
Christopher Reeve (†52): Statečný Superman
Odpoledne 27. května 1995 se herec Christopher Reeve připravoval na dostihy ve virginském Culpeperu. Kolem 15. hodiny nasedl na koně a vyrazil. První dvě překážky jeho hnědák bez problémů zdolal. U třetí však najednou prudce zabrzdil. Představitel Supermana setrvačností přepadl přes koně a narazil hlavou do překážky.
Náraz mu zlomil krční obratel, další poškodil a hlavu mu držely jen krční svaly. Helma alespoň zabránila poškození mozku. Záchranáři Reeva rychle stabilizovali a letecky transportovali do univerzitní nemocnice ve Virginii. Život mu zachránili, ale herec s poraněnou míchou zůstal od krku dolů ochrnutý. Navíc musel být trvale napojen na dýchací přístroj.
Neměl čas jíst
Christopher Reeve se narodil 25. září 1952 v New Yorku do rodiny novinářky Barbary a univerzitního profesora a spisovatele Franklina D´Oliera Reevea. Christopher měl spoustu zájmů. Hrál na klavír a hodně sportoval. Lásku k herectví v sobě objevil už v devíti letech, kdy vystupoval v amatérském divadle. Na Corrnellské univerzitě vystudoval anglickou literaturu, v herectví se zdokonaloval na soukromé newyorské konzervatoři Juilliard School.
Začínal na Brodwayi ve hře A Matter of Gravity a k tomu natáčel telenovelu Láska k životu. Měl tak nabitý program, že místo jídla pil jen kávu a energii si dodával sladkostmi. Zcela logicky zkolaboval na jevišti. Ujala se ho starší kolegyně Katherine Hepburn, která talentovaného mladíka hlídala, aby se dobře stravoval.
Perfekcionista každým coulem
Už tady se projevila jeho základní povahová vlastnost – všechno dělat důkladně a s co nejlepší přípravou.
Nadšený sportovec Reeve se mj. věnoval potápění, lyžování a plachtění. Miloval i létání, získal pilotní průkaz a dvakrát sám přeletěl Atlantik. Jako člen skupiny The Tiger Club se účastnil „bitev“ v historických bojových letadlech z první světové války.
Při přípravě na filmovou postavu knížete Vronského v adaptaci románu Anna Kareninová se v roce 1985 naučil jezdit na koni. Stejně jako u všeho, co dělal, se do toho vrhl naplno.
Supermana neměl rád
Na filmovém plátně se poprvé objevil v roce 1978 ve thrilleru Ponorka na dně. Hrál však jen jednu z epizodních postav. Pak přišla nabídka dvojrole novináře Clarka Kenta a Supermana. První ze čtveřice filmů, kde představuje hrdinu s nadlidskými schopnostmi, měl premiéru v roce 1980. A jak už to tak bývá, přestože Reeve vytvořil i umělecky výraznější filmové postavy, úspěch a slávu mu přinesla čtyřdílná série o Supermanovi.
Ačkoli filmoví recenzenti měli k tomuto velkofilmu spoustu námitek, téměř jednomyslně se shodli na tom, že Reeve je naprosto přesvědčivý při ztvárnění dvou odlišných osob.
Reeve se později přiznal, že komiksy se Supemanem nikdy nepatřily k jeho oblíbené četbě.
Trpěl depresemi
V době, kdy točil Supermana, žil s britskou modelkou Gae Exton. Narodily se jim dvě děti – Matthew (1979) a Alexandra (1983). V roce 1987 se partneři rozešli a domuvili na společné péči o děti. Podle tisku šlo o přátelský rozchod, Christopher však toto období neprožíval lehce.
Krátce po rozvodu mu do cesty vstoupila tehdy teprve šestadvacetiletá zpěvačka a herečka Dana Morosini. Vzali se ale až v roce 1992, jen dva měsíce před narozením jejich syna Willa.
Milující Dana
Během pobytu na rehabilitační klinice v New Jersey se Reeve dostal na dno svých psychických sil. Alergie na léky mu způsobila zástavu srdce. V jedné ze svých knih pak popisoval zvláštní zážitek, kdy podle svých slov „vystoupil z těla“. Měl pocit, že se vznáší u stropu a pod sebou viděl lékaře a sestry, kteří se ho snaží zachránit.
Právě Dana mu pomohla v pro něj nejhorší době. Když jí řekl, že přemýšlí o sebevraždě, kterou ale nemůže sám spáchat, odpověděla: „Pomůžu ti, když to budeš chtít udělat. Ale chci, abys věděl, že bez ohledu na to, co se stalo, jsem a budu s tebou. Jsi to stále ty a já tě miluju.“
Pohyb ukazováčkem
Christopher se pak pustil do rehabilitování se stejnou horlivostí jako do všeho, co kdy dělal. Podstoupil i experimentální operaci, která mu pomohla zlepšit dýchání. Ve skutečnosti mohl alespoň na několik hodin odložit dýchací přístroj.
Jeho cílem bylo postavit se na nohy, což samozřejmě vzhledem k rozsahu poranění míchy bylo nereálné.
Zázrakem bylo v jeho případě to, že díky intezivnímu terapeutickému režimu začal pohybovat ukazováčkem.
Pomoc ostatním
V roce 1996 se dostavil na slavnostní předávání Oscarů. Časem se dokonce objevil i na filmovém plátně, kde si zahrál právě kvadruplegika. O svém osudu napsal dvě knihy a jako čestný host se zúčastil paraolympiády v Atlantě.
Spolu s Danou založili nadaci, která finančně podporuje zdravotně postižené a pomáhá jim vyrovnat se s těžkou životní situací.
9. října 2004 odpoledne se Christopher ještě zúčastnil hokejového zápasu mladšího syna. V noci dostal infarkt a upadl do kómatu, ze kterého už se neprobral. Jeho desetiletá statečná bitva skončila 10. října 2004.
Za necelé dva roky zemřela v pouhých čtyřiačtyřiceti letech i Dana. Ačkoliv nekouřila, byla jí diagnostikována rakovina plic, které podlehla. Všechy tři Christopherovy děti pokračují v práci Nadace Christophera a Dany Reeveových.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

