Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Johanka z Arku (†19): Hrdinka, nebo duševně nemocná žena?
Wikimedia Commons
Inspirace / Osobnost týdne

Johanka z Arku (†19): Hrdinka, nebo duševně nemocná žena?

datum: 7. 4. 2021 0:05 autor: Anna Vágnerová
V samém srdci Paříže, na náměstí Place des Pyramides, stojí jezdecká socha Johanky z Arku. Letos v květnu uplyne 590 let od její smrti. Co víme od dívce, které se přezdívalo Panna Orleánská a která za stoleté války vedla francouzská vojska proti Anglii?

V dostupných informacích o Johance z Arku je spousta prázdných míst. Historická pravda je smíchána s fikcí, ale tato mladá žena je jednou z nejzajímavějších a nejoblíbenějších postav evropských dějin. V současné době se někteří lékaři a vědci domnívají, že mohla trpět schizofrenií nebo bipolární poruchou. Pro tuto hypotézu svědčí fakt, že údajně slýchala hlasy, které jí našeptávaly, co má dělat.

Byla dcerou královny?

Narodila se zřejmě v roce 1412 do poměrně zámožné zemědělské rodiny Jacquese d´Arc a Isabelle Romée v lotrinské vesnici Domrémy, více než tři sta kilometrů jihovýchodně od Paříže. Podle některých pramenů prý byla nemanželskou dcerou francouzské královny Isabely Bavorské, manželky francouzského krále Karla VI.

Život budoucí národní hrdinky se v dětství nijak nelišil od jejích vrstevníků. Pásla ovce, doma vyšívala a pravidelně docházela do kostela.

Naslouchala tajemným hlasům

Zhruba od třinácti let prý slýchala hlasy andělů a světců, kteří jí říkali, že právě ona je Bohem vyvolena zachránit Francii. V první třetině 15. století vrcholila tzv. stoletá válka mezi Francii a Anglií a anglická koruna ovládala velkou část Francie. Anglická vojska plenila zemi a blížila se k Johančině rodné vsi.

Dívka žádala rodiče, aby jí umožnili vypravit se za dauphinem (titul pro prvorozeného syna krále – pozn. red.) Karlem VII., který prý jí poskytne vojáky. Rodiče si zřejmě s podivínskou a urputnou dcerou nevěděli rady, tak ji podle dochovaných záznamů provdali, aby „se starala o domácnost a přišla na jiné myšlenky“. Manžel však poměrně brzy požádal o rozvod – v té době naprosto neobvyklá věc! Jeho žena prý odmítala plnit manželské povinnosti.

Chce mluvit s princem

Šestnáctiletá Johanka měla úplně jiné starosti. Poprosila svého příbuzného Duranda Lassoise, aby ji vzal do nedalekého města Vaucouleurs. Tam sídlil kapitán královské posádky Robert de Baudricourt. Snažila se ho přesvědčit, aby jí dal ozbrojený doprovod, se kterým se vypraví ke královskému dvoru.

„Musím jít a postavit se do čela vojáků po boku krále, protože si to přeje Bůh,“ řekla prý Baudricourtovi.

Ten pro ni neměl pochopení a poslal ji zpátky domů. Dívka se nevzdala a přemluvila dva vojáky Baudricourtovy posádky, aby ji doprovodili ke královskému dvoru. Oblékla se do mužských šatů a ostříhala si vlasy. To už se o ní začalo mluvit jako o „božím hlasu“, protože předpověděla výsledek bitvy u Rouvray ještě předtím, než dorazili se zprávou poslové.

Po jedenácti dnech dorazila do Chinonu, kde sídlil Karel VII. Během soukromého rozhovoru mu prozradila, že jí andělé našeptali, že se stane příštím králem Francie. Johanka dokázala krále přesvědčit, aby jí dovolil doprovázet armádu do Orléans – místa, které Angličané obléhali a kde nakonec utrpěli porážku.

