Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Lenka Sobková: „Hormonální rovnováha je naším přirozeným stavem, ke kterému se znovu a znovu vracíme ‚jako domů‘.“
archiv Lenky Sobkové
Inspirace / Osobnost týdne

Lenka Sobková: „Hormonální rovnováha je naším přirozeným stavem, ke kterému se znovu a znovu vracíme ‚jako domů‘.“

datum: 21. 4. 2021 0:05 autor: Eva Zelinková
Vzděláním farmaceutka, praxí klasik i alternativec, v nitru milovnice přirozeného zdraví. A teď i autorka zbrusu nové knihy „Buď v harmonii se svými hormony“ (vydal Eminent). Jak to podle sympatické Lenky Sobkové s hormony vlastně je, v čem si můžeme pomoci případně i podomácku a co chystá dál?

Vy jste se po mnoha letech studia různých metod léčení vrátila k základním principům. Proč?

„Protože vnímám, že už je správný čas k otevřené diskuzi medicíny ‚klasické‘ a ‚alternativní‘. Ne v nekonečných sporech, ale v konstruktivních diskuzích. Právě to se už naštěstí trochu potichu a nepozorovaně děje. Navíc mnoho moderních vědeckých studií dává za pravdu starým tradicím a moudrosti našich předků. A já se právě proto, že vím, že přirozeným stavem člověka je zdraví, nikoli nemoc, dlouhodobě věnuji oblasti pěstování zdraví. Mnohokrát jsem si přitom ověřila, že v jednoduchosti je krása a že všechny skutečně funkční principy jsou vlastně velmi jednoduché. Svému zdraví dokáže rozumět (snad) každý člověk. Možná ne v latinských názvech a odborných termínech, ale selským rozumem určitě ano. Proto se v posledních letech věnuji vytváření prostoru pro vzájemnou diskuzi a sdílení mezi ‚klasikou‘ a ‚alternativou‘, mezi odborníky a laiky, mezi zastánci protichůdných postojů. Jako specialistku pro zdraví, výživu a prevenci mě potkáte v prostoru věnujícím se bylinkám a přírodních cestách léčení, stejně jako v lékárně.“ 

V knize o hormonech popisujete, jak mají fungovat. Co když ale nefungují? Vyšlou nám nějaké signály?

„Určitě ano, a dokonce celou škálu. Už proto, že hormonální systém vytvořila příroda jako systém regulující pochody v celém našem těle. Je to vlastně dost fascinující oblast. Jediný hormon dokáže ovlivnit až neuvěřitelné množství procesů. Proto, když v těle zvýšíme hladinu jednoho hormonu, nezpůsobíme jeden, dva, nebo pět jednotlivých účinků. Naopak navodíme celkový stav – estrogeny nejen připravují ženské orgány pro ovulaci, ale chrání také zdraví srdce, cév i kostí, směřují přebytečný tuk do typicky ženských partií a dodávají ženě pověstnou jiskru. A my víme, že právě svěží, mladistvá pokožka působí na muže tím neodolatelným dojmem. Progesteron naopak navozuje stav, kdy se žena soustředí na přijetí nového života, ‚hnízdění‘ a pečování.

A stejně tak, jak harmonicky mohou hormony působit, pokud jsou v rovnováze, tak i jejich nerovnováha se projevuje širokou škálou příznaků. Nejdříve si asi žena všimne těch, které se týkají bezprostředně jejího měsíčního cyklu – nepravidelná nebo bolestivá menstruace, premenstruační syndrom, potíže s otěhotněním a následují třeba potíže s pletí a akné, ale i tendence přibírat nadbytečná kila. Přijít může i tvorba otoků, nespecifická rozladěnost a únava. No, a přestože cesta k odhalení skutečných příčin takových obtíží nemusí být někdy úplně rychlá a jednoduchá, rozhodně se vyplatí. Pokud se totiž vrátíme zpátky do stavu přirozeného zdraví, nejenže ustoupí konkrétní potíže, ale bude nám prostě skvěle, tady a teď, za všech okolností.“

Může se zdát, že je to cesta komplikovaná a zdlouhavá?

