Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Tom Hanks (63) a Rita Wilson (63): Hvězdný Tom Hanks s manželkou zvítězili nad koronavirem
Wikimedia Commons
Inspirace / Slavné páry

Tom Hanks (63) a Rita Wilson (63): Hvězdný Tom Hanks s manželkou zvítězili nad koronavirem

datum: 7. 7. 2020 0:05 autor: Luboš Y. Koláček
Epidemie koronaviru se nevyhnula ani v současnosti nejvýdělečnějšímu herci světa (filmem zatím vydělal přes 8 miliard dolarů!) Tomu Hanksovi, který hned také nakazil (anebo tomu bylo naopak?!) svoji milovanou manželku Ritu Wilson.

Nemoc COVID-19 je zastihla letošního roku v Austrálii, kde pár chorobu prodělal a bez problému se též záhy vyléčil. Oba jsou tak dalším důkazem, že „strašák“ koronaviru nemusí být sám o sobě hned také smrtelný.  

Na dětství rád nevzpomíná

Thomas Jeffrey Hanks se narodil 9. července 1956 v Kalifornii ve městě Concord, a to jako třetí potomek místního šéfkuchaře Amose Mefforda Hankse a jeho manželky Janet Marilyn Hanks, v tu dobu administrativní pracovnice zdejší nemocnice. Rodiče se rozvedli, když bylo Tomovi pět let, načež všechny tři děti přebírá do péče tatínek Amos.

Hodně se stěhují, děti přecházejí ze školy do školy, nemají žádné pevné zázemí. Vnitřně opuštěný Tomík, který na dětství moc rád nevzpomíná, utíká do své fantazie, kterou umělecky realizuje prostřednictvím prken, „co znamenají svět“. Divadlo začal hrát na střední škole a tak si ho zamiloval, že po maturitě nastupuje na obor dramatické umění Kalifornské univerzity. Mezitím se účastní každoročních Shakespearovských festivalů v Ohiu, a když mu pak nabídnou angažmá v clevalendském divadle, zběhne ze studií. A hraje.

Hvězdná kariéra u filmu

Mladý herec se brzy také proslaví v televizních seriálech, ale opravdová hvězdná kariéra mu začíná, až když si ho všimnou filmaři. Zpočátku to sice nejsou hlavní role, ale pak přicházejí devadesátá léta minulého století a s nimi Hanksův klíčový film „Forrest Gump“, kde si pod taktovkou režiséra Roberta Zemeckise zahrál – a to geniálně! – hlavní roli mentálně retardovaného chlapíka.

Film ho vynesl na čelní příčky hollywoodské a vůbec světové filmové produkce, kdy pak následují Tomovy oscarové filmy jako „Trosečník“, „Zachraňte vojína Ryana“, „Apollo 13“ či „Zelená míle“, ale také třeba notoricky známé role ve filmech „Šifra mistra Leonarda“, „Andělé a démoni“ či „Inferno“ podle knižních bestsellerů Dana Browna. Anebo kreativní „Atlas mraků“ a další geniální filmy...

Film mu sebral manželku a přihrál životní lásku

A právě film byl důvodem rozvodu Hanksova prvního manželství se Samanthou Lewis, někdejší spolužačkou z univerzity, kterou si vzal roku 1978: mají spolu syna Colina a dceru Elizabeth Ann (dnes už je Tom Hanks dědečkem). Na rodinu měl stále populárnější herec minimum času – a vztah vzal postupně za své.

Podruhé se Hanks oženil s hereckou kolegyní Ritou Wilson roku 1988 – a tentokrát nešlápl vedle: pár se miluje dodnes, alespoň tedy všudypřítomný bulvár na tento láskyplný svazek nikdy nic skandálního nenašel. Tom a Rita mají dnes už dva dospělé syny Trumana a Chestera Marlona a pokud můžeme jejich tatínkovi věřit, jedná se o jedno z nejšťastnějších manželských soužití naší doby.

