Profesor Henslow, u kterého Darwin studoval botaniku, ho seznámil s Robertem FitzRoyem, který hledal přírodovědce na loď Beagle. Ta se měla vypravit na průzkumnou plavbu do Jižní Ameriky. Loď vyplula 27. prosince 1831 z britského Devenportu a její první zastávkou byly Kapverdské ostrovy. Pak pokračovala do Patagonie. Charles Darwin cestou zkoumal horniny, hmyz a spoustu živočichů. Každý den si pečlivě zapisoval poznámky.
Zásadní pro jeho pozdější vědeckou činnost byly objevy zkamenělých kostí dávno vyhynulých savců. Po návratu v roce 1835 začal shromažďovat důkazy ke své teorii vzniku druhů.
V hluboce věřící společnosti si uvědomoval, že podkopává zavedená dogmata. Dospěl k závěru, že za obrovským množstvím živočišných druhů stojí přírodní výběr, a ne dílo boží.
Po návratu začal Darwin přemýšlet o manželství. „Vědecky“ si sepsal všechna pro a proti manželského svazku. Nakonec požádal o ruku svou sestřenici Emmu Wedgwood a roku 1839 uzavřeli sňatek. Vzdělané dívce bylo už třicet let, dokonce byla o pár měsíců starší než Charles, a aspirovala na to zůstat „starou pannou“. Byla skvělou pianistkou, hru na klavír studovala i u Chopina. Nábožensky založená Emma občas těžce snášela manželovy evoluční názory, ale oba byli velice tolerantní a jejich manželství šťastné.
Na vlastní rodině pak mohl Darwin potvrdit své teorie. Tři děti z deseti, které se jim narodily, brzy zemřely. Nejvíce Darwina zasáhla smrt milované Annie – bylo jí teprve deset let. Všechny děti byly často nemocné. Darwin v tom viděl jasný důkaz, že je to projev častých sňatků mezi blízkými příbuznými v jejich rodině.
Ačkoli to nebylo tenkrát v „módě“, Darwin byl milujícím a pozorných otcem, dětem se maximálně věnoval. Rozhodně se to vyplatilo. Synové později našli uplatnění v mnoha vědeckých oborech.
Na konci jeho nejslavnější knihy O původu člověka (1871) se mj. dočteme:
„…člověk pochází ze čtvernohé, srstí pokryté a ocasaté bytosti, která žila pravděpodobně na stromech a obývala Starý svět...“
Čtenáři se dozvěděli, že primáti a vyšší savci mají společného předka v obojživelnících a ti zase v rybách. Dokázal, že lidé jsou více podobni lidoopům, než lidoopi jiným zvířatům.
Přestože v době jeho života s ním mnoho lidí nesouhlasilo, byl považován na největšího žijícího vědce. Lidé ho dokonce poznávali na ulici a chtěli autogram. Darwin byl ale skromný, sláva ho nezajímala. Do konce života se zabýval studiem rostlin a publikoval v odborném tisku.
Ačkoli dodnes různá náboženství proti Darwinovi vystupují, jeho evoluční teorie se potvrdily a považují se za nejpřesnější model, který objasňuje život na Zemi.
Zemřel 19. dubna 1882. Podle syna Francise jeho poslední slova byla:
„Nemám ani nejmenší strach umřít…“
Po jeho smrti se objevovaly informace, že na smrtelném loži odvolal evoluci a obrátil se k Bohu. Jeho rodina to ale razantně odmítla.
Emma svého muže přežila o čtrnáct let, zemřela v roce 1896.
O životě slavného vědce napsal zajímavou knihu John van Wyhe.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Jeho děti dostávaly kapesné za zabití mouchy i za to, že vydržely celý den bez sladkostí. Samy však…
Kontroverzní miliardář a blízký přítel Donalda Trumpa Elon Musk má poměrně netradičně uspořádaný…
Zlí jazykové o ní říkali, že má raději zvířata než děti. Když poslední prosincový den roku 2021…
Ingrid se pro lásku k italskému režisérovi Robertu Rossellinimu vzdala všeho – i dcery Pii z…
Oba měli podobné rodinné zázemí – matky, které podváděly otce, a otce, kteří se o děti moc…
I v době největší slávy herečka odmítala poskytovat rozhovory, udělovat autogramy a pózovat pro…
Jeho pravým otcem zřejmě byl jeho kmotr (nebo někdo úplně jiný) a matka Aline si tak přála dceru,…
S neuvěřitelnou přesností popsal mnoho vědeckých objevů a vynálezů, které se uskutečnily až po jeho…