Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Španělská královna Letizia (46) byla už jednou vdaná, na zakázaném potratu – a pak přijel „princ na bílém koni“
Wikimedia Commons
Inspirace / Královské rodiny

Španělská královna Letizia (46) byla už jednou vdaná, na zakