Žena, která sází stromy a žije svůj sen
Jarmila Podhorná nás přesvědčila, že dobře souzní s označením „silná žena“. Životní překážky a nezdary totiž bere jako výzvu. A tak jsme si od ní nechali vyprávět, jak došlo na to, že původně učitelka biologie začala budovat firmu zaměřenou na bylinné tinktury?
„Pomoc lidem alternativními metodami je mojí letitou velkou zálibou,“ vyprávěla nám upřímně. „K bylinkám mě přivedla moje babička a já se snažím její poznatky předávat svým dětem a ostatním dál. Začala jsem se cíleně zajímat o celkové posílení těla a možnosti samotné přírody. Hledala jsem ve starých knihách, setkávala se s odborníky fytologie, kontaktovala vyhlášené bylináře Josefa A. Zentricha a Jiřího Janču – a při jedné společné debatě o účincích bylin padla osudná věta: Kdyby tady někdo začal vyrábět přípravky z pupenů rostlin, určitě by to pomohlo mnoha lidem. Do té doby byly tady v Čechách k dispozici jen drahé zahraniční přípravky. V tu chvíli jsem si vzala byliny za svou životní náplň.“
Ovšem podnikání paní Podhorné začalo podle jejího líčení hodně dobrodružně. „První laboratoř byla ve sklepě, musela jsem si vzít několikamilionový úvěr, zdolat legislativu… Ale zastávám názor, že všechno se dá zvládnout, když je vůle a motivace. A tak vznikla i společnost Naděje, která mezi prvními začala vyrábět gemmoterapeutika v Čechách.“
Protože jsme moc nevěděli, co si pod tímto termínem máme představit, Jarmila Podhorná nám to hned vysvětlila. „Často se mluví o přijímání energie ze stromů. Stačí obejmout kmen nebo chvíli posedět pod korunou stromu a člověk získá silnou chuť do života. Stejné blahodárné účinky mají i některé mladé lístky a pupeny stromů. A na tom je založená celá věda gemmoterapie, která právě využívá sílu účinků pupenů. Pupeny obsahují mimořádně hodnotné látky, které se v jiné části rostliny nevyskytují, zahrnují široké spektrum hormonů, enzymů, minerálů, stopové prvky, vitaminy a další látky. Pupen (latinsky gemmon), obsahuje prostě to nejlepší z rostliny, a právě proto jsou tinktury získané z pupenových výluhů (gemmoterapeutika) mimořádně účinné. Důležitý a nezanedbatelný je i fakt, že nemají vedlejší účinky, naopak organismus harmonizují. Pupenové i rostlinné tinktury používáme hlavně k regeneraci organismu sužovanému chronickými bolestmi a nemocemi, jejichž pravý původ se klasická medicína stále snaží odhalit. Příkladem je onemocnění boreliózou, kdy po doléčení antibiotiky, zůstávají dlouhodobě některé zdravotní problémy, především bolesti kloubů, únava a ekzémy. A právě pupeny z topolu, zmírňují a doléčují poškození, které borelie dokázaly v těle způsobit, ale tinktury z pupenů můžou harmonizovat pohlavní orgány a příznivě působit na početí, nebo pročišťovat játra, podporovat funkci ledvin a mnohé další. Ostatně vše podrobnější informace naleznete na našich stránkách.“
MOTTO, kterým se Jarmila Podhorná řídí: „Příroda a její možnosti dělají život krásnější!”
