Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Čínská nebo klasická medicína?
marniejoyce, Visual Hunt
O čem se mluví

Čínská nebo klasická medicína?

datum: 5. 8. 2018 15:26 autor: Luboš Koláček
Oba směry mají zaryté příznivce a odpůrce. Kdo z nich má ale pravdu?

Pořád aby se člověk rozhodoval. Jedna kamarádka nadšeně básní o tradiční čínské medicíně, kterou už u nás potkáváme skoro na každém kroku, jiná zase varuje, jak to může být nebezpečné. Říkal to prý její gynekolog a taky praktická lékařka. Prý to dělají samí šarlatáni, tak pozor na ně! Ta první kámoška se ale zase chlubí, jak výtečně zhubla po těch jejich bylinkách, jak má skvělé zažívání, a ta její pleť! Jen co je pravda. A když jí bolela hlava nebo záda, stačilo prý pár jehliček, a bylo.

Faktem je, že dnes už taky u nás máme k dispozici úplně všechno, co tradiční čínská medicína nabízí. Akupunkturu, akupresuru, moxu nebo třeba šiatsu. A tomu spoustu nejrůznějších bylinek a bylinných procedur. Ty bylinky už používali staří čínští lékaři a léčitelé, takže za ty stovky let prý se slušně ověřilo, jak fungují. A ke všemu jenom ty čínské čaje pomáhají na kdeco, třeba na hubnutí, na výživu jater, snižují krevní tlak a taky hladinu cukru. A přitom je to parádní exotika, takový chryzantémový čaj, zázvorový, ženšenový, reiši čaj a mnoho dalších.

Zázračná je prý ale ta slavná akupunktura a moxování, to jsou takové ty požahovací tyčinky. Čínští lékaři vycházejí z toho, že v lidském těle máme speciální vyživovací dráhy, kterým se říkají meridiány, a v těch proudí životní energie čchi, jakmtomu říkají, a také krev. A tyhle dráhy jsou propojeny s nejrůznějšími lidskými orgány. No a potom stačí, aby zkušený čínský lékař nebo léčitel nabodnul ta správná místa na lidském těle speciálními jehličkami anebo ta místa třeba jenom moxoval, tím se ovlivní tok čchi a krve a tak se léčí nejrůznější nemoci. Je to jednoduché a účinné.

„Akupunktura není jen náhodné píchání jehličkami do různých bodů na lidském těle,“ říká k tomu český lékař MUDr. Josef Macek. „K této činnosti je potřeba hlubokých znalostí, trpělivosti a pokory ze strany terapeuta-lékaře." Doktor Macek také naznačuje souvislost mezi všemi metodami čínské medicícny a nejrůznějšími aspekty našeho života: "Zjistíme, že nemoc je konfliktem vztahů v našem těle, v našem prostředí, našeho chtění a našich možností.“

Určitě je zajímavé, že akupunkturní body leží podél více než dvanácti hlavních meridiánů, které jsou rozloženy po obou stranách těla. A navíc jsou zde také dva další mimořádné hlavní meridiány, probíhající podél střední linie břicha a zad. Kolem těchto zvláštních drah jsou čínští lékaři schopni napíchnout více než tři sta akupunkturních bodů, z nichž každý má svůj vlastní terapeutický účinek. Je to fascinující.

Po celém světě dnes fungují tisíce akupunkturních klinik, a to i v České republice. A jak to tam probíhá? Jejich praktici, lékaři či léčitelé nejprve zjistí, jaký má pacient zdravotní problém a podle toho zvolí vhodné akupunkturní body. Do nich se pak zavádějí speciální, různě dlouhé, velmi jemné a tenké jehly, vyráběné z nerezavějící oceli. Výběr jehly je obvykle určen umístěním akupunkturního bodu a požadovaným účinkem. A jak se pozná, že to funguje? Je-li bod správně nalezen a je dosaženo požadované hloubky, pacient obvykle pociťuje bolestivost, těžkost, ztrnulost a pnutí. A vzápětí hlavně i úlevu od zdravotního problému. Tak třeba při léčbě vysokého tlaku se užívají tři pevně stanovené a praxí ověřené body. Dr. Bai Xinhua (Paj Sin-chua), lektor akupunktury na Pekingském institutu akupunktury a moxibuce k tomu vysvětluje: „Pro každé sezení se užívá jeden až dva body, poté se body baňkují 10-15 minut. Pět sezení tvoří jeden léčebný cyklus...“  A tak dále...

Nesmíme ale zapomenout na kritiky. Třeba takový, nedávno zemřelý, profesor anatomie z Lékařské fakulty v Plzni MUDr. Jiří Heřt, DrSc tvrdil, že žádné akupunkturní dráhy ani body neexistují: „Ve své lékařské praxi jsem pitval stovky těl a nikdy jsem na zádné akupunkturní body ani dráhy nenarazil.“ Jenomže co si o tom myslet, když to funguje?!

A co si o tom myslíte vy? Podělte s námi své názory a zkušenosti!


Další články z rubriky

Elvis Presley (†46): Krátký život talentovaného zpěváka

Elvis Presley (†46): Krátký život talentovaného zpěváka

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 23. 7. 2024 0:05

Lékaři při pitvě těla Elvise Presleyho objevili šestnáct druhů léků! Oficiální příčinou smrti byl…

Nová SOUTĚŽ o krmivo pro kočky

Nová SOUTĚŽ o krmivo pro kočky

Autor: -red-, Datum: 12. 7. 2024 14:57

Máte doma kočičího mazlíčka? Můžete se přihlásit do naší soutěže a vyhrát jeden ze tří balíčků…

Dovolená bez zdravotních karambolů

Dovolená bez zdravotních karambolů

Autor: redakce v spolupráci s MUDr. Ludmilou Mazylkinovou, MOJE AMBULANCE, Datum: 12. 7. 2024 0:05

Dovolená u moře skýtá nepřeberně zážitků: koupání ve sluncem zalitých mořských vlnách, výlety k…

Klíšťata opět „na lovu“

Klíšťata opět „na lovu“

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Kateřinou Šédovou, Loono, Datum: 9. 7. 2024 0:05

Česko je v současné době zemí s nejvyšším počtem případů klíšťové encefalitidy v celé Evropské unii…

Zdravé opalování aneb Jak si užít slunce a zůstat v bezpečí?

Zdravé opalování aneb Jak si užít slunce a zůstat v bezpečí?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 7. 7. 2024 0:05

Sluneční paprsky jsou zdrojem vitaminu D, který nám dodává energii i radost. Abychom si však užili…

Nová SOUTĚŽ PRO ZAHRÁDKÁŘE

Nová SOUTĚŽ PRO ZAHRÁDKÁŘE

Autor: -mav-, Datum: 4. 7. 2024 16:10

Naše soutěž tenktokrát určitě potěší všechny zahrádkáře, mohou vyhrát dárkové balení biostimulantů…

Jak vybírat maso na grilování?

Jak vybírat maso na grilování?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 3. 7. 2024 0:05

Léto je oblíbeným obdobím grilování stejně tak opékání buřtů. Během letních „gastro radovánek“ je…

Prohřešky, kvůli nimž si podnikatelé a šéfové kazí dovolenou

Prohřešky, kvůli nimž si podnikatelé a šéfové kazí dovolenou

Autor: redakce ve spolupráci s Ing. Jiřím Jemelkou, JPF Czech, Datum: 29. 6. 2024 11:00

Pro optimální výkon čas od času i ti nejšikovnější a nejtalentovanější lidé z businessu potřebují…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o krmivo pro kočky

12. 7. 2024 14:57 autor -red-