Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
„U Čechů stále vítězí jahoda a vanilka,“ říká zmrzlinářka Monika Pavlisová.
Regionální potravina
Inspirace / Osobnost týdne

„U Čechů stále vítězí jahoda a vanilka,“ říká zmrzlinářka Monika Pavlisová.

datum: 6. 10. 2021 0:05 autor: -rp-
Zmrzlina z pardubického perníku, nanuk z krkonošských borůvek či sorbet z čerstvě natrhaných malin? Monika Pavlisová se výrobě zmrzliny na Pardubicku věnuje již 16 let. Z desítek kil čerstvého i mraženého ovoce od regionálních dodavatelů dokáže vykouzlit nezaměnitelné chuťové variace, za kterými se sjíždějí lidé z dalekého okolí.

Inspiraci čerpá od mistrů z Itálie, kam se jezdí každoročně vzdělávat. Díky její neutuchající píli a poctivé práci mohou zákazníci ochutnat i netradiční příchutě, jako je avokádová, koprová či pivní. V roce 2019 získala Kunětická zmrzlina již druhé ocenění Regionální potravina v rámci Pardubického kraje. Po oceněném borůvkovém nanuku z roku 2018 putuje známka kvality k perníkové zmrzlině se švestkovými povidly.

Začátky se zmrzlinovým karavanem

Nápad vyrábět zmrzlinu se paní Pavlisové zrodil v hlavě na rodičovské dovolené. „Chtěla jsem zkusit podnikat a přemýšlela jsem, v jakém oboru. Žila jsem kousek od hradu Kunětická hora, který má velký turistický potenciál především v létě. Tak mě napadlo, že zmrzlina by lidem při výletě na kole či procházce přišla vhod,“ vzpomíná paní Pavlisová na své podnikatelské začátky.

Od myšlenky nebylo daleko k činu, a tak vznikl první zmrzlinový karavan. Zmrzlina šla hladce na odbyt a v okolí začaly růst konkurenční zmrzlinové krámky jako houby po dešti. Manželé Pavlisovi se chtěli odlišit od ostatních, a proto začali s výrobou vlastní zmrzliny.

Tajemství italských mistrů

Základem pro ni byl výběr těch nejkvalitnějších surovin, především od místních výrobců. „Je pro mě klíčové, aby ingredience použité v produktech byly té nejvyšší kvality. Snažím se navazovat spolupráci i s místními pěstiteli ovoce, bylinek či producenty mléka a jogurtu. Pátrání po těch nejlepších surovinách je nekončící proces zkoušení, ochutnávání a kalkulování mezi cenou a kvalitou,“ vysvětluje paní Pavlisová.

Zákazníci čile přibývali a s nimi i ambice dělat opravdu unikátní zmrzlinu, která bude pro zákazníky srdcovou záležitostí. „Věřím, že člověk může dosáhnout úspěchu především díky neustálému vzdělávání a posouvání se v oboru dále. Proto jsem začala pravidelně jezdit na zmrzlinářské akademie do Itálie, kde se setkávám s mistry v tomto oboru a čerpám zde inspiraci pro vlastní receptury,“ říká paní Pavlisová.

Velký úspěch perníkové zmrzliny s povidly

V roce 2019 získala perníková zmrzlina se švestkovými povidly prestižní ocenění Regionální potravina. „Je to jedna z oblíbených příchutí. Všechny ingredience nakupuji od lokálních výrobců – perník od místního krále perníku pana Jaroše, švestková povidla od sadařky Šárky z Podůlšan. Nastrouhaný či nalámaný perník vmícháváme do smetanového základu a poté potíráme švestkovými povidly,“ vysvětluje Monika Pavlisová proces výroby.

Ocenění Regionální potravina je pro Kunětickou zmrzku již druhé v řadě, před třemi lety jej získala za svůj borůvkový nanuk. „Úspěch naší zmrzliny v této soutěži mě moc potěšil. Zisk ocenění nám také umožnil účastnit se některých moc příjemných gastroakcí a food festivalů, což je pro nás vždy velmi podnětné,“ říká zmrzlinářka.

Zmrzlina s koprem, mákem nebo chilli

Díky neustálému sbírání podnětů jak na trzích v tuzemsku, tak i při častých výjezdech na zmrzlinářské veletrhy do zahraničí jsou ve zmrzlinových pojízdných prodejnách, tzv. mňam kárách, k mání originální příchutě zmrzlin, které byste jinde hledali marně.

„Vyrobit se dá téměř jakýkoliv druh zmrzliny, a to včetně těch slaných. Ano, většina Čechů slyší zejména na klasiky v podobě vanilka, čokoláda, jahoda. Ale i tady platí, že není jahoda jako jahoda. Kunětická zmrzka jsou zmrzliny bez barviv a plné ovoce, které jsou vyráběny poctivě a jejich v nich kus srdce,“ objasňuje paní Monika.

