Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Andrea Trčková: „Život začíná po čtyřicítce.“
GERnétic
Inspirace / Osobnost týdne

Andrea Trčková: „Život začíná po čtyřicítce.“

datum: 27. 9. 2022 0:05 autor: Markéta Vavřinová
„Usměj se a měj se ráda,“ bylo napsáno na tabuli. To bylo první, čeho jsem si v zasedačce Kosmetického studia GERnétic všimla. A tahle věta provázela celé mé setkání s Ing. Andreou Trčkovou, výkonnou ředitelkou firmy LK Servis, která zastupuje francouzskou kosmetickou značku GERnétic na českém a slovenském trhu.

Řídit v dnešní turbulentní době kosmetickou firmu není určitě lehké. Těší vás tato práce?

„Ano, těší, našla jsem se tu. .... Na Vysoké škole ekonomické jsem studovala marketing a management. Rozhodně jsem pracovitý člověk, s nadhledem, ve znamení Kozoroha, který se rád realizuje. Jsem cílevědomá, energická, ambiciózní, mám tah na branku a ráda pracuji s lidmi. Práce s lidmi, to je to, co mě naplňuje.

Celá moje předchozí kariéra byla zaměřená na marketing, PR a komunikaci. Sbírala jsem zkušenosti v ve velkých mezinárodních firmách. Ve věku kolem 40 let jsem si říkala, že by se mi líbilo pracovat pro nějakou kosmetickou firmu.“

A ono to vyšlo! Původně jste byla odpovědná za komunikaci v řetězci Spar. Jak se z retailu člověk dostane ke kosmetice a kráse?

„Oslovil mě majitel firmy Mgr. Ladislav Kavan, který hledal výkonnou ředitelku pro rozvoj značky GERnétic. Přinesl mi na schůzku nějaké materiály a vzorečky, u kterých byly letáky. Protože jsem se zabývala komunikací, hned jsem viděla, co potřebuje korekturu, co se mi nelíbí graficky… A řekla jsem si, to bude výzva!

A když jsem vyzkoušela kosmetické vzorečky, nadchla mě jejich textura i vůně. Řekla jsem si, že půjdu do firmy, která mě obohatí i osobně a naučí být ženou. Přišlo to ve správném věku, věděla jsem už, co chci.

Život podle mě začíná po čtyřicítce.

Takto mi tedy vstoupil do života GERnétic. Jsem velmi šťastná, že mě potkal, a vidím v něm velký potenciál.“

Ovlivnila nějak váš pohled na svět právě kosmetická branže?

„Když se do GERnétic začnete víc ponořovat, zjistíte, že je úplně jiný než klasická konvenční kosmetika. Je to buněčná výživa s péčí o celého člověka. Přistupujeme komplexně ke kůži na celém těle. Kůže je největší lidský orgán a je otevřen všemu tomu, co se „pod ním“ děje. Líbí se mi i to, že nejsme k dostání na každém rohu, ale jen v kosmetických salonech a dalších specializovaných pracovištích, a že s přípravky pracují sofistikovaní profesionálové, kteří toho hodně vědí nejen o kráse, ale i o zdraví a fungování celého těla.“

Můžete čtenářkám přiblížit filozofii GERnétic?

„Značka GERnétic je na trhu více než 50 let a založil ji francouzský lékař a biolog Dr. Albert Laporte. Do kosmetických přípravků zakomponoval tzv. rekonstituované buňky – nosiče aktivních látek. Ty dokáží proniknout všemi vrstvami kůže. Ráda poslouchám záznamy jeho přednášek, protože on byl nadčasový. Některé produkty máme na trhu dvacet či třicet let v nezměněné podobě, protože fungují! Využíváme více než 200 bylin a 15 druhů řas. Z nich se pomocí biotechnologie získávají aktivní látky.

Ve filozofii GERnétic je respekt k tomu, že každý z nás je jiný, každý vyrůstal v jiném prostředí, má jiné zvyky… Tohle všechno GERnétic reflektuje a dopřává péči na míru.

V dnešní době, kdy lidé jsou vystresovaní a unavení, je důležité, aby znali své priority a přistupovali k sobě jako k něčemu, co je třeba opečovávat. To je ale v hlavě. Nikdo to za nás neudělá, nevyřeší. Učíme naše klientky, aby se měly rády a aby poslouchaly své tělo. Když od nás po salonním ošetření odcházejí dámy 50, 60 či 70 plus, dokonce i přes 80, ony září, nikdo by jim nehádal jejich věk. Mají mládí nastavené v hlavě!“

Jako všechny manažerky žijete v rychlém tempu. Dokážete vybalancovat čas mezi prací, rodinou a koníčky?

