Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Nový monumentální příběh ze středověku od Kena Folletta
archiv redakce
Volný čas / Zajímavé knihy

Nový monumentální příběh ze středověku od Kena Folletta

datum: 18. 3. 2021 15:00 autor: -mav-
Pilíře země, Na věky věků a Ohnivý sloup – tři monumentální historické ságy spisovatele Kena Folletta dokázaly oslovit miliony čtenářů na celém světě. Nyní přichází autor s dalším románem Večer a jitro, který tuto kingsbridgeskou sérii dějově předchází.

Píše se rok 997. Anglie čelí útokům Velšanů na západě a Vikingů na východě. Život je těžký a ti, kdo mají v rukou moc, ji tvrdě využívají a podrobují si spravedlnost, jak se jim zlíbí – často v konfliktu s králem. Králova moc je křehká, zákony se vykládají všelijak, a tak vládne v zemi chaos a krveprolití.

V tomto nejistém světě vystupují do popředí tři lidé: mladý stavitel lodí, který sní o lepší budoucnosti, když zničující vpád Vikingů zcela zhatí život, v jaký on a jeho budoucí žena doufali; normanská šlechtična, která následuje milovaného manžela přes moře do nové země, kde zjistí, že tamní život se řídí otřesně odlišnými zvyklostmi; a schopný mnich, který sní o tom, že přemění své prosté opatství v centrum vzdělanosti obdivované v celé Evropě.

Anglie se nachází na úsvitu středověku a tito tři lidé se ocitnou v nebezpečném konfliktu s nemilosrdným biskupem, který dělá vše pro nárůst svého bohatství a moci. Epický příběh ctižádosti a rivality, smrti a narození, lásky a nenávisti začíná.

Ukázka z knihy

„Chvalme původce království nebeského," zpíval Aldréd, „dílo otce slávy…" Náhle se zarazil, protože spatřil muže, který se objevil na cestě před ním.

Aldréd ani nepostřehl, odkud se tu vzal. Na špinavých nohou neměl žádné boty, oblečený byl ve starých hadrech a skoro celý obličej mu skrývala rezavá železná přilba. Zakrvácený hadr ovázaný kolem nadloktí svědčil o nedávném zranění. Stál uprostřed cesty, takže Aldredovi bránil v jízdě. Mohl to být ubohý žebrák bez domova, ale vypadal spíš jako lapka.

Aldredovi se sevřelo srdce. Neměl takhle riskovat a cestovat sám. Jenže dnes ráno v hospodě u Mudefordského Brodu nebyl nikdo, kdo by se chystal vydat stejnou cestou, a on podlehl netrpělivosti a vyrazil, místo aby počkal den či déle, dokud nebude moct pokračovat ve skupině s jinými lidmi.

Nyní přitáhl uzdu. Bylo důležité, aby nevypadal bojácně – jako když narazí na nebezpečného psa. Snažil se udržet klidný hlas. „Bůh ti žehnej, můj synu."

Muž odpověděl chraplavým hlasem a Aldredovi se mihlo hlavou, že možná svůj hlas maskuje. „Jakej kněz jste?"

Aldredův sestřih vlasů s vyholeným místem na temeni naznačoval duchovního, ale to mohlo znamenat cokoli od akolyty vyš. „Jsem mnich ze Shiringského opatství."

„A vy cestujete sám? To se nebojíte, že vás někdo voloupí?"

Aldred se bál, že ho někdo zavraždi. „Mě nikdo oloupit nemůže," odpověděl s falešnou jistotou. „Nic nemám."

Ken Follett (*1949) vystudoval filozofii na londýnské University College a poté pracoval jako reportér v (South Wales Echo a Evening News). ● Brzy se začal věnovat psaní a stal se oblíbeným a uznávaným autorem kriminálně či špionážně laděných příběhů (mj. Muž s podivnou minulostí, Kavky, Sršen létá v noci, Sněžná slepota, Kladivo ráje, Smrtící kód). ● Celosvětovou popularitu mu však přinesly až dva rozsáhlé historické romány z prostředí středověkého městečka Kingsbridge: Pilíře země (1989), které i osmnáct let po prvním vydání dokázaly znovu obsadit první místo na žebříčku New York Times, a Na věky věků (2007), jež se stalo nejprodávanějším titulem na světě roku 2008. Obě knihy se dočkalyúspěšných seriálových adaptací. ● Trojdílná monumentální sága Století (Pád titánů, Zima světa, Hranice věčnosti), již Follett vydal v letech 2010-2014, jednoznačně potvrdila autorovu bravurní schopnost zvládnout široce rozvětvené, a presto detailně propracované, jímavé příběhy jednotlivců svázané s důležitými kapitolami moderních dějin lidstva. ● Po deseti letech se Ken Follett znovu vrátil do městečka Kingsbridge a rozehrál v něm zápletku dalšího dílu této série pod názvem Ohnivý sloup (2017) a již pouhé tři roky poté vydal svůj zatím poslední román Večer a jitro (2020), který zmíněné trilogii dějově předchází. ● Follett téměř stejně jako knihy miluje hudbu a je nadšeným hráčem na baskytaru. Žije v Stevenge v Hertforshiru se svou manželkou Barbarou, která je bývalou členkou parlamentu ze Stevenge. Mají pět dětí, šest vnoučat a dva retrívry. 

Nejnovější román Kena Folletta vydalo nakladatelství Kalibr, koupit ho můžete mj. na booktook.cz.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Novinky posledního listopadového týdne

Novinky posledního listopadového týdne

Autor: -mav-, Datum: 23. 11. 2023 21:30

Nejlepším dárkem pod stromečkem jsou knížky. Potěší každého a my pro vás máme tipy na novinky.

Darujte pod stromeček knihy

Darujte pod stromeček knihy

Autor: -mav-, Datum: 17. 11. 2023 12:31

Dárky vybírejte v klidu už teď a nezapomeňte se porozhlédnout po dobrých knihách.

Příběhy inspirované historií

Příběhy inspirované historií

Autor: -mav-, Datum: 31. 10. 2023 16:30

Pojďte se s námi prostřednictvím novým knih ponořit do historie dávné i té staré jen několik…

Napínavé knížky tohoto týdne

Napínavé knížky tohoto týdne

Autor: -mav-, Datum: 25. 10. 2023 15:00

Tři knihy plné napětí a zločinu od renomovaných autorů vám určitě zpříjemní podzimní dny a večery.

Knižní novinky plné lásky a romantiky

Knižní novinky plné lásky a romantiky

Autor: -mav-, Datum: 23. 10. 2023 19:02

Čtení krásných příběhů nikdy neomrzí. Máme tu pro vás tři novinky.

Romantický podzim

Romantický podzim

Autor: -mav-, Datum: 18. 10. 2023 10:00

Podzim přeje romantickým příběhům. A máme tu pro vás ty nové...

Novinky českých autorek

Novinky českých autorek

Autor: -mav-, Datum: 16. 10. 2023 19:33

Tentokrát vám představujeme knižní novinky, jejichž autory jsou české spisovatelky.

České knihy od českých autorů

České knihy od českých autorů

Autor: -mav-, Datum: 29. 9. 2023 19:30

Knižní novinky od českých autorů.

Tip šéfredaktorky

SOUTĚŽ o 3 balíčky doplňků stravy na podporu imunity, každý za 900 Kč

23. 11. 2023 19:58 autor -mav-