Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
John Travolta (66): Myšlenky mu létají mezi nebem a zemí
Wikimedia Commons
Inspirace / Osudy

John Travolta (66): Myšlenky mu létají mezi nebem a zemí

datum: 13. 7. 2020 0:05 autor: Jana Vavřinová
Díky létání, kterého je milovníkem, je John Travolta zvyklý na různé neočekávané události. Jenže zatímco v oblacích se mu nikdy nic vážného nestalo, na zemi se mu přihodila ta největší tragédie, které se kdy mohl dožít. Možná proto v posledních letech tolik usedal za knipl svého letadla, chtěl se přiblížit nebi, ze kterého na něj snad shlíží jeho prvorozený syn Jett.

Americký herec, zpěvák a tanečník John Joseph Travolta, který se stal kulturní ikonou 70.let, přišel na svět 18. února 1954 v Englewoodu ve státě New Jersey. Známým se stal nejprve díky roli středoškoláka v televizním seriálu Welcome Back, Kotter (1975–1979).

Horečka sobotní noci

Opravdovou popularitu mu ale přinesl dnes již kultovní snímek Horečka sobotní noci z roku 1977, kde na sebe strhnul pozornost svými tanečními kreacemi. Taneční a pěvecký talent rovněž předvedl v legendární Pomádě.

Během dalšího desetiletí se záměrně uchyloval k natáčení akčních filmů a komedií s menšími uměleckými ambicemi (např. Kdopak to mluví). Rád si totiž odpočinul od vříškotu zamilovaných fanynek, které ho považovaly jen za romantického hrdinu.

Ke znovunastartování jeho kariéry došlo díky hlavní roli v Pulp Fiction: Historky z podsvětí z roku 1994. Tehdy byl dokonce nominovaný na Oscara.

Láska z Pomády

O bližším vztahu dvou hlavních hvězd muzikálu, Johnu Travoltovi a Olivii Newton-John, se hodně namluvilo.

Oba dlouhá léta zarputile tvrdili, že mezi nimi nic nebylo. ALE! Nakonec Travolta prolomil hradbu mlčení a promluvil: „Měli jsme románek. Byla mezi námi úžasná chemie.“ V průběhu let zůstali blízkými přáteli a stále jsou v úzkém kontaktu, scházejí se dvakrát ročně.

Promarnil několik šancí 

Odmítl hlavní roli v několika populárních filmech – v dramatech Nebeské dny, Americký gigolo, Důstojník a gentleman a v muzikálu Chicago. Shodou náhod ho pokaždé s radostí nahradil herec Richard Gere, který si za poslední zmíněný odnesl i Oscara.

Nebyl to ale jen Gere, kdo slavil úspěchy díky práci, kterou Travolta nepřijal. V roce 1984 sice scénář k hlavní mužské roli v romantické komedii Žbluňk! přečetl, jeho agent ho ale od hraní v ní odradil, a tak role připadla Tomu Hanksovi. Film se také stal obrovským hitem.

Tanec s princeznou

80. léta nebyla z profesního hlediska pro Johna nikterak úspěšná. Nedostatek dobrých rolí ale dostatečně vykompenzovala událost z 9. listopadu 1985, kdy se zúčastnil slavnostního galavečera v Bílém domě.

Pozvánku k účasti dostala od prezidenta Ronalda Raegana jen hrstka vyvolených, mezi vzácnými hosty byl také princ Charles s manželkou Dianou. Právě ona se postarala o zážitek, na který herec nikdy nezapomene – zatančila si s ním na píseň z jeho filmu Horečka sobotní noci.

„Mám pocit, že jsem ji na moment učinil štastnou. Je mi velmi líto, že už tu není,“ zavzpomínal později Travolta.

S letadly usíná i vstává

Jestli je něco jeho velkou vášní, pak je to letectví, je jím totiž úplně posedlý. Nejenže má pilotní licenci a pravidelně bere své přátele a rodinu na (vý)lety ve svém vlastním soukromém letadle, tak i žije v exkluzivní komunitě Jumbolair Aviation Estates na Floridě. K dispozici má dvě osobní pojezdové dráhy a přístup k místní přistávací dráze.

S luxusní rodinnou vilou úzce sousedí hangáry, ve kterých má Travolta svou sbírku letadel, mezi které patří Boeing 707, Bombadier Challenger 601, Eclipse 500 a stíhací letoun Soko Galeb G-2. Když se ráno probudí, může rovnou usednout za knipl letadla a vzlétnout.

Osud jménem Kelly Preston

Manželé John Travolta a Kelly Preston, kteří spolu strávili krásných 28 let, se poznali na kamerových zkouškách na komedii The Experts roku 1989. Tehdy byla Kelly krátce po rozvodu a prožívala románky s Georgem Clooneym nebo Charlie Sheenem. Zatímco pro Johna to byla láska na první pohled, na její straně přeskočila jiskra o trošku později.

Zasnoubili se na dovolené v Gstaadu ve Švýcarsku na Silvestra 1990, vzali se 5. září následujícího roku v Paříži. O týden později museli doma na Floridě před oltář předstoupit znovu, protože obřad, který provedl francouzský scientologický duchovní, nebyl v USA platný.

Ztráta, která nepřebolí

„Je to to nejhorší, co se mi v životě stalo,“ okomentoval zlomený herec smrt svého syna Jetta, který zemřel v roce 2009 na rodinné dovolené na Bahamách. Osudným se mu stal záchvat, při němž se uhodil hlavou o vanu.

