Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Amedeo Modigliani (†35): Bohém a génius, kterému osud dopřál jen krátký život
Wikimedia Commons, Unidentified photographer, Public Domain
Inspirace / Osudy

Amedeo Modigliani (†35): Bohém a génius, kterému osud dopřál jen krátký život

datum: 12. 5. 2023 0:05 autor: Markéta Vavřinová
Malíř a sochař Amedeo Modigliani zemřel v pouhých pětatřiceti letech. Za svůj život uspořádal jen jednu samostatnou výstavu a většinu svých děla vyměnil za jídlo. Jak už to tak někdy bývá, slavným se stal až po smrti.  

Italské přístavní město Livorno bylo už v 18. století známé jako útočiště pro lidi, kteří byli pronásledovaní kvůli své víře, a sídlem velké židovské komunity. Do Livorna přicestoval i sefardský Žid Solomon Garsi. To byl Modiglianiho prapradědeček ze strany jeho matky Eugénie Garsin. Jejím manželem se stal bohatý důlní inženýr a správce dolu na Sardinii Flaminio Modigliani, který vyrůstal v italské židovské rodině.

Stále nemocný chlapec

Amedeo Clemente Modigliani se narodil 12. července 1884 v Livornu jako čtvrté dítě tohoto páru a krátce poté, co prudký pokles cen drahých kovů přivedl rodinu k bankrotu. Zachránila je podnikavá Eugénie, která založila se svými sestrami úspěšnou a místní komunitou vyhledávanou školu.

Autoportrét. (zdroj: Wikimedia Commons)

Malý Amedeo měl velmi blízký vztah se svou matkou, která ho podporovala v jeho zájmu o umění. Jako malý nechodil do školy a až do deseti let ho matka vzdělávala sama. Chlapec se potýkal se zdravotními problémy, v jedenácti letech onemocněl zánětem pohrudnice a o tři roky později břišním tyfem. V šestnácti onemocněl tuberkulózou, která se mu později stala osudnou.

Když v průběhu onemocnění břišním tyfem v horečkách blouznil, že by si přál vidět obrazy v galerii ve Florencii, matka mu slíbila, že ho tam po uzdravení vezme. To splnila a navíc mu zaplatila hodiny u tehdy nejznámějšího livornského malíře Guglielma Micheli.

Směr Paříž

V roce 1902 nastoupil mladík na Akademii umění ve Florencii a o něco později přešel na akademii do Benátek. Roku 1906 Amedeo Modigliani opouští Itálii a stěhuje se do Paříže, kde začíná formovat svůj vlastní umělecký styl. Tam se mj. stal členem skupiny Nezávislých a v letech 1908 a 1910 vystavoval v jejich salónu. Ovšem bez většího úspěchu.

Velký vliv na něj mělo setkání s rumunským sochařem Constantinem Brancusim, díky němuž se začíná věnovat sochařství. V roce 1912 vystavil Modigliani na podzimním salónu sedm sochařských děl.

K malování se Amedeo za několik let ještě jednou vrátil a tehdy vznikla jeho nejvýznamnější díla – série portrétů přátel, mj. malířských kolegů Pabla Picassa či Augusta Renoira.

Jedinou samostatnou výstavu mu roku 1917 uspořádal jeho přítel a mecenáš Leopold Zborowski. Šlo o několik desítek aktů z let 1916 až 1919.

Portrét mecenáše a přítele Leopolda Zborowskeho. (zdroj: Wikimedia Commons)

Ženy jeho života

Pohledný mladý muž přitahoval pozornost žen. V Paříži byl známý pod přezdívkou „Modi“ (francouzské slovo maudit znamená prokletý). Ženy do jeho života rychle přicházely a zase odcházely. Výjimkou byla anglická básnířka Beatrie Hasting, se kterou žil téměř dva roky.

Některé jeho vztahy nezůstaly bez následků. Se Simone Thiroux měl syna Gérarda, který se narodil v roce 1917, a údajně měl mít ještě nejméně dvě další nemanželské děti.  

Na jaře 1917 se seznámil s devatenáctiletou studentkou umění Jeanne Hébuterne, která pózovala pro japonsko-francouzského malíře Tsuguharu Foujitu. Dívka pocházela z konzervativního měšťanského prostředí a její zbožná římskokatolická rodina se jí zřekla kvůli vztahu s Modiglianim, kterého považovala za opilce a zhýralce. Přesto s ním začala žít a v roce 1918 se narodila dcera Jeanne.

Jeane utekla od rodičů

Krátce poté Jeanne znovu otěhotněla a Modigliani se s ní zasnoubil a plánovali svatbu, i když její rodiče byli zásadně proti. K svatbě nakonec nedošlo, protože mladý umělec znovu onemocněl tuberkulózou. Tentokrát však šlo o těžký průběh nemoci a malíř, který byl k tomu navíc těžce závislý na alkoholu, neměl šanci na vyléčení.

