Tradice této oblíbené návštěvy má svůj původ v několika kulturních a historických prvcích. Mikuláš se objevil již ve 3. století a jako biskup maloasijské Myře se proslavil díky své laskavosti a štědrosti vůči chudým. Jeho památka se postupně stala symbolem dobročinnosti a ochrany dětí.
Dodnes tradují také příběhy o Mikulášově dobrých činech, jako například když zachránil dcery zadluženého obchodníka před nevěstincem. Jindy zase chodil po vesnici a poslouchal přes komíny, jestli neuslyší dětský pláč; pokud ano, tajně vhodil do domu peníze. A právě tak nejspíše vnikla novodobá tradice.
Mikuláš je neodmyslitelně spjat nejen s návštěvami domácností, ale také s průvody. První zmínky o nich se na našem území datují ke 13. století a vycházely z biskupských her, které probíhaly v klášterních školách. V 16. století pak přibyla nadílka a v 18. století začaly být průvody hitem i mezi běžnými lidmi.
Tehdy šlo obvykle o větší sešlost, kde se vedle známé trojice vyskytovaly i další postavy. Součástí oslav byly mikulášské trhy s různými dekoracemi, dobrotami a také zubařem.
Pro doktora bylo vyčleněno čestné pódium, na němž měl velký stůl, židli a také kolo s hrůzostrašně vypadajícími předměty. Jimi místo kovářů, ke kterým lidé kvůli nedostatku lékařů chodili obvykle, pomáhal od bolavých zubů, a to právě v rámci mikulášských oslav ve společnosti.
Typickým aspektem je příběh českého čerta a anděla, kteří společně s Mikulášem chodí do domácností. Tito zástupci dobra a zla představují výzvu pro děti, aby byly po celý rok hodné.
A přesně takto vypadala mikulášská trojice až do 50. let minulého století, kdy s potlačením církve šel do ústraní také Mikuláš. Až do počátku 90. let byl tak s veřejnými oslavami a průvody konec, mikulášská tradice ale přesto přetrvala. Jen místo oficiálních akcí chodili za dětmi jejich příbuzní a rodinní přátelé, kteří si většinou pod domácku vyrobený kostým nasazovali až na místě.
Později se mikulášské výpravy opět vrátily na denní světlo a chopili se jich především studenti a mladé lidé. Ti si ve většině případů chtěli spíše přivydělat nežli udržet tradici. A podle toho vypadala i kvalita.
Na pořadu dne tak byla nejen nedochvilnost, rodiče si ale často stěžovali také na nevhodné – mnohdy až děsivé kostýmy a sem tam dokonce na převeselé výpravy posilněné alkoholem. Rodiče si ale přesto sem tam mnuli ruce, že díky divokým a strašlivým čertům, sekaly děti latinu i několik následujících týdnů. Novinkou se ale stalo, že za návštěvu této party bylo potřeba pár desítkami korun zaplatit.
A jestli se ptáte, zda se v dnešní době udržela alespoň část této tradice, tak můžete spokojeně pokračovat. Podle průzkumu ČSOB totiž chodí do rodin nejčastěji kompletní trojice – Mikuláš, čert i anděl a navíc 2 % rodičů zve skupinu i ve větším počtu, třeba s více čerty. Jedna taková návštěva vyjde v průměru na 500 kč. Rodiče mají ale v dnešní době možností více. Profesionální herci se zhostili této tradice a za jejich účast zaplatí až několik tisícovek.
Navzdory tomu, že čtvrtina rodičů s menšími dětmi na Mikuláše návštěvu neobjednává, tak naopak hojně využívají návratu mikulášských průvodů. Rodiče, třeba i za vidinou úspor, častěji berou děti na podvečerní vycházku a čekají, že alespoň na chvilku skupinku Mikuláše, čerta a anděla potkají. Dárečky a sladkosti pak děti najdou po návratu z procházky doma.
Dalším trendem je také to, že obdarované nebývají pouze děti, nýbrž také dospělí, na které nezapomněly jejich babičky, či maminky. Mikulášský balíček pro větší i menší pak v dnešní době vyjde v průměru na 300 Kč na osobu.
Zdroje informací: vitalvibe.eu a ČSOB
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Drobná blondýnka Ursula von Layenová, předsedkyně Evropské komise, nosí velikost 34, maso jí…
Barvy mají magickou moc ovlivnit naši náladu a sebevědomí. Dokážou o nás také mnohé napovědět. Bílá…
Zákazníci McDonald’s mohou i letos vykouzlit úsměv na tvářích členů rodin s vážně nemocnými dětmi.…
Houbařská sezona je v plném proudu, a patříte-li k těm, které dráždí každá fotka s košíkem plným…
Tak jako o každé technologické novince, i kolem online podpisů koluje ve společnosti řada mýtů.…
Do péče o onkologické pacientky se vedle onkologů stále častěji zapojují i další specialisté.…
S podzimem častěji pokožka trpí. Je víc dehydratovaná, schází jí ochrana. Pne a svědí. Ale co kdyby…
V Česku trpí demencí více než 165 tisíc lidí a do roku 2050 se toto číslo může vyšplhat až na 280…