Co vás ovlivnilo, že jste se před zhruba šesti lety na tuto voňavou životní cestu vydala?
„Důležitá byla moje vlastní vášeň a radost od dětství poznávat vše právě skrze čich. To mi vydrželo až do dospělosti a prohlubovalo se to. Když jsem před několika lety začala hledat, jak se o vůních dozvědět něco, co nenajdete všude, narazila jsem na Petru Hlavatou a její Rafaellu a bylo vymalováno.“
Nebála jste se, že bude práce s vonnými látkami na českém trhu přehlížená? Že to nebude „k uživení“?
„Nebála! Vůním se sice opravdu věnuje hodně lidí, ale je to tak rozmanitý svět, že ho svým klientům každý zprostředkuje po svém, což je skvělé – a myslím, že je tu místo pro všechny.“
Co v nás vlastně vůně „provokují“, čím jsou pro nás „užitečné“?
„Dělají náš život lepší a krásnější. Když se obklopujeme tím, co nám voní, výrazně se vylepší kvalita našeho života. Ranní voňavá péče v koupelně nás naladí na celý den. Vůně pomáhají lépe zvládat těžké situace, uvolní nás i pomůžou s koncentrací, v provoněné kanceláři se třeba lépe pracuje. Když nás doma vítá příjemná povědomá vůně, je nám dobře. V doprovodu vůní se krásně cvičí, velký význam mají vonné látky samozřejmě i na poli vztahů a lásky, a tím to nekončí.“
Vy sama nabízíte osobní typologii, učíte tedy lidi pročichat se k tomu nejlepšímu. Můžete nám trochu přiblížit, jak takové „sezení“ u vás probíhá?
„Na vonné typologii Rafaella dostávají lidé šanci najít sami sebe ve vůni. Připravím pro ně malé čichové testy, poví mi, proč vůbec hledají svou vůni na míru, očichají si šestnáct linií s různými druhy vonných látek a i podle toho, kde se v životě aktuálně nacházejí a jaké věci řeší, si vytvoří svůj otisk ve vonné kompozici.“
Tedy tvrdíte, že se dají namíchat parfémy přímo na míru konkrétnímu člověku?
„Ano, dají. Vonnou kompozicí se dá velmi dobře vyjádřit konkrétní člověk i jeho potřeba. Z toho vycházelo i starší parfumérské zaměření, kdy ve starých kulturách panovníci a důležité osoby mívali osobního parfuméra, který jim na míru tvořil vonné elixíry. Fungovalo to i na evropské aristokratické scéně, jak klienty učíme třeba v dějinách vůní ve Škole čichu.“
Myslíte si, že jsou osobité vůně víc než drahá luxusní voňavka nebo difuzér v obýváku?
„Ano i ne, v tom je krása světa vůní. Osobní vůně pro nás udělá neocenitelnou službu třeba na poli sebepoznání, ale luxusní parfém lidem přináší do života vyšší úroveň požitku a difuzéry jsou perfektní na provonění prostorů, kde se chceme cítit dobře.“
Mají o vůně a jejich účinky zájem i muži, o kterých si většinou myslíme, že to jde mimo ně?
„Samozřejmě mají. To, že k mužům vůně nepatří, je legrační omyl dnešní doby. Když se ohlédneme zpět do naší minulosti, zjistíme, že muži a vůně jsou neoddělitelná část naší historie. A dnes je navíc mnoho špičkových světových parfumérů mužského pohlaví.“
V jakých životních situacích nejčastěji po vůních prahneme?
„Často potřebujeme něco krásného, tedy i krásnou vůni v čase partnerské nebo osobní krize. Čich je nejvíc individuální smysl – a i když máme nějaké obecně platné předpoklady, jak je vnímá muž a jak žena, vždy záleží na našem aktuálním rozpoložení. No a u žen je specifické vnímání vůní na základě hormonálních proměn třeba v době těhotenství.“
Pokud nás nějaká vůně silně přitahuje, znamená to, že ji naše tělo potřebuje? Že si o ni říká?
„Ano, buď ji potřebuje naše tělo, nebo naše duše. Říkáme, že co nám voní, to nás léčí a je dobré následovat pudovou podstatu čichu jako takového.“
Dokážou vonné látky zlepšovat naši kondici nebo nás dokonce i uzdravovat?
„Tento názor je rozšířený a dá se s ním určitě souhlasit.“
Je pravda, že třeba citrusové aroma snižuje nevolnost?