Portrét Jeanne. (zdroj: Wikimedia Commons)

Umělec, který za svůj život měl jen jednu samostatnou výstavu a své dílo většinou vyměnil za jídlo, zemřel v chudobě 24. ledna 1920 v pařížské nemocnici Hôpital de la Charité. Hned po pohřbu si těhotnou Jeanne odvezli domů její rodiče. Krátce po příjezdu a pouhých pět dní po smrti Amedea skočila z okna a zabila sebe i své nenarozené dítě. Dvouletou dcerku Jeanne si k sobě vzala Modiglianova matka.

Amedeo Modigliani byl pohřben v židovské části hřbitova Père Lachaise. Jeanne rodiče uložili k poslednímu odpočinku v Bagneux na okraji Paříže. Skoro o deset let později na žádost Amedeova bratra svolili s převezením a uložením jejích ostatků vedle osudové lásky.

V listopadu 2015 byl v auční síni Christie's v New Yorku vydražen jeden z Modiglianových aktů za 170 405 000 dolarů, což jej řadí mezi nejdražší obrazy, jaké kdy byly prodány...


Tip redakce

Pomíjivost života, citlivá duše i zdrcující nepochopení… To vše nám připomíná malíře „žen s dlouhým krkem“, Amedea Modiglianiho. Byl to umělec křehký, ale zároveň plný života. Angelo Longoni nás provede jeho životem – spolu s ním utíkáme z Livorna, okouzlí nás Florencie a znovu prožijeme první lásky.

Navštívíme ovšem také Paříže, která Modiglianiho trápeného vracející se nemocí láká svým bohémským životem. V jejích uličkách, kavárnách a kabaretech potkáváme Picassa i Soutina: ale také malířovy Anny Achmatovovou, Beatrici Hastings nebo divu Kiki de Montparnasse. Velkolepý Modigliani je podmanivý portrét jednoho z nejslavnějších moderních umělců.

Knihu Angela Longoni Velkolepý Modigliani vydalo nakladatelství Ikar.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Poslední léta života princezny Diany

Poslední léta života princezny Diany

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 7. 8. 2023 0:05

Díky sňatku s Charlesem v roce 1981 byla princezna Diana vnímána jako skutečná pohádková hrdinka.…

Estée Lauder (†95): Žena, která posouvala hranice krásy

Estée Lauder (†95): Žena, která posouvala hranice krásy

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 31. 7. 2023 0:05

Zakladatelka společnosti, která nese její jméno, byla vizionářkou a vzorem. Estée Lauder ve všech…

Kateřina II. Veliká (†67): Messalina severu

Kateřina II. Veliká (†67): Messalina severu

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 28. 7. 2023 0:05

S vlivnou, mocnou a poživačnou římskou císařovnou 1. stolení našeho letopočtu spojovala Kateřinu…

Benjamin Franklin (†84): Opravdu vyzkoušel funkční hromosvod?

Benjamin Franklin (†84): Opravdu vyzkoušel funkční hromosvod?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 27. 7. 2023 0:05

Benjamin Franklin vzal 10. června 1752 za bouřky ven papírového draka, připevnil ho ke kovové tyči…

10 zastavení s Francisem Scottem Fitzgeraldem

10 zastavení s Francisem Scottem Fitzgeraldem

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 26. 7. 2023 0:05

Francis Scott Fitzgerald, jeden z nejvýraznějších představitelů tvz. Ztracené generace a autor…

Příběh lékařky, která ve vzdělávání syna dokázala takřka nemožné

Příběh lékařky, která ve vzdělávání syna dokázala takřka nemožné

Autor: podle příběhu Jany M. napsala Alžběta Morávková, Datum: 22. 7. 2023 0:05

Rodiče, i když toho máte někdy dost, nevzdávejte to se svými dětmi a věnujte se jim hlavně v…

Gala (†87) a Salvador (†84) Dalí: Talentovaný umělec a jeho výstřední múza

Gala (†87) a Salvador (†84) Dalí: Talentovaný umělec a jeho výstřední múza

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 16. 6. 2023 0:05

Za každým úspěšným mužem vždy hledej ženu! Vztah legendárního malíře Salvadora Dalího a jeho…

František Palacký (†77): Dvě velké lásky „otce národa“

František Palacký (†77): Dvě velké lásky „otce národa“

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 12. 6. 2023 0:05

Zakladatel moderní české historie vůbec nebyl nudný patron. Od mládí to byl pohledný muž, který se…

Tip šéfredaktorky

Romány, od kterých neodtrhnete oči

14. 9. 2023 15:00 autor -mav-