Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Ken Follett (71): Muž, který rád vypráví příběhy
ken-follett.com
Inspirace / Osudy

Ken Follett (71): Muž, který rád vypráví příběhy

datum: 26. 4. 2021 0:05 autor: Markéta Vavřinová
Možná jeho fantazii podpořila skutečnost, že nábožensky založení rodiče nedovolili dětem chodit do kina a dívat se na televizi. Budoucí slavný spisovatel Ken Follett, mj. autor mj. bestselleru Pilíře země, tak snil a vytvářel si svůj imaginární svět.

Patří mezi nejoblíbenější světové spisovatele. Své místo si vydobyl i mezi českými čtenáři. Muži milují jeho špionážní romány, ženy zase vyhledávají rodinné ságy na pozadí historických událostí.  

Svět v knihách

Narodil se 5. června 1949 v Cardiffu ve Walesu. Otec Martin pracoval jako daňový inspektor a matka Veenie byla v domácnosti. V rodině byly dvě starší děti, Hannah a James. Stejně jako většina mladých párů, které vychovávaly děti v poválečné Británii, nemohli Follettovi dětem dopřát moc luxusu.

Navíc byli silně nábožensky založení a svým dětem nedovolili, aby se dívali na televizi a chodili do kina. Naštěstí mu matka hodně vyprávěla různé příběhy. A Ken našel únik i v knihách.

„Bez televize, bez rádia a bez sobotních filmů, na které chodily všechny ostatní děti, bylo mou jedinou zábavou čtení,“ říká. „Neměl jsem mnoho vlastních knih a vždy jsem byl vděčný za veřejnou knihovnu. Bez knih zdarma bych se nestal nenasytným čtenářem, a pokud nejste čtenář, nejste spisovatel.“

Příběhy podněcovaly jeho fantazii a schopnost budovat si kolem sebe svůj vlastní svět.

Když bylo budoucímu spisovateli deset, přišlo stěhování do Londýna. Škola se Kenovi moc nezamlouvala a nechtěl se učit. Zlom nastal, když mu bylo 13. Podle něj se mu začaly líbit dívky a škola se stávala zábavnější. Překvapivě se mu zlepšil i prospěch.

Studia a neplánované rodičovství

V 18 letech byl přijat na University College v Londyně, kde studoval filozofii. Pro něho to bylo důležité rozhodnutí. Dětství a dospívání v silně nábožensky založené rodině v něm vyvolávalo pochybnosti k víře a měl potřebu najít odpovědi na mnohé otázky související s náboženstvím. 

S tím, jak se stával skeptičtější k víře a ke světu, ve kterém byl vychován, se začal intenzivně zajímat o politiku. V opojné studentské atmosféře konce 60. let nešlo o nic neobvyklého. Účastnil se protestů proti válce ve Vietnamu.

Osobní život se mu během studia trochu zkomplikoval. Jeho dívka Mary, se kterou chodil od maturity, otěhotněla. Následovala rychlá svatba a v červenci 1968 se narodil syn Emanuele. Rodičovských povinností se nakonec zhostil i přes své mládí dobře.

„Prožíval jsem skvělé období na univerzitě a bylo nesmírně vzrušující mít najednou malé dítě a starat se o něj. Nebylo to nic, co bych zrovna plánoval, ale bylo to nádherné. Milovali jsme ho, byl tak roztomilý. A roztomilý je pořád.“

Dcera Mary-Claire přišla na svět v roce 1973.

První úspěch

Po studiích filozofie absolvoval Ken postgraduál na žurnalistice a začal se živit jako novinář nejprve v rodném Walesu, pak v Londýně. Novinářská práce se mu líbila, ale on toužil vyprávět příběhy. Psal do novin aspoň kriminální příběhy…  

Pak s velkými obavami z možného neúspěchu napsal první knihu. Úspěch špionážního románu Uchem jehly (1974) překonal nejtajnější autorovy představy. A pokračovaly další knihy, díky nimž si mohl dovolit na tři roky pronajmout dům na jihu Francie v blízkosti Nice.

„Je to kout světa, který mám rád, a mám stále byt v Cannes,“ řekl před časem. „Jsem ale příliš připoutaný k Londýnu, britské politice, filmům a divadlu.“

V 80. letech se Ken začal víc věnovat politice a cestu mu zkřížila o téměř sedm let starší aktivistka a labouristická politička Barbara Hubbard se třemi dětmi z předchozích dvou manželství. Ken kvůli ní opustil Mary a roku 1984 si vzal Barbaru, dnes spolu žijí v Chelsea.

