Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Claude Monet (†86): Milenka pečovala o nemocnou manželku
Wikimedia Commons
Inspirace / Osudy

Claude Monet (†86): Milenka pečovala o nemocnou manželku

datum: 27. 5. 2021 0:05 autor: Markéta Vavřinová
Geniální umělec a zakladatel impresionismu Claude Monet žil bohémským životem. Do ženění se moc nehnal, a to ani s jednou ze svých zákonitých manželek. Když první žena Camille těžce onemocněla, před smrtí o ni pečovala milenka Alice, pozdější druhá paní Monetová.

Jeden ze zakladatelů impresionismu se měl stát obchodníkem a pokračovat tak v rodinné tradici. Monet nerad chodil do školy a během vyučování maloval karikatury učitelů. 

Mladý karikaturista

Narodil se 14. listopadu 1840 v Paříži jako Oscar Claude Monet v rodině obchodníka Clauda Adolphe Moneta a jeho ženy Louise Justine. Brzy se přestěhovali do normandského města Le Havre, kde si otevřeli obchod.

Obchodní talent však Monet určitě podědil. Už jako čtrnáctiletý mladík si dokázal sehnat „klienty“. Na zakázku tvořil jejich karikatury, které jim pak prodával za cenu od deseti do dvaceti franků. Díky karikaturním portrétům se stal ve městě populární osobou. Podařilo se mu přemluvit majitele obchodu s uměleckými potřebami, aby jeho výtvarná dílka vystavoval.

Ve výloze často objevovaly obrazy a kresby Eugèna Bouidina. Claude Monet měl pro krajinomalbu tohoto známého umělce jen slova pohrdání. Jednoho dne se však spolu setkali v obchodě a sedmnáctiletý mladý muž změnil názor.

„Boudin ke mně okamžitě přišel, pochválil mě svým měkkým hlasem a řekl: ‚Vždy se na vaše kresby dívám s potěšením; je to vtipné, snadné, chytré. Jste na první pohled talentovaný, ale doufám, že se tím nezastavíte. To je velmi dobrý začátek, ale brzy vás karikatura omrzí. Studujte, učte se pozorovat a malovat. Moře a nebe, zvířata, lidé a stromy jsou tak krásné přesně v té podobě, v jaké je stvořila příroda se všemi svými vlastnostmi, v jejich skutečném bytí, obklopené vzduchem a světlem‘.“

Boudin si byl vědom toho, že má před sebou mimořádně nadaného mladíka, a přemluvil ho, aby s ním zkusil malovat v přírodě.

„Moje oči se konečně otevřely,“ „vzpomínal na tu dobu později malíř, „pochopil jsem přírodu a naučil se ji milovat.“

Raději na vojnu, než zpátky!

Když Claude oznámil otci, že by chtěl studovat výtvarné umění v Paříži, s pochopením se nesetkal. Přimluvila se za něj teta Jeanne-Marguerite Lecadre, která sama trochu malovala a často půjčovala svému synovci ateliér.

Otec byl ochoten zaplatit Claudovi pouze dva měsíce, jenže jak se dalo očekávat, mladý muž se vrátit domů nechtěl. Zapsal se na akademii v Suisse a navštěvoval pařížské výtvarné salony. Aby se uživil, musel sáhnout do vlastních úspor, menší částkou přispívala i teta.

V roce 1860 dostal Claude Monet povolávací rozkaz. Otec mu nabídl, že ho z vojny vykoupí, když opustí Paříž a bude se věnovat rodinnému obchodu. Claude odmítl a narukoval do Alžírska, kde vážně onemocněl břišním tyfem. Po roce ho zachránila opět teta, která mu pomohla se z vojny vyplatit.

Pak už mladému muži nic nebránilo věnovat se plně umění a navštěvovat kurzy malířství v soukromém ateliéru Charlese Gleyra. Tam poznal vrstevníky Sisleyeho, Renoira a Bazilla. Společně často malovali v přírodě a využívali ve své tvorbě působení světla, které je fascinovalo. To bylo pro ně spojovacím prvkem při formování nového směru – impresionismu.

Manželka...

Osmnáctiletá Camille Doncieux pocházela z Lyonu a v Paříži se živila jako modelka v ateliérech umělců. V roce 1865 se seznámila s Monetem, který podle ní namaloval například obraz Žena v zelených šatech.

Camille jako Žena v zeleném z roku 1867. (zdroj: Wikimedia Commons)

Mladý malíř se do krásné dívky zamiloval a jejich vztah pobouřil umělcovu rodinu – pár čekal dítě a o svatbě se nemluvilo!

Manželka Camille v roce 1871. (zdroj: Wikimedia Commons)

V roce 1867 se narodil syn Jean a teprve o tři roky později si Monet vzal Camille za ženu. Když Camille podruhé otěhotněla, necítila se dobře. Michel přišel na svět v roce 1878 a u Camille propukla naplno rakovina dělohy.

Během manželství s Camille se zlepšila Monetova finanční situace. Camille podědila docela slušné jmění a dědictví po otci, který roku 1871 zemřel, obdržel také Claude.

Přesto to pro Moneta nebyla nijak lehká doba. Obraz Imprese, východ slunce z roku 1872 odbornou veřejnost nezaujal. Přitom položil základy novému uměleckému směru, který byl podle něj nazván impresionismus.

