Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Michael Beneš: „Na vesnicích chtějí ležáky, ve městech pivní speciály.“
Regionální potravina
Inspirace / Osobnost týdne

Michael Beneš: „Na vesnicích chtějí ležáky, ve městech pivní speciály.“

datum: 23. 12. 2020 0:05 autor: Hana Králová
Když se v roce 2009 projevila hospodářská krize, omezili lidé i chození do hospod. Některé podniky nepřežily, jiné ale naopak přemýšlely, co nabídnout, aby své hosty přilákaly zpátky. A tak se zrodil v Čižicích, pár kilometrů jižně od Plzně, rodinný pivovar Bizon.

Nabízí širokou škálu pivních stylů, proto zde používají nejen české odrůdy chmele, ale také zahraniční. Hravé etikety i názvy piv si vymýšlejí sami. Na Vánoce chystají 13° světlý speciál s vůní citrusů.

Uzeniny, nebo pivo?

Přestože se v současné době s minipivovary doslova roztrhl pytel, pivovar Bizon vznikl už v roce 2011. V Čižicích se stal součástí typické vesnické hospody zvané Hostinec U Bizona, kterou tehdy již 8 let provozoval Robert Beneš.

„Dopady finanční krize v roce 2008 jsme znatelně pocítili i v naší hospodě. Proto jsme se snažili vymyslet nějaký nový koncept, jak se lidem přiblížit, například vyrábět uzeniny. Nakonec to ale vyhrál minipivovárek. První varnu jsme pořídili v roce 2011 s objemem 115 litrů. První pivo jsme pojmenovali Pener. Byl to takový pokus, od něhož jsme se odvíjeli dál,“ vzpomíná Michael Beneš z pivovaru Bizon, kde má na starosti mimo jiné design, etikety a propagaci.

Na začátku jsme byli pivovar bez piva

„Než se pivo uvaří a uleží, dostane se na čep zhruba za měsíc a půl. Pivovarníci z Malenovic, odkud původní varna pocházela, nás varovali, že jakmile se výroba piva rozjede, nebude pivovárek stačit. To se záhy potvrdilo,“ prozrazuje Michael Beneš.

„Z jedné várky jsme tehdy uvařili jen 2 velké sudy. Ty však byly hned pryč. Byli jsme pivovar bez piva. Takže jsme začali přemýšlet, jak se rozšířit. Navíc náš sládek, Roman „Bizon“ Suchý, původní výčepní hostince, který byl u lidí neuvěřitelně oblíbený, byl na tom zdravotně stále hůř. Nakonec jsme v roce 2012 zvětšili pivovar na 400 litrů a najali profesionálního sládka. V současné době máme varnu na 2 000 litrů.

Češi a pivo? Velký rozdíl mezi vesnicemi a městem

Motivací vzniku pivovaru Bizon byla snaha nabídnout lidem domácí produkt a povýšit klasickou hospodu. Poskytnout jim něco exkluzivního. Fungovala ale tato myšlenka také v praxi?

„Začínali jsme s vařením ležáků. Ze začátku byli místní nedůvěřiví, ale postupně jim naše pivo začalo chutnat. Na vesnici je nejoblíbenější světlý ležák NOSTALGIE 12° a světlý speciál KAROLÍNA SVĚTLÁ 13°,“ zmiňuje Beneš. „Vidíme ovšem velký rozdíl u lidí z města. Ti, kteří k nám přijedou, více přemýšlejí nad tím, že zkusí něco nového. To platí také o mladších místních obyvatelích. Protože prodáváme lahvová piva i ve vybraných e-shopech, vidíme, že ve městech frčí speciály, konkrétně naše CITRA ART ALE 13° a APARÁT 14°.“ 

Prodává nejen pivo, ale i jejich názvy a etikety

Přestože v pivovaru Bizon pracuje pouhých 5 nadšenců, mají zcela jasnou představu o tom, jak by vše mělo fungovat. Z prodejů vypozorovali, že velkou roli při koupi piva hraje kromě samotného obsahu také název a design etikety. Na internetu lidé vybírají především očima.

„Snažili jsme se vytvořit promyšlený koncept, aby byla naše piva rozpoznatelná hned na první pohled. Proto se snažíme odlehčit jejich názvy. Chceme do nich promítnout, že každé pivo je naprosto jiné. Třeba taková KAROLÍNA SVĚTLÁ 13° značí, že se jde o světlé pivo a bude chutnat i ženám. HROBNÍK 15° je zase černé pivo. Nemělo by pohřbít, ale je tím posledním pivem dne. NOSTALGIE 12° vám zase může připomenout staré dobré pivo plzeňského typu, KLÍŠŤÁK 13° (Red Ale) naláká především svým názvem a červenou barvou. Lidi baví, že je to něco úplně jiného, než nabízejí velké pivovary,“ vysvětluje Beneš.

