Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
13 zajímavostí ze života Coco Chanel
Flickr, koláž fotojet.com
O čem se mluví

13 zajímavostí ze života Coco Chanel

datum: 17. 5. 2021 0:05 autor: Anna Vágnerová
„Není ošklivých žen; jsou jen ženy, které se neumějí udělat krásnými.“ Svérázná dáma Coco Chanel, která naučila ženy nosit kalhoty a prosazovala v módě jednoduchost a funkčnost, falšovala rok narození a lhala o své rodině.

Sukně po kolena doplněná sakem bez límce – legendární kostým je i dnes klasikou dámské elegance. Pojmenován je po jeho autorce, geniální návrhářce Coco Chanel.

 1. Mlžila, kdy a kde se narodila Gabrielle Chanel se narodila 19. srpna 1883 v Saumuru (západní Francie) v chudé rodině podomního obchodníka. Gabrielle (Coco) si však datum narození posouvala o deset let později a místo narození změnila na Auvergne. „Můj život se mi nelíbil, tak jsem si vymyslela jiný,“ uvedla v jednom interview.
 2. Rodinu nahrazoval sirotčinec V rozhovorech hovořila o tom, že měla milujícího otce a tři okouzlující tety, které ji s láskovou vychovávaly. Ve skutečnosti jí matka brzy zemřela a otec ji spolu s dalšími čtyřmi sourozenci umístil do sirotčince, který vedly jeptišky. Tam se budoucí ikona módního návrhářství naučila šít.
 3. Pseudonym podle písní Od osmnácti let pracovala jako prodavačka v obchodě s látkami u své tety. K tomu ještě po večerech vystupovala v kabaretech v Moulins a ve Vichy. V té době si začala říkat Coco, a to podle písní, které zpívala – „Ko Ko Ri Ko“ a „Qui qu’a vu Coco“. Tehdy také začala tetiným zákaznicím upravovat a šít šaty a postupně se stala vyhledávanou švadlenou.
 4. Využívala milence Coco záhy pochopila, že s kariérou jí pomohou různí vlivní muži, proto se nikdy nevdala. Ve Vichy se seznámila s jedním z prvních důležitých mužů ve svém životě – Etiennem Balsanem. Tento bohatý průmyslník a chovatel koní ji uvedl do vyšší společnosti. Britský diplomat Arthur Capel jí zase pomohl s otevřením prvních salónů v Paříži a Biarritzu. Mezi další milence patřili mj. skladatel Igor Stravinský, malíři Pablo Picasso a Salvátor Dalí.
 5. Vytvořila „malé černé“ Na počátku 20. století byla černá barva považována za barvu smutku a oblékaly ji vdovy. Coco s velkým úspěchem navrhla „malé černé“, tedy šaty pro různé příležitosti doplněné nápaditými šperky.
 6. Dvoubarevné boty Málokdo ví, že dámské boty byly do té doby vždy jednobarevné. Coco uvedla kombinaci černé a béžové, kdy špička a pata byly v jiné barvě. Podle jejího názoru boty vizuálně prodloužily chodidlo a udělaly dámské nožky ještě přitažlivějšími.
 7. Vůně Chanel 5 Legendární parfém, který si oblíbila například Marylin Monroe, je spojen s dalším milencem, ruským velkoknížetem Dmitrijem Romanovem. Ten ji seznámil s parfumářem carské rodiny Ernestem Beauxem. Chanel 5 okamžitě dobyl svět a dodnes patří mezi nejprodávanější vůně na světě.
 8. Kolaborace Za druhé světové války žila s důstojníkem německého wermachtu Hansem Güntherem von Dincklage. Po roce 1945 byla obviněna z kolaborace a nucena odejít do Švýcarska. Zavřela salóny, pouze vůně Chanel 5 se dál prodávala.
 9. Na vrcholu popularity V roce 1954 se vrátila do Paříže a vrhla se znovu do práce. Světlo světa spatřil známý kostým Chanel, který si okamžitě získal oblibu. Mezi zákazníky patřily tehdejší celebrity, mj. herečka Audrey Hepburn, monacká kněžna Grace či Jacqueline Kennedy
 10. Pohodlná kabelka V padesátých letech prohlásila, že dámské kabelky jsou zastaralé a nepohodlné. Představila první dámkou kabelku s dlouhým uchem, která se pověsila na rameno, aby ruce zůstaly volné.
 11. Nikdy nekreslila své návrhy Rovnou stříhala! Vystřihla otvor pro hlavu a nasadila látku na figurínu. Za použití špendlíků vytvarovala látku a vše nepotřebné ustřihla. Zajímavostí je, že u sebe neustále nosila ve zvláštním pouzdru nůžky – na krku nebo na opasku.
 12. Nebrala od žen peníze „Copak mohu vzít od žen peníze, když před nimi klečím?“ Nejdůležitější věcí v životě pro ni byla práce a na všem ostatním nezáleželo. Přesto rozhodně nebyla chudá! Oblečení u ní kupovali (a platili) pro své manželky a milenky bohatí obchodnící a politici. 
 13. Neměla nikdy svůj vlastní domov Dávala přednost bydlení v hotelu Ritz. Milovala pořádek, ale kategoricky zakazovala uklízečkám dotýkat se tkanin a modelů šatů, kterých bylo v jejím apartmánu nespočet. Před jejím příchodem musel personál pokoje vystříkat parfémem Chanel 5. V hotelu Ritz 10. ledna 1971 zemřela. Kreativním ředitelem módního domu Chanel se po ní stal Karl Lagerfeld.

