Autoportrét. (zdroj: Wikimedia Commons)
Malý Amedeo měl velmi blízký vztah se svou matkou, která ho podporovala v jeho zájmu o umění. Jako malý nechodil do školy a až do deseti let ho matka vzdělávala sama. Chlapec se potýkal se zdravotními problémy, v jedenácti letech onemocněl zánětem pohrudnice a o tři roky později břišním tyfem. V šestnácti onemocněl tuberkulózou, která se mu později stala osudnou.
Když v průběhu onemocnění břišním tyfem v horečkách blouznil, že by si přál vidět obrazy v galerii ve Florencii, matka mu slíbila, že ho tam po uzdravení vezme. To splnila a navíc mu zaplatila hodiny u tehdy nejznámějšího livornského malíře Guglielma Micheli.
V roce 1902 nastoupil mladík na Akademii umění ve Florencii a o něco později přešel na akademii do Benátek. Roku 1906 Amedeo Modigliani opouští Itálii a stěhuje se do Paříže, kde začíná formovat svůj vlastní umělecký styl. Tam se mj. stal členem skupiny Nezávislých a v letech 1908 a 1910 vystavoval v jejich salónu. Ovšem bez většího úspěchu.
Velký vliv na něj mělo setkání s rumunským sochařem Constantinem Brancusim, díky němuž se začíná věnovat sochařství. V roce 1912 vystavil Modigliani na podzimním salónu sedm sochařských děl.
K malování se Amedeo za několik let ještě jednou vrátil a tehdy vznikla jeho nejvýznamnější díla – série portrétů přátel, mj. malířských kolegů Pabla Picassa či Augusta Renoira.
Jedinou samostatnou výstavu mu roku 1917 uspořádal jeho přítel a mecenáš Leopold Zborowski. Šlo o několik desítek aktů z let 1916 až 1919.
Portrét mecenáše a přítele Leopolda Zborowskeho. (zdroj: Wikimedia Commons)
Pohledný mladý muž přitahoval pozornost žen. V Paříži byl známý pod přezdívkou „Modi“ (francouzské slovo maudit znamená prokletý). Ženy do jeho života rychle přicházely a zase odcházely. Výjimkou byla anglická básnířka Beatrie Hasting, se kterou žil téměř dva roky.
Některé jeho vztahy nezůstaly bez následků. Se Simone Thiroux měl syna Gérarda, který se narodil v roce 1917, a údajně měl mít ještě nejméně dvě další nemanželské děti.
Na jaře 1917 se seznámil s devatenáctiletou studentkou umění Jeanne Hébuterne, která pózovala pro japonsko-francouzského malíře Tsuguharu Foujitu. Dívka pocházela z konzervativního měšťanského prostředí a její zbožná římskokatolická rodina se jí zřekla kvůli vztahu s Modiglianim, kterého považovala za opilce a zhýralce. Přesto s ním začala žít a v roce 1918 se narodila dcera Jeanne.
Krátce poté Jeanne znovu otěhotněla a Modigliani se s ní zasnoubil a plánovali svatbu, i když její rodiče byli zásadně proti. K svatbě nakonec nedošlo, protože mladý umělec znovu onemocněl tuberkulózou. Tentokrát však šlo o těžký průběh nemoci a malíř, který byl k tomu navíc těžce závislý na alkoholu, neměl šanci na vyléčení.
Portrét Jeanne. (zdroj: Wikimedia Commons)
Umělec, který za svůj život měl jen jednu samostatnou výstavu a své dílo většinou vyměnil za jídlo, zemřel v chudobě 24. ledna 1920 v pařížské nemocnici Hôpital de la Charité. Hned po pohřbu si těhotnou Jeanne odvezli domů její rodiče. Krátce po příjezdu a pouhých pět dní po smrti Amedea skočila z okna a zabila sebe i své nenarozené dítě. Dvouletou dcerku Jeanne si k sobě vzala Modiglianova matka.
Amedeo Modigliani byl pohřben v židovské části hřbitova Père Lachaise. Jeanne rodiče uložili k poslednímu odpočinku v Bagneux na okraji Paříže. Skoro o deset let později na žádost Amedeova bratra svolili s převezením a uložením jejích ostatků vedle osudové lásky.
V listopadu 2015 byl v auční síni Christie's v New Yorku vydražen jeden z Modiglianových aktů za 170 405 000 dolarů, což jej řadí mezi nejdražší obrazy, jaké kdy byly prodány...
Pomíjivost života, citlivá duše i zdrcující nepochopení… To vše nám připomíná malíře „žen s dlouhým krkem“, Amedea Modiglianiho. Byl to umělec křehký, ale zároveň plný života. Angelo Longoni nás provede jeho životem – spolu s ním utíkáme z Livorna, okouzlí nás Florencie a znovu prožijeme první lásky.
Navštívíme ovšem také Paříže, která Modiglianiho trápeného vracející se nemocí láká svým bohémským životem. V jejích uličkách, kavárnách a kabaretech potkáváme Picassa i Soutina: ale také malířovy Anny Achmatovovou, Beatrici Hastings nebo divu Kiki de Montparnasse. Velkolepý Modigliani je podmanivý portrét jednoho z nejslavnějších moderních umělců.
Knihu Angela Longoni Velkolepý Modigliani vydalo nakladatelství Ikar.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Jan Janský se narodil před 150 lety. Jeho významný objev posunul moderní medicínu o velký krok…
Kniha Roalda Dahla z roku 1964, které se po celém světě prodalo nejméně 20 milionů výtisků v 55…
Hélène Dutrieu toho stihla tolik, že by to vydalo na několik životů. Do historie se zapsala jako…
V chudé rodině přitom nebyly peníze na studium a dívkám v carském Rusku, kam tehdy patřila i polská…
Geniální vědec a vynálezce Nikola Tesla bývá často srovnávám s Leonardem da Vinci. Položil základy…
Život a smrt jedné z nejmocnějších žen starověku dodnes vyvolává řadu otázek. Co víme o královně…
V roce 1955 dokončil vývoj první úspěšné vakcíny proti dětské obrně. Jonas Salk svůj vynález nikdy…
Kdo je žena s věčným úsměvem na rtech, která před pár dny oznámila, že bude kandidovat na…
Komentáře