Kdy se zrodil nápad na vaši úplnou novinku „HAFANI – Madla a já“?
„Když vyšla kniha Pepa, paní vydavatelka mi řekla: ,A teď napiš nějakou svou vlastní autorskou knihu‘. Léta jsem měla v plánu napsat něco o psech. S nadsázkou popsat, jak pes člověku změní život. A taky jsem chtěla napsat knihu fejetonů, postřehů ze života jedné trochu ulítlé novinářky. Tak vznikla kniha, jak jedné sarkastické novinářce změní pes život.“
Najdeme v této knížce i vaše vlastní příhody, zkušenosti, přešlapy…?
„Ano, několik let jsme měli fenku labradora, která se jmenovala Madla Labradorová. Madla byla úžasný pes, tak jsem si řekla, že jako vzpomínku na ni napíšu její příběh. Ne srdceryvně, ale lehce sarkasticky a s nadsázkou, podobně, jako píšu blog. Proto v příběhu psi děj komentují. Madla a někteří pejskové v knize byli skuteční, ale příběh je vymyšlený, jen inspirovaný mým životem. Použila jsem v něm i příhody, které zažili mí kamarádi se svými psy.“
Myslíte si, že může mít příběh i pokračování?
„Mohl by mít, myslím, že má otevřený konec. Ale to se ještě všechno uvidí. :-)“
Jak vás při psaní ovlivňuje syn Richard (25)?
„Ten se o mé psaní zas tak moc nezajímá a dokonce bych řekla, že když byl malý, mou profesi novinářky dost nesnášel. Ale říkal, že knížku si přečte rád. Přitom se jako dítě a dospívající kluk pohyboval v podobné branži, hrál v několika filmech a seriálech. Ale protože má příjmení po svém tátovi, nikdo si nás nikdy nespojoval. Na přijímačky na DAMU nakonec nešel a zakotvil ve světě IT, pracuje na pozici QA v jedné počítačové firmě a myslím, že je v tomhle světě spokojený.“
Vy píšete ale i scénáře, jako třeba v minulosti k Ohnivýmu kuřeti nebo nyní k seriálu Modrý kód. Jak to vlastně u psaní scénářů chodí a kdo zápletky „vymýšlí“?
„S nadsázkou říkám, že já jsem nejzajímavější pracovní nabídky dostala až po padesátce, a jsem vděčná lidem, kteří mi to umožnili. No a k těm bezva nabídkám patří i psaní scénářů. Jak vznikají, by ovšem bylo na delší povídání.
Rozhodně to ale není tak, že jeden člověk napíše sám jeden celý díl, od názvu až po slovo konec. Na psaní seriálu se podílí celý tým lidí a každý v něm má přesně určený úkol. Já podle podkladů, jimž se říká scénosledy, rozepisuju děj do dialogů, tedy píšu scénář do podoby, kterou lidi znají. Vlevo popis děje, vpravo jméno postavy a co říká.
Tomu všemu předchází porady, na nichž se plánuje děj do dalších dílů. A můj napsaný scénář čte a poznámkuje spousta dalších lidí, než vznikne finální verze, podle které se pak natáčí.“
Nebojíte se, že psát příběhy z lékařského prostředí je jako procházet se po „hodně tenkém ledu“? A „jistí“ scenáristy odborníci?
„Samozřejmě, že součástí týmu jsou lékaři, kteří dohlížejí na odbornou stránku, jinak by to nešlo. Já ale z legrace zároveň říkám, že s čím kdo zachází, tím i schází. Během psaní Modrého kódu jsem si totiž diagnostikovala příznaky různých chorob a absolvovala třeba taky artroskopii kolene ...“
Píšete s větší chutí role pro klaďase nebo záporáky?
„Víc mě baví psát postavy, které se něčím odlišují, mají specifickou mluvu a podobně. A je jedno, jestli jsou kladné nebo záporné.“
Nechtělo se vám někdy vyměnit si s nějakou herečkou roli?
„To asi ne, na to jsem moc introvertní. Ale baví mě pohybovat se ve světě filmu a televize. Jednou bych chtěla napsat scénář k filmu.“
A pracujete „od do“?