„To je spíš na individuálním nastavení. Někomu pomáhá proti nevolnostem třeba aroma anýzu, které dalšímu člověku naopak spolehlivě nevolnost zařídí…“
Měla byste pro naše čtenáře nějaké obdobné užitečné rady?
„S blížícím se podzimem nám přichází krásná gurmánská doba, kdy se budeme potřebovat zahřívat, a to jde krásně pomocí koření. Není tedy jen pro přípravy pokrmů, ale kořeněné tóny také povzbuzují, vitalizují a některé i umí povzbudit imunitu či působit jako přírodní podpora zdraví. My už také na tahle témata chystáme kurzy.“
Pokud by se někdo chtěl do Školy čichu Rafaella přihlásit, ať na celoroční cyklus nebo na jednotlivé lekce, kam se má obrátit?
„Může nás kontaktovat prostřednictvím e-mailu. V září startuje v Praze roční Škola čichu, pro zájemce o víc osobní práci s vůněmi roční kurz Vonné typologie Rafaella, a pro milovníky historie a vůní dálek otevírá Petra Hlavatá od října v Brně vonný cyklus Hedvábná Stezka.“
A jaká je vlastně ta vaše top vůně?
„Vůně pelyňku. Mám na něj krásné vzpomínky z dětství, kdy jsem si větvičku pelyňku často utrhla a rozemnula ji v dlaních. Až mnohem později jsem se dozvěděla, jak důležitá a kouzelná slovanská bylina to vlastně je.“
Připravujete parfémy i pro zdravotnická a pečovatelská zařízení a nelze pominout ani zájem ze strany klášterů a kostelů. Komu například jste vyšli vstříc?
„Petra Hlavatá provoněla například Kladruby u Stříbra, barokní hospitál Kuks, Plasy, Konopiště a nejnověji pracuje v Kutné Hoře. Vůním pro zdravotnická zařízení se věnuji já. Máme spolupráci s několika ambulantními i lůžkovými zařízeními po celé ČR.“
Když už máte všeho nad hlavu, čím si právě ji spolehlivě vyčistíte?
„Projdu se na čerstvém vzduchu, ideálně u řeky nebo v lese. Bydlím v přírodě za Prahou, takže tu možnost mám. A moc ráda se koukám na hvězdy. Sice to zní asi jako příšerné klišé, ale mně odmala nekonečnost vesmíru moc pomáhá.“
Osvědčilo se vám někdy při překonávání složitých životních situací třeba nějaké motto, zaříkávadlo, rada někoho blízkého…?
„Mám moc ráda citát od Eleanor Roosevelt:
Budoucnost patří těm, kdo věří svým krásným snům.
A taky od R. Kiplinga:
Chceme-li žít své sny, musíme se probudit – a konat.“
Na co se v nejbližší době chystáte, ať soukromně či pracovně?
„Těším se na podzimní mlhy u nás v poberouní a nové studenty v našich kurzech. Každý ročník je díky složení lidí úplně jiný a tím je to moc krásné.“
Nebudete třeba chystat i vůně pro nevěstu a ženicha na jejich den D?
„Určitě ano, záleží na poptávce klientů. Tohle je krásné téma, kterému se věnujeme moc rády a chystáme se ho rozvíjet.“
Našla jste se v této profesi, patří tahle práce s vůněmi k vašim splněným snům?
„Patří. Vždycky říkám, že vůně mi změnily život a tahle práce je ta nejkrásnější. Umožnila mi cestovat, poznávat krásná místa v ČR i zahraničí, potkala jsem skvělé lidi a opravdu hodně jsem se naučila, a to i sama o sobě.“
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Z médií i sociálních sítí denně nasáváme inspiraci, jak se starat o pokožku. Kdy ale s péčí začít,…
Mít svůj záměr nebo vizi, kam chci směřovat svůj život. Ať již v pracovní nebo osobní rovině. Někdo…
Její osud je smutný. Zůstala ve stínu slavného manžela, přestože se významně podílela na jeho…
Lidé s tělesným postižením mají možnost zapojit se do pracovního procesu i do společnosti. Své o…
V dnešním rychle se měnícím světě už tradiční kariéra není jenom lineární. Pro Helenu, která přešla…
Autor proslulých dezertů a laskomin, který své zkušenosti získával mimo jiné i v luxusním…
Hélène Dutrieu toho stihla tolik, že by to vydalo na několik životů. Do historie se zapsala jako…
Fungující a efektivní komunikace je klíčovým pilířem pro úspěšné vzdělávání. To neplatí jen pro…