Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Práci beru jako koníčka
archiv redakce
Inspirace / Osobnost týdne

Práci beru jako koníčka

datum: 5. 9. 2018 0:58 autor: Eva Zelinková
Sympatická Jana Petráková je kosmetičkou a úspěšnou majitelkou Salonu Korunka v Praze už dvacet let, což svědčí o tom, že si svou profesi vybrala správně i přesto, že původně vystudovala úplně jiný obor.

„To je pravda. Sice jsem snad už od tří let chtěla být zdravotní sestrou nebo kosmetičkou, ale nevyšlo to hned napoprvé, protože jsem měla špatný kádrový posudek,” zavzpomínala. „Vždy jsem ale podvědomě toužila o někoho se starat a pomáhat. Jenže jediná dostupná škola s maturitou byla v té době dopravní průmyslovka a maminka rozhodla: Udělej si maturitu, a pak si dělej, co chceš…!”

Hned po revoluci ale využila šanci, aby si doplnila vzdělání. „Neváhala jsem ani vteřinu. Rozhodla jsem se, že půjdu za svým snem a budu dělat to, co jsem léta chtěla. Teď každý den s pokorou děkuji `tam nahoru`, že mám práci, která je mým koníčkem, stále mě naplňuje a přináší mi radost.” Dlužno ale dodat, že neusnula na vavřínech a pro Salon Korunka dělá stále maximum. „Nechala jsem sebe i své kolegyně vyškolit na práci se špičkovými přístroji u francouzské mateřské firmy ADM, které v salonu používáme a současně jsme jejími výhradními dovozci pro distribuci do celé ČR,” líčila nám.

Kromě toho se ale o ní ví, že trendy v kosmetice, tj. přípravky, metody, přístroje pečlivě sleduje neustále. „Navštěvuji veletrhy u nás i v zahraničí, protože chci být v obraze, abych mohla svým klientkám nabízet jen to nejlepší!Však také díky tomu Korunka vždy přichází  s novými metodami a trendy v péči o pleť i o celé tělo mezi prvními. Však nás také zajímalo, co je nyní v kosmetickém ošetření absolutním hitem. Na to znala hned odpověď: „Například bublinkaté masky s aktivním uhlím, kolagenem a kyselinou hyaluronovou  a magnetické masky, které lze samozřejmě  v našem salonu rovněž vyzkoušet.”

Během existence Korunky paní Petrákové dospívala dcera, což nás přimělo k otázce, zda se díky tomu snažili přizpůsobit kosmetická ošetření i jejímu druhu pleti.

„Určitě,” potvrdila nám majitelka salonu. „Protože měla Nici v pubertě lehce problematickou pleť, zařadili jsme do ošetření zvýhodněný balíček `Akné Junior`, určený právě pro mladá děvčata i chlapce. Vždycky mi totiž vadí, když vidím někoho na ulici s nečistou aknózní pletí. Je mi těch dětí hrozně líto. Přitom mnohdy to ovlivňuje i jejich sebevědomí, a argument rodičů, že je ošetření drahé, není vůbec na místě. Pravidelné čištění jednou za měsíc může významně zlepšit stav pleti, zbavit dítě mindráků, jizev na srdci – a přitom nestojí víc než běžný nákup potravin…”

A jaký měla a má Jana Petráková recept na úspěch, aby se kosmetický salon nadále držel na výslunní a nenechal se `zničit` konkurencí? Přišly třeba i slabé chvilky, kdy litovala, v čem podniká, když v ČR bohužel neexistuje žádná aktivní organizace, která by zastávala práva kosmetických nebo kadeřnických salonů a služeb s tím spojených? 

„Tak to doopravdy je. Běžně se stává, že investujete spoustu času a peněz do personálu, který vám po čase odejde i s klientelou a za rohem otevře bez jakýchkoli problémů svůj salon. V sousedních zemích toto ale není možné. Nebo úřady práce nabízejí zdarma rekvalifikaci téměř komukoli, takže si paradoxně může otevřít kosmetický salon i prodavačka z řeznictví, aniž by měla praxi, a od úřadu práce navíc dostane dotaci na zakoupení základního vybavení. Tady potom vznikají propastné rozdíly v kvalitě ošetření i cenách, které se mnohdy objevují na slevomatech…. Je to takový boj s větrnými mlýny. Na druhou stranu ale musím uznat, že zdravá konkurence je vždy výzvou být lepší, originálnější. Alespoň pro mě je to hnací motor a myslím si, že je to tak správně.” 

Přesto se ale i šéfka salonu, pro kterou je práce vším, potřebuje někdy znovu `nadechnout`. Jak?

„Snažím se pravidelně relaxovat. Chodím na  jógu, alpining, miluji vycházky do přírody, divadlo nebo si přečtu fajn knížku. Jednou ročně dobíjím baterky v lázních, kde si dopřávám čas jenom pro sebe – a to bych přála každé ženě. Velmi ráda cestuji, poznávám nové kultury a lidi. Občas také miluji být sama se sebou, v klidu si srovnat myšlenky… K tomu, abych si udržela dostatek energie a optimistickou mysl, musím mít ale práci, rodinu, zdraví a relax v rovnováze.”

