Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Gabriela Štiková: Osobní život a kariéra musejí být v rovnováze
osobní archiv Gabriely Štikové
Inspirace / Osobnost týdne

Gabriela Štiková: Osobní život a kariéra musejí být v rovnováze

datum: 28. 2. 2019 0:03 autor: Kateřina Bártová
Díky tomu, že její maminka pracovala ve zdravotnictví, měla Gabriela Štiková k pomoci druhým přirozeně blízko už odmalička. Přestože vystudovala střední ekonomickou školu, stále ji to táhlo k psychologii a sociálním službám.

Po maturitě proto nastoupila na Vyšší odbornou školu sociálně právní, kde studovala sociální práce a politiku. Záhy si ale uvědomila, že se nejprve musí postavit na vlastní nohy, a teprve pak může naplno pomáhat. Vrátila se k ekonomice. A rozhodně nelituje. Dnes vede společně s Janou Merunkovou obecně prospěšnou společnost yourchance, která kromě výuky finanční gramotnosti na školách pomáhá také mladým z dětských domovů postavit se na vlastní nohy.

„Během studia na vošce jsem chodila na různé stáže do azylových domů a domovů pro seniory. Cítila jsem, že ještě nejsem tak zralou osobností na to, abych byla plnohodnotným pomáhajícím. Vrátila jsem se proto zpět k ekonomice a vystudovala Vysokou školu ekonomických studií, kde jsem získala titul bakaláře, pak jsem studovala VŠE,“ říká usměvavá brunetka. Už při škole se zabývala projektovým managementem, oborem Performance Tuning a systemickým koučováním. V malém start-upu vedla celý tým a připravovala výběrová řízení.

Později nastoupila do Expertní skupiny Callisto, kde se věnovala oboru Performace Tuning zabývající se laděním výkonu v interních odběratelsko-dodavatelských vztazích. „Pracovala jsem také na velkém projektu pro řetězec Globus, kde jsme nastavovali procesní strukturu. Postupem času jsem zjistila, že chci jít novým směrem. Původně jsem si myslela, že se nechám zaměstnat, ale vzhledem k mým zkušenostem a znalostem bylo těžké zaměstnání najít,“ popisuje.  

Neziskovka s komerčními principy

V sedmadvaceti byla pro firmy mladá a překvalifikovaná na to, aby jí dali vyšší manažerskou pozici. „Měla jsem zkušenosti s vedením firmy, což bylo před deseti lety docela atypické. Juniorské pozice pro mě byly málo a seniorské údajně byly moc a mně se nechtělo jít úplně na začátek. S Janou Merunkovou jsme se potkaly už v době, kdy jsme obě působily v Expertní skupině Callisto. Měla zkušenosti s vydáváním knížek a cédéček pro handicapované děti a zjistily jsme, že máme obě blízko k sociálním tématům. Navíc za námi chodila spousta lidí, kteří nás upozorňovali na problémy, které by bylo záhodno řešit. Řekly jsme si, že společnými silami zkusíme věcmi pohnout.“

Osm měsíců trávily Gábina s Janou plánováním toho, jak bude yourchance vypadat a jak budou nastaveny interní procesy. „Výhodou bylo, že jsme tyto věci znaly z komerčního prostředí. Přestože je yourchance nezisková organizace, je stavěná na komerčních principech. Po osmi měsících našeho společného fungování jsme zjistily, že spolu dokážeme kooperovat a naplňovat cíle, které jsme si stanovily, a tak jsme založily yourchance. Naším prvním projektem byla finanční gramotnost a podnikavost v dětských domovech, ze které později vznikl projekt Finanční gramotnost a podnikavost do škol a Začni správně. První spolupracovnicí se stala Katka Lichtenberková a postupně se přidávali další lidé,“ vzpomíná Gábina na dobu před téměř deseti lety.  

Znát své hráče

Na začátku dělaly Jana i Gábina všechno, co bylo nutné. Nyní má yourchance stabilní tým lidí, které jejich práce, stejně jako obě zakladatelky, velmi těší a každý dílčí úspěch je pohání dopředu. „Yourchance má vytvořenu svou ideální scénu, kterou postupně naplňujeme. Máme strategické i roční cíle, na základě, kterých stavím týmy tak, aby byly funkční. Snažím se maximálně pracovat s potenciálem lidí, jež v týmu máme. Potřebuji tedy dobře znát své hráče, potřebuji vědět, v čem jsou dobří, a podle toho kombinovat týmy napříč projekty. Dbáme na týmovost, aby za našimi cíli šli všichni společně s námi,“ popisuje.

