Dá se zajistit hormonální rovnováha i tzv. podomácku, bylinkami, čajíky apod.?
„Ano, jde to, neboť právě dary z přírody jsou skvělými pomocníky pro ladění naší hormonální osy. Dokonce bych řekla, že k nim saháme jako k první volbě skoro automaticky.
Ale pozor, i když bylinky působí často mile, jemně a étericky, skrývají často opravdu silné účinky. Jenže zdaleka ne každá bylinka je vhodná pro každé období ladění hormonální osy. Zdá se to sice jako jednoduché a rychlé řešení, začít při potížích užívat ‚ženský‘ bylinný přípravek, ale nebývá to zrovna nejlepší cesta. Přípravek, který pomohl kamarádce nebo dalším ženám nemusí mému tělu vůbec vyhovovat, ba naopak. Cest k hormonální rovnováze vede naštěstí mnoho. A tak si i každá žena může zvolit právě tu, která ji láká nejvíce.“
Lze rozhození hormonů i předcházet, řekněme třeba v období přechodu ženy, případně čím?
„Ano, na přicházející, očekávané změny se můžeme připravit už v předstihu. Vlastně je to dokonce ideální. Nemusíme čekat, až se objeví omezující, nekomfortní příznaky. Sledováním svého těla dokážeme jemné změny zachytit už v jejich mírných náznacích a zabránit tak mnoha nepříjemnostem.
V první řadě je to skutečně osvobozující pocit uvědomit si, že všechny změny jsou součástí přirozeného vývoje našeho těla. Přibývající léta nejsou nemoc. Pokud změnám aspoň trochu rozumíme, můžeme je přijímat a naopak z nich čerpat mnohé radosti.
Období přechodu ženy vnímáme obecně jako období dost neradostné, pojící se s pocitem přicházejícího stáří a nekomfortu. Jenže ono s sebou nese i mnoho radostných darů, jako třeba rozvážnost, umění rozlišovat skutečně důležité věci v životě i jistou stabilitu. To vše se ale zakládá na určitém vnitřním stavu zdraví. A právě tuhle stabilitu tvoří naše hormony. Pokud se žena věnuje přirozenému pohybu (ideálně v přírodě), podpoří svou hormonální osu třeba jednoduchou jógou, pestře a přirozeně se stravuje a řeší aktivně výzvy svého života, pak i přechod prožívá jako zajímavé životní období.
Samozřejmě i tady mohou bylinky skvěle pomoci. Určitě ale není ideální cestou pouze si koupit některý z ‚menopauzálních‘ přípravků a užívat jej. Většina z nich totiž ženskému zdraví v tomto pojetí zrovna neprospívá.“
Co tedy ženám radíte, aby se cítily v pohodě?
„Někdy potřebujeme trochu nápovědy, ale ve skutečnosti samy cítíme, co nám prospívá nejlépe. Nemusí to přitom být dlouhá očistná kúra. Mnohem přínosnější může být pěstování návyků jako například chození bosky v jarní trávě, dechové cvičení nebo meditace s šálkem bylinného čaje. Principy, které v životě skutečně fungují, jsou prostě jednoduché.“
Mají problémy s hormony i muži?
„Ti sice neprocházejí měsíčními cykly (tedy aspoň v tělesném slova smylu), což ale určitě neznamená, že by se mužů otázka hormonálního zdraví netýkala. Muž je na počátku 21. století možná ohroženější, než kdy dříve. K modernímu způsobu života, většinou tak málo posilující mužské hormonální zdraví, se přidávají i vlivy okolí. Skutečně, životní prostředí, obsahující i látky působící na mužskou hormonální osu atakuje muže dosti nepříznivě z mnoha stran. Ale i pro ně existuje jednoduchý, ověřený lék. Namísto užívání hormonálních přípravků je možná načase vrátit se k přirozeným principům života: objem vypitého piva vyvažovat ve vhodném poměru s fyzickou prací, čas strávený v posilovně nebo u zrcadla s výlety do přírody a s ‚mužskou‘ prací třeba kolem domu nebo v přírodě. Říká to i staré přísloví: Postav dům, zasaď strom, zploď syna!“
Kam se na vás mohou naši čtenáři obracet v případech, že by potřebovali s dosažením hormonální rovnováhy pomoci?
„Obrátit se mohou přímo na mě na e-mailu. V současné době sice není možné potkávat osobně (což je opravdu škoda), ale naštěstí virtuální konzultace možné jsou. A více informací o knize najdete i na www.hormonyvrovnovaze.cz, případně na www.lenkasobkova.cz.“
A na co v nejbližší budoucnosti těšíte, nechystáte třeba nějaké virtuální besedy, seriál článků, knihu…?
„Články píšu pravidelně, na červen chystáme s nakladateli i další speciál, tentokrát o vlivu nadváhy a obezity na lidské zdraví. Postupně už také zraje vize další knihy. Na její téma si ale ještě, laskaví čtenáři, chvíli počkejte.
Na další přednášky a besedy už se nesmírně těším. Hlavně na ty živé, osobní kontakt mi přináší vždycky spoustu radosti a chuti do další práce. Naštěstí nás poslední rok posunul ve zkušenostech a přesvědčil nás, že i online akce mohou být skvělé. V současné době vznikají postupně nové spolupráce se skvělými lidmi. O nadcházejících akcích se dozvíte zavčasu, na webu i facebookové stránce Pro intimní zdraví. Těším se na všechna milá setkání.“
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Pomohl klientům s výhřezem ploténky, kterým hrozila operace, i ženám s diastázou či těhotným.…
Před deseti lety se začal psát příběh, který v roce 2020 vedl k založení české značky Nupreme.…
V samém srdci Paříže, na náměstí Place des Pyramides, stojí jezdecká socha Johanky z Arku. Letos v…
Hélène Dutrieu toho stihla tolik, že by to vydalo na několik životů. Do historie se zapsala jako…
Ve zpustlém zemědělském areálu v Kočíně u Týna nad Vltavou začali v roce 1993 vyrábět pod značkou…
O kvalitě a účinnosti produktů si GERnétic nám vyprávěla Nathalie Michel, technická a regulatorní…
Největším Komplexním onkologickým centrem v Česku je Fakultní nemocnice Bulovka. Disponuje mnoha…
Když se láme rok, lítají špunty. Proto jsme vyzpovídali národní sommelierku Kláru Kollárovou,…
Komentáře