„Naučila jsem se to. Když něco dělám, tak to dělám naplno, ať je to práce nebo péče o rodinu. Když jsem měla malé děti, kariéru jsem přerušila. Nastoupila jsem do práce, když byly samostatnější. Jsem někdy až workoholik, práci věnuji hodně, ale věnuji se také rodině. V posledních letech jsem se naučila, že je nejen práce a rodina, ale také „JÁ“. Potřebuji mít čas sama pro sebe.

Důležité je v práci se obklopovat lidmi, kteří vám pomůžou. Dobří, pracovití, chytří, a ještě nadšení lidé, to je k nezaplacení. A takové jsem tady našla.“

Každý šéf, je jedno, zda žena či muž, si čas od času sáhne na dno svých sil. Stalo se vám to někdy?

„Ano, před dvěma lety jsem pracovala tak, že jsem zapomněla chodit. Každá žena v určitém věku si musí dělat pauzy, chodit. A já jsem vlastně nechodila, buď seděla v autě, na poradách nebo u počítače. Prodělala jsem si zdravotně složitější období.“

Jak jste se s tím popasovala?

„Dostala jsem řadu rad, co mám dělat, těmi jsem se začala řídit, a jako mávnutím proutku se to začalo měnit. Teď všem ženám doporučuji: dělejte si v práci přestávky a choďte, aby se vám prokrvovaly krásně končetiny, proudila lymfa. Já třeba od té doby začínám den tím, že ráno jezdím na rotopedu, na tom úplně nejnižším převodu tak 30 minut. Do sluchátek si dám hudbu nebo podcasty. Někdy u toho i telefonuji. Hlavní je, že nohy pracují. Po teplé a studené sprše si dám dobrou snídani a začínám pracovní den. A během práce si dělám přestávky a projdu se.“

Co všechno dnes děláte pro své zdraví?

„To je ta kategorie „JÁ“. Naučila jsem se věnovat sama sobě. Vytvořila jsem si ranní a večerní rituály, kdy používám různé přípravky kosmetiky GERnétic. Déle spím a dbám na kvalitu spánku, na kvalitní matraci… V ložnici by se žena měla cítit jako královna!

Piju neperlivou vodu nebo bylinkové čaje. Jím méně, ale kvalitněji. Přikládám důraz kvalitě, ráda si věci vychutnávám. Jako gurmán si na jídlo dělám čas. Je špatné jíst rychle nad počítačem.“

Umíte odpočívat?

„Ano. Odpočívám pasivně i aktivně. Hodně chodím do přírody a plavu. Odpočívám i při vaření, pustím si k tomu hudbu. Nebo si napustím vanu a poslouchám klasiku.

Často ale taky dělám to, že nedělám vůbec nic!

Nebo jdu se synem do lesa, sednu si tam na pařez, a jenom se dívám a poslouchám zvuky lesa, a najednou vás začnou napadat různé myšlenky. Všechno se vyčistí a třeba vám přijdou i skvělé nápady.

Miluju moře, vlastně jakoukoli hladinu, když se na ni i jen dívám. Mám ráda hory. Stále lezu někam nahoru a pak se na svět dívám z výšky.“

Považujete za důležité těšit se z maličkostí?

„No jéje. To mám celý život. Maličkost je součástí celku a na tom záleží. Mě nadchne téměř cokoli, pocit štěstí a radosti není ve velkých věcech. Čím dál víc mě třeba těší setkání s příjemnými lidmi, to mě nabíjí.

Celoživotně propaguji, aby lidi nežili konzumně a kupovali si jen to, co potřebují, zaměřili se na kvalitu. Mám vztah k hodnotám a pokoru a respekt vůči ostatním. Kdyby to tak měli všichni, lépe by se nám dařilo.

A my v GERnétic podobný svět máme.“

Kterými dovednostmi by se podle vás měla žena, která chce v 21. století uspět, vybavit? Co musí umět?

„Za mě je důležité vzdělání. To by ale nemělo končit v mladém věku. Je třeba na sobě pořád pracovat. Pokud se žena přestane vzdělávat, zestárne. Trénink mozku je potřebný.

Je potřeba zvládnout time managment, a ten většinou dobře umí maminky s dětmi, protože si váží každé minuty.

Nutné je obklopovat se lidmi, kteří nám neberou energii a je nám s nimi dobře. Nesmíme zapomínat na zdravé sebevědomí, a to i ve vyšším věku.“

Říká se, že manažerky musí být vztahoví stratégové. Jaký je váš recept, jak na profesních i osobních vztazích pracovat, aby se z nich obě strany maximálně těšily?

„Respekt. Naslouchání tomu druhému. Každý vztah může fungovat jenom tehdy, pokud je tzv. win-win, tedy v rovnováze.“  

Usmíváte se často?