 

Slavný obraz Imprese, východ slunce z roku 1872 (zdroj: Wikimedia Commons)

Zlom nastal počátkem 80. let, kdy francouzský sběratel umění Durand Ruel začal nakupovat Monetova díla. Malíř si tak mohl dovolit koupit dům v normandském městě Giverny.

... a milenka

Tam se s ním stěhovala milenka Alice Hotschedé. O čtyři roky mladší žena byla manželkou Monetova přítele Ernesta Hoschedého. Spolu měli šest dětí, i když je možné, že otcem posledního syna Jean-Pierra byl ve skutečnosti Monet.

Alice Hotschedé v roce 1900. (zdroj: Wikimedia Commons)

Na tehdejší dobu hodně netradiční vztah začal zřejmě roku 1875. Poté, co Monetova zákonitá manželka onemocněla, Alice se k němu se všemi dětmi přestěhovala a pečovala o ni i o Monetovy syny. Sice říkala, že manžel bydlí s nimi, ale Ernest ve skutečnosti většinu času trávil v Paříži. V září 1879 ve věku pouhých dvaatřiceti let Camille zemřela.

V Giverny žil Monet s Alicí nejprve „na psí knížku,“ až rok po smrti Aliciina manžela Ernesta se v roce 1892 vzali. Rodinný propletenec pak završil sňatek Monetova staršího syna Jeana s Blanche, dcerou Alice.

To už stoupal zájem o díla impresionistů a z Moneta se stal zámožný muž. V Giverny se hodně věnoval své dnes již proslulé zahradě, rybníček s lekníny ho inspiroval k tvorbě cyklu Lekníny.  

„Moje nejkrásnější práce je zahrada.“

V roce 1911 Alice podlehla leukémii. O tři roky později zemřel i Monetův starší syn Jean. O osamoceného malíře se starala jeho snacha – a zároveň nevlastní dcera – Blanche.  

To už se Monetovi vážně zhoršoval zrak, na sklonku života podstoupil operaci šedého zákalu. Zemřel na rakovinu plic 5. prosince 1926 v šestaosmdesáti letech. Téměř do poslední chvíle maloval.

Jeden z obrazů kolekce Lekníny, rok 1916. (zdroj: Wikimedia Commons)

Místem jeho posledního odpočinku je hřbitov v Giverny. Tam leží společně s oběma manželkami i Ernestem Hoschedém...

Manželství Jeana s Blanche zůstalo bezdětné, potomky neměl ani mladší Michel, který v roce 1966 zemřel při autonehodě.

Velkou část otcova díla Michel Monet odkázal pařížskému Muzeu Marmottan Monet. Monetův dům s překrásnou zahradou v Giverny patří Nadaci Clauda Moneta.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Edward Jenner (†73): Anglický lékař, který připravil a použil vakcínu proti neštovicím

Edward Jenner (†73): Anglický lékař, který připravil a použil vakcínu proti neštovicím

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 18. 5. 2024 0:05

Tento anglický lékař a vědec je někdy nazývám „otcem“ imunologie. V dobách, kdy onemocnění pravých…

9 málo známých faktů o Kleopatře

9 málo známých faktů o Kleopatře

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 16. 5. 2024 0:05

Život a smrt jedné z nejmocnějších žen starověku dodnes vyvolává řadu otázek. Co víme o královně…

Joanne Rowling: Žena, která naučila děti znovu číst

Joanne Rowling: Žena, která naučila děti znovu číst

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 15. 5. 2024 0:05

„Vedu úplně obyčejný až nudný život,“ říká jedna z nejslavnějších a nejbohatších spisovatelek světa…

Rudá arcivévodkyně Erzsi (†79): Oblíbená vnučka Františka Josefa I. se přidala k socialistům

Rudá arcivévodkyně Erzsi (†79): Oblíbená vnučka Františka Josefa I. se přidala k socialistům

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 12. 5. 2024 0:05

V jejích žilách kolovala krev Habsburků, belgické královské dynastie Koburků, francouzských…

Kvíz: Jak dobře znáte Bedřicha Smetanu?

Kvíz: Jak dobře znáte Bedřicha Smetanu?

Autor: -jav-, Datum: 11. 5. 2024 9:58

Letos si 12. května připomínáme 140 let od úmrtí Bedřicha Smetany. Otestujte si své znalosti ze…

Gregor Johann Mendel (†61): Kněz, který se stal otcem genetiky

Gregor Johann Mendel (†61): Kněz, který se stal otcem genetiky

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 29. 4. 2024 0:05

Nikdy nedokončil univerzitní vzdělání a z přírodopisu propadl. Johann Gregor Mendel, který popsal…

Wolfgang Ameadeus Mozart (†35): Proč byl hudební génius uložen do anonymního hrobu?

Wolfgang Ameadeus Mozart (†35): Proč byl hudební génius uložen do anonymního hrobu?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 25. 4. 2024 0:05

Rakouský hudební skladatel druhé poloviny 18. století zemřel chudý v pouhých pětatřiceti letech.…

Richard Nixon (†81): Jediný prezident USA, který rezignoval na svou funkci, žil půl století ve spokojeném manželství

Richard Nixon (†81): Jediný prezident USA, který rezignoval na svou funkci, žil půl století ve spokojeném manželství

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 22. 4. 2024 0:05

Před třiceti lety zemřel Richard Nixon, 37. prezident Spojených států amerických. Do Bílého domu…