Víc než jen manželka: zná ji od puberty

„Je pro mne víc než jen manželka,“ prohlásil Tom Hanks o Ritě po třiceti letech soužití. Tento hollywoodský pár už překonal ledacos, i mnohé potíže – a vždy z toho jejich vztah vyšel ještě více posílen. Znají se vlastně už od jeho puberty, ale nebylo to hned o velké lásce.

Tom přiznává, že Ritu (narozenou 26. října 1956 v Los Angeles) poprvé viděl už roku 1972 v televizi: na ABS v situační komedii „The Brady Bunch“ pro teenagery. Tento seriál se vysílal vždy v čase, kdy se chlapec vracel domů ze školy, takže si ho pouštěl pravidelně, protože mu došlo: „Ta holka je nádherná!“ A to přitom zdaleka neměla hlavní roli. Osobně se poznali až později, když sám dostal roli v seriálu „Bosom Buddies“, začali spolu flirtovat, jenomže mezitím otěhotněla jeho první manželka Samantha... a Rita mu mizí ze života.

Tomův úspěch stoupá, Ritin upadá

Znovu se potkají o tři roky později při natáčení filmu „Blázni a dobrovolníci“, který však pro Ritu Wilson (kořeny má v Bulharsku a Řecku, její otec odešel do USA roku 1949, pak od islámu konvertoval ke křesťanství) znamená poslední výraznější filmovou roli. Pak už zase dostává spíše jen epizodní roličky v televizních seriálech.

Dlužno podotknout, že tento film nebyl nijak divácky úspěšný a strhala ho i odborná kritika. Hvězdná kariéra však zjevně není jen o filmu samotném, neboť zatímco Ritina napříště upadá, Tomova hvězda stoupá...

Teď jsem doopravdy zamilovaný!

Tak či onak se Ti dva do sebe (znovu?!) zamilovali. Ona zrušila zasnoubení, on se rozvedl. A vzali se. Od té doby spolu prožili mnohé a jejich „láska je stále silnější“, jak tvrdí oba.

„Nic speciálního přitom spolu neděláme,“ dodává Tom Hanks, jsou si prostě oporou, důvěřují si a milují se. 

„Pochopil jsem tehdy: Teď jsem doopravdy zamilovaný!“ zavzpomínal Hanks na jejich druhé, osudové setkání u filmu, „a najednou byla spousta věcí jinak.“ Rozvod se Samanthou proběhl zcela přirozeně, bez jakýchkoliv – natož mediálních – skandálů. Exmanžele dál spojovala láska k dětem a chovali se k sobě jako přátelé. V roce 2002 Samantha, která se už nikdy nevdala, zemřela na rakovinu kostí.

Recept na společné štěstí

„Za všechno v našem soužití může bezpodmínečná láska, milujeme se s Ritou bez výhrad,“ přiznal Tom Hanks v jednom z mnoha rozhovorů. „Ona mne naprosto přijala a já po ní nechtěl žádné změny.“ Oba velice milují své děti, a když jejich syn Chet bojoval se závislostí, kdy byl dokonce několikrát na léčení, rodiče mu dělali pevné a „bezpodmínečné“ zázemí. Pak se mu narodila dcera a Tom s Ritou se stali šťastnými prarodiči.

Do toho ale přišla další pohroma! Před pěti lety si Rita vyslechla obávanou diagnózu „rakovina prsu“. Okamžitě podstoupila oboustrannou mastektomii, následovala rekonstruční operace.

„Po tom lékařově oznámení jsem byla naprosto šokována!“ přiznala později pro New York Times, „ale ještě více mne šokovala či spíše fascinovala starostlivost a péče, jakou mi můj manžel věnoval.“ Náročný boj se zákeřnou chorobou prodělali spolu, zvítězili a velice je to stmelilo, respektive „o chlup více stmelilo“, jak dodávají společně. 