„Smích je kořením života a já se ráda směju. Kolegyně v týmu mi při personálním pohovoru řekla: „Andreo, já chodím ráda do práce, protože je s vámi legrace.“

Úsměv je základem komunikace a sluší úplně každému.“

Ing. Andrea Trčková Jako výkonná ředitelka je zodpovědná za řízení a další rozvoj značky GERnétic na českém a slovenském trhu. ● Absolventka VŠE v Praze se specializací na marketing a management působila od roku 1995 jako vedoucí marketingu a podpory prodeje ve společnosti Buderus tepelná technika s.r.o. V letech 2007-2012 zodpovídala za interní a externí PR obchodního řetězce SPAR ČOS. ● Francouzská kosmetika GERnétic jí přirostla velmi rychle k srdci i k pleti. Její každodenní snahou je vedle řady manažerských povinností činit svět krásnějším a spokojenějším. K tomu motivuje i svůj tým profesionálních spolupracovníků. ● Je autorkou publikace „Manuál komunikace pro kosmetičky“ a šéfredaktorkou klientského magazínu Bon Jour.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Byl jsem uličník, říká legenda v oboru plastické chirurgie Jan Měšťák

Byl jsem uličník, říká legenda v oboru plastické chirurgie Jan Měšťák

Autor: Jana Nováková, Datum: 7. 6. 2024 0:05

Jeden z nejznámějším českých plastických chirurgů Jan Měšťák brzy oslaví neuvěřitelnou osmdesátku.…

Prof. MUDr. Petr Urbánek: Chystáte se do zahraničí? Vyvarujte se riziku nákazy žloutenkou C

Prof. MUDr. Petr Urbánek: Chystáte se do zahraničí? Vyvarujte se riziku nákazy žloutenkou C

Autor: Jana Nováková, Datum: 4. 6. 2024 0:05

Většina z nás má letní měsíce spojené s návštěvou nějaké pěkné země s mořem. Přestože je v…

Jitka Benešová: Porodní bába a strážný anděl v porodnici

Jitka Benešová: Porodní bába a strážný anděl v porodnici

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 20. 4. 2024 0:05

Pečují o zdraví žen v těhotenství, během porodu i v šestinedělí a jejich laskavá slova i ruce…

Jak být v online světě v bezpečí? Vysvětluje Karol Suchánek, expert na kybernetickou bezpečnost

Jak být v online světě v bezpečí? Vysvětluje Karol Suchánek, expert na kybernetickou bezpečnost

Autor: Jana Nováková, Datum: 16. 4. 2024 0:05

Jak našlapovat v online světě bezpečně? Jak mít soukromí na sítích i jinde pod kontrolou? Nejen na…

MUDr. Marta Sobotková z Ústavu imunologie 2. LF UK a FN Motol: „HAE je velmi vzácné onemocnění, nebezpečné otoky můžeme zastavit díky lékům z plazmy.“

MUDr. Marta Sobotková z Ústavu imunologie 2. LF UK a FN Motol: „HAE je velmi vzácné onemocnění, nebezpečné otoky můžeme zastavit díky lékům z plazmy.“

Autor: Jana Nováková, Datum: 11. 4. 2024 0:09

Každoročně se 16. květen připomíná jako Světový den HAE. Pod touto zkratkou se ukrývá vzácná…

Tereza Pachtová: Chuťová alchymistka cukrárny Future Sailors

Tereza Pachtová: Chuťová alchymistka cukrárny Future Sailors

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 26. 3. 2024 0:05

Majitelka a hlavní cukrářka Future Sailors cukrárny Tereza Pachtová ve své dílně kombinuje moderní…

Zdravá hmotnost je prevence proti onemocnění, říkají endokrinolog MUDr. Petr Hlavatý a nutriční specialistka PhDr. Karolína Hlavatá

Zdravá hmotnost je prevence proti onemocnění, říkají endokrinolog MUDr. Petr Hlavatý a nutriční specialistka PhDr. Karolína Hlavatá

Autor: Jana Nováková, Datum: 21. 3. 2024 0:05

Zdravá hmotnost je klíčovým prvkem prevence mnoha onemocnění, která postihují obyvatele moderního…

Ženy nerovné odměňování vnímají jako velkou nespravedlnost, říká Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup

Ženy nerovné odměňování vnímají jako velkou nespravedlnost, říká Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup

Autor: Jana Nováková, Datum: 18. 3. 2024 0:05

Česko se v globálním žebříčku rovnosti propadá. Na výplatní pásce mají ženy podle statistik v…

Tip šéfredaktorky

Byl Napoleon Bonaparte otráven? Záhadná smrt ve vyhnanství

10. 6. 2024 0:05 autor Anna Vágnerová