Při výběru externího úložiště se často rozhoduje mezi SSD a HDD disky. SSD (Solid State Drive) nabízí několik výhod oproti tradičním HDD (Hard Disk Drive) diskům.
Jednou z největších výhod SSD je vysoká rychlost čtení a zápisu dat, takže přenos a otevírání souborů probíhá výrazně rychleji oproti HDD. SSD disky jsou také mnohem odolnější vůči nárazům a otřesům, protože neobsahují pohyblivé části. Navíc jsou tiché a energeticky úsporné, takže je lze připojit i k telefonu a jejich cena už dnes také není dvojnásobná. Například u 1 TB disku si za variantu SSD připlatíte cca 300-400 Kč, což už není dramatický rozdíl.
Při výběru externího disku je důležité zvážit několik faktorů. Kapacita je prvním kritériem, zjistěte, kolik dat potřebujete zálohovat a pro disk vyberte minimálně dvojnásobnou kapacitu. V závislosti na svých potřebách můžete vybrat disk s kapacitou od několika stovek gigabajtů až po terabajty. Dalším faktorem je rozhraní. Nejběžnějšími typy rozhraní jsou konektory USB-C nebo USB 3.0 (3.1, 3.2) a je potřeba si ověřit, že balení obsahuje odpovídající kabel pro připojení k vašemu zařízení.
Existuje mnoho různých druhů obalů pro externí úložiště, které kombinují design a funkčnost, například gumové provedení pro vyšší odolnost proti nárazu nebo vlhkosti. V zásadě je jedno, jaký si vyberete, velikost a tvar je dán typem použitého disku, a to nejčastěji 2,5“, které jsou jak SSD, tak HDD. V případě SSD disků se setkáte ještě tvarem podlouhlého obdélníku, který obsahuje standardní SSD NVMe disky, nebo zcela jiného tvaru, když je SDD disk proprietární. Nic z toho však nemá vliv na funkci, takže je to čistě na vkusu, eleganci a praktičnosti.
Koupě kompletního externího disku je varianta pro většinu uživatelů, a to jak z hlediska rychlosti pořízení, nedostatku zručnosti a potřebných znalostí.
Pokud však chcete konkrétní SSD disk, např. cenově výhodný a výkonný Crucial MX500, používat jako externí, nebo máte doma v šuplíku nevyužitý disk ze starého notebooku, tak je další možností pořídit pouze externí pouzdro (box) a disk do něj vložit. Tato pouzdra jsou často vyrobená z hliníku nebo plastu a nabízejí odolnost proti otřesům a ochranu před poškrábáním při jeho přenášení.
Při výběru externího boxu pro disk je důležité věnovat pozornost několika faktorům. Prvním je velikost disku a kompatibilita rozhraní. Ujistěte se, že vámi vybraný SSD disk a obal jsou kompatibilní pro jejich připojení (nejčastěji SATA, M.2) a vejde se do krabičky (NVMe, 2,5“, 3,5“). Dále to jsou konektory pro připojení (USB-C nebo USB 3.0, 3.1, 3.2) a jaké rychlosti využívá.
Při sestavování pak buďte opatrní při manipulaci s komponenty a zvolte vhodné antistatické prostředky, ideálně se bosou nohou dotýkejte zdi nebo topení, abyste se uzemnili.
Zdroj informací: czc.cz
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Alergiím můžete předcházet i pomocí kvalitního pylového zpravodajství.
Češi jsou vášniví houbaři. A právě houbaři jsou stále častěji těmi, kdo nahlašují černé skládky,…
Bez mobilu v kapse si už řada z nás nedovede představit ani cestu na nákup, natož pak prázdninovou…
Pokud používáte internet, je pravděpodobné, že jste již byli dotázáni, zda chcete přijmout nebo…
Mobilní aplikace Zvíře+ pomáhá řešit obtížné situace spojené se zvířaty již druhým rokem. Ať už se…
Žít udržitelně je trendy. Jak ale dosáhnout toho, abyste ekologii přenesli do svého každodenního…
Nová aplikace poradí, kdy jsou nejlepší podmínky pro práci na zahradě, vytáhnout kolo nebo vyrazit…
Hvězdou sociálních sítí chce být dnes takřka každý. Už dávno ale neplatí, že na nich zazáříte pouze…
Komentáře