„Jistě, zdát se to může. Ale jak už tomu bývá, zdání klame. Naopak, právě k vnitřní (hormonální) rovnováze míříme intuitivně všechny. Hormonální rovnováha je naším přirozeným stavem, ke kterému se znovu a znovu vracíme jako ‚domů‘. Zdraví neleží někde daleko od nás, na vrcholu vysoké hory, na který musíme v obrovské dřině šplhat. Zdraví je ve skutečnosti ukryté v každém z nás. Jako semínko se postupně probírá k životu, jak postupně odkrýváme vrstvy nánosů (nerozvážností z mládí nebo vypěstovaných sebezničujících návyků). V případě hormonálního zdraví musíme jen pochopit jednoduché základní principy a být poctivé a upřímné k sobě samým. Že to zvládne každá žena, která o to stojí, se dozvíte právě v knize Buď v harmonii se svými hormony.“

Dá se zajistit hormonální rovnováha i tzv. podomácku, bylinkami, čajíky apod.?

„Ano, jde to, neboť právě dary z přírody jsou skvělými pomocníky pro ladění naší hormonální osy. Dokonce bych řekla, že k nim saháme jako k první volbě skoro automaticky.

Ale pozor, i když bylinky působí často mile, jemně a étericky, skrývají často opravdu silné účinky. Jenže zdaleka ne každá bylinka je vhodná pro každé období ladění hormonální osy. Zdá se to sice jako jednoduché a rychlé řešení, začít při potížích užívat ‚ženský‘ bylinný přípravek, ale nebývá to zrovna nejlepší cesta. Přípravek, který pomohl kamarádce nebo dalším ženám nemusí mému tělu vůbec vyhovovat, ba naopak. Cest k hormonální rovnováze vede naštěstí mnoho. A tak si i každá žena může zvolit právě tu, která ji láká nejvíce.“ 

Lze rozhození hormonů i předcházet, řekněme třeba v období přechodu ženy, případně čím?

„Ano, na přicházející, očekávané změny se můžeme připravit už v předstihu. Vlastně je to dokonce ideální. Nemusíme čekat, až se objeví omezující, nekomfortní příznaky. Sledováním svého těla dokážeme jemné změny zachytit už v jejich mírných náznacích a zabránit tak mnoha nepříjemnostem.

V první řadě je to skutečně osvobozující pocit uvědomit si, že všechny změny jsou součástí přirozeného vývoje našeho těla. Přibývající léta nejsou nemoc. Pokud změnám aspoň trochu rozumíme, můžeme je přijímat a naopak z nich čerpat mnohé radosti.

Období přechodu ženy vnímáme obecně jako období dost neradostné, pojící se s pocitem přicházejícího stáří a nekomfortu. Jenže ono s sebou nese i mnoho radostných darů, jako třeba rozvážnost, umění rozlišovat skutečně důležité věci v životě i jistou stabilitu. To vše se ale zakládá na určitém vnitřním stavu zdraví. A právě tuhle stabilitu tvoří naše hormony. Pokud se žena věnuje přirozenému pohybu (ideálně v přírodě), podpoří svou hormonální osu třeba jednoduchou jógou, pestře a přirozeně se stravuje a řeší aktivně výzvy svého života, pak i přechod prožívá jako zajímavé životní období.

Samozřejmě i tady mohou bylinky skvěle pomoci. Určitě ale není ideální cestou pouze si koupit některý z ‚menopauzálních‘ přípravků a užívat jej. Většina z nich totiž ženskému zdraví v tomto pojetí zrovna neprospívá.“

Co tedy ženám radíte, aby se cítily v pohodě?

„Někdy potřebujeme trochu nápovědy, ale ve skutečnosti samy cítíme, co nám prospívá nejlépe. Nemusí to přitom být dlouhá očistná kúra. Mnohem přínosnější může být pěstování návyků jako například chození bosky v jarní trávě, dechové cvičení nebo meditace s šálkem bylinného čaje. Principy, které v životě skutečně fungují, jsou prostě jednoduché.“

Mají problémy s hormony i muži?

„Ti sice neprocházejí měsíčními cykly (tedy aspoň v tělesném slova smylu), což ale určitě neznamená, že by se mužů otázka hormonálního zdraví netýkala. Muž je na počátku 21. století možná ohroženější, než kdy dříve. K modernímu způsobu života, většinou tak málo posilující mužské hormonální zdraví, se přidávají i vlivy okolí. Skutečně, životní prostředí, obsahující i látky působící na mužskou hormonální osu atakuje muže dosti nepříznivě z mnoha stran. Ale i pro ně existuje jednoduchý, ověřený lék. Namísto užívání hormonálních přípravků je možná načase vrátit se k přirozeným principům života: objem vypitého piva vyvažovat ve vhodném poměru s fyzickou prací, čas strávený v posilovně nebo u zrcadla s výlety do přírody a s ‚mužskou‘ prací třeba kolem domu nebo v přírodě. Říká to i staré přísloví: Postav dům, zasaď strom, zploď syna!

