S Vlastou Burianem v roce 1932 ve filmu Anton Špelec, ostrostřelec. (zdroj: Wikimedia Commons)
Ať už to po boku Vlasty Buriana byla Rézi ve známém snímku Anton Špelec ostrostřelec, Knedlhansová ve Vdavkách Nanynky Kulichové nebo teta Hermína ve filmové veselohře Život je krásný.
V roce 1932 dokonce získala Státní cenu za herecké a divadelní umění.
Po roce 1948 sdílela osud jiných slavných kolegyň, které v socialistické kinematografii nedostávaly příležitost. Dáma s vytříbeným vkusem, která šila u Podolské a která uměla dokonale skloubit oblečení s neobvyklými klobouky a se šperky, nebyla prototypem proletářské ženy v šátku.
V roce 1948 opustila divadlo údajně ze zdravotních důvodů a odešla do důchodu. Několika filmových rolí se ještě dočkala, ale už jen sporadicky, diváci ji mohli například spatřit v komedii Dovolená s Andělem nebo ve filmu Stříbrný vítr. Její poslední rolí byla v roce 1955 Janurová ve snímku Muž v povětří.
O soukromí této krásné a inteligentní dámy se toho moc neví. Na rozdíl od některých svých kolegyň žila klidným životem vdané ženy. Děti neměla – jestli kvůli našlápnuté herecké kariéře, nebo je mít nemohla, není známo. S manželem bydleli na Vinohradech, pravidelně jezdili každý rok do lázní ve slovenském Sliači. A o zábavu se jim starali už zmínění malí psi, pražští krysaříci.
Po smrti životního partnera žila Růžena Šlemrová sama. Zemřela 24. srpna 1962. Do šestasedmdesátých narozenin jí chyběly tři měsíce. Hvězda filmového plátna 30. let je pohřbena na Vinohradském hřbitově.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Přestože jí maminka neustále zdůrazňovala, že není dost hezká, aby se mohla stát herečkou, Antonie…
Nejznámější filmový svůdník první republiky ve skutečnosti miloval jen dvě své osudové ženy –…
Když se řekne Věra Ferbasová, milovníci filmů pro pamětníky si určitě vybaví krásnou naivní…
Do padesáti let podporovala svého manžela režiséra Karla Hilara v jeho kariéře a tvořila mu…
Komentáře