Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Edith Wilsonová (†89): První dáma, která „prezidentovala“ v USA
Wikimedia Commons
Inspirace / Osobnost týdne

Edith Wilsonová (†89): První dáma, která „prezidentovala“ v USA

datum: 28. 4. 2021 0:05 autor: Markéta Vavřinová
Přestože oficiálně se žádná žena ještě šéfem Bílého domu nestala, druhá manželka Woodrowa Wilsona Edith sedmnáct měsíců fakticky vedla Spojené státy. Prezident zotavující se po těžké mrtvici jí plně důvěřoval a ona určovala, co je pro něho důležité, aby to nemusel řešit osobně. Sama tuto svou roli později nazývala „správcovstvím“.

 

Narodila se 18. prosince 1872 ve Virginii do rodiny majitele plantáže a právníka Williama Bollinga. Ten po zrušení otrokářství nebyl schopný udržet rodinný majetek a postupně ho rozprodal. Početné rodině se šesti dětmi se moc peněz nedostávalo. Základní vzdělání se Edith dostalo od babičky z otcovy strany, která dívku naučila číst a psát.

Vdova po klenotníkovi

V patnácti ji otec zapsal na dívčí školu Martha Washington College. Tam se ukázalo její domácí vzdělání jako nedostatečné, Edith navíc byla nedisciplinovaná. Po půl roce odešla a začala navštěvovat Powelovu dívčí školu. Po roce byla škola uzavřena a otec už odmítl dceři platit další školu a zaměřil se na vzdělávání synů.

Při návštěvě své sestry ve Washingtonu se Edith seznámila s klenotníkem Normanem Gaitem, za kterého se v roce 1896 provdala. Jediný syn se narodil v roce 1903, ale žil jen několik dní. Po těžkém porodu už Edith nemohla mít děti. Když v lednu 1908 teprve třiačtyřicetiletý Norman náhle zemřel, najala si Edith manažera, aby dohlížel na obchody, a vydala se na cestu do Evropy.

Zamilovaný prezident

Koncem roku 1914 se prostřednictvím přítelkyně Altrudy Gordonové Edith dostala do společnosti Helen Bonesové, sestřenice prezidenta Spojených států Woodrowa Wilsona. Wilsonovi krátce předtím zemřela manželka Ellen.


Ellen Wilsonová (†54): Za každým úspěšným mužem hledej ženu


Při jedné procházce za deštivého a chladného březnového odpoledne roku 1915 pozvala Helen dámy do Bílého domu na čaj. Tam se k nim připojil i prezident.

Edith to později okomentovala: „Prostě jsem jenom zašla za roh a potkala svůj osud.“

Pro Wilsona to byla láska na první pohled. Mezi Bílým domem a Edithiným bytem neustále jezdila prezidentská limuzína. Už po třech měsících zamilovaný prezident požádal Edith o ruku!

Znepokojení nad rychlostí jejich vztahu projevili prezidentovi političtí poradci. Wilson oznámil druhou prezidentskou kandidaturu, měli proto obavu, aby mu sňatek pouhý rok po smrti první ženy neubral popularitu.

Vzali se 18. prosince 1915 a o rok později Wilson opět zvítězil v prezidentských volbách. Do života všech Američanů tehdy zasáhla první světová válka s přídělovým systémem. Nová první dáma Edith šla příkladem. V Bílém domě zavedla bezmasé pondělí a nechala pást ovce na trávníku Bílého domu.

V letech 1918 a 1919 byla první manželkou amerického prezidenta, která oficiálně navštívila Evropu. Wilson jí natolik důvěřoval, že měla přístup ke všem tajným dokumentům a účastnila se s prezidentem mnoha významných schůzek.

Prezident úřaduje!?

V říjnu roku 1915 našla Edith manžela v bezvědomí v koupelně. Unavený a vyčerpaný Wilson prodělal mozkovou mrtvici. Ta ho částečně paralyzovala. Edith a prezidentovým nejbližším spolupracovníkům se však podařilo před veřejností skrýt skutečný rozsah jeho postižení. Bylo zřejmé, že prezident nemůže naplno fungovat.

Vůbec nepřipustila, že by Wilson měl rezignovat a předat moc viceprezidentovi. Jako první krok svého „správcovství“ musela vytvořit iluzi, že prezident USA je v pořádku, jen potřebuje hodně odpočívat a bude převážně pracovat ve své ložnici.

Jednotliví členové kabinetu, politici či úředníci, kteří přicházeli za prezidentem, narazili před ložnicí na Edith. Ta od nich převzala dokumenty a odešla s nimi do pokoje za Wilsonem. Filtrovala mu je podle důležitosti.