Kam se na vás mohou naši čtenáři obracet v případech, že by potřebovali s dosažením hormonální rovnováhy pomoci?

„Obrátit se mohou přímo na mě na e-mailu. V současné době sice není možné potkávat osobně (což je opravdu škoda), ale naštěstí virtuální konzultace možné jsou. A více informací o knize najdete i na www.hormonyvrovnovaze.cz, případně na www.lenkasobkova.cz.“

A na co v nejbližší budoucnosti těšíte, nechystáte třeba nějaké virtuální besedy, seriál článků, knihu…?

„Články píšu pravidelně, na červen chystáme s nakladateli i další speciál, tentokrát o vlivu nadváhy a obezity na lidské zdraví. Postupně už také zraje vize další knihy. Na její téma si ale ještě, laskaví čtenáři, chvíli počkejte.

Na další přednášky a besedy už se nesmírně těším. Hlavně na ty živé, osobní kontakt mi přináší vždycky spoustu radosti a chuti do další práce. Naštěstí nás poslední rok posunul ve zkušenostech a přesvědčil nás, že i online akce mohou být skvělé. V současné době vznikají postupně nové spolupráce se skvělými lidmi. O nadcházejících akcích se dozvíte zavčasu, na webu i facebookové stránce Pro intimní zdraví. Těším se na všechna milá setkání.“


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

„Při cvičení se inspirujeme vlastním tělem a respektujeme jeho reakci,“ vysvětluje Vašek Rázl z fitcentra Gymstory

„Při cvičení se inspirujeme vlastním tělem a respektujeme jeho reakci,“ vysvětluje Vašek Rázl z fitcentra Gymstory

Autor: Šárka Pelcová, Datum: 29. 5. 2023 0:05

Pomohl klientům s výhřezem ploténky, kterým hrozila operace, i ženám s diastázou či těhotným.…

Petr Žemlička: V jídelníčku nám nejvíc chybí střídmost a pestrost

Petr Žemlička: V jídelníčku nám nejvíc chybí střídmost a pestrost

Autor: Kateřina Šimková, Datum: 22. 5. 2023 0:05

Před deseti lety se začal psát příběh, který v roce 2020 vedl k založení české značky Nupreme.…

Johanka z Arku (†19): Hrdinka, nebo duševně nemocná žena?

Johanka z Arku (†19): Hrdinka, nebo duševně nemocná žena?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 13. 5. 2023 0:05

V samém srdci Paříže, na náměstí Place des Pyramides, stojí jezdecká socha Johanky z Arku. Letos v…

Hélène Dutrieu (†83): Žena mnoha povolání

Hélène Dutrieu (†83): Žena mnoha povolání

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 20. 3. 2023 0:05

Hélène Dutrieu toho stihla tolik, že by to vydalo na několik životů. Do historie se zapsala jako…

Eduard a Miroslav Poncovi: 30 let úspěšné rodinné firmy

Eduard a Miroslav Poncovi: 30 let úspěšné rodinné firmy

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 6. 3. 2023 0:05

Ve zpustlém zemědělském areálu v Kočíně u Týna nad Vltavou začali v roce 1993 vyrábět pod značkou…

Nathalie Michel: „Necháváme vyniknout krásu pleti i zevnitř.“

Nathalie Michel: „Necháváme vyniknout krásu pleti i zevnitř.“

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 24. 2. 2023 0:05

O kvalitě a účinnosti produktů si GERnétic nám vyprávěla Nathalie Michel, technická a regulatorní…

MUDr. Jan Lesenský: „Onkologičtí pacienti v péči specializovaných center mají větší šanci na úspěšnou léčbu.“

MUDr. Jan Lesenský: „Onkologičtí pacienti v péči specializovaných center mají větší šanci na úspěšnou léčbu.“

Autor: Eva Libigerová, Datum: 13. 2. 2023 0:05

Největším Komplexním onkologickým centrem v Česku je Fakultní nemocnice Bulovka. Disponuje mnoha…

Klára Kollárová: „Perlení v ústech má až nebesky hladivý pocit.“

Klára Kollárová: „Perlení v ústech má až nebesky hladivý pocit.“

Autor: Šárka Pelcová, Datum: 27. 12. 2022 13:00

Když se láme rok, lítají špunty. Proto jsme vyzpovídali národní sommelierku Kláru Kollárovou,…

Tip šéfredaktorky

SOUTĚŽ o doplňky stravy Proenzi 3 Plus, Magnetrans a Solarvit

4. 6. 2023 13:39 autor -mav-