Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Lenka Hrubá: „Zahrada na niti je rozhodně můj splněný sen!”
archiv Lenky Hrubé
Inspirace / Osobnost týdne

Lenka Hrubá: „Zahrada na niti je rozhodně můj splněný sen!”

datum: 15. 7. 2020 0:05 autor: Eva Zelinková
Pokud vás napadne udělat si z rostlin doma či na zahradě „mazlíčka“, pak neprohloupíte, když se potkáte s Lenkou Hrubou. Ta původně vystudovala zahradní architekturu, jenže po pár letech se vydala trochu jinou cestou. A jak se zdá, nápady na pokojovky, které rostou například z mechové koule nebo se „zabydlely“ ve skleněných baňkách či atypických skleněných vázách, se lidem líbí. Včetně Rostlinných štafet, které podnikavá paní Lenka Hrubá pořádá.

Čím jí květiny učarovaly, jestli jí v tom fandí i rodina a kam a kdy nás pozve na svou netradiční akci, kde najdete rostliny hned s jejich vlastním příběhem – i o tom je tento rozhovor.

Kdo vás motivoval, že jste rozjela originální prodejnu „Zahrada na niti”?

„Inspiroval mě můj muž, který mi už v roce 2010 přivezl dárek z Amsterdamu – moji první kokedamu. Připomněla mu baobab na planetě Malého prince z mojí oblíbené knížky, a tak to vlastně začalo. Kokedamy mě natolik uchvátily, že jsem si o nich začala zjišťovat veškeré dostupné informace, kterých tehdy moc nebylo – ani v angličtině. Takže jsem googlovala japonské znaky a překládala v translatoru japonštinu do angličtiny.

Postupně jsem tak přicházela na to, jak vyrábět vlastní kokedamy. Ale rozhodla jsem se místo tradičních bonsají používat běžné pokojovky, aby byly kokedamy dostupné pro každého, a to jak cenově, tak i mírou zahradnické či pěstitelské zručnosti. Postupně jsem vyvíjela vlastní postupy, aby kokedamy co nejlépe fungovaly a na jaře 2012 jsem se konečně odhodlala a otevřela si ve Školské ulici v Praze malý atelier a začala jako první v Česku nabízet kokedamy.”

Kokedama. (zdroj: Zahrada na niti)

Ono to ale není klasické květinářství. Jakou duši jste krámku vdechla?

„Od začátku jsem věděla, že běžné květinářství opravdu nechci. Práci v tradičním květinářství jsem si vyzkoušela, ale vázané kytice z řezaných květin, které vydrží maximálně pár týdnů a jsou dováženy přes půl světa, mě nikdy moc nelákaly. Chtěla jsem nabídnout alternativu s novými způsoby pěstování pokojových rostlin, které jsou originální a spousta lidí je ještě nezná.

Závěsné kokedamy byly základ, a protože jsem si vymyslela název Zahrada na niti, začala jsem hledat další rostlinnou inspiraci, která by se dala zavěsit do prostoru. Tak vznikl i nápad se skleněnými závěsnými baňkami – aerárii, která osazuji rostlinami. Začala jsem také spolupracovat s českými skláři, kteří pro mě aerária vytváří. Tím se mé výrobky dostávají cenově výše, ale nechci prodávat levné sklo z dovozu, když mohu podpořit úžasně zručné lokální skláře. No a postupně jsem do konceptu přidávala další rostlinné dekorace do bytu, jako jsou rostlinná terária či závěsná makramé.”

Jak o takové kokedamy pečovat, zalévat je a hnojit? Zvládnou to i laici?

„Vzhledem k tomu, že kokedamy vyrábím z běžných, spíše nenáročných druhů pokojových rostlin, péče o ně není náročná a zvládne to opravdu každý. Samozřejmě záleží na druhu rostliny a prostředí, kde je kokedama zavěšená, zpravidla ale platí, že kokedamu stačí jednou za týden sundat, namočit na pár minut do odstáté vody, nechat pár minut odstát a poté opět zavěsit. Po odstátí už z ní nic nekape a můžete ji mít zavěšenou klidně nad jídelním stolem nebo nad sedačkou.”

Vybavíte si, jak vypadala vaše první kokedama?

„Svou první si pamatuju moc dobře. Byla to ta kokedama, kterou mi můj muž přivezl z Amsterdamu. Byl to malý cypřišek na kmínku s kulatou korunkou a najdete ji v mém logu. Svoji první vyrobenou kokedamu si ovšem také pamatuji. Byl to Ficus Ginseng, pokojovka, která má tlustý zkroucený kmínek a malou korunku, takže vypadá jako baobab. Tahle kokedama je stálicí Zahrady na niti dodnes.”

Když se zdá být letošní léto trochu podivné, umíte poradit, jak si vnést do domu lepší náladu rozkvetlými květinami?

