
Co škodí mobilu v zimě?
Moderní elektronické přístroje fungují díky li-ion či li-pol bateriím, které nejlépe slouží při teplotách okolo 20 °C. Nízké teploty, které v zimě panují, však omezují chemické procesy uvnitř akumulátoru. V důsledku toho klesá jeho kapacita a rychleji se vybíjí. Proto je třeba smartphony, notebooky a další elektroniku chránit před chladem.
Ani auto, ani bunda
Často na nutnost chránit baterie v mrazu zapomínáme a dopouštíme se běžných chyb. Nejčastějším problémem je ponechání notebooku či jiného přístroje v autě. Teplota v autě rychle klesá a s tím se snižuje i kapacita akumulátoru. Dále pak se výdrž baterie rychle snižuje při používání smartphonů přímo venku při nízkých teplotách. „Dnes jsou již běžně dostupné speciální rukavice, ve kterých lze ovládat dotykové telefony či tablety,“ vysvětluje Radim Tlapák z BatteryShop.cz. Ruce jsou tak chráněny proti chladu, telefon je však přímo vystaven nepříznivému počasí a začne se rychle vybíjet. Proto v mrazu telefony venku používejte vždy jen na co nejkratší dobu a poté přístroj uschovejte.
Chybou je také nošení elektroniky ve vnějších kapsách batohů či bund. V těchto prostorách jsou přístroje chráněny jen tenkou vrstvou látky a nejsou tak dostatečně izolovány od chladu. Rychle mohou prochladnout a postupně se vybít. Lidé tak vytáhnou mobil z kapsy a jsou překvapeni, že je už vypnutý. V mrazech je proto lepší nosit přístroje ve vnitřních kapsách, kde jsou zahřívány tělesnou teplotou.
Radiátor a teplo krbu škodí
Pokud byl smartphone či notebook v mrazu jen omezenou dobu, pak se nemusíme obávat, že bude jeho baterie poškozena trvale. Kapacita akumulátoru se po zahřátí přístroje zase vrátí do normálu. Běžně se ale dopouštíme chyby, když nabíjíme ještě prochladlý přístroj. Napájení je třeba zahájit, až se teplota baterie vrátí alespoň na 15 stupňů Celsia. Stejně tak škodlivé je, když se snažíme zahřátí akumulátoru urychlit a dáme jej přímo na radiátor nebo k jinému zdroji tepla, zejména k otevřenému ohni. Vysoké teploty jsou totiž pro baterii stejně škodlivé jako ty nízké a mohou akumulátor nevratně poškodit.
Při používání elektroniky v zimě je třeba si pamatovat pravidlo, že čím nižší jsou teploty, tím rychleji se baterie vybíjí. Například při 0 stupních Celsia klesne kapacita akumulátoru o 20 procent, ale při minus 20 stupních klesá kapacita už o 40 procent. Podle toho je třeba o smartphony či notebooky v zimě pečovat a poskytovat jim dostatečnou ochranu před chladem.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

7 aplikací, kterými pomůžete životnímu prostředí
Autor: -an-, Datum: 4. 6. 2022 11:00Žít udržitelně je trendy. Jak ale dosáhnout toho, abyste ekologii přenesli do svého každodenního…

Jaké bude počasí?
Autor: -ket-, Datum: 1. 6. 2022 15:00Nová aplikace poradí, kdy jsou nejlepší podmínky pro práci na zahradě, vytáhnout kolo nebo vyrazit…

3 tipy, jak zazářit na sociálních sítích
, Datum: 21. 5. 2022 12:35Hvězdou sociálních sítí chce být dnes takřka každý. Už dávno ale neplatí, že na nich zazáříte pouze…

Revoluce ve zdravotnictví: Virtuální sestra Emmy!
Autor: -an-, Datum: 20. 2. 2022 11:00Virtuální sestra Emmy ulehčuje práci, a především šetří čas ve více než dvou stech ordinacích po…

Uvízli jste v karanténě? Komunikujte s úřady online z domova!
Autor: -ket-, Datum: 10. 2. 2022 0:05Pokud jste uvízli doma a bojíte se, že propásnete důležité lhůty na úřadech, vyzkoušejte služby…

Seznamovací aplikace: dobrý pomocník, nebo špatný služebník?
Autor: -jav-, Datum: 21. 1. 2022 15:00Podle jedné americké studie MATCH z roku 2017 je jeden ze šesti nezadaných závislých na online…

Jak správně zálohovat digitální data?
Autor: -ket-, Datum: 4. 1. 2022 15:00Každou sekundu je na světě ukraden víc než jeden mobil. Šance na zavirování počítače je jedna ku…

Brnem vás provede nová mobilní aplikace!
Autor: -an-, Datum: 8. 7. 2021 15:00Play Brno je mobilní aplikace, která moderní, interaktivní formou a s využitím rozšířené reality …
Komentáře