Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Dneska chodí Mikuláš...
Profimedia
O čem se mluví

Dneska chodí Mikuláš...

datum: 5. 12. 2023 0:05 autor: Markéta Vavřinová
Vánoční atmosféru dodávají nejen rozsvícené vánoční stromy na náměstích, ale i tradice spojená s počátkem adventu - návštěva Mikuláše, čerta a anděla, kteří rozdávají sladkosti, uhlí či brambory.

Za vším stojí… svatý Mikuláš

Tradice spojené s návštěvou Mikuláše, čerta a anděla mají u nás kořeny hluboko v historii, přičemž jejich vývoj a transformace odrážejí proměnu společnosti. Původně šlo o křesťanskou událost, která měla hlavně připomínat víru, dnes jde o moderní svátek, který má pobavit celou rodinu. Jedno ale už po generace zůstává, a to je radost a smích, které Mikuláš, čert a anděl v této čarokrásné sezóně přinášejí.

Mikuláš, Čert a Anděl – tato tajemná trojice je neoddělitelnou součástí českého vánočního období. Očekávaná návštěva, při níž se děti radují z dárků a obávají pokárání, má v naší kultuře pevné místo. Jak moc se ale od dob vzniku tradice změnila a kolik za ni dnešní rodiče zaplatí?

Historie Mikuláše a jeho společníků v naší zemi sahá hluboko do minulosti. Kořeny této tradiční události jsou úzce spojeny s českou kulturou a zvyky. Vraťme se tedy na chvíli zpět v čase a pokusme se pochopit, proč je Mikuláš tak důležitý pro české rodiny.


Čerti a Mikuláš – pomáhají, nebo spíše škodí?

Mikulášská tradice

Tradice této oblíbené návštěvy má svůj původ v několika kulturních a historických prvcích. Mikuláš se objevil již ve 3. století a jako biskup maloasijské Myře se proslavil díky své laskavosti a štědrosti vůči chudým. Jeho památka se postupně stala symbolem dobročinnosti a ochrany dětí.

Dodnes tradují také příběhy o Mikulášově dobrých činech, jako například když zachránil dcery zadluženého obchodníka před nevěstincem. Jindy zase chodil po vesnici a poslouchal přes komíny, jestli neuslyší dětský pláč; pokud ano, tajně vhodil do domu peníze. A právě tak nejspíše vnikla novodobá tradice.


Vánoce ve světě

Biskupské hry a bolavé zuby

Mikuláš je neodmyslitelně spjat nejen s návštěvami domácností, ale také s průvody. První zmínky o nich se na našem území datují ke 13. století a vycházely z biskupských her, které probíhaly v klášterních školách. V 16. století pak přibyla nadílka a v 18. století začaly být průvody hitem i mezi běžnými lidmi.

Tehdy šlo obvykle o větší sešlost, kde se vedle známé trojice vyskytovaly i další postavy. Součástí oslav byly mikulášské trhy s různými dekoracemi, dobrotami a také zubařem.

Pro doktora bylo vyčleněno čestné pódium, na němž měl velký stůl, židli a také kolo s hrůzostrašně vypadajícími předměty. Jimi místo kovářů, ke kterým lidé kvůli nedostatku lékařů chodili obvykle, pomáhal od bolavých zubů, a to právě v rámci mikulášských oslav ve společnosti.


7 adventních zastavení na různých místech světa

Změna v tradicích

Typickým aspektem je příběh českého čerta a anděla, kteří společně s Mikulášem chodí do domácností. Tito zástupci dobra a zla představují výzvu pro děti, aby byly po celý rok hodné.

A přesně takto vypadala mikulášská trojice až do 50. let minulého století, kdy s potlačením církve šel do ústraní také Mikuláš. Až do počátku 90. let byl tak s veřejnými oslavami a průvody konec, mikulášská tradice ale přesto přetrvala. Jen místo oficiálních akcí chodili za dětmi jejich příbuzní a rodinní přátelé, kteří si většinou pod domácku vyrobený kostým nasazovali až na místě.


Co (ne)víte o vánočním stromku?

Divoké devadesátky

Později se mikulášské výpravy opět vrátily na denní světlo a chopili se jich především studenti a mladé lidé. Ti si ve většině případů chtěli spíše přivydělat nežli udržet tradici. A podle toho vypadala i kvalita.

Na pořadu dne tak byla nejen nedochvilnost, rodiče si ale často stěžovali také na nevhodné – mnohdy až děsivé kostýmy a sem tam dokonce na převeselé výpravy posilněné alkoholem. Rodiče si ale přesto sem tam mnuli ruce, že díky divokým a strašlivým čertům, sekaly děti latinu i několik následujících týdnů. Novinkou se ale stalo, že za návštěvu této party bylo potřeba pár desítkami korun zaplatit.


KVÍZ: Jak znáte české vánoční filmy a pohádky?