Z ložnice pak vyšla paní Wilsonová s poznámkami na okraji listin. Údajně je psal Wilson…

„Tak začalo moje správcovství,“ popisovala později. „Prostudovala jsem si každý příspěvek zaslaný od různých tajemníků nebo senátorů a podle důležitosti je předávala manželovi. Sama jsem nikdy neudělala jediné rozhodnutí, pokud jde o uspořádání věcí veřejných.“

Asi to tak úplně nebylo, protože když ministr zahraničí Robert Lansing svolal zasedání vlády bez vědomí Wilsona, Edith to prý natolik rozčílilo, že byl ministr údajně prezidentem donucen k rezignaci.

Naštěstí Spojené státy během těchto 17 měsíců – tedy od října 1919 do března 1921 – nemusely řešit žádné významnější vnitropolitické nebo zahraničněpolitické krize a problémy.

Zemřela v den jeho výročí narození

V březnu 1921 skončilo druhé funkční období prezidenta Wilsona (a jeho manželky Edith) a pár se usadil ve svém domě ve Washingtonu. Tam Wilson o tři roky později – 3. února 1924 – zemřel. Bylo mu sedmašedesát let.

Edith se po jeho smrti angažovala v Ženském národně demokratickém klubu. Wilsona přežila o třicet sedm let. Zemřela 28. prosince 1961 v den 105. výročí narození svého manžela. Ten den měla být čestným hostem na slavnostním otevření mostu Woodrowa Wilsona přes řeku Potomac mezi Marylandem a Virginií.

Tajemství, jestli opravdu rok a půl řídila nejmocnější zemi světa, si navždy odnesla s sebou.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Jak na sestavení rutiny péče o pleť a co mladá pleť opravdu potřebuje?

Jak na sestavení rutiny péče o pleť a co mladá pleť opravdu potřebuje?

Autor: Kateřina Šimková, Datum: 23. 9. 2024 0:05

Z médií i sociálních sítí denně nasáváme inspiraci, jak se starat o pokožku. Kdy ale s péčí začít,…

Dagmar Kožinová: Náš život je odrazem naší schopnosti snít, mít své vize, ale zároveň je i následovat a realizovat

Dagmar Kožinová: Náš život je odrazem naší schopnosti snít, mít své vize, ale zároveň je i následovat a realizovat

Autor: Aneta Václavíková, Datum: 17. 9. 2024 0:05

Mít svůj záměr nebo vizi, kam chci směřovat svůj život. Ať již v pracovní nebo osobní rovině. Někdo…

Mileva Marić (†73): První žena Alberta Einsteina umřela v zapomnění

Mileva Marić (†73): První žena Alberta Einsteina umřela v zapomnění

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 7. 9. 2024 0:05

Její osud je smutný. Zůstala ve stínu slavného manžela, přestože se významně podílela na jeho…

Simona Kofroňová: Postižení mám od narození, ale naučila jsem se s tím žít a jsem ráda, že nemusím být závislá na druhých

Simona Kofroňová: Postižení mám od narození, ale naučila jsem se s tím žít a jsem ráda, že nemusím být závislá na druhých

Autor: Kateřina Kučerová, Datum: 22. 7. 2024 0:05

Lidé s tělesným postižením mají možnost zapojit se do pracovního procesu i do společnosti. Své o…

Helena Hrubešová: Z právničky digitální nomádkou se sídlem na Tenerife

Helena Hrubešová: Z právničky digitální nomádkou se sídlem na Tenerife

Autor: Jana Nováková, Datum: 15. 7. 2024 0:05

V dnešním rychle se měnícím světě už tradiční kariéra není jenom lineární. Pro Helenu, která přešla…

Josef Maršálek představil svou vlastní edici designových mís a podělil se o recept na výboný chléb

Josef Maršálek představil svou vlastní edici designových mís a podělil se o recept na výboný chléb

Autor: Jana Nováková, Datum: 4. 7. 2024 0:05

Autor proslulých dezertů a laskomin, který své zkušenosti získával mimo jiné i v luxusním…

Hélène Dutrieu (†83): Žena mnoha povolání

Hélène Dutrieu (†83): Žena mnoha povolání

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 1. 7. 2024 0:05

Hélène Dutrieu toho stihla tolik, že by to vydalo na několik životů. Do historie se zapsala jako…

Radka Barvínková: Kvalitní vzdělání začíná otevřenou komunikací mezi učiteli a rodiči

Radka Barvínková: Kvalitní vzdělání začíná otevřenou komunikací mezi učiteli a rodiči

Autor: Petra Tomanová, Datum: 29. 6. 2024 0:05

Fungující a efektivní komunikace je klíčovým pilířem pro úspěšné vzdělávání. To neplatí jen pro…