Ale vraťme se zpátky domů. Mariánské Údolí v blízkosti hanácké metropole Olomouc bylo proslulé už od 12. století jako naleziště zlata, drahých kovů a později železné rudy. Právě tam na úpatí vrchu Kravný zkušený báňský odborník Josef Zwierzina začal budovat železárny. Mimochodem, Vítkovické železárny na své založení ještě čekaly.
Josef Zwierzina je tedy tím mužem číslo jedna. O dvacet let později železárny odkoupil vídeňský bankéř baron Salomon Mayera von Rothschild, muž číslo dvě. Ten je připojil ke svým Vítkovickým železárnám a o provoz se staral najatý spráce.
V roce 1854 přichází na scénu muž číslo tři. Ignác Karel Machanek.
Významný olomoucký měšťan a obchodník železářským zbožím Ignác Karel Machanek si uvědomil, jakou výhodu by mu při obchodování skýtala vlastní výrobní základna. Koupil od barona Rothschilda jeho v té době stagnující železářský závod. Machanek postavil novou huť pro výrobu hřebíků. V roce 1861 přikoupil I. C. Machanek od barona Rothschilda parcely se starým železorudným dolem a devíti zchátralými šachtami, v jehož blízkosti nechal postavit nové železárny. Sklepy nové továrny ležely na bývalých štolách.
Nejstarší dochovaná písemnost k oficiálnímu vzniku značky Mora pochází ze 6. ledna 1890, kdy si dal Machanek zaregistrovat ochrannou známku Mora u olomoucké živnostenské a obchodní komory. Machanek jako zkušený obchodník svoje podnikání rozvíjel, dovážel stroje ze zahraničí a rozšiřoval svůj sortiment – od hřebíků se dostal k šicím strojům, žehličkům a zámkům. Na výsluní firmu vynesla výroba kamen Meteor.
Plynový sporák. (zdroj: Mora)
Nebyla to však jen kamna Meteor, která si Machanek nechal patentovat v roce 1902 a jichž se v různých obměnách vyrobilo do roku 1930 více než milion kusů.
Jako jeden z prvních zavedl již v roce 1919 výrobu plynových spotřebičů. Byly to hlavně velké přístroje pro živnostníky, mj. pečicí skříně pro cukráře, strojky na zmrzlinu, kotle nebo udírny. Spolu s tím rozšiřoval i železářský sortiment pro hospodyně: strojky na maso, masořezky, mlýnky na mák, pračky, lisy na ovoce apod., a své zboží také úspěšně exportoval. V roce 1936 spatřil poprvé světlo světa kovový plynový sporák Mora Super, který pro značku znamenal skutečně fenomenální úspěch.
Po Mnichovské dohodě z roku 1938 připadlo Mariánské Údolí k odstoupeným územím, následně pak k Říšské župě Sudety. Po roce 1945 přešla továrna pod národní správu.
V roce 1948 byla zavedena výroba absorpčních ledniček, o dva roky později výroba prvních plynových průtokových ohřívačů vody. V roce 1958 byla zavedena výroba plynových automatických praček Moretta, o sedm let později v roce 1965 začala výroba plynových stacionárních kotlů. V roce 1971 byl vyroben první moderní kombinovaný sporák Mora, jak jej možná ještě někteří zažili u svých prarodičů. A v roce 1986 se objevil první závěsný plynový kotel.
Plynová bubnová pračka. (zdroj: Mora)
V roce 2005 se stává Mora členem skupiny Gorenje, jednoho z největších výrobců domácích spotřebičů v Evropě a prostřednictvím této společnosti následně do struktury vstupuje i přední světový výrobce domácích spotřebičů a elektroniky, skupina Hisense.
Mora se díky obřím investicím rychle proměnila v moderní technologickou základnu a navíc získala přístup k novým trhům. Například své moderní sporáky nyní vyváží do celé Evropy. Mora patří k velkým regionálním zaměstnavatelům. V současnosti zde pracuje na sedm stovek zaměstnanců; mnozí z nich i desítky let a najdete zde i srdcaře, kteří svůj profesní život spojili se značkou Mora napříč generacemi.
Tři muži z našeho úvodu, Josef Zwierzina, Salomon Mayer von Rothschild a Ignác Karel Machanek, by se divili....
Zdroje informací: www.mora.cz a cs.wikipedia.org
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
„Noční motýl v lásce znamená, že je marná, že je ztracená…“ Slavné filmové drama Noční motýl…
Milostný románek mezi herci Humphreym Bogartem a Lauren Bacallovou zůstal v historii zapsán jako…
Její jméno většině lidí nic neříká. Přitom krásná blondýnka Truda Grosslichtová patřila mezi…
Jako Afroameričan zažil na vlastní kůži rasovou segregaci. A to i coby lékař jeden ze zakladatelů…
„Když jsem začala psát příběh Alžběty (Elišky) Pomořanské, čtvrté manželky Karla IV., stála jsem…
Naposledy vystoupila před publikem v březnu 1915, tedy před 110 lety. Den poté, co v říjnu 1917…
Říkalo se mu kancléř–sjednotitel. Helmut Kohl byl celkem 16 let německým kancléřem. Po boku mu…
Příjmení Wilson je u nás známé v souvislosti s Elleniným manželem Woodrowem Wilsonem – americkým…