Kryokomora: Mrazivá terapie pro imunitu, omlazení i dobrou náladu
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 8. 2. 2023 0:05Zalézt si na čtvrt hodiny do sauny při teplotě 100 stupňů Celsia už považujeme za něco normálního.…

Když antibiotika nepomáhají: Rezistentní bakterie zabíjejí
Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Helenou Žemličkovou, Ph.D., vedoucí Národní referenční laboratoře pro antibiotika, Datum: 7. 2. 2023 0:05Každý rok zemře v celé Evropě 35 000 lidí na následky antibiotické rezistence. Vzhledem k četnosti…

Sidney Poitier (†94): Hádej, kdo přijde na večeři?
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 5. 2. 2023 0:05Do šestnácti let téměř neuměl číst a psát. Přestože Sidney Poitier, první černošský herec, který…

Arthur Miller (†89): Odmítl se starat o syna s Downovým syndromem
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 4. 2. 2023 0:05Byl víc než slavným dramatikem, pro mnoho Američanů se Arthur Miller stal „hlasem svědomí“. Jak si…

10 tipů, jak si na Valentýna dopřát společnou radost
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 3. 2. 2023 0:02Největší radost je ta, o kterou se můžeme podělit s někým blízkým. Zkuste letos na Valentýna…

7 velkých strašáků očí
Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Pavlem Stodůlkou, přednostou sítě očních klinik Gemini, Datum: 31. 1. 2023 0:05Mezi nejčastější příčiny zhoršování zraku patří dědičnost, rostoucí věk nebo onemocnění. Spousta…

5 tipů, jak odměnit děti a vnoučata za vysvědčení
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 30. 1. 2023 0:05Odměňovat či neodměňovat? Tato otázka běží hlavou většině rodičů, zvláště nyní s blížícím se…

Děti doplácejí na pandemická opatření, nemají imunitní paměť. Přijde masivnější šíření respiračních onemocnění
Autor: MUDr. Richard Rýznar, pediatr, Datum: 26. 1. 2023 0:05Aktuální masivní šíření koktejlu rozličných virů čekal podle známého pediatra MUDr. Richarda…
Komentáře