Úplně jí nedůvěřoval

Ačkoli Karel Johance úplně nedůvěřoval, její vize o tom, že bude v Remeši korunován králem – což se také v červenci 1429 stalo – ho přesvědčily, že dívka má zvláštní schopnosti. Na jaře 1430 ji pověřil, aby čelila útoku Burgunďanů, kteří podporovali anglickou korunu. Během bitvy spadla z koně a zůstala před branami města Compiègne. Burgunďané ji vzali do zajetí a nakonec ji přenechali Angličanům za 10 000 franků. Karel VII. se o jejím propuštění ani nepokusil vyjednávat…

Církevní soud odsoudil Johanku z Arku ze sedmdesáti zločinů – mezi nimi bylo čarodějnictví, kacířství či oblékání se za muže. 29. května 1431 soudní tribunál prohlásil, že se Johanka z Arku provinila kacířstvím. Hned další den, 30. května 1431, byla odvezena na tržiště v Rouenu a upálena na hranici. Bylo jí teprve devatenáct let!

Po její smrti pokračovala stoletá válka dalších dvacet dva let. Karel VII. nakonec nařídil vyšetřování, které v roce 1456 oficiálně prohlásilo Johanku z Arku za nevinnou vůči všem obviněním a označilo ji za mučednici.

V roce 1909 byla blahořečena a v květnu 1920 prohlášena za svatou.

Charismatická, negramotná – a možná i psychicky nemocná – dívka i po šesti stoletích zůstává symbolem francouzského vlastenectví.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Jana Patil: „Klíčem k poklidným vánočním svátkům je plánovat a nesrovnávat se.“

Jana Patil: „Klíčem k poklidným vánočním svátkům je plánovat a nesrovnávat se.“

Autor: Anastasiya Sabadosh, Datum: 30. 11. 2022 0:05

Vánoce nemusejí být ve znamení stresu a fyzického i psychického vyčerpání. Stačí se řídit radami…

Soňa Hrabec Kotulková a Michal Hrabec: Manželé v běhu si plní své sny

Soňa Hrabec Kotulková a Michal Hrabec: Manželé v běhu si plní své sny

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 23. 11. 2022 0:05

Soňu znám dlouhá léta, potkávaly jsme se na tiskovkách, několikrát spolu strávily i čas na tzv.…

Mary Somerville (†92): „Královna“ vědy 19. století

Mary Somerville (†92): „Královna“ vědy 19. století

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 20. 11. 2022 0:05

Když 29. listopadu 1872 v Neapoli zemřela Mary Fairfax Somerville, nekrolog v londýnském Morning…

Ing. Jiří Jemelka: „Dobrý lídr nemusí dělat firemního šaška.“

Ing. Jiří Jemelka: „Dobrý lídr nemusí dělat firemního šaška.“

Autor: Kateřina Šimková, Datum: 5. 10. 2022 0:05

Pro českou kotlinu byl humor vždy lékem na neduhy i nepřízeň doby. Jeho důležitost pro život se…

Paul Newman (†83): Modrooký idol žen

Paul Newman (†83): Modrooký idol žen

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 29. 9. 2022 0:05

Paul Newman proslul jako jeden z nejlepších herců své doby. Na herectví se dal poté, co ho na…

Andrea Trčková: „Život začíná po čtyřicítce.“

Andrea Trčková: „Život začíná po čtyřicítce.“

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 27. 9. 2022 0:05

„Usměj se a měj se ráda,“ bylo napsáno na tabuli. To bylo první, čeho jsem si v zasedačce…

MUDr. Petra Keslová: Každá infekce nepotřebuje léčbu antibiotiky

MUDr. Petra Keslová: Každá infekce nepotřebuje léčbu antibiotiky

Autor: Šárka Podlenová, Datum: 21. 9. 2022 0:05

„I virózu musíte týden vyležet,“ říká MUDr. Petra Keslová PhD., primářka Kliniky dětské hematologie…

MUDr. Roman Kocián, Ph.D: „Nejlepší prevencí gynekologických nádorů je očkování mladých dívek a chlapců proti HPV infekci.“

MUDr. Roman Kocián, Ph.D: „Nejlepší prevencí gynekologických nádorů je očkování mladých dívek a chlapců proti HPV infekci.“

Autor: Lenka Hájková, Datum: 14. 9. 2022 0:05

Září je měsícem osvěty o prevenci gynekologických zhoubných onemocnění. Pokud je vám více než 30…

Tip šéfredaktorky

SOUTĚŽ: Vyhrajte DÁREK PRO KUTILA

29. 11. 2022 16:00 autor -red-