Gábina je také maminkou dvou malých dětí, které jsou neoddělitelnou součástí života yourchance. Nechybí tak na poradách, interních školeních nebo letních táborech pro děti z dětských domovů. Jak zvládá současně pracovat a plnohodnotně pečovat o děti? „V osobním životě potřebuji mít stabilní zázemí, ale i čas, kdy vypnu a nic nedělám. Potřebuji prostor na přemýšlení a pak teprve jít do akce. Ráda se zabývám věcmi, které mě někam posouvají, ať už to jsou knížky, semináře nebo setkávání s inspirativními lidmi.“

Úspěšný je ten, kdo buduje kariéru i dobré vztahy

Mladým lidem z dětských domovů v yourchance dávají šanci. Šanci znovu se postavit na pomyslnou startovní čáru a začít správně. „Je jen na nich, jak s touto příležitostí naloží. Jsme pro ně tím pomyslným majákem, který v dáli svítí a vede je na správnou cestu. Je jen na nich, zda naší „navigace“ využijí. Naším cílem je, aby se tito mladí lidé osamostatnili a dál už nás nepotřebovali. Vědí, že tu pro ně jsme, ale dáváme jim svobodu, aby se rozhodli, zda nás potřebují nebo už stojí na vlastních nohou a chtějí se s námi občas potkat na přátelskou kávu,“ vysvětluje styl práce s dětmi z dětských domovů.

Na otázku, jak by definovala úspěšného člověka, Gábina pohotově reaguje slovy:

„Úspěšný člověk je úspěšný ve své kariéře i v osobním životě. Považuji za důležité, aby byla osobní a kariérní oblast v rovnováze. Nemyslím si, že člověk, který má skvělou kariéru, ale nemá uspořádané vztahy, je spokojený.“

 

MOTTO Gabriely Štikové: „V knížce Síla pozitivního myšlení jsem si přečetla, že žádný fakt, jemuž čelíme, není tak důležitý jako náš postoj k němu, protože rozhoduje o našem úspěchu a nezdaru.“


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

„Při cvičení se inspirujeme vlastním tělem a respektujeme jeho reakci,“ vysvětluje Vašek Rázl z fitcentra Gymstory

„Při cvičení se inspirujeme vlastním tělem a respektujeme jeho reakci,“ vysvětluje Vašek Rázl z fitcentra Gymstory

Autor: Šárka Pelcová, Datum: 29. 5. 2023 0:05

Pomohl klientům s výhřezem ploténky, kterým hrozila operace, i ženám s diastázou či těhotným.…

Petr Žemlička: V jídelníčku nám nejvíc chybí střídmost a pestrost

Petr Žemlička: V jídelníčku nám nejvíc chybí střídmost a pestrost

Autor: Kateřina Šimková, Datum: 22. 5. 2023 0:05

Před deseti lety se začal psát příběh, který v roce 2020 vedl k založení české značky Nupreme.…

Johanka z Arku (†19): Hrdinka, nebo duševně nemocná žena?

Johanka z Arku (†19): Hrdinka, nebo duševně nemocná žena?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 13. 5. 2023 0:05

V samém srdci Paříže, na náměstí Place des Pyramides, stojí jezdecká socha Johanky z Arku. Letos v…

Hélène Dutrieu (†83): Žena mnoha povolání

Hélène Dutrieu (†83): Žena mnoha povolání

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 20. 3. 2023 0:05

Hélène Dutrieu toho stihla tolik, že by to vydalo na několik životů. Do historie se zapsala jako…

Eduard a Miroslav Poncovi: 30 let úspěšné rodinné firmy

Eduard a Miroslav Poncovi: 30 let úspěšné rodinné firmy

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 6. 3. 2023 0:05

Ve zpustlém zemědělském areálu v Kočíně u Týna nad Vltavou začali v roce 1993 vyrábět pod značkou…

Nathalie Michel: „Necháváme vyniknout krásu pleti i zevnitř.“

Nathalie Michel: „Necháváme vyniknout krásu pleti i zevnitř.“

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 24. 2. 2023 0:05

O kvalitě a účinnosti produktů si GERnétic nám vyprávěla Nathalie Michel, technická a regulatorní…

MUDr. Jan Lesenský: „Onkologičtí pacienti v péči specializovaných center mají větší šanci na úspěšnou léčbu.“

MUDr. Jan Lesenský: „Onkologičtí pacienti v péči specializovaných center mají větší šanci na úspěšnou léčbu.“

Autor: Eva Libigerová, Datum: 13. 2. 2023 0:05

Největším Komplexním onkologickým centrem v Česku je Fakultní nemocnice Bulovka. Disponuje mnoha…

Klára Kollárová: „Perlení v ústech má až nebesky hladivý pocit.“

Klára Kollárová: „Perlení v ústech má až nebesky hladivý pocit.“

Autor: Šárka Pelcová, Datum: 27. 12. 2022 13:00

Když se láme rok, lítají špunty. Proto jsme vyzpovídali národní sommelierku Kláru Kollárovou,…

Tip šéfredaktorky

Příběh Ivany (55): Jak jsem málem naletěla „facebookovému“ příteli

14. 5. 2023 0:05 autor podle příběhu Ivany K. napsala Alžběta Morávková