Jakou roli v tom hraje výjimečná kolekce šperků z českého granátu? A jde přímo o historickou sbírku šperků, které patřily právě Ulrice von Levetzow?
„Na to už jsem myslím odpověděl. Ale jestlipak víte, že granátová souprava baronky von Levetzow je řazena mezi deset nejvýznamnějších historických souborů podobně jako třeba české královské korunovační insignie nebo relikviář svatého Maura? Jako jediná je navíc složená z polodrahokamů výhradně z českých nalezišť…“
„Budiž za lásku nebe velebeno, řekli by shodně i Johann Wolfgang i Ulrike i Doris i Libor i každý z těch, kdo si ji vzájemně darovali, byť i pouhý jeden jediný den,“ – to píšete v závěru knihy. Dovolte nám proto otázku: Čím byla a je láska pro vás?
„Vzpomínkou, krásnou a nezapomenutelnou vzpomínkou.“
Splnil jste si napsáním novely Šmuky po baronce z Levetzow nějaký svůj sen, případně máte další, který si hodláte splnit ať v soukromí nebo v profesi? Na co se momentálně těšíte?
„Těším se na každý den, který mohu prožít, chodit, pozorovat přírodu, když mohu vzít foťák nebo skicák a jít něco kreslit nebo fotit nebo třeba pít dobrou kávu, jako bych byl normální zdravý člověk. Při mém zdravotním stavu se člověk naučí radovat i z takových obyčejných věcí a těšit se na ně.“
Šmuky ovšem nejsou vaší jedinou knihou… Které další jste napsal a můžete nám alespoň „ v kostce“ nastínit, oč v nich jde?
„První byla kniha většinou lyrických esejí o krušnohorské Moldavě a po Šmukách ještě tiskem vyšly mé příhody s Parkinsonovou chorobou pod názvem ‚Parkinson, ten zkurvysyn Strejda‘. Tak tuto nemoc totiž pojmenoval kterýsi z mých předchůdců a v mém okolí se tedy parkinsonismu říká Strejda. Na pultech byste ji ale sháněli marně, mají ji jen mí nejbližší a kamarádi. Říkají o ní, že je to to nejlepší, co ode mne kdy četli, ale možná tak jen chtěli dědovi udělat radost. Na druhou stranu však Strejdu velmi chválil i starý pan učitel Kalous z Bíliny, který normálně, jak je jinak mým příznivcem, se mnou žádné velké štráfy nedělá.“
Je těžké odhodlat se psát právě na téma Parkinsona, který vás bohužel také trápí…?
„Není, ani zdaleka ne. Nejhorší na téhle nemoci je bezmoc a beznaděj. Když sebou poněkolikáté za den prásknete o zem, z rypáku i kolen vám crčí červená a vy se stejně musíte zvednout a jít tak, aby se to co nejvíc podobalo chůzi zdravých lidí. Když chcete psát, hlavu plnou skvělých nápadů, ale ruce, ruce neposlouchají. Ráno, když sedíte nad ubohou půlkou strany, kterou jste horko těžko napsal, ale kterou po vás ovšem nepřečte ani Bedřich Hrozný. Ale abyste si nemysleli, že kniha o Strejdovi je nějaký žalozpěv. Nikdo by na něco takového nebyl zvědavý, každý má dost svých problémů a nepotřebuje ještě přemýšlet o cizích. A tak je moje poslední kniha o tom, že se i se Strejdou dá jakžtakž s noblesou přežít. Ale nezbytně k tomu potřebujete notnou dávku humoru, legraci, srandu, pořádnou prču.“
Bralo vás psaní odjakživa nebo přišlo až jako koníček? Čím jste vlastně profesí?
„Původní profesí jsem učitel, teď už několik let nepodmíněně na střídačce. Psal jsem cosi vždy, ale myšlenka, že by to někdo po mně i četl, ta přišla až s nemocí. Možná je to taky svého druhu syndrom…“
Máte v psaní nějaký vzor?
„Teď už toho moc nepřečtu, ale mojí krevní skupinou byli třeba Rais, Klostermann, Světlá, Němcová. Do ruky bych už nevzal Jacka Kerouaca, Jo Nesbøa nebo Rosamundu Pichlerovou, jestli říkám správně ta jména. To už radši Rudolfa Kalčíka nebo Konstantina Simonova…“
Když už máte všeho nad hlavu, co vás obvykle „dostane zpět do pohody“?
„Další dávka levodopy☺. V tomto stadiu nemoci a v tomto věku leccos už člověka dost limituje, takže tomu podřídí denní režim, metabolismus, zvyky, všechno. Žije prostě jinak, všechny hodnoty máte posunuté, takže i tu pohodu má jinou - musím žít se Strejdou. Beru ho na vědomí a ukázněně mu dávám, co jeho jest, ale zbytek času je můj a žiju si ho pokud možno po svém.“
Pomáhá vám při řešení složitých životních situací i nějaké motto, rada blízkých, zaříkávadlo…?
„Tak abyste neměli pocit, že jste dělali zbytečný rozhovor se sebelítostivým ubožákem:
Co říkáte nezapomenutelnému výroku podplukovníka Brabce z vojenské katedry filozofické fakulty: „Soudruzi, vy si o nás myslíte, že jsme blbci. Ale my to víme!“
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Longevity. Asi už jste to slovo zahlédli na sociálních sítích nebo v médiích. Jde o vědní…
Když se před desítkami let narodilo první dítě ze zkumavky, považovala to veřejnost za medicínský…
„Mým cílem je nabídnout zákazníkům kosmetiku, která je nejen účinná, ale zároveň respektuje…
Kroky mnoha lidí, kteří vycházejí ze dveří pavilonů Nemocnice Slaný, vedou do lékárny v areálu, aby…
Její život byl plný rozporů. Na jedné straně západní univerzitní vzdělání, na druhé síla východních…
Spisovatel Jiří Maršálek patří k mladé generaci nadějných autorů. O svém literárním talentu…
Legenda české divadelní scény Taťjana Medvecká má kumšt v genech. Už její prababička totiž tíhla k…
Pro Američany je dodnes jednou z nejkontroverznějších žen jejich historie. Margaret Sanger…