„Práce scenáristy je závislá na termínu odevzdání scénáře. Jsou dny, kdy nepíšu, a zase jiné, kdy u počítače sedím dvanáct hodin, a je jedno, že je zrovna prodloužený víkend a venku 30 stupňů. Často dělám něco jiného, ale u toho nad textem přemýšlím. Někdy mi dá docela práci pustit práci z hlavy.“
Když už máte všeho nad hlavu, čím si ji „čistíte“?
„Filmem, knížkou, setkáním s přáteli nebo lidmi mimo obor někde nad skleničkou vína. Taky jógou. Syn se dlouhá léta věnoval kouzlení. Už toho sice dávno nechal, ale mně zbylo mezi kouzelníky hodně přátel. Tak jezdím na jejich srazy a festivaly, kde si taky dobře vyčistím hlavu. Dobrým odreagováním, ale zároveň inspirací, jsou i dva kocouři Skřet Vysočanskej a Batman Prsk – nalezenci, kterým jsem asi zachránila život. Fascinuje mě, jak mě ta dvě stvoření milují, ale zároveň se mnou neustále bojují.“
Patří k relaxu i váš originální blog „KECKA s deckou“?
„Rozhodně. Vznikl jako produkt prokrastinace. Často, když mám něco psát, ale nejde mi to, bleskne mi hlavou nápad na krátký fejeton, nějakou slovní legrácku. Musím ji napsat, abych na ni nemyslela, a pak se teprve můžu věnovat ,seriózní‘ práci. Na blogu píšu naschvál hodně nespisovně a hovorově, i to je forma odreagování.“
Pomohlo vám někdy při řešení složitých životních situací i trefné motto, zaříkávadlo, rada někoho blízkého…?
„Někdy když mě něco trápí, přistihnu se, že se na to podvědomě ptám i lidí, které zpovídám. Nebo spíš se na to nějak automaticky hovor stočí. Jejich odpověď mi občas pomůže. Porovnávám jejich a své zkušenosti. Možná pomůže už jenom o tom mluvit. Vždyť se říká, že ženy potřebují problém ani ne tak vyřešit, jako spíš důkladně probrat. Když se někomu svěříte, jako by to ten problém trochu naředilo. Někdy. A jestli mám motto? Moje sarkastické já nesnáší takové ty kýčovité cedule, které se prodávají v různých obchodech s bytovými doplňky – všechna ta „home“ a „love“ a podobně, které si lidi dávají do bytů. Ale jednou, když jsem kupovala nějaké lepidlo na zeď, narazila jsem na cedulku „Nic nemusíš“. Tu bych si klidně doma pověsila.“
Co plánujete, na co se v nejbližší době těšíte ať profesně, tak soukromě?
„Nevím. A nevím, jestli je to dobře, nebo špatně, že nevím. Doufám, že budu mít dál práci, kterou mám ráda a že budeme všichni zdraví. Taky se těším na krásný dlouhý letní dny, a na okamžiky, kdy se jakoby zastaví čas a člověk si je jen tak vychutnává. Říkám jim srdcemžiky.“
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Longevity. Asi už jste to slovo zahlédli na sociálních sítích nebo v médiích. Jde o vědní…
Když se před desítkami let narodilo první dítě ze zkumavky, považovala to veřejnost za medicínský…
„Mým cílem je nabídnout zákazníkům kosmetiku, která je nejen účinná, ale zároveň respektuje…
Kroky mnoha lidí, kteří vycházejí ze dveří pavilonů Nemocnice Slaný, vedou do lékárny v areálu, aby…
Její život byl plný rozporů. Na jedné straně západní univerzitní vzdělání, na druhé síla východních…
Spisovatel Jiří Maršálek patří k mladé generaci nadějných autorů. O svém literárním talentu…
Legenda české divadelní scény Taťjana Medvecká má kumšt v genech. Už její prababička totiž tíhla k…
Pro Američany je dodnes jednou z nejkontroverznějších žen jejich historie. Margaret Sanger…