A jaké jsou konkrétně tinktury a bylinky na podporu početí? „Řada párů stále častěji odkládá založení rodiny na pozdější čas. To ale může způsobit problémy s otěhotněním u žen i mužů. Dobrou prevencí jsou zdravý životní styl (strava, pohyb, relaxace, spánek), vhodné doplňky stravy – a pomoc se dá najít také v přírodě. Já například pro muže doporučuji kúru obsahující komplex bylin: dangšen, maralí kořen, dub, kotvičník a březové jehnědy. Dojde k celkovému posílení potence, k regeneraci pohlavních orgánů, zklidnění psychiky a určitému omlazení organismu. Pro ženy je vhodná zase kúra z bylin: jeřáb ptačí, andělika, lékořice, maliník, měsíček, kopřiva, kontryhel, červený jetel. Tyto byliny celkově regenerují ženské orgány, udržují hormonální rovnováhu, zajišťují hladký průběh menstruačního cyklu, poskytují optimální fyzickou a psychickou relaxaci. Podrobnější účinky bylinných tinktur na mužskou a ženskou potenci naleznete na nadeje-byliny.cz.“
Paní Podhorná však neusíná na vavřínech. Do budoucna toho má ještě hodně v plánu. „To jistě,“ ujistila nás. „Chtěla bych stále zdokonalovat stromovou zahradu (pro pupeny na dvou hektarech) a zpřístupňovat vše veřejnosti, přednášet o osvětě bylin na vědeckých podkladech. A také dále vylepšovat regenerační a relaxační centrum, které buduji v Brodku u Konice, kde se právě bylinné tinktury a další alternativní regenerační postupy již využívají. Snad všechno do konce života stihnu… Příroda nás učí začínat znovu a znovu, a potvrzuje, že je to normální běh života. Ukazuje, že všichni máme naději, když přírodu vnímáme. Ostatně mám slovo „Naděje“ v názvu, protože naděje je pro život důležitá. Dokud ji máme, žijeme! Zastávám názor, že pro všechny by byl prospěšný příklon k přírodě, k práci na zahrádce, pěstování vlastních ekologických produktů. A hlavně šetřit přírodu, změnit životní hodnoty i vztah k lidem. Proto je mým velkým přáním naučit lidi o bylinách nově přemýšlet.“
RADY BYLINKÁŘKY pro zdraví
- Speciální odkyselovací směs „V poměru 3:3:1:1 vezmeme kopřivu, řebříček, pampelišku a jetel, přidáme dva díly vody, vše rozmixujeme a necháme dvě hodiny odstát. Slijeme do uzavíratelné lahve a uložíme do lednice. Po dobu jednoho měsíce užíváme půl deci ráno a večer. Každé tři dny připravujeme směs novou, čerstvou.“
- Lopuchová vlasová kúra „Přípravek zlepšuje kvalitu vlasů a vyživuje pokožku hlavy. Připravuje se z kořene lopuchu. Výluh posiluje a zabraňuje vypadávání vlasů. Do pokožky hlavy se vtírá po umytí hlavy ve větším množství, nechá se patnáct minut působit a následně se opláchne. Ale oplachovat nemusíte a můžete nechat vlasy proschnout. Lopuchovou vodu lze vtírat i do suché pokožky hlavy v menším množství během dne podle potřeby.“
- Koupele na gynekologické problémy „Sedací koupel obsahuje měsíček, řebříček, kontryhel, přesličku, lichořeřišnici a chmel. Pomáhá při zánětlivých stavech, mykózách, potížích s bolestivými menstruacemi nebo klimakteriem, prostě podporuje zdravý stav ženských orgánů.“
Další články z rubriky
Mileva Marić (†73): První žena Alberta Einsteina umřela v zapomnění
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 7. 9. 2024 0:05Její osud je smutný. Zůstala ve stínu slavného manžela, přestože se významně podílela na jeho…
Simona Kofroňová: Postižení mám od narození, ale naučila jsem se s tím žít a jsem ráda, že nemusím být závislá na druhých
Autor: Kateřina Kučerová, Datum: 22. 7. 2024 0:05Lidé s tělesným postižením mají možnost zapojit se do pracovního procesu i do společnosti. Své o…
Helena Hrubešová: Z právničky digitální nomádkou se sídlem na Tenerife
Autor: Jana Nováková, Datum: 15. 7. 2024 0:05V dnešním rychle se měnícím světě už tradiční kariéra není jenom lineární. Pro Helenu, která přešla…
Josef Maršálek představil svou vlastní edici designových mís a podělil se o recept na výboný chléb
Autor: Jana Nováková, Datum: 4. 7. 2024 0:05Autor proslulých dezertů a laskomin, který své zkušenosti získával mimo jiné i v luxusním…
Hélène Dutrieu (†83): Žena mnoha povolání
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 1. 7. 2024 0:05Hélène Dutrieu toho stihla tolik, že by to vydalo na několik životů. Do historie se zapsala jako…
Radka Barvínková: Kvalitní vzdělání začíná otevřenou komunikací mezi učiteli a rodiči
Autor: Petra Tomanová, Datum: 29. 6. 2024 0:05Fungující a efektivní komunikace je klíčovým pilířem pro úspěšné vzdělávání. To neplatí jen pro…
Mgr. Pavla Horáková, lekarna.cz: „Lékaři mnohdy neberou lékárníky jako plnohodnotné partnery pro debatu.“
Autor: Jana Nováková, Datum: 20. 6. 2024 0:05Role lékárníka v moderním zdravotnickém systému nabrala na obrátkách během pandemie Covid19. První…
Byl jsem uličník, říká legenda v oboru plastické chirurgie Jan Měšťák
Autor: Jana Nováková, Datum: 7. 6. 2024 0:05Jeden z nejznámějším českých plastických chirurgů Jan Měšťák brzy oslaví neuvěřitelnou osmdesátku.…