„Schůzka, na které se sejde učitel s rodiči a žákem, je příležitostí nechat promluvit žáka o tom, jak se ve škole cítí, jak se mu pracuje, ukázat to, na co je pyšný a za co se může ocenit a je příležitostí aktivně se zapojit do dialogu o věcech, které se ho přímo dotýkají. Měla by vždy začínat vyjádřením dítěte. Nabízí možnost společně nahlédnout na studijní výsledky žáka, formou rozhovoru odhalit případné problémy a individuální potřeby a nastavit si cíle na další měsíce. To vše s přihlédnutím k jeho věku, ale začít se dá již v první třídě. Dítě se pak cítí, a skutečně i je, mnohem více zapojeno do procesu vzdělávání a posiluje to jeho vnitřní motivaci,“ vysvětluje Karolína Peřichová, která již deset let učí podle programu Začít spolu.
Tento systém schůzek navíc rozvíjí otevřenou a přímou komunikaci mezi školou a rodiči. Díky tomu, že jde o individuální konzultace, mohou učitelé poskytovat konkrétní a relevantní informace každému z rodičů. Schůzka tří stran navíc snižuje pravděpodobnost vzniku nepochopení a nedorozumění. Je však nutné se na ni dopředu připravit a mít danou jasnou strukturu.
Nejdůležitějším aspektem tripartit je to, že žák má možnost mluvit o všem, co ho ve škole baví, co mu jde nebo co ho naopak trápí nebo kde cítí, že by se mohl zlepšit, případně kde by potřeboval pomoc. Tato forma schůzek učí děti, že je v pořádku vyjadřovat se k věcem, které se jich týkají, a že by měly umět mluvit o tom, co je trápí, ale hlavně o věcech, které jim dělají radost a kde se jim daří.
„Takzvané tripartity redukují informační šum, který by mohl vést k různým nedorozuměním či domněnkám. Dobře vedená schůzka, kde se sejdou s učitelem nejen rodiče ale i děti, navíc může mít velký přínos v rozvoji komunikačních schopností dítěte, ukazuje mu, že je v pořádku například říci si o pomoc nebo vyslovit svůj názor, dává mu prostor, nesmí se však zvrhnout v koalice dva proti jednomu, to je důležité udržet, musí mít jasnou strukturu a cíl pomoci žákovi, nikoliv ho udupat. Pro rodiče je to často příležitost vidět své dítě z jiné perspektivy, více si uvědomit jeho kvality a pro učitele zase možnost nahlédnout do způsobu vzájemné komunikace mezi rodiči a dětmi, což je mnohdy cenné,“ popisuje pedagožka Karolína Peřichová.
Schůzka rodič-žák-učitel značně přispívá k rozvoji komunikační kompetence dětí, která by měla být jedním ze základních pilířů vzdělávání.
V rámci kompetence komunikační se děti učí vyjadřovat své myšlenky a postoje, ale také vyslechnout druhé. Učí se, že i odlišné názory si zaslouží respekt a mohou je obohatit. Komunikační dovednosti děti využijí k navazování vztahů a funkční spolupráci ve světě.
Nejen komunikační kompetence se snaží veřejnosti přiblížit iniciativa Měníme osnovy. Na projektu spolupracuje Národní pedagogický institut (NPI ČR), Nadace České spořitelny, Nadace BLÍŽKSOBĚ, Unie rodičů a další partneři. Více informací naleznete na www.menimeosnovy.cz
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Letoviska u Baltského moře v Polsku se letos řadí mezi nejoblíbenější cíle českých turistů.
Minimální mzda činí pro letošní rok 20 800 a pobírá ji kolem 150 tisíc zaměstnanců, z celkových…
Ačkoliv je stárnutí přirozenou součástí lidského života, pro mnoho žen bývá obávaným strašákem.…
„Na Světový den štěstí připravujeme speciální ochutnávku čokolád, díky níž se dozvíte, proč je…
Restaurant Passage s výjimečnou kuchyní a vyhlášeným týdenním menu si našel pevné postavení mezi…
Po dlouhé zimě nakopněte orgasnimus superpotravinami! BIO zelený ječmen, BIO mladá pšenice, BIO…
Březen označovaný měsícem knih, je skvělou příležitostí podívat se na to, jak se mění český trh a…
Říká se, že těhotenství a mateřství by měly být nejkrásnějšími obdobími v životě. Ale ruku na srdce…