Excesy a „hvězdné“ zajímavosti

Tom Hanks veřejně podporuje manželství osob stejného pohlaví, sbírá psací stroje a miluje Elvise Presleyho. V hotelových pokojích chodí zásadně nahý: „Dává mi to pocit anonymity.“ Než se stal slavným, přivydělával si jako hotelový poslíček, kdy nesl zavazadla třeba Cher anebo Sydney Poitierovi.

Později, to už jako bohatý miliardář, zakoupil novinářům do Bílého domu stroj na espresso, který tam chyběl – a později ho nahradil novou generací. Sám je příbuzný někdejšího amerického prezidenta Abrahama Lincolna, který byl jeho bratrancem ze čtvrtého kolena. A hvězdný je i v tom, že byl po něm pojmenován asteroid „tomhanks12818“. Miluje totiž vesmír.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Humphrey Bogart (†57) a Lauren Bacallová (†89): Láska z filmového plátna se stala skutečností

Humphrey Bogart (†57) a Lauren Bacallová (†89): Láska z filmového plátna se stala skutečností

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 25. 12. 2022 0:05

Milostný románek mezi herci Humphreym Bogartem a Lauren Bacallovou zůstal v historii zapsán jako…

Gerty (†61) a Carl (†87) Coriovi: Nositelé Nobelovy ceny za medicínu se narodili a studovali v Praze

Gerty (†61) a Carl (†87) Coriovi: Nositelé Nobelovy ceny za medicínu se narodili a studovali v Praze

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 17. 11. 2022 0:05

Jejich životní příběh trochu připomíná manžele Mariii Skłodowskou-Curie a Pierra Curie. Zatímco…

David a Victoria Beckhamovi: Pohádka o „Popelákovi a princezně“

David a Victoria Beckhamovi: Pohádka o „Popelákovi a princezně“

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 31. 10. 2022 0:05

V tomto příběhu si hlavní pohádkoví hrdinové vyměnili role. Tou bohatou byla Victoria. Zatímco ji…

John Lennon (†40) a Yoko Ono (89): Příběh šílené lásky

John Lennon (†40) a Yoko Ono (89): Příběh šílené lásky

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 11. 10. 2022 0:05

Jejich život byl plný hádek, usmiřování, skandálů, sebevražedných pokusů, léčení na psychiatrii,…

Paul Newman (†83) a Joanne Woodward (92): Bylo jejich manželství opravdu tak dokonalé?

Paul Newman (†83) a Joanne Woodward (92): Bylo jejich manželství opravdu tak dokonalé?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 26. 9. 2022 0:05

Žili spolu celé půl století a všechny překvapovali pevností a stabilitou jejich manželského svazku,…

Simone Signoret (†64) a Yves Montand (†70): Do jejich lásky se připletla Marilyn Monroe

Simone Signoret (†64) a Yves Montand (†70): Do jejich lásky se připletla Marilyn Monroe

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 10. 9. 2022 0:05

Když Simone 5. srpna 1962 obědvala s přáteli v restauraci, zašeptal jí číšník, že má u něj telefon.…

Mick Jagger (78) a Jerry Hall (66): Zvíře a kráska

Mick Jagger (78) a Jerry Hall (66): Zvíře a kráska

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 12. 7. 2022 0:05

Od samého počátku tento pár přitahoval pozornost. Krásná modelka a ne zrovna pohledný rockový…

Michael Jackson a Lisa Presleyová: Podivné manželství

Michael Jackson a Lisa Presleyová: Podivné manželství

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 14. 6. 2022 0:05

Překvapivé svatební oznámení krále popu a dcery Elvise Presleyho v roce 1994 šokovalo svět. O…

Tip šéfredaktorky

Frances Clevelandová (†83): Nejmladší americká první dáma

11. 1. 2023 0:05 autor Markéta Vavřinová