Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Christopher Reeve (†52): Statečný Superman
Wikimedia Commons a Flickr
O čem se mluví

Christopher Reeve (†52): Statečný Superman

datum: 13. 10. 2020 0:05 autor: Markéta Vavřinová
Jako Superman byl Christopher Reeve nezranitelný. V osobním životě však po vážném úrazu zůstal od krku dolů nepohyblivý. Stejně jako Superman si zaslouží obdiv. I po životní tragédii se nevzdával a snažil se pomáhat zdravotně postiženým.

Odpoledne 27. května 1995 se herec Christopher Reeve připravoval na dostihy ve virginském Culpeperu. Kolem 15. hodiny nasedl na koně a vyrazil. První dvě překážky jeho hnědák bez problémů zdolal. U třetí však najednou prudce zabrzdil. Představitel Supermana setrvačností přepadl přes koně a narazil hlavou do překážky.

Náraz mu zlomil krční obratel, další poškodil a hlavu mu držely jen krční svaly. Helma alespoň zabránila poškození mozku. Záchranáři Reeva rychle stabilizovali a letecky transportovali do univerzitní nemocnice ve Virginii. Život mu zachránili, ale herec s poraněnou míchou zůstal od krku dolů ochrnutý. Navíc musel být trvale napojen na dýchací přístroj.

Neměl čas jíst

Christopher Reeve se narodil 25. září 1952 v New Yorku do rodiny novinářky Barbary a univerzitního profesora a spisovatele Franklina D´Oliera Reevea. Christopher měl spoustu zájmů. Hrál na klavír a hodně sportoval. Lásku k herectví v sobě objevil už v devíti letech, kdy vystupoval v amatérském divadle. Na Corrnellské univerzitě vystudoval anglickou literaturu, v herectví se zdokonaloval na soukromé newyorské konzervatoři Juilliard School.

Začínal na Brodwayi ve hře A Matter of Gravity a k tomu natáčel telenovelu Láska k životu. Měl tak nabitý program, že místo jídla pil jen kávu a energii si dodával sladkostmi. Zcela logicky zkolaboval na jevišti. Ujala se ho starší kolegyně Katherine Hepburn, která talentovaného mladíka hlídala, aby se dobře stravoval.

Perfekcionista každým coulem

Už tady se projevila jeho základní povahová vlastnost – všechno dělat důkladně a s co nejlepší přípravou.

Nadšený sportovec Reeve se mj. věnoval potápění, lyžování a plachtění. Miloval i létání, získal pilotní průkaz a dvakrát sám přeletěl Atlantik. Jako člen skupiny The Tiger Club se účastnil „bitev“ v historických bojových letadlech z první světové války.

Při přípravě na filmovou postavu knížete Vronského v adaptaci románu Anna Kareninová se v roce 1985 naučil jezdit na koni. Stejně jako u všeho, co dělal, se do toho vrhl naplno.

Supermana neměl rád

Na filmovém plátně se poprvé objevil v roce 1978 ve thrilleru Ponorka na dně. Hrál však jen jednu z epizodních postav. Pak přišla nabídka dvojrole novináře Clarka Kenta a Supermana. První ze čtveřice filmů, kde představuje hrdinu s nadlidskými schopnostmi, měl premiéru v roce 1980. A jak už to tak bývá, přestože Reeve vytvořil i umělecky výraznější filmové postavy, úspěch a slávu mu přinesla čtyřdílná série o Supermanovi.

Ačkoli filmoví recenzenti měli k tomuto velkofilmu spoustu námitek, téměř jednomyslně se shodli na tom, že Reeve je naprosto přesvědčivý při ztvárnění dvou odlišných osob.

Reeve se později přiznal, že komiksy se Supemanem nikdy nepatřily k jeho oblíbené četbě.

Trpěl depresemi

V době, kdy točil Supermana, žil s britskou modelkou Gae Exton. Narodily se jim dvě děti – Matthew (1979) a Alexandra (1983). V roce 1987 se partneři rozešli a domuvili na společné péči o děti. Podle tisku šlo o přátelský rozchod, Christopher však toto období neprožíval lehce.

Krátce po rozvodu mu do cesty vstoupila tehdy teprve šestadvacetiletá zpěvačka a herečka Dana Morosini. Vzali se ale až v roce 1992, jen dva měsíce před narozením jejich syna Willa. 

Milující Dana

Během pobytu na rehabilitační klinice v New Jersey se Reeve dostal na dno svých psychických sil. Alergie na léky mu způsobila zástavu srdce. V jedné ze svých knih pak popisoval zvláštní zážitek, kdy podle svých slov „vystoupil z těla“. Měl pocit, že se vznáší u stropu a pod sebou viděl lékaře a sestry, kteří se ho snaží zachránit.

