Při výběru externího úložiště se často rozhoduje mezi SSD a HDD disky. SSD (Solid State Drive) nabízí několik výhod oproti tradičním HDD (Hard Disk Drive) diskům.
Jednou z největších výhod SSD je vysoká rychlost čtení a zápisu dat, takže přenos a otevírání souborů probíhá výrazně rychleji oproti HDD. SSD disky jsou také mnohem odolnější vůči nárazům a otřesům, protože neobsahují pohyblivé části. Navíc jsou tiché a energeticky úsporné, takže je lze připojit i k telefonu a jejich cena už dnes také není dvojnásobná. Například u 1 TB disku si za variantu SSD připlatíte cca 300-400 Kč, což už není dramatický rozdíl.
Při výběru externího disku je důležité zvážit několik faktorů. Kapacita je prvním kritériem, zjistěte, kolik dat potřebujete zálohovat a pro disk vyberte minimálně dvojnásobnou kapacitu. V závislosti na svých potřebách můžete vybrat disk s kapacitou od několika stovek gigabajtů až po terabajty. Dalším faktorem je rozhraní. Nejběžnějšími typy rozhraní jsou konektory USB-C nebo USB 3.0 (3.1, 3.2) a je potřeba si ověřit, že balení obsahuje odpovídající kabel pro připojení k vašemu zařízení.
Existuje mnoho různých druhů obalů pro externí úložiště, které kombinují design a funkčnost, například gumové provedení pro vyšší odolnost proti nárazu nebo vlhkosti. V zásadě je jedno, jaký si vyberete, velikost a tvar je dán typem použitého disku, a to nejčastěji 2,5“, které jsou jak SSD, tak HDD. V případě SSD disků se setkáte ještě tvarem podlouhlého obdélníku, který obsahuje standardní SSD NVMe disky, nebo zcela jiného tvaru, když je SDD disk proprietární. Nic z toho však nemá vliv na funkci, takže je to čistě na vkusu, eleganci a praktičnosti.
Koupě kompletního externího disku je varianta pro většinu uživatelů, a to jak z hlediska rychlosti pořízení, nedostatku zručnosti a potřebných znalostí.
Pokud však chcete konkrétní SSD disk, např. cenově výhodný a výkonný Crucial MX500, používat jako externí, nebo máte doma v šuplíku nevyužitý disk ze starého notebooku, tak je další možností pořídit pouze externí pouzdro (box) a disk do něj vložit. Tato pouzdra jsou často vyrobená z hliníku nebo plastu a nabízejí odolnost proti otřesům a ochranu před poškrábáním při jeho přenášení.
Při výběru externího boxu pro disk je důležité věnovat pozornost několika faktorům. Prvním je velikost disku a kompatibilita rozhraní. Ujistěte se, že vámi vybraný SSD disk a obal jsou kompatibilní pro jejich připojení (nejčastěji SATA, M.2) a vejde se do krabičky (NVMe, 2,5“, 3,5“). Dále to jsou konektory pro připojení (USB-C nebo USB 3.0, 3.1, 3.2) a jaké rychlosti využívá.
Při sestavování pak buďte opatrní při manipulaci s komponenty a zvolte vhodné antistatické prostředky, ideálně se bosou nohou dotýkejte zdi nebo topení, abyste se uzemnili.
Zdroj informací: czc.cz
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Podepisujete se elektronicky? Kolem elektronického podpisu je spousta mýtů. Přitom šetří čas a při…
V dnešní digitální společnosti, kdy technologie prostupují všechny aspekty našich životů, se často…
Nová webová aplikace Red Monster Challenge přináší zábavné kvízy pro všechny věkové kategorie.
Tak jako o každé technologické novince, i kolem online podpisů koluje ve společnosti řada mýtů.…
Každý osmý melanom se podaří odhalit pozdě. Situaci může zlepšit umělá inteligence. OZP proplatí…
Vydírání přes internet se v poslední době stává častějším a závažnějším problémem, který zasahuje…
Umělá inteligence zásadně mění vzdělávání a profesní rozvoj. Jana Večerková, zakladatelka a…
Mobilní aplikace mnoha lidem pomáhají a jejich používání šetří čas, peníze, ale je k ruce třeba i…