Z netradičních příchutí u nás můžete zkusit zmrzlinu koprovou, makovou, okurkovou s mátou a citronem a mnoho dalších, které vyrábíme jako limitované edice. Vyrábíme i zmrzliny alkoholové – aperol, mojito či vínovou. Mojí oblíbenou záležitostí je dochucování čokoládové zmrzliny – například mátou, chilli nebo pomerančem,“ dodává.

Vytvoř si svůj nanuk v Nanukárně

V současné době čítá tým Kunětické zmrzky na 20 pracovníků a lahodnou Kunětickou zmrzku můžete ochutnat ve dvou pojízdných provozovnách, tzv. mňam kárách, které mají svá stálá místa v Pardubicích – první na třídě Míru v Pardubicích na tržišti Veselka, vedle domu Magnum, a druhé v Polabinách IV – Pardubicích v ulici Kpt. Bartoše.

Vedle špachtlovaných zmrzlin se Monika Pavlisová pustila také do výroby nejrůznějších specialit od nanuků přes zmrzlinové dezerty, dorty až po smoothie či aperitivy na dřívku, zmrzlinová lízátka apod. To vše bude na podzim tohoto roku možné zažít tzv. „na vlastní kůži“.

„V říjnu otevřeme v Pardubicích novou kamennou prodejnu – Nanukárnu. Zákazníci si tu budou moci v klidu vychutnat oblíbenou zmrzlinu, nanuky a zároveň to bude kreativní zážitkové místo, kde budeme pořádat rozmanité workshopy pro školky, školy a firmy. I tady bude hrát samozřejmě hlavní roli zmrzlina,“ uzavírá paní Pavlisová.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Hemingwayovo prokletí: Jak duševní nemoc sužovala spisovatele a jeho rodinu

Hemingwayovo prokletí: Jak duševní nemoc sužovala spisovatele a jeho rodinu

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 9. 6. 2022 0:05

Spisovatel Ernest Hemingway, který ve svých 61 letech spáchal sebevraždu, se často potýkal s…

MUDr. Karin Šrajerová: Běžný chod ordinace už si nepamatuji

MUDr. Karin Šrajerová: Běžný chod ordinace už si nepamatuji

Autor: Magda Volná, Datum: 8. 6. 2022 0:05

Rok 2020 a s ním začátek pandemie koronaviru přinesly do všech společenských sfér velké změny.…

Benazir Bhutto (†54): Ambiciózní žena, která zůstala v zajetí tradic

Benazir Bhutto (†54): Ambiciózní žena, která zůstala v zajetí tradic

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 1. 6. 2022 0:05

Její život byl plný rozporů. Na jedné straně západní univerzitní vzdělání, na druhé síla východních…

„Několik týdnů jsme prakticky neviděli denní světlo,“ říká Roman Němec, režisér filmu Kam motýli nelétají

„Několik týdnů jsme prakticky neviděli denní světlo,“ říká Roman Němec, režisér filmu Kam motýli nelétají

Autor: Kateřina Kučerová, Datum: 18. 5. 2022 0:05

Spletité temné bludiště podzemních chodeb, které osvětluje jen matný světelný kužel baterek, se…

Kristýna Trpková: „O to, že píšu, jsem se s rodinou podělila, až když mi knížku přijali v nakladatelství.“

Kristýna Trpková: „O to, že píšu, jsem se s rodinou podělila, až když mi knížku přijali v nakladatelství.“

Autor: Eva Zelinková, Datum: 4. 5. 2022 0:05

Sympatické Kristýně Trpkové je pouhých 26 let a už se jí na knižním trhu, kam se skvěla „usadila“,…

Margaret Thatcherová (†87): Železná lady považovala smích za zbytečný

Margaret Thatcherová (†87): Železná lady považovala smích za zbytečný

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 26. 4. 2022 0:05

V paměti nám tato železná dáma zůstane v konzervativním kostýmku, s pro ni typickým účesem a…

Alfred Nobel (†63): Měl výčitky, že vynalezl smrtící dynamit

Alfred Nobel (†63): Měl výčitky, že vynalezl smrtící dynamit

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 24. 4. 2022 0:05

V roce 1888 si překvapený vynálezce dynamitu v novinách přečetl svůj vlastní nekrolog s názvem…

MUDr. Jana Matějková: „Rehabilitace může být běh na dlouhou trať.“

MUDr. Jana Matějková: „Rehabilitace může být běh na dlouhou trať.“

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 6. 4. 2022 0:05

Provozuje dvě rehabilitační kliniky – v Lounech a ve Slaném. MUDr. Jana Matějková se specializuje…

Tip šéfredaktorky

SOUTĚŽ Gely na intimní hygienu sebamed

16. 6. 2022 14:30 autor -red-