Regionální potravina otvírá dveře do světa

Letos získal pivovar Bizon značku kvality Regionální potravina za svůj vynikající HROBNÍK 15° černý speciál. Ocenění Regionální potravina znamená obrovskou příležitost, aby nás lidé více poznali. Je skvělé, že projekt dokáže pomáhat i drobným podnikatelům, kteří nedosáhnou na velkou marketingovou podporu. Značka je symbolem kvality a dává nám mnohem více možností, jak se dostat z vesnice do světa. Díky ní jsme mohli vycestovat na několik zahraničních veletrhů,“ upřesňuje Robert Beneš.

Pivovar Bizon získal ocenění Regionální potravina už podruhé, poprvé se světlým speciálem KAROLÍNA SVĚTLÁ 13°.

Pro sváteční dny

„Nechceme ale usnout na vavřínech, neustále se učíme a připravujeme další novinky. Právě teď jsme uvařili světlý SVÁTEČNÍ SPECIÁL 13°, který jsme „nachmelili“ českými i americkými odrůdami. Bude výrazně hořký. Koncipovali jsme ho tak, aby se skvěle hodil k řízku a bramborovému salátu. Proto v něm budou díky americkým chmelům cítit i citrusy, což skvěle doplní i rybu. Exkluzivně bude dostupný na Košík.cz,“ dodává Michael Beneš, spolumajitel pivovaru Bizon.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Helen Keller (†87): Hluchoslepá žena, která získala titul „bakalář umění“

Helen Keller (†87): Hluchoslepá žena, která získala titul „bakalář umění“

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 14. 1. 2021 0:05

Osud se s ní nemazlil. Přesto s ním neúnavně a vytrvale bojovala. Spisovatel Mark Twain ji…

Madeleine Albrightová (83): Politička USA, která se málem stala českou prezidentkou

Madeleine Albrightová (83): Politička USA, která se málem stala českou prezidentkou

Autor: Luboš Y. Koláček, Datum: 6. 1. 2021 0:05

Je neobyčejným důkazem toho, kam až to může dotáhnout – a to dokonce v politice, což je v době…

Mary Somerville (†92): „Královna“ vědy 19. století

Mary Somerville (†92): „Královna“ vědy 19. století

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 30. 12. 2020 0:05

Když 29. listopadu 1872 v Neapoli zemřela Mary Fairfax Somerville, nekrolog v londýnském Morning…

Daniela Kovářová a Ladislav Jakl: S pivem o pivu

Daniela Kovářová a Ladislav Jakl: S pivem o pivu

Autor: Luboš Y. Koláček, Datum: 16. 12. 2020 0:05

Dvojrozhovor autorů knihy Pivař a blondýna – Ladislava Jakla a Daniely Kovářové – o pivním nadšenci…

Gabriela Boháčová: „Mě osobně hudba v životě provází skoro ve všech momentech, ať smutných či veselých, díky ní prožívám emoce do hloubky.“

Gabriela Boháčová: „Mě osobně hudba v životě provází skoro ve všech momentech, ať smutných či veselých, díky ní prožívám emoce do hloubky.“

Autor: Eva Zelinková, Datum: 9. 12. 2020 0:05

Sympatická a velmi skromná hudební producentka a umělecká ředitelka Mezinárodního hudebního…

Gábina Koukalová: „Ráda se zdobím každý den.“

Gábina Koukalová: „Ráda se zdobím každý den.“

Autor: Lýdie Malchárková, Datum: 2. 12. 2020 0:05

Málokdo o Gábině ví, že je vystudovanou designérkou, která ráda kreslí a dokonce navrhuje i šperky.…

Táňa Havlíčková: „Náš vlastní styl vychází z toho, kým jsme, co cítíme uvnitř sebe.“

Táňa Havlíčková: „Náš vlastní styl vychází z toho, kým jsme, co cítíme uvnitř sebe.“

Autor: Eva Zelinková, Datum: 25. 11. 2020 0:05

Tak trochu jiná, nekonvenční módní návrhářka a designérka Táňa Havlíčková byla před třemi lety…

Alexander Goldscheider: „Můj život je protkán tolika náhodami, že musí být snad někde, někým, něčím cílené.“

Alexander Goldscheider: „Můj život je protkán tolika náhodami, že musí být snad někde, někým, něčím cílené.“

Autor: Eva Zelinková, Datum: 18. 11. 2020 0:05

Na publicistu, hudebního skladatele a producenta, kritika, diskžokeje a majitele počítačové a…

Tip šéfredaktorky

Morgan Freeman (83): První roli dostal za trest

21. 12. 2020 0:05 autor Markéta Vavřinová