Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Vincent van Gogh (†37): Šílený génius nesl jméno mrtvého bratra
vlastní autoportrét Vincenta van Gogha, Wikimedia Commons
Inspirace / Retro

Vincent van Gogh (†37): Šílený génius nesl jméno mrtvého bratra

datum: 9. 5. 2022 0:05 autor: Markéta Vavřinová
Jeho dílo, pozoruhodné svou krásou, emocemi a barvami, silně ovlivnilo umění 20. století. Vincent van Gogh po celý život bojoval s duševní chorobou a zůstal chudý a prakticky neznámý.

Výstava padesáti Goghových olejů a více než stovky akvarelů a kreseb ve vídeňské Albertině v roce 2008 překonala veškerá očekávání a byla několikrát prodloužena. Díla malíře, který zemřel téměř neznámý v pouhých sedmatřiceti letech, dobyla nejvýznamnější světové galerie.

„Pokud jde o mě, jsem v duchu dost často neklidný, protože si myslím, že můj život nebyl dostatečně klidný; všechna ta trpká zklamání, protivenství, změny mi brání v plném a přirozeném rozvoji mé umělecké kariéry.“ (biography.com)

Vincent číslo 2

Narodil se 30. března 1853 v Groot-Zundertu v Nizozemsku. Van Goghův otec Theodorus van Gogh byl přísný kazatel protestantské církve, matka Anna Cornelia Carbentus byla příležitostná umělkyně, jejíž láska k přírodě, kreslení a akvarelům se přenesla i na syna.

Malý Vincent přišel na svět přesně rok poté, co se první syn jeho rodičů, který se rovněž jmenoval Vincent, narodil mrtvý. Již v útlém věku se tak setkával s jeho jménem (a tedy vlastně svým jménem) vyrytým na náhrobku mrtvého bratra.


Claude Monet (†86): Milenka pečovala o nemocnou manželku

Goghovi měli ještě další děti, syny Thea a Cora, a tři dcery – Annu, Elizabeth a Willemien.

Nejbližší vztah měl Vincent s Theem. Ten později sehrál v životě svého staršího bratra důležitou roli jako důvěrník, podporovatel a obchodník s uměním.

Škola života a umění

Když bylo Vincentovi patnáct, rodina se potýkala s finančními problémy a on byl nucen opustit školu a jít pracovat. Získal práci u svého strýce Cornelise v haagské firmě Goupil & Cie., která obchodovala s uměním. V té době už chlapec kromě rodné nizozemštiny hovořil plynně francouzsky, německy a anglicky.


5 obrazů ze života Pabla Picassa (†91), milovníka umění a žen

V červnu 1873 byl van Gogh přeložen do londýnské galerie Groupil. Tam si zamiloval anglickou kulturu. Ve volném čase navštěvoval galerie a stal se také fanouškem spisů Charlese Dickense a George Eliota.

První nervové zhroucení

Zamiloval se také do dcery své bytné Eugenie Loyer. Když odmítla jeho nabídku k sňatku, van Gogh se zhroutil. Vyhodil všechny knihy kromě Bible a rozhodl se zasvětit svůj život Bohu.

Ačkoli vyrůstal v nábožensky založené rodině, teprve v této době začal vážně uvažovat o tom, že by svůj život zasvětil církvi.


Amedeo Modigliani (†35): Bohém a génius, kterému osud dopřál jen krátký život

V galerii byl nepříjemný na lidi, zákazníkům říkal, aby nekupovali „bezcenné umění“. Není divu, že byl z práce propuštěn.

Místo našel v metodistické chlapecké škole a také kázal ve sboru.

Chtěl studovat teologii

V naději, že se stane duchovním, se připravoval na přijímací zkoušky na teologickou školu v Amsterdamu. Po roce pilného studia odmítl složit zkoušky z latiny, označil latinu za „mrtvý jazyk“ chudých lidí a následně mu bylo přijetí odepřeno.

Totéž se stalo v belgické církvi: V zimě roku 1878 se van Gogh dobrovolně přestěhoval do chudého uhelného dolu na jihu Belgie, kam byli kazatelé obvykle posíláni za trest. Kázal a sloužil nemocným a také kreslil obrazy horníků a jejich rodin, kteří mu říkali „Kristus z uhelných dolů“.

