Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Královna Núr: Američanka, která získala srdce jordánského kráje Husajna
Wikimedia Commons
Inspirace / Osudy

Královna Núr: Američanka, která získala srdce jordánského kráje Husajna

datum: 11. 12. 2022 0:05 autor: Hana Lorencová
Na první pohled příběh jako z pohádky o tisíci a jedné noci ve skutečnosti asi tak pohádkový nebyl. Blonďatá Američanka musela čelit palácovým intrikám a vzájemné řevnivosti jedenácti potomků od čtyř matek.

Dívka ze zámožné rodiny

Ze sňatku s jordánským králem Husajnem I. (†63) nebyli nadšeni rodiče Lisy Halaby – tak se původně plavovlasá kráska jmenovala. A nadšena nebyla ani jordánská královská rodina. Přesto spolu prožili, zdá se, hezkých jednadvacet let. Pro Husajna to bylo nejdelší ze čtyř manželství.

Lisa rozhodně nebyla žádná americká „Popelka“. Narodila se 23. srpna 1951 ve Washingtonu jako nejstarší ze tří děti Nadžíba Halabyho a Doris Carlquist. Jak už napovídá jméno, Lisin táta měl syrské kořeny, jeho rodina připlula do Ameriky z Bejrútu. Nadžíbův otec byl pohledný mladík, který se oženil s dcerou jižanského farmáře Laurou. Nadžíb byl jejich jediným synem. Lisina matka měla pro změnu švédské kořeny.

Peníze doma nechyběly. Nadžíb byl generálním ředitelem letecké společnosti PanAm a dětem umožnil kvalitní soukromé vzdělání už od mateřské školy.


Silvia: Německá letuška s brazilskými kořeny na švédském trůně

Zajímavá věštba

Lisa získala diplom z architektury a urbanismu na Princetownu. Pak přišla nabídka pracovat pro britskou architektonickou firmu nejprve v Austrálii, pak v íránském Teheránu.

Tam se jí stala podivná věc. Před návratem domů jí jeden z kolegů věštil budoucnost z kávové sedliny. „Brzy se na Arabský poloostrov vrátíš a provdáš se za vysoce postaveného šlechtice.“

Lisa plánovala pokračovat ve studiu, zajímala ji žurnalistika a chtěla se věnovat televizní produkci. Všechno ale bylo nakonec úplně jinak.


9 otazníků kolem smrti monacké kněžny Grace

Osudové setkání

Otec odešel z PanAm a v roce 1977 přijal nabídku jordánské vlády na transformaci letecké společnosti. Do Ammánu s sebou vzal i Lisu, která tam mj. měla na starost design interiérů. Nadžíb Halaby se přátelil s králem Husajnem – měli společnou vášeň pro letectví. Husajn Lisu znal už z dřívější doby, kdy mu ji otec představil. To byl král zrovna potřetí šťastně ženatý.

U příležitosti přistání Boeingu 747 Jumbo pozval král Lisu na recepci. Vzrůstem malý muž a čerstvý vdovec, panovník pro Lisu exotické země mluvil perfektně anglicky, oblékal se do smokingu, kouřil dýmku. Uměl tancovat valčík, foxtrot a různé latinskoamerické tance. Choval se jako kterýkoli muž ze západu.

Hlavně však skládal dívce komplimenty. Díval se jí přímo do očí a uměl naslouchat. Není divu, že šestadvacetiletá dívka šarmu dvaačtyřicetiletého muže zcela podlehla!


Charles a Camilla: Láska, která musela počkat

Arabský playboy v Británii

Kdo byl Husajn? V roce 1952 teprve sedmnáctiletý mladík po nemocném otci převzal vládu své země. Už jako král studoval ve Velké Británii – navštěvoval prestižní Harrow School a Královskou vojenskou akademii v Sandhurstu.

Měl pověst playboye a milovníka krásných žen. A jeho vztahy s manželkami byly typicky „orientálně“ despotické. První dvě manželství, se sestřenicí Dinou a Angličankou Toni (Munou), skončila rozvodem. Děti z obou manželství nevyrůstaly se svými matkami, ale musely zůstat v královském paláci. Muně dokonce mnoho let nedovolil se s dětmi stýkat! Třetí, Palestinka Alia, zemřela při letecké nehodě a zůstaly po ní dvě malé dcerky a chlapec.


7 základních mezníků v životě vévodkyně Kate

Mladou dívku lehce okouzlil

Husajn se mladé dívce dvořil, zval ji na výlety letadlem, které sám pilotoval. Po jedné procházce se s ní před hotelem loučil slovy: „Máš krásné modré oči, hedvábné blond vlasy, mléčnou pokožku, něžné ruce. Staň se ozdobou mého života.“ Když viděl její udivený obličej, zašeptal: „Přemýšlej, krásko, nespěchám na tebe.“

Lisa, které chybělo sebevědomí, protože náročný otec dceru nikdy nechválil, se najednou stala terčem pozornosti pohledného a inteligentního muže, navíc krále Jordánska!

Nevěděla, co dělat. Má se stát životní partnerkou člověka, kterého předcházejí pověsti o střídání žen? Muže, který nedovolil bývalým manželkám, aby vychovávaly své děti?

Husajn se zřejmě do Lisy také zamiloval, ale u něj rozhodně převládalo i pragmatické myšlení. V islámské kultuře muž nežije dlouho sám. A nejmenší děti potřebovaly matku.