Naštěstí menší, spíše rodinný salon, ve kterém se sešli nadšenci, kteří svojí práci milují, klienty znají a oslovují křestními jmény a kde vládne přátelská atmosféra, jí to vrací. Protože právě tohle jsou důvody, proč se do salonu Korunka klienti rádi vracejí.

MOTTO, kterým se řídí: Co tě nezabije, to tě posílí!

RADY, jak by o sebe měly pečovat ženy „podomácku”: „Mám tři oblíbené vychytávky, které nic nestojí:

  1. Vyspěte se dorůžova – dobrý spánek je pro vzhled kůže zásadní. A víte proč? Během spánku totiž dochází k obnově kožních buněk (dělí se 8x rychleji než ve dne) a z těla se odplavují toxiny. To se děje přibližně od 23. hodiny do 2. hodiny ranní. Takže pokud v této době ponocujete, buďte si jisté, že kruhy pod očima a zadržovaná voda, jsou následkem probdělé noci.
  2. Dodržujte pitný režim – dejte pleti vláhu! A to platí v každém ročním období, neboť díky vodě se naše buňky mohou obnovovat a regenerovat. Pitný režim vám nenahradí ani ten nejdražší krém.
  3. Udržte si vnitřní pohodu a veselou mysl. Dopřejte si čas na své koníčky a dělejte to, co vám přináší radost. Budete-li šťastná, veselá, uvolněná a přirozená, budete vždy krásná.

Ostatní tajné tipy, prozradím třeba příště.”


Další články z rubriky

Irena Vítovcová: „Každý člověk s autismem je jedinečný.“

Irena Vítovcová: „Každý člověk s autismem je jedinečný.“

Autor: Eva Zelinková, Datum: 19. 1. 2022 0:05

Když se před jedenácti lety Irena Vítovcová rozhodla založit v Plzni Občanské sdružení ProCit, z.s.…

Zdeněk Krňávek: „Vlastní palírna byl splněný sen. Každá láhev je unikát!“

Zdeněk Krňávek: „Vlastní palírna byl splněný sen. Každá láhev je unikát!“

Autor: Hana Králová, Datum: 12. 1. 2022 0:05

Počátky Lihovaru Lžín sahají až do 19. století. Před šesti lety převzal firmu Zdeněk Krňávek,…

Jiří Kubernát: „K zemědělství musíte mít vztah.“

Jiří Kubernát: „K zemědělství musíte mít vztah.“

Autor: Hana Králová, Datum: 5. 1. 2022 0:05

Vyrábět poctivé produkty je dřina, ale stačí jedno ochutnání a víte, že to stojí za to. Své o tom…

Zdeněk Absolon: „Řeznictví je dřina, ale krásná.“

Zdeněk Absolon: „Řeznictví je dřina, ale krásná.“

Autor: Hana Králová, Datum: 29. 12. 2021 0:05

Malý řeznický krámek v srdci pražského Braníku na první pohled zaujme krásným interiérem a také…

Michaela Duffková: „Už umím alkohol odmítat, nepiju a hlídám si své hranice i životní hodnoty!“

Michaela Duffková: „Už umím alkohol odmítat, nepiju a hlídám si své hranice i životní hodnoty!“

Autor: Eva Zelinková, Datum: 22. 12. 2021 0:05

Po půl roce zkušebního provozu bylo slavnostně otevřeno centrum pro léčbu závislostí Alkos. Za jeho…

Anna Moricová: „Na nic, co se vám v životě děje, nikdy nejste sami.“

Anna Moricová: „Na nic, co se vám v životě děje, nikdy nejste sami.“

Autor: Eva Zelinková, Datum: 8. 12. 2021 0:05

Podle stejnojmenných blogů nazvala tato sympatická doktorka Anna Moricová i svou novotou vonící…

Oldřich Drápal: Výrobce slámového vína i „Slamáčku“

Oldřich Drápal: Výrobce slámového vína i „Slamáčku“

Autor: -rp-, Datum: 24. 11. 2021 0:05

Nechtěl vyrábět vína ve velkém. A tak se dnes již třiasedmdesátiletý Oldřich Drápal zaměřil na…

Veronika Maslíková: „Alzheimer se chová jako nezvaný host.“

Veronika Maslíková: „Alzheimer se chová jako nezvaný host.“

Autor: Eva Zelinková, Datum: 17. 11. 2021 0:05

Nedávno se mi dostala do rukou zbrusu nová kniha „Deník ze života s Alzheimerem“, od které jsem se…

Tip šéfredaktorky

Příběh Lídy (79): Vnučka mi prodala střechu nad hlavou

27. 11. 2021 0:05 autor podle příběhu Lídy C. napsala Alžběta Morávková