Nadřízení v církvi jejich nadšení nesdíleli. Nesouhlasili s van Goghovým životním stylem, který začal nabývat mučednického tónu. Odmítli mu prodloužit smlouvu a ten si musel najít jiné zaměstnání.

Budu malířem!

Na podzim roku 1880 se van Gogh rozhodl přestěhovat do Bruselu a stát se malířem. Ačkoli neměl žádné formální umělecké vzdělání, jeho bratr Theo nabídl van Goghovi finanční podporu.

Začal se učit sám a studoval knihy jako Travaux des champs od Jeana-Françoise Milleta a Cours de dessin od Charlese Bargue.

Umění mu pomáhalo udržet si psychickou rovnováhu. V roce 1885 začal pracovat na díle, které je považováno za jeho první mistrovské dílo, „Jedlíci brambor“. Theo, který tou dobou žil v Paříži, se domníval, že obraz nebude ve francouzském hlavním městě, kde se stal trendem impresionismus, dobře přijat.

Jedlíci brambor (1885), Rotterdam, Museum Boijmans Van Beuningen. (zdroj: Wikimedia Commons)

Přesto se van Gogh rozhodl do Paříže přestěhovat a bez pozvání se v březnu 1886 objevil v Theově malém bytě.

V Paříži van Gogh poprvé spatřil impresionistické umění a byl inspirován barvami a světlem. Začal studovat u Henriho de Toulouse-Lautreca, Camilla Pissarra a dalších.

Van Gogh se často hádal s ostatními malíři o jejich díla, čímž si znepřátelil ty, které jeho hádky unavovaly.

Láska jako na houpačce

Vincentův milostný život odrážel jeho situaci: přitahovaly ho ženy v nesnázích a myslel si, že jim může pomoci. Když se zamiloval do své čerstvě ovdovělé sestřenice Kate, utekla před ním do Amsterdamu.

Van Gogh se poté přestěhoval do Haagu a zamiloval se do Clasiny Marie Hoornik, prostitutky a alkoholičky. Stala se jeho společnicí, milenkou a modelkou. Když se žena vrátila k prostituci, van Gogh propadl naprosté depresi. V roce 1882 mu rodina pohrozila, že mu odejme peníze, pokud ji neopustí.

Vincent odjel v polovině září téhož roku z Haagu do Drenthe.

Japonské světlo v Arles

Později ho ovlivnilo japonské umění a snil o cestě do Japonska. Toulouse-Lautrec mu řekl, že světlo ve vesnici Arles je stejně intenzivní jako v Japonsku.

V únoru 1888 nasedl van Gogh na vlak do jižní Francie. Nastěhoval se do dnes již proslulého „žlutého domu“ v Arles a peníze od Thea utrácel spíše za barvy než za jídlo. V prosinci 1888 žil van Gogh ve francouzském Arles pouze o kávě, chlebu a absintu.

Slunečnice (1888), Mnichov, Neue Pinakothek, Mnichov. (zdroj: Wikimedia Commons)

Zanedlouho se ukázalo, že kromě fyzické nemoci se zhoršuje i jeho psychické zdraví. Je známo, že přibližně v této době popíjel terpentýn a jedl barvu.

Bratr Theo si dělal starosti a nabídl Paulu Gauguinovi peníze, aby odjel Vincenta hlídat do Arles. Během měsíce se van Gogh a Gauguin neustále hádali a jedné noci Gauguin odešel. Van Gogh ho následoval, a když se Gauguin otočil, uviděl van Gogha, jak drží v ruce břitvu.

Olivovníky (1889), Amsterodan, Van Gogh Museum. (zdroj: Wikimedia Commons)

O několik hodin později šel van Gogh do místního nevěstince a zaplatil si prostitutku jménem Rachel. S krví, která mu tekla z ruky, jí nabídl své ucho a požádal ji, aby „tento předmět pečlivě opatrovala“.

Druhý den ráno našla policie van Gogha v jeho pokoji a přijala ho do nemocnice Hôtel-Dieu. Theo přijel na Štědrý den za van Goghem, který byl zesláblý ztrátou krve a měl prudké záchvaty.

