millar Band, se kterou vystupoval na vojenských slavnostech a bálech. Vztah se synem nebyl ideální. Měli mezi sebou neshody a často se hádali. Sám zpěvák přiznává, že bizarní a divoké oblečení na koncertech mu pomáhalo odpoutat se od vzpomínek na dětství.

Trnitá cesta

Od šestnácti let hrál budoucí profesionální hudebník v mnoha doprovodných kapelách, ale i po hospodách a barech za pár drobných. Poté, co založil se svými kamarády hudební skupinu Bluesology v roce 1964, si přivydělával psaním písní pro zavedené umělce, protože jeho kapela mu moc slávy, ani peněz nepřinášela. O dva roky později přijal nabídku společnosti Liberty Records napsat song pro sebe. První skladba vznikla na podnět textaře Bernie Taupina, pozdějšího blízkého spolupracovníka.

Změna přišla v roce 1972, kdy se nechal Reginald Kenneth Dwight úředně přejmenovat na Eltona Herculese Johna, přičemž prostřední jméno Hercules používá jen zřídka. Otázkou zůstává, co ho ke změně jména vedlo, jestli touha odstřihnout se od rodiny, či snaha zalíbit se publiku. Každopádně to byla dobrá volba, protože už od roku 1973 se jeho skladby umisťují na předních příčkách hudebních žebříčků.

Otevřené přiznání

Když se veřejně přiznal nejprve k bisexualitě, později k homosexualitě, přišel po rychlém vzestupu ještě rychlejší pád. Po hitu Don’t Go Breaking My Heart, který vydal v roce 1976, byl značně vidět ústup Eltonovy popularity. Přidaly se k tomu zdravotní potíže, vypadaly mu vlasy, proto pak podstoupil jejich transplantaci. Homosexualita není jediná věc, o které Elton John otevřeně mluví. Od osmdesátých let se výrazně angažuje v boji proti AIDS. Jak sám říká:

Vyspal jsem se s půlkou Ameriky a jsem HIV negativní. Měl jsem z pekla štěstí a je mou povinností dluh splácet.

Jako mnohým jeho kolegům z hudební branže, ani jemu se nevyhnula závislost na alkoholu a drogách. Mj. holdoval šňupání koksu. V osmdesátých letech se účastnil anonymního setkání alkoholiků v Los Angeles a absolvoval i drsnou odvykací kúru, díky níž se ze závislostí vyléčil. V druhé polovině osmdesátých let pak přišel jeho comeback a s ním i respekt a uznání.

Životní partner

Koncem 60. let se Elton zasnoubil se svou první láskou, sekretářkou Lindou Woodrow. Plánovali svatbu, ale k ní nedošlo. Zpěvák v rozhovoru pro časopis Rolling Stones připustil, že je bisexuál. Přesto se v roce 1984 oženil s Němkou Renatou Blauel. V tisku se objevovaly spekulace, že sňatek je jen zástěrkou Eltonovy homosexuality. Manželství vydrželo čtyři roky. Začátkem devadesátých let přestal Elton John svou orientaci tajit a veřejně podporoval legalizaci sňatků lidí stejného pohlaví.

Jeho životním partnerem je kanadský filmový producent David Furnish, se kterým od roku 1993 tvoří pár. 21. prosince 2005 vstoupili do registrovaného partnerství a o 9 let později, když Velká Británie povolila sňatky homosexuálů, se v ten samý den stali manželi. Společně vychovávají dvě děti, které jim porodila dosud utajovaná náhradní matka, syny Zachara a Elijaha.

Hvězda první velikosti

V roce 1988 vyprodal celou Madison Square Garden a o rok později se s albem Sleeping with past vyšvihl mezi světovou hudební elitu, kde se drží dodnes. Ve spolupráci s Berniem Taupinem záhy po smrti lady Diany vznikla skladba Candle in the Wind, která zazněla na jejím pohřbu a stala se nejvíce prodávanou písní v hudební historii.

Nejlepší věc na rokenrolu je ta, že někdo jako já se může stát hvězdou.“  

V současné době pod režijní taktovkou Dextera Fletchera byl natočen životopisný film Rocketman. Snímek představuje celý život této hvězdy jako jednu velkou show. Elton John má hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy, voskovou figurínu v londýnském muzeu Madame Tussaud a byl pasován královnou do rytířského stavu. 

Obdržel několik cen Grammy, první v roce 1987. Skladba Can You Feel To The Love Tonight získala v roce 1995 Golden Globes za nejlepší originální píseň a ve stejném roce i Academy Awards.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Děti doplácejí na pandemická opatření, nemají imunitní paměť. Přijde masivnější šíření respiračních onemocnění

Děti doplácejí na pandemická opatření, nemají imunitní paměť. Přijde masivnější šíření respiračních onemocnění

Autor: MUDr. Richard Rýznar, pediatr, Datum: 26. 1. 2023 0:05

Aktuální masivní šíření koktejlu rozličných virů čekal podle známého pediatra MUDr. Richarda…

5+4 tipy na domácí tělocvičnu

5+4 tipy na domácí tělocvičnu

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 25. 1. 2023 0:05

Přemýšlíte, jak dodržet novoroční předsevzetí, že budete pravidelně cvičit? Pokud se vám nechce…

Co (ne)víte o rakovině děložního čípku?

Co (ne)víte o rakovině děložního čípku?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 24. 1. 2023 0:05

Leden je měsícem rakoviny děložního čípku. Věděli jste, co nemoc způsobuje a jak se jí vyhnout?

MUDr. Jan Strojil: „Objev antibiotik ovlivnil válku. Bohužel ale přestávají být účinná.“

MUDr. Jan Strojil: „Objev antibiotik ovlivnil válku. Bohužel ale přestávají být účinná.“

Autor: Šárka Podlenová, Datum: 23. 1. 2023 0:05

Lidé dříve umírali hlavně na infekce. Už téměř 100 let nám s infekcemi bakteriálního původu…

5 tipů jak nakupovat oblečení, aby nezůstalo ležet na dně skříně

5 tipů jak nakupovat oblečení, aby nezůstalo ležet na dně skříně

Autor: redakce ve spolupráci s Bárou Havlíkovou, stylistkou nákupního centra Metropole Zličín, Datum: 18. 1. 2023 10:00

Novoroční slevy jsou v plném proudu. Velké nápisy ve výlohách lákají na snížené ceny, a tak…

Koukáte do obrazovky víc než 3 hodiny denně? Unavené oči vzpruží brýle s filtrem modrého světla

Koukáte do obrazovky víc než 3 hodiny denně? Unavené oči vzpruží brýle s filtrem modrého světla

Autor: Šárka Pelcová, Datum: 17. 1. 2023 0:05

Telefony, PC, TV i úsporné žárovky produkují modré světlo. Je také součástí světelného spektra u…

Povánoční výprodeje jsou tu: Odhalte podvodné praktiky obchodníků

Povánoční výprodeje jsou tu: Odhalte podvodné praktiky obchodníků

Autor: -mav-, Datum: 9. 1. 2023 15:00

Jen co skončilo vánoční nákupní šílenství, je před námi období dalších slev. Všude, kam se podíváte…

Kde se vyplatí být veganem?

Kde se vyplatí být veganem?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 5. 1. 2023 8:00

Nový rok, nový jídelníček? Veganské svátky jsou pro mnohé startem do zdravějšího a ekologičtějšího…

Tip šéfredaktorky

Frances Clevelandová (†83): Nejmladší americká první dáma

11. 1. 2023 0:05 autor Markéta Vavřinová