Právě Dana mu pomohla v pro něj nejhorší době. Když jí řekl, že přemýšlí o sebevraždě, kterou ale nemůže sám spáchat, odpověděla: „Pomůžu ti, když to budeš chtít udělat. Ale chci, abys věděl, že bez ohledu na to, co se stalo, jsem a budu s tebou. Jsi to stále ty a já tě miluju.“

Pohyb ukazováčkem

Christopher se pak pustil do rehabilitování se stejnou horlivostí jako do všeho, co kdy dělal. Podstoupil i experimentální operaci, která mu pomohla zlepšit dýchání. Ve skutečnosti mohl alespoň na několik hodin odložit dýchací přístroj.

Jeho cílem bylo postavit se na nohy, což samozřejmě vzhledem k rozsahu poranění míchy bylo nereálné.

Zázrakem bylo v jeho případě to, že díky intezivnímu terapeutickému režimu začal pohybovat ukazováčkem.

Pomoc ostatním

V roce 1996 se dostavil na slavnostní předávání Oscarů. Časem se dokonce objevil i na filmovém plátně, kde si zahrál právě kvadruplegika. O svém osudu napsal dvě knihy a jako čestný host se zúčastil paraolympiády v Atlantě. 

Spolu s Danou založili nadaci, která finančně podporuje zdravotně postižené a pomáhá jim vyrovnat se s těžkou životní situací.

9. října 2004 odpoledne se Christopher ještě zúčastnil hokejového zápasu mladšího syna. V noci dostal infarkt a upadl do kómatu, ze kterého už se neprobral. Jeho desetiletá statečná bitva skončila 10. října 2004.

Za necelé dva roky zemřela v pouhých čtyřiačtyřiceti letech i Dana. Ačkoliv nekouřila, byla jí diagnostikována rakovina plic, které podlehla. Všechy tři Christopherovy děti pokračují v práci Nadace Christophera a Dany Reeveových.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Čerti a Mikuláš – pomáhají, nebo spíše škodí?

Čerti a Mikuláš – pomáhají, nebo spíše škodí?

Autor: -ava-, Datum: 27. 11. 2023 13:20

„Nevím si rady s dítětem, pohrozím mu čertem a Mikulášem“. Myslíte si, že může tato myšlenka…

SOUTĚŽ o 3 balíčky doplňků stravy na podporu imunity, každý za 900 Kč

SOUTĚŽ o 3 balíčky doplňků stravy na podporu imunity, každý za 900 Kč

Autor: -mav-, Datum: 23. 11. 2023 19:58

Podzim a zima s sebou každoročně přinášejí vyšší riziko nákazy virovými infekcemi. Ty jsou pro…

5 nejstrašidelnějších knihoven světa

5 nejstrašidelnějších knihoven světa

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 6. 11. 2023 0:05

Tajemný hřbitov, hrad nebo mlýn. Určitě už jste o nějakém slyšeli. Děsivým místem ale může být i…

6 zvířat, která jsme doslova „vyžrali“

6 zvířat, která jsme doslova „vyžrali“

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 31. 10. 2023 0:05

Lidé se ne vždy umí dobře uskromnit, zvláště když se zdá, že je všeho dostatek a že je to chutné.…

Světový den lupénky: Téměř polovina pacientů s psoriázou trpí úzkostí

Světový den lupénky: Téměř polovina pacientů s psoriázou trpí úzkostí

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 28. 10. 2023 0:05

Již více než deset let se 29. října připomíná Světový den lupénky, která má za cíl rozptýlit mýty o…

Preventivní odstranění prsou?

Preventivní odstranění prsou?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 24. 10. 2023 0:05

V rámci kampaně Růžový říjen přinášíme příběhy dvou žen, které kvůli mutaci BRCA genů podstoupily…

Zkuste zmrazit džíny a pořiďte si kočku aneb 5 tipů, jak uspořit vodu v domácnosti

Zkuste zmrazit džíny a pořiďte si kočku aneb 5 tipů, jak uspořit vodu v domácnosti

Autor: -ket-, Datum: 20. 10. 2023 12:00

Na začátku letošního roku se zdražilo vodné a stočné. Výhled na následující rok sice vypadá lépe,…

Co dělat, když se nedaří otěhotnět?

Co dělat, když se nedaří otěhotnět?

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Miladou Brandejskou z kliniky reprodukční medicíny Europe IVF, Datum: 18. 10. 2023 5:00

Problémy s plodností řeší v Česku aktuálně každý pátý pár. Ať už jsou příčiny zdravotního,…

Tip šéfredaktorky

SOUTĚŽ o 3 balíčky doplňků stravy na podporu imunity, každý za 900 Kč

23. 11. 2023 19:58 autor -mav-