Lékaři Thea ujistili, že jeho bratr bude žít a že o něj bude dobře postaráno a začátkem ledna 1889 byl van Gogh z nemocnice propuštěn. 

Tragický konec

Zůstal však sám a v depresi. Naději hledal v malování a v přírodě, ale klid nenašel a byl znovu hospitalizován. Přes den maloval ve žlutém domě a v noci se vracel do nemocnice.

27. července 1890 ráno se malíř střelil do hrudi, ale kulka ho nezabila. Byl nalezen krvácející ve svém pokoji. Byl převezen do nedaleké nemocnice a jeho lékaři poslali pro Thea. Zemřel o dva dny později, 27. července 1890 Theovi v náručí. Bylo mu pouhých 37 let.

Theo, který trpěl syfilidou a zeslábl smrtí svého bratra, zemřel jen pár měsíců po něm. Byl pohřben v Utrechtu, ale v roce 1914 Theova manželka Johanna, která byla propagátorkou van Goghových děl, nechala Theovo tělo znovu pohřbít na hřbitově Auvers vedle Vincenta. Jeho jméno dál nesl Johannin a Theův syn Vincent Willem van Gogh, který se narodil 31. ledna 1890.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Ada Lovelace (†36): „Čarodějka čísel“ a první programátorka byla závislá na opiu

Ada Lovelace (†36): „Čarodějka čísel“ a první programátorka byla závislá na opiu

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 21. 1. 2024 0:05

Je těžké uvěřit, že první programátorkou na světě byla dcera jednoho z nejzhýralejších básníků…

Charles Lindbergh (†72): Muži, který jako první přeletěl oceán, unesli malého syna. Kromě pěti dalších dětí měl i sedm nemanželských

Charles Lindbergh (†72): Muži, který jako první přeletěl oceán, unesli malého syna. Kromě pěti dalších dětí měl i sedm nemanželských

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 18. 1. 2024 0:05

Škola ho moc nebavila, studium strojního inženýrští nedokončil. Odvážný mladík v pouhých…

Mikuláš Koperník (†70): Muž, který „rozpohyboval“ planety

Mikuláš Koperník (†70): Muž, který „rozpohyboval“ planety

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 16. 1. 2024 0:05

Otec moderní astronomie. I tak se Mikuláši Koperníkovi někdy říká. Jako první evropský vědec…

Bohuslava Kecková (†57): První Češka s lékařským titulem

Bohuslava Kecková (†57): První Češka s lékařským titulem

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 9. 1. 2024 0:05

První ženou, která na Univerzitě Karlově obdržela titul doktorky medicíny, byla v roce 1902 Anna…

Samuel Morse (†80): Malíř, který vynalezl telegraf

Samuel Morse (†80): Malíř, který vynalezl telegraf

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 8. 1. 2024 7:00

Nejprve si vybudoval pověst vynikajícího malíře-portrétisty. Ve čtyřiceti letech se Samuel Morse…

Al Capone: Život a odkaz mafiánského bosse 20. let

Al Capone: Život a odkaz mafiánského bosse 20. let

Autor: Hana Lorencová, Datum: 5. 1. 2024 0:05

Byl jedním z nejznámějších amerických gangsterů, který se proslavil tím, že ve dvacátých letech 20.…

Elizabeth Cady Stanton: Ze svatebního slibu bojovnice za ženská práva muselo být vypuštěno, že má poslouchat svého muže

Elizabeth Cady Stanton: Ze svatebního slibu bojovnice za ženská práva muselo být vypuštěno, že má poslouchat svého muže

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 3. 1. 2024 0:05

Její jméno je pro většinu lidí u nás neznámé. Elizabeth Cady Stanton celý život bojovala za…

Guccio Gucci (†71): Světově proslulý módní návrhář začínal jako umývač nádobí

Guccio Gucci (†71): Světově proslulý módní návrhář začínal jako umývač nádobí

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 2. 1. 2024 0:05

Zakladatel jedné z dnes nejžádanějších módních značek Guccio Gucci dokázal skvěle propojit…

Tip šéfredaktorky

KVÍZ: Znáte francouzskou kuchyni?

14. 1. 2024 14:50 autor -jav-