Šestnáctiletému chlapci, kterému byl v dětství diagnostikovaný autismus a prý trpěl i Kawasakiho syndromem, už bohužel nebylo pomoci.

„Říká se, že nejtěžší je ztratit rodiče. Mohu říct, že tomu tak není. Nejhorší je ztratit dítě. Někoho, koho člověk vychovával a sledoval ho růst, koho učil chodit a mluvit,“ popsal John své pocity ze ztráty Jetta na sociálních sítích.

Necelé dva roky po tragédii se manželům narodil syn Benjamin. Pár ještě vychovává dvacetiletou dceru Ellu Bleu.

Smrt manželky

Travolta nikde nemluvil o tom, že Kelly onemocněla rakovinou prsu. O to větší překvapením pro veřejnost byla zpráva z neděle 12. 7. 2020 – Kelly Preston svůj dvouletý boj s rakovinou bohužel prohrála a zemřela. Bylo jí 57 let. Ve svém prohlášení Travolta uvedl, že se na čas stáhne do ústraní, aby se mohl se ztrátou milované ženy vyrovnat.

Scientologie

Travolta se s myšlenkami zakladatele scientologické církve L. Ron Hubbarda seznámil v polovině 70. let. Učarovaly mu natolik, že kvůli nim opustil i katolickou církev.

„Na scientologií nedám dopustit. Za posledních 40 let, co jsem členem církve, není nic, co by na ni vrhalo špatné světlo,“ nechal se John slyšet před pěti lety, kdy byl natočen dokument o nekalých praktikách scientologické církve. Byla to právě komunita těchto věřících, která mu pomohla vyrovnat se se smrtí nejstaršího syna.

Stejného názoru byla i Johnova manželka Kelly, která s povděkem vzpomínala, jak ji scientologové drželi v kostele za ruku a pomohli ji překlenout nejtěžší období v jejím životě.

Co ještě o Johnu Travoltovi (ne)víte

⇒ V roce 1997 byl britským časopisem Empire zařazen mezi 21 nejlepší filmových hvězd všech dob.

⇒ Se svou ženou založili nadaci poskytující pomoc dětem se zrakovými, sluchovými, pohybovými a komunikačními poruchami.

⇒ Taneční scény do filmu Horečka sobotní noci trénoval 9 měsíců.

⇒ Kromě hraní je Travolta také spisovatelem. Kromě knihy „John Travolta staying fit“, ve které čtenářům radí, jak zůstat ve formě díky tanci, vydal knížku pro děti (Propeller One-Way Night Coach: A Fable for All Ages) o chlapci, který se přestěhoval do Hollywoodu a stal se pilotem.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Rudolf Diesel (†55): Sebevražda, nebo vražda slavného vynálezce?

Rudolf Diesel (†55): Sebevražda, nebo vražda slavného vynálezce?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 16. 6. 2024 0:05

Smrt vynálezce Diesela, vynálezce motoru, který nese jeho jméno, je opředena vlákny tajemství.

Simone Signoret (†64) a Yves Montand (†70): Do jejich lásky se připletla Marilyn Monroe

Simone Signoret (†64) a Yves Montand (†70): Do jejich lásky se připletla Marilyn Monroe

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 8. 6. 2024 0:05

Když Simone 5. srpna 1962 obědvala s přáteli v restauraci, zašeptal jí číšník, že má u něj telefon.…

Heinrich Schliemann (†68): Amatér a dobrodruh, který objevil Tróju

Heinrich Schliemann (†68): Amatér a dobrodruh, který objevil Tróju

Autor: Hana Lorencová, Datum: 30. 5. 2024 0:05

Za řadou velkých historických objevů stojí úspěšní dobrodruzi bez akademických znalostí, kteří jdou…

Gabriel García Márquez: Jak vzniklo Sto roků samoty

Gabriel García Márquez: Jak vzniklo Sto roků samoty

Autor: Hana Lorencová, Datum: 27. 5. 2024 0:05

Mnoho slavných spisovatelů se stalo autory „jedné“ knihy. Namátkou například John Irving a Svět…

Božena Viková–Kunětická (†71): Trochu zapomenutá první česká poslankyně

Božena Viková–Kunětická (†71): Trochu zapomenutá první česká poslankyně

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 26. 5. 2024 0:05

V době, kdy ženy v rakousko-uherské monarchii teprve bojovaly za volební právo, poslankyní Českého…

Golda Meir (†80): První (a dosud jediná) žena ve funkci izraelské premiérky

Golda Meir (†80): První (a dosud jediná) žena ve funkci izraelské premiérky

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 25. 5. 2024 0:05

Jediný „opravdový muž“ v izraelské vládě, rozporuplná nekompromisní a tvrdá žena, která bojovala za…

11 zajímavostí o Kryštofu Kolumbovi

11 zajímavostí o Kryštofu Kolumbovi

Autor: Hana Lorencová, Datum: 19. 5. 2024 0:05

Od chvíle, kdy mořeplavec Kryštof Kolumbus (†54) ve službách španělské koruny místo do Indie doplul…

Edward Jenner (†73): Anglický lékař, který připravil a použil vakcínu proti neštovicím

Edward Jenner (†73): Anglický lékař, který připravil a použil vakcínu proti neštovicím

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 18. 5. 2024 0:05

Tento anglický lékař a vědec je někdy nazývám „otcem“ imunologie. V dobách, kdy onemocnění pravých…

Tip šéfredaktorky

Byl Napoleon Bonaparte otráven? Záhadná smrt ve vyhnanství

10. 6. 2024 0:05 autor Anna Vágnerová