Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Nový monumentální příběh ze středověku od Kena Folletta
archiv redakce
Volný čas / Zajímavé knihy

Nový monumentální příběh ze středověku od Kena Folletta

datum: 18. 3. 2021 15:00 autor: -mav-
Pilíře země, Na věky věků a Ohnivý sloup – tři monumentální historické ságy spisovatele Kena Folletta dokázaly oslovit miliony čtenářů na celém světě. Nyní přichází autor s dalším románem Večer a jitro, který tuto kingsbridgeskou sérii dějově předchází.

Píše se rok 997. Anglie čelí útokům Velšanů na západě a Vikingů na východě. Život je těžký a ti, kdo mají v rukou moc, ji tvrdě využívají a podrobují si spravedlnost, jak se jim zlíbí – často v konfliktu s králem. Králova moc je křehká, zákony se vykládají všelijak, a tak vládne v zemi chaos a krveprolití.

V tomto nejistém světě vystupují do popředí tři lidé: mladý stavitel lodí, který sní o lepší budoucnosti, když zničující vpád Vikingů zcela zhatí život, v jaký on a jeho budoucí žena doufali; normanská šlechtična, která následuje milovaného manžela přes moře do nové země, kde zjistí, že tamní život se řídí otřesně odlišnými zvyklostmi; a schopný mnich, který sní o tom, že přemění své prosté opatství v centrum vzdělanosti obdivované v celé Evropě.

Anglie se nachází na úsvitu středověku a tito tři lidé se ocitnou v nebezpečném konfliktu s nemilosrdným biskupem, který dělá vše pro nárůst svého bohatství a moci. Epický příběh ctižádosti a rivality, smrti a narození, lásky a nenávisti začíná.

Ukázka z knihy

„Chvalme původce království nebeského," zpíval Aldréd, „dílo otce slávy…" Náhle se zarazil, protože spatřil muže, který se objevil na cestě před ním.

Aldréd ani nepostřehl, odkud se tu vzal. Na špinavých nohou neměl žádné boty, oblečený byl ve starých hadrech a skoro celý obličej mu skrývala rezavá železná přilba. Zakrvácený hadr ovázaný kolem nadloktí svědčil o nedávném zranění. Stál uprostřed cesty, takže Aldredovi bránil v jízdě. Mohl to být ubohý žebrák bez domova, ale vypadal spíš jako lapka.

Aldredovi se sevřelo srdce. Neměl takhle riskovat a cestovat sám. Jenže dnes ráno v hospodě u Mudefordského Brodu nebyl nikdo, kdo by se chystal vydat stejnou cestou, a on podlehl netrpělivosti a vyrazil, místo aby počkal den či déle, dokud nebude moct pokračovat ve skupině s jinými lidmi.

Nyní přitáhl uzdu. Bylo důležité, aby nevypadal bojácně – jako když narazí na nebezpečného psa. Snažil se udržet klidný hlas. „Bůh ti žehnej, můj synu."

Muž odpověděl chraplavým hlasem a Aldredovi se mihlo hlavou, že možná svůj hlas maskuje. „Jakej kněz jste?"

Aldredův sestřih vlasů s vyholeným místem na temeni naznačoval duchovního, ale to mohlo znamenat cokoli od akolyty vyš. „Jsem mnich ze Shiringského opatství."

„A vy cestujete sám? To se nebojíte, že vás někdo voloupí?"

Aldred se bál, že ho někdo zavraždi. „Mě nikdo oloupit nemůže," odpověděl s falešnou jistotou. „Nic nemám."