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

6 tipů, jak na udržitelnější životní styl

6 tipů, jak na udržitelnější životní styl

Autor: Hana Lorencová, Datum: 26. 5. 2023 0:05

Udržitelnost je ve společnosti stále skloňovanějším tématem. Jak se chovat ohleduplněji k životnímu…

Hrozí Česku epidemie nadužívání psychoaktivních léků?

Hrozí Česku epidemie nadužívání psychoaktivních léků?

Autor: redakce ve spolupráci s Národní linkou pro odvykání, Datum: 18. 5. 2023 0:05

Každý desátý Čech má zkušenost s užíváním psychoaktivních léků. Problematické vzorce chování…

Johanka z Arku (†19): Hrdinka, nebo duševně nemocná žena?

Johanka z Arku (†19): Hrdinka, nebo duševně nemocná žena?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 13. 5. 2023 0:05

V samém srdci Paříže, na náměstí Place des Pyramides, stojí jezdecká socha Johanky z Arku. Letos v…

Je předmanželská smlouva projevem nedůvěry?

Je předmanželská smlouva projevem nedůvěry?

Autor: -ava-, Datum: 10. 5. 2023 13:36

Za loňský rok uzavřelo v Česku tzv. předmanželskou nebo manželskou smlouvu téměř 18 % párů. Podíl…

Proti vráskám pomáhají biotechnologie: SOUTĚŽ o Lift Crème GERnétic

Proti vráskám pomáhají biotechnologie: SOUTĚŽ o Lift Crème GERnétic

Autor: -mav-, Datum: 5. 5. 2023 10:25

V nové soutěži tentokrát můžete vyhrát luxusní anti-aging produkt francouzské profesionální…

7 základních mezníků v životě vévodkyně Kate

7 základních mezníků v životě vévodkyně Kate

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 5. 5. 2023 0:05

Krásná a nejen obyvateli britských ostrovů obdivovaná Kate, manželka prince Williama, důstojně…

Vyhrajte vstupenku a vypravte se s námi na film Národ velryb

Vyhrajte vstupenku a vypravte se s námi na film Národ velryb

Autor: -mav-, Datum: 29. 4. 2023 11:01

V naší nové soutěži 3 čtenáři mohou vyhrát 2 VIP vstupenky, které platí do konce července, na film…

Les v domě

Les v domě

Autor: -mav-, Datum: 20. 4. 2023 12:00

Nečekaně mrazivý román od autorky bestsellerů Hana, Tiché roky, Listopád. Alena Mornštajnová…

Tip šéfredaktorky

Příběh Ivany (55): Jak jsem málem naletěla „facebookovému“ příteli

14. 5. 2023 0:05 autor podle příběhu Ivany K. napsala Alžběta Morávková