Na vrcholu popularity

Bestsellerem se staly knihy ze série Kingsbridge. Tři historické romány – Pilíře země, Na věky věků a Ohnivý sloup – spojuje smyšlené město a odehrávají se ve 12., 14. a 16. století. Pilíře země se okamžitě zařadily mezi nejoblíbenější britské a americké knihy. Byla podle nich dokonce vyrobena i desková hra. Později byly zfilmovány.

Follett je velice plodný autor, střídá špionážní žánr s historií. Velkým mezníkem v jeho tvorbě se stala i další románová trilogie Století. Velkolepá třídílná sága Pád titánů, Zima světa a Hranice věčnosti prolíná osudy pěti rodin různých společenských vrstev od 1. světové války až do 80. let minulého století na pozadí skutečných historických událostí. Přestože dohromady má Století víc než 2400 (!) stránek, čte se jedním dechem a jednotlivé knihy se pokaždé dlouho držely na nejvyšších žebříčcích čtenářské oblíbenosti.

Follett je opravdu moderní spisovatel, který se nebojí ani sociálních sítí a pravidelně se svými čtenáři komunikuje prostřednictvím Facebooku a Instagramu.

Trilogii Století vydalo nakladatelství Kalibr.

Follettův zatím poslední román vyšel loni. Jde The Evening and the Morning (český překlad Večer a jitro vydal Kalibr a se na knihkupecké pulty dostal letos v březnu), který dějové kingsbridgeskou sérii.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Patricia Highsmith (†74): Talentovanější než její pan Ripley

Patricia Highsmith (†74): Talentovanější než její pan Ripley

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 8. 9. 2024 0:05

Byla mírně řečeno zvláštní. Raději byla ve společnosti zvířat než lidí. Od dětství trpěla těžkými…

Mileva Marić (†73): První žena Alberta Einsteina umřela v zapomnění

Mileva Marić (†73): První žena Alberta Einsteina umřela v zapomnění

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 7. 9. 2024 0:05

Její osud je smutný. Zůstala ve stínu slavného manžela, přestože se významně podílela na jeho…

Homér: Autor eposů Illias a Odyssea má sedm míst narození

Homér: Autor eposů Illias a Odyssea má sedm míst narození

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 6. 9. 2024 0:05

Řeckému básníkovi Homérovi se připisuje zásluha, že napsal první epické příběhy „Ilias“ a „Odyssea“…

Estée Lauder (†95): Žena, která posouvala hranice krásy

Estée Lauder (†95): Žena, která posouvala hranice krásy

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 24. 8. 2024 0:05

Zakladatelka společnosti, která nese její jméno, byla vizionářkou a vzorem. Estée Lauder ve všech…

Fernão de Magalhães: Mořeplavec, který svou cestu nepřežil

Fernão de Magalhães: Mořeplavec, který svou cestu nepřežil

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 14. 8. 2024 0:05

V roce 1519 se Fernão de Magalhães vydal na odvážnou plavbu kolem světa. Snažil najít vodní cestu…

Galileo Galilei (†77): Sestrojil dalekohled, kterým pozoroval planety, ale slavnou větu asi neřekl

Galileo Galilei (†77): Sestrojil dalekohled, kterým pozoroval planety, ale slavnou větu asi neřekl

Autor: Hana Lorencová, Datum: 12. 8. 2024 0:05

„A přece se točí,“ údajně pronesl italský matematik a fyzik Galileo Galilei, když odcházel od…

Gala (†87) a Salvador (†84) Dalí: Talentovaný umělec a jeho výstřední múza

Gala (†87) a Salvador (†84) Dalí: Talentovaný umělec a jeho výstřední múza

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 11. 8. 2024 0:05

Za každým úspěšným mužem vždy hledej ženu! Vztah legendárního malíře Salvadora Dalího a jeho…

Benjamin Franklin (†84): Opravdu vyzkoušel funkční hromosvod?

Benjamin Franklin (†84): Opravdu vyzkoušel funkční hromosvod?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 10. 8. 2024 0:05

Benjamin Franklin vzal 10. června 1752 za bouřky ven papírového draka, připevnil ho ke kovové tyči…

Tip šéfredaktorky

Nový kvíz: Jak dobře znáte Paříž?

1. 9. 2024 17:22 autor -jav-