Ken Follett (*1949) vystudoval filozofii na londýnské University College a poté pracoval jako reportér v (South Wales Echo a Evening News). ● Brzy se začal věnovat psaní a stal se oblíbeným a uznávaným autorem kriminálně či špionážně laděných příběhů (mj. Muž s podivnou minulostí, Kavky, Sršen létá v noci, Sněžná slepota, Kladivo ráje, Smrtící kód). ● Celosvětovou popularitu mu však přinesly až dva rozsáhlé historické romány z prostředí středověkého městečka Kingsbridge: Pilíře země (1989), které i osmnáct let po prvním vydání dokázaly znovu obsadit první místo na žebříčku New York Times, a Na věky věků (2007), jež se stalo nejprodávanějším titulem na světě roku 2008. Obě knihy se dočkalyúspěšných seriálových adaptací. ● Trojdílná monumentální sága Století (Pád titánů, Zima světa, Hranice věčnosti), již Follett vydal v letech 2010-2014, jednoznačně potvrdila autorovu bravurní schopnost zvládnout široce rozvětvené, a presto detailně propracované, jímavé příběhy jednotlivců svázané s důležitými kapitolami moderních dějin lidstva. ● Po deseti letech se Ken Follett znovu vrátil do městečka Kingsbridge a rozehrál v něm zápletku dalšího dílu této série pod názvem Ohnivý sloup (2017) a již pouhé tři roky poté vydal svůj zatím poslední román Večer a jitro (2020), který zmíněné trilogii dějově předchází. ● Follett téměř stejně jako knihy miluje hudbu a je nadšeným hráčem na baskytaru. Žije v Stevenge v Hertforshiru se svou manželkou Barbarou, která je bývalou členkou parlamentu ze Stevenge. Mají pět dětí, šest vnoučat a dva retrívry. 

Nejnovější román Kena Folletta vydalo nakladatelství Kalibr, koupit ho můžete mj. na booktook.cz.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Rok 2023 s humorem: Diář Petry Nesvačilové a Hanky Vagnerové

Rok 2023 s humorem: Diář Petry Nesvačilové a Hanky Vagnerové

Autor: -mav-, Datum: 26. 9. 2022 10:00

Dvě populární herečky a velké kamarádky Petra Nesvačilová s Hankou Vagnerovou přenesly svou…

Co si přečíst? Představujeme novinky tohoto týdne

Co si přečíst? Představujeme novinky tohoto týdne

Autor: -mav-, Datum: 25. 9. 2022 11:00

Zápisky ředitele zoo pobaví i poučí. Cyklista, který nikomu nechybí, potěší milovníky napětí. A…

Kniha, nejlepší přítel v chladných dnech

Kniha, nejlepší přítel v chladných dnech

Autor: -mav-, Datum: 18. 9. 2022 14:00

Mezi novinkami tohoto týdne najdete poslední díl švédské krimisérie s detektivem Fabianem Riskem.…

Víkend s novou knížkou

Víkend s novou knížkou

Autor: -mav-, Datum: 9. 9. 2022 15:00

Tentokrát máme tipy na dvě české knihy. Vychází nová povídková sbírka oblíbeného autora nebo…

Konec prázdnin s knihou

Konec prázdnin s knihou

Autor: -mav-, Datum: 30. 8. 2022 15:00

Nic o ní nevíte, ale ona ví všechno o vás..., to je pokojská. Druhou novinkou je dokumentární próza…

Knihy posledního srpnového týdne

Knihy posledního srpnového týdne

Autor: -mav-, Datum: 28. 8. 2022 11:00

Jaké tři knižní novinky doporučujeme? Vychází nové vydání strhujícího románu o lásce a přátelství v…

Čtení na konec prázdnin

Čtení na konec prázdnin

Autor: -mav-, Datum: 22. 8. 2022 15:00

A co je nového na knihkupeckých pultech? V napínavé knize muž zanechal podivný vzkaz a beze stopy…

Nové knihy tohoto týdne

Nové knihy tohoto týdne

Autor: -mav-, Datum: 12. 8. 2022 15:00

Těšit se můžete na novinku od autora bestselleru Osm hor. Milovníci napínavých knihy si určitě…

Tip šéfredaktorky

Charlesova cesta ke Karlu III.

11. 9. 2022 0:05 autor Markéta Vavřinová