Po dvou týdnech Lisa souhlasila, že se za jordánského krále provdá.


Alice z Battenbergu (†84): Matka prince Filipa a tchyně britské královny

Rodiče radost neměli

„To nikdy nedovolím,“ reagoval prý Nadžíb na zprávu, že Lisa přijala Husajnovu nabídku k sňatku. Matka nepřetržitě vzlykala, a rozhodně ne štěstím. Děsilo je, že dcera bude žít tak daleko a v úplně jiném prostředí. Emancipovaná rodina Halabyova nebyla nábožensky založená a nelíbilo se jim, že Lisa bude v zemi, kde víra ovlivňuje každodenní život.

Svatba se konala 15. června 1978 podle muslimských tradic a trvala pouhé čtyři minuty! Husajn v den sňatku Lisu přejmenoval na „Núr“, tedy světlo. To dost těžce nesla Lisina matka, která ji ještě dlouho dál tvrdošíjně oslovovala „Lis“.

Nadšení z další nevěsty neprojevovala ani Husajnova matka Zejna. Ta zase pro změnu odmítala s Núr mluvit anglicky a při konverzaci používala jen arabštinu. Lisa-Núr se nakonec arabsky naučila. Pár přivedl na svět čtyři děti. Husajn zemřel po dlouhé nemoci na rakovinu ledvin v únoru 1999. Núr mu byla po boku do poslední chvíle.


Wallis Simpsonová (†89): Žena, kvůli níž se britský král Edward VIII. vzdal trůnu

Pohádka z tisíce a jedné noci to asi nebyla

Co se odehrávalo za zdmi paláce, nikdo neví. Núr o svém životě s Husajnem napsala po jeho smrti knihu, která se čte jako krásná pohádka, takže lze jen pochybovat, jestli všechno v jejich společném životě bylo opravdu zalité sluncem. Šuškalo se, že mladou Američanku nenávidí tchyně i další ženské příbuzné. Husajnovy dospělé děti z nové macechy prý také nebyly nadšeny.

Několik týdnů před svou smrtí Husajn vydal veřejné prohlášení, jehož záměrem bylo zaručit Núr po jeho smrti postavení královny. O tom, jak to doopravdy probíhalo, palác mlčí.

Idylické vztahy zřejmě nejsou ani mezi početnými sourozenci od čtyř matek. Núřin syn Hamza několik let nesl titul korunního prince. Pak mu ho jeho bratr Abdulah, současný jordánský král, odňal a korunním princem byl jmenován Abdulahův nejstarší syn Husajn.

Núr, která se angažuje v různých organizacích podporujících emancipaci žen, stejně jako princezna Diana propagovala kampaň proti nášlapným minám, v současnosti většinu času tráví ve Spojených státech a ve své rezidenci v Londýně.


Zdroje informací: biography.com a Wikipedie


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Hélène Dutrieu (†83): Žena mnoha povolání

Hélène Dutrieu (†83): Žena mnoha povolání

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 20. 3. 2023 0:05

Hélène Dutrieu toho stihla tolik, že by to vydalo na několik životů. Do historie se zapsala jako…

Marie Skłodowska-Curie (†66): Žena, která rozbila atom

Marie Skłodowska-Curie (†66): Žena, která rozbila atom

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 9. 3. 2023 0:05

V chudé rodině přitom nebyly peníze na studium a dívkám v carském Rusku, kam tehdy patřila i polská…

Nikola Tesla (†86): Podivín, který předpověděl internet

Nikola Tesla (†86): Podivín, který předpověděl internet

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 8. 3. 2023 0:05

Geniální vědec a vynálezce Nikola Tesla bývá často srovnávám s Leonardem da Vinci. Položil základy…

9 málo známých faktů o Kleopatře

9 málo známých faktů o Kleopatře

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 22. 2. 2023 0:05

Život a smrt jedné z nejmocnějších žen starověku dodnes vyvolává řadu otázek. Co víme o královně…

Jonas Salk (†80): Skromný vynálezce vakcíny proti dětské obrně

Jonas Salk (†80): Skromný vynálezce vakcíny proti dětské obrně

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 21. 2. 2023 0:05

V roce 1955 dokončil vývoj první úspěšné vakcíny proti dětské obrně. Jonas Salk svůj vynález nikdy…

Nikki Haleyová (51): Stane se dcera indických přistěhovalců příští prezidentkou USA?

Nikki Haleyová (51): Stane se dcera indických přistěhovalců příští prezidentkou USA?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 20. 2. 2023 0:05

Kdo je žena s věčným úsměvem na rtech, která před pár dny oznámila, že bude kandidovat na…

Helen Taftová (†81): Žena, která se v 16 letech rozhodla, že bude první dámou

Helen Taftová (†81): Žena, která se v 16 letech rozhodla, že bude první dámou

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 16. 2. 2023 0:05

Helen Taftová byla americká první dáma a manželka Williama Howarda Tafta, 27. prezidenta Spojených…

Levi Strauss: Otec džínové módy

Levi Strauss: Otec džínové módy

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 15. 2. 2023 0:05

Je jedno, jestli móda zrovna velí úzké či široké nohavice, vysoký či nízký pas, světlejší nebo…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o 5 poukázek na boty barefoot

20. 3. 2023 15:00 autor -red-