Nová doba, nový přístup

A jestli se ptáte, zda se v dnešní době udržela alespoň část této tradice, tak můžete spokojeně pokračovat. Podle průzkumu ČSOB totiž chodí do rodin nejčastěji kompletní trojice – Mikuláš, čert i anděl a navíc 2 % rodičů zve skupinu i ve větším počtu, třeba s více čerty. Jedna taková návštěva vyjde v průměru na 500 kč. Rodiče mají ale v dnešní době možností více. Profesionální herci se zhostili této tradice a za jejich účast zaplatí až několik tisícovek.

Navzdory tomu, že čtvrtina rodičů s menšími dětmi na Mikuláše návštěvu neobjednává, tak naopak hojně využívají návratu mikulášských průvodů. Rodiče, třeba i za vidinou úspor, častěji berou děti na podvečerní vycházku a čekají, že alespoň na chvilku skupinku Mikuláše, čerta a anděla potkají. Dárečky a sladkosti pak děti najdou po návratu z procházky doma.

Dalším trendem je také to, že obdarované nebývají pouze děti, nýbrž také dospělí, na které nezapomněly jejich babičky, či maminky. Mikulášský balíček pro větší i menší pak v dnešní době vyjde v průměru na 300 Kč na osobu.


Mikuláš u nás i ve světě
  • V Čechách a na Slovensku obchází Mikuláš rodiny 5. prosince. Spolu s andělem dává dětem sladkosti a drobné dárky a čert k nim přidává uhlí a brambory.
  • V Německu a Rakousku Mikuláše doprovází pacholek Ruprecht nebo děsivý pekelník Krampus. Je vysoký i přes dva metry a hrůzu z něj často mají i dospělí. Pekelník totiž zlobivé děti rovnou sežere.
  • Polským dětem rozdává dárky Mikolaj v doprovodu Sněhové vločky. Pod polštář nebo do punčochy jim v noci z 5. na 6. prosince schovává sladkosti, ovoce nebo drobné dárky.
  • V Nizozemí chodí pro změnu Sinterklass, který po městě jezdí na bílém koni v doprovodu Černého Petra. Dětem dává dárky do bot, postavených ke krbům nebo ústředním topením, kam děti dávají mrkev a seno pro Sinterklassova koně.
  • Věřte, nebo ne, Mikuláš je duchovním otcem i amerického Santa Clause. Jeho jméno vzniklo právě zkomolením nizozemského Sintrklasse (ze Sint Nicolaas - svatý Mikuláš), jen dětem postupně začal dávat dárky až na Vánoce.

Zdroje informací: vitalvibe.eu a ČSOB


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Češi si dovolenou neodpustí

Češi si dovolenou neodpustí

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 11. 6. 2024 0:05

Počty Čechů, kteří vyrážejí na dovolenou do zahraničí, překonaly už loni předcovidová čísla. A jak…

9 tipů, jak si užít letní dovolenou nebo tábor, i když máte alergie

9 tipů, jak si užít letní dovolenou nebo tábor, i když máte alergie

Autor: Michal Závacký, odborník na alergie a šéfredaktor portálu ProAlergiky.cz, Datum: 5. 6. 2024 0:05

V domácích podmínkách si alergici často dokáží vytvořit prostředí a rutiny, díky kterým…

Jak se v Česku učí demokracie?

Jak se v Česku učí demokracie?

Autor: Petra Tomanová, Datum: 4. 6. 2024 9:00

Evropský parlament má velký vliv na budoucnost celé Evropy, mladá generace se však na účast ve…

Nadváha pod lupou

Nadváha pod lupou

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 3. 6. 2024 0:05

Více než 60 % dospělé populace v Česku má problém s nadváhou nebo obezitou, příjem ovoce a zeleniny…

Je celulitida estetický, nebo zdravotní problém? Víme, jak s ní bojovat

Je celulitida estetický, nebo zdravotní problém? Víme, jak s ní bojovat

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 2. 6. 2024 0:05

S celulitidou žije 90 procent žen bez ohledu na věk či typ postavy, hubené i plnoštíhlé. Když už se…

SOUTĚŽTE o 3 balíčky Miniverse od MGA

SOUTĚŽTE o 3 balíčky Miniverse od MGA

Autor: -mav-, Datum: 30. 5. 2024 17:20

Vyhrajte krásný dárek pro své děti nebo vnoučata.

Heinrich Schliemann (†68): Amatér a dobrodruh, který objevil Tróju

Heinrich Schliemann (†68): Amatér a dobrodruh, který objevil Tróju

Autor: Hana Lorencová, Datum: 30. 5. 2024 0:05

Za řadou velkých historických objevů stojí úspěšní dobrodruzi bez akademických znalostí, kteří jdou…

Golda Meir (†80): První (a dosud jediná) žena ve funkci izraelské premiérky

Golda Meir (†80): První (a dosud jediná) žena ve funkci izraelské premiérky

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 25. 5. 2024 0:05

Jediný „opravdový muž“ v izraelské vládě, rozporuplná nekompromisní a tvrdá žena, která bojovala za…

Tip šéfredaktorky

SOUTĚŽTE o 3 balíčky Miniverse od MGA

30. 5. 2024 17:20 autor -mav-