„Pokud máte rádi kvetoucí rostliny, není nic snazšího, než si pořídit kvetoucí letničky a osázet si jimi třeba truhlík za okny. Nebo si na příští sezónu kupte sáček s mixem semínek letniček a zasijte je na jaře do truhlíku. Je to krása sledovat, jak vše postupně klíčí, roste a postupně vykvétá.“

A jak na to s rostlinami zakořeněnými ve skleněných vázách, jak to děláte vy?

„Klíčící vázy se používají na cibuloviny jako jsou například hyacinty, tulipány nebo krokusy, ale ty už mají po sezóně. Ale pokud máte doma skleněné vázy, nemusí sloužit jen na řezané květiny. Můžete je použít i na kořenění řízků pokojovek nebo klíčení pecek a semen.”

Je pravda, že dokážete nechat vyklíčit například i avokádo?

„Ano, zrovna avokádo je ideální na pozorování klíčení a poslední dobou, kdo nemá doma avokádo z pecky, není řádný pěstitel! Avokádovou pecku stačí oloupat z hnědé slupky a umístit na klíčící vázu, aby byla z půlky ponořená ve vodě. Pokud nemáte klíčící vázu, můžete hodit pecku do skleničky s vodou nebo ji z půlky zasadit rovnou do země. Pak už stačí jen trochu trpělivosti a občas vyměnit vodu a za několik týdnů uvidíte jak pecka puká a objevuje se první kořínek.”

Které květiny jsou vaší srdeční záležitostí?

„To je těžká otázka, protože mám ráda opravdu všechno, co roste. Z pokojových druhů se mi nejvíc líbí rostliny okrasné listem, baví mě jejich různé tvary a struktury. Momentálně jsem se nadchla pro různě barevné subtropické kopřivy, které jsem si přivezla ze Srí Lanky.”

Zbrzdila vás pandemie covid-19?

„Rozhodně! Měsíc bylo v Zahradě na niti zavřeno, a i když jsem pak jako květinářství mohla mít otevřeno, kvůli karanténě a omezením moc zákazníků nepřicházelo. Snažila jsem se to ale brát pozitivně a najít si v takové situaci i něco dobrého. Vlastně to malé zastavení donutí člověka přemýšlet nad jinými věcmi a podívat se na situaci i z jiných úhlů. Navíc mě to opravdu zpomalilo a uvědomila jsem si, v jak rychlém životě a stresu vlastně žijeme, a jestli je to opravdu nutné.”

Neposílila paradoxně „život“ Zahrady na niti na sociálních sítích?

„Právě sociální sítě jako Instagram a Facebook byly a jsou určitě jednou z věcí, které malé podniky, jako mám já, udržovaly při životě. Je to skvělý prostředek komunikace se zákazníky a jejich podpora byla opravdu úžasná! Spoustu mých zákazníků mě podpořilo nákupem přes e-shop Zahrady na niti. Bez e-shopu a sociálních sítí bych to určitě nezvládla.”

Pokud jsou naši čtenáři mimopražští, kde, na jakých sítích se mohou s vaší nabídkou rostlin, doplňků do zahrady i šperků inspirovaných přírodou seznámit?

„Zahradu na niti najdete na Instagramu, na Facebooku, na Pinterestu nebo se stačí podívat na moje webové stránky, kde najdete i e-shop a blog o všem, co mě zajímá a inspiruje.”

Rostlinná štafeta je oblíbený „rostlinný happening”. (zdroj: Zahrada na niti)

Oblíbenou akcí, kterou pořádáte, jsou i vaše Rostlinné štafety. Oč při nich jde a jsou tam skutečně rostliny i s příběhy?

Rostlinné štafety jsou součástí Zahrady na niti už pár let. Je to takový rostlinný happening, kdy každý může přinést rostliny, řízky, semena, sazenice, které už nechce nebo se mu přemnožily, a naopak si zdarma odnést jiné, které ještě nemá. Ke štafetovaným rostlinám je možné přidat i lísteček s příběhem, odkud rostlina je, proč ji třeba posíláte dál nebo přidáte tipy na pěstování. Taková rostlina s příběhem je totiž mnohem zajímavější a máte k ní pak i lepší vztah. Přinést rostlinu na Rostlinnou štafetu ale není podmínkou. Podmínkou je, aby si každý alespoň jednu rostlinu odnesl! Když zrovna nemáte o co se podělit, přinesete nějaký řízek třeba příště.”

I rostliny mohou mít svůj příběh... (zdroj: Zahrada na niti)

Kdy v nejbližší době nějakou štafetu chystáte?

„Letní 20. kolo Rostlinné štafety bude v úterý 21. 7. od 10 do 18 hodin před Zahradou na niti ve Školské 7 v Praze 1.”

Pomáhá vám se Zahradou i manžel Tomáš?

„Na začátku mi pomáhal hodně. Vlastně mu nic jiného nezbylo, protože to byl tak trochu jeho nápad, abych si otevřela obchod s kokedamami, když mají mezi přáteli takový úspěch. V té době jsem neměla s podnikáním moc zkušeností a Tomáš už několik let úspěšně podnikal, takže mi pomáhal i s počáteční investicí. Byl a je pro mě velká opora. Je skvělé mít vedle sebe někoho, kdo vám poradí, s kým můžete konzultovat problémy a kdo má zkrátka jiný pohled na věc.”

Co považujete na svém podnikání za top úspěch?

„Největší úspěch cítím, když vidím zákazníky, které moje tvorba baví, jak jsou nadšení, vracejí se a nakupují v Zahradě na niti i dárky pro svou rodinu a přátele. “

Když už máte všeho nad hlavu, jak relaxujete?

„Miluju cestování a poznávání nových krajin a kultur, ale i obyčejné výlety do české přírody. Mám ráda ruční práce jako vyšívání, a také filmy a seriály.”

Pomohlo vám při překonávání případných složitých situací i nějaké životní motto, zaříkávadlo, rada někoho blízkého…?

„Žádné motto nemám, snažím se žít zodpovědně a uvědoměle a svoje životní hodnoty promítat i do svého podnikání.”

Plníte si provozováním Zahrady na niti některý ze svých snů?

„Zahrada na niti je rozhodně můj splněný sen. Díky ní se mohu živit tím, co mě baví, a být svou paní.”


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Mileva Marić (†73): První žena Alberta Einsteina umřela v zapomnění

Mileva Marić (†73): První žena Alberta Einsteina umřela v zapomnění

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 7. 9. 2024 0:05

Její osud je smutný. Zůstala ve stínu slavného manžela, přestože se významně podílela na jeho…

Simona Kofroňová: Postižení mám od narození, ale naučila jsem se s tím žít a jsem ráda, že nemusím být závislá na druhých

Simona Kofroňová: Postižení mám od narození, ale naučila jsem se s tím žít a jsem ráda, že nemusím být závislá na druhých

Autor: Kateřina Kučerová, Datum: 22. 7. 2024 0:05

Lidé s tělesným postižením mají možnost zapojit se do pracovního procesu i do společnosti. Své o…

Helena Hrubešová: Z právničky digitální nomádkou se sídlem na Tenerife

Helena Hrubešová: Z právničky digitální nomádkou se sídlem na Tenerife

Autor: Jana Nováková, Datum: 15. 7. 2024 0:05

V dnešním rychle se měnícím světě už tradiční kariéra není jenom lineární. Pro Helenu, která přešla…

Josef Maršálek představil svou vlastní edici designových mís a podělil se o recept na výboný chléb

Josef Maršálek představil svou vlastní edici designových mís a podělil se o recept na výboný chléb

Autor: Jana Nováková, Datum: 4. 7. 2024 0:05

Autor proslulých dezertů a laskomin, který své zkušenosti získával mimo jiné i v luxusním…

Hélène Dutrieu (†83): Žena mnoha povolání

Hélène Dutrieu (†83): Žena mnoha povolání

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 1. 7. 2024 0:05

Hélène Dutrieu toho stihla tolik, že by to vydalo na několik životů. Do historie se zapsala jako…

Radka Barvínková: Kvalitní vzdělání začíná otevřenou komunikací mezi učiteli a rodiči

Radka Barvínková: Kvalitní vzdělání začíná otevřenou komunikací mezi učiteli a rodiči

Autor: Petra Tomanová, Datum: 29. 6. 2024 0:05

Fungující a efektivní komunikace je klíčovým pilířem pro úspěšné vzdělávání. To neplatí jen pro…

Mgr. Pavla Horáková, lekarna.cz: „Lékaři mnohdy neberou lékárníky jako plnohodnotné partnery pro debatu.“

Mgr. Pavla Horáková, lekarna.cz: „Lékaři mnohdy neberou lékárníky jako plnohodnotné partnery pro debatu.“

Autor: Jana Nováková, Datum: 20. 6. 2024 0:05

Role lékárníka v moderním zdravotnickém systému nabrala na obrátkách během pandemie Covid19. První…

Byl jsem uličník, říká legenda v oboru plastické chirurgie Jan Měšťák

Byl jsem uličník, říká legenda v oboru plastické chirurgie Jan Měšťák

Autor: Jana Nováková, Datum: 7. 6. 2024 0:05

Jeden z nejznámějším českých plastických chirurgů Jan Měšťák brzy oslaví neuvěřitelnou osmdesátku.…

Tip šéfredaktorky

Nový kvíz: Jak dobře znáte Paříž?

1. 9. 2024 17:22 autor -jav-