Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
9 rad, jak bojovat s alergiemi
pocasiaradar.cz
Inspirace / Užitečné aplikace

9 rad, jak bojovat s alergiemi

datum: 14. 4. 2023 13:36 autor: Hana Lorencová
Alergiím můžete předcházet i pomocí kvalitního pylového zpravodajství.
  1. Březový pyl Stejně jako loni, i letos začaly kvést břízy nezvykle brzy. Zejména na jižní Moravě jsou již počátkem dubna v ovzduší lokálně dosahovány i zvýšené koncentrace pylu. V ostatních částech země se největší část březových jehnědů ještě teprve rozevře. V současných dnech se divoký rozvoj vegetace vzhledem k chladnějším dnům na počátku dubna mírně zpomalil. Ale největší boom březového pylu nás teprve ještě čeká. Jedním z důvodů, proč je pyl břízy tak problematický, je jeho množství. Na jednu březovou jehnědu připadá neuvěřitelných pět milionů pylových zrn.
  2. Klimatické změny ovlivňují charakter pylové sezony V současných letech začíná pylová sezóna stále časněji, protože mírné zimy znatelně prodlužují vegetační období. Jedná se o jasně patrný trend posledních desetiletí. V některých letech se pyl v ovzduší vyskytuje již po novém roce.
  3. První kroky vedou ke specialistovi Alergie na pyly není radno podceňovat. U některých alergiků se docela nevinná senná rýma může v průběhu let rozvinout v chronické astma. Každý, kdo se obává, že by mohl trpět pylovou alergií, lidově známou také jako senná rýma, by se měl nejprve poradit se svým lékařem nebo alergologem. Lékaři mohou stanovit spolehlivou diagnózu a zahájit vhodnou terapii, aby si i alergici mohli užít jaro naplno. Pokud se jako alergik kromě získaných lékařských rad budete držet několika jednoduchých pravidel, můžete si období pylové sezóny významně usnadnit.
  4. Větrejte chytře Zůstat na jaře pouze zavření doma nepřipadá v úvahu. Ale pokud možno co nejvíce zabránit pronikání pylu do domu je určitě žádoucí. Ve venkovských oblastech je vhodné větrat domácnost mezi sedmou hodinou večer a půlnocí, ve městech pak mezi šestou a osmou hodinou ranní. Při silném větru, za kterého se uvolňuje a víří největší množství prachu a pylu, by pak lidé s alergií měli větrat jen minimálně.
  5. Ložnice bez pylu Vzhledem k tomu, že pyl snadno ulpívá také na oblečení, je vhodné se po příchodu domů rychle převléknout. To by se nemělo dělat v ložnici, aby tato místnost zůstala bez pylu. V ložnici by se také nemělo skladovat nošené oblečení. Výměna ložního prádla a ručníků alespoň jednou týdně ze stejného důvodu také přispívá k pohodě lidí trpících sennou rýmou, stejně jako i častější sprchování a mytí vlasů, zejména před spaním.
  6. Jarní úklid pro alergiky Jarní úklid hraje klíčovou roli v životě pylového alergika: V období zvýšené pylové zátěže je třeba denně důkladně vysát všechny podlahy, čalouněný nábytek a koberce. Součástí úklidové strategie by také mělo být otírání povrchů veškerého nábytku vlhkým hadrem. V pylové sezóně je rovněž vhodné pro alergiky nenechat schnout prádlo venku, pyl se totiž v prádle ve venkovním ovzduší ve velkém zachycuje.
  7. Sport jde na jaře stranou Pravidelné cvičení posiluje náš imunitní systém a činí organismus méně náchylným k nemocem a alergiím. Ale pozor: V období extrémní pylové zátěže by se alergici měli vyhýbat nadměrné venkovní fyzické aktivitě. V závislosti na momentální koncentraci pylu je například běh v parku možné praktikovat nejlépe v časných ranních hodinách nebo v pozdních večerních hodinách. Další možností je v tomto období upřednostnit sport v posilovně nebo v krytém bazénu.
  8. Účinné domácí prostředky Výplachy nosu a parní lázně poskytují pylovým alergikům spolehlivou úlevu, protože tyto procedury zvlhčují sliznice a zmírňují svědění. Jednoduše smíchejte jednu nebo dvě čajové lžičky kvalitní mořské soli v 500 až 750 mililitrech vroucí vody a inhalujte páru asi deset minut. Po vychladnutí lze pak solný roztok použít na zklidňující výplach nosu. Svědivým a napuchlým očím udělají radost chladivé a vlhké obklady, které poskytnou znatelnou úlevu již po několika minutách.
  9. Aplikace Počasí & Radar Tvůrcem je německá meteorologická společnost WetterOnline, která již od roku 1996 připravuje předpověď počasí včetně pylového zpravodajství pro celý svět. Je největším poskytovatelem meteorologických služeb v Německu a prostřednictvím aplikací i v dalších 30 zemích světa. Aplikace Počasí & Radar je na českém trhu od roku 2016 a těší se mimořádné oblibě.

 
Přesné informace k pylovému zpravodajství jsou kromě aplikace (Android i iOS<https://app.pocasiaradar.cz/…Zpr>) dostupné i na webové stránce pocasiaradar.cz rovněž po zadání vybrané lokality.


Zdroje informací: benu.cz. drmax.cz a pocasiaradar.cz


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Zaparkujte v klidu po celém světě s aplikací

Zaparkujte v klidu po celém světě s aplikací

Autor: -mav-, Datum: 15. 11. 2023 15:05

Vánoční čas by měl být obdobím míru a pokoje. Nezapomeňte si na své sváteční cesty s sebou přibalit…

5 aplikací, s kterými se vám bude chtít do práce

5 aplikací, s kterými se vám bude chtít do práce

Autor: Hana Lorencová, Datum: 14. 9. 2023 0:05

V září se jde nejen zpátky do školy, ale taky do plného pracovního módu po letních dovolených.…

Aplikace Týmuj.cz sdružuje

Aplikace Týmuj.cz sdružuje

Autor: -ket-, Datum: 17. 7. 2023 15:00

Dříve individuální sportovní aktivity se stávají skupinovými. Jedná se například o běhání či…

Bojíte se o data? Začněte s externím diskem

Bojíte se o data? Začněte s externím diskem

Autor: -ak-, Datum: 25. 5. 2023 17:11

Externí úložiště jsou v digitální době stále důležitější. Umožňují nám přenášet, ukládat a…

Aplikace Munipolis sleduje černé skládky

Aplikace Munipolis sleduje černé skládky

Autor: -mav-, Datum: 7. 10. 2022 15:00

Češi jsou vášniví houbaři. A právě houbaři jsou stále častěji těmi, kdo nahlašují černé skládky,…

5 aplikací, které vám zachrání letní dovolenou

5 aplikací, které vám zachrání letní dovolenou

Autor: -vls-, Datum: 2. 8. 2022 11:00

Bez mobilu v kapse si už řada z nás nedovede představit ani cestu na nákup, natož pak prázdninovou…

Cookies není jen moučník

Cookies není jen moučník

Autor: redakce ve spolupráci s Janou Večerkovou, Coding Bootcamp Praha, Datum: 23. 7. 2022 11:00

Pokud používáte internet, je pravděpodobné, že jste již byli dotázáni, zda chcete přijmout nebo…

Aplikace Zvíře+ chrání bezpečnost zvířat i lidí

Aplikace Zvíře+ chrání bezpečnost zvířat i lidí

Autor: -vls-, Datum: 5. 7. 2022 10:00

Mobilní aplikace Zvíře+ pomáhá řešit obtížné situace spojené se zvířaty již druhým rokem.  Ať už se…

Tip šéfredaktorky

SOUTĚŽ o 3 balíčky doplňků stravy na podporu imunity, každý za 900 Kč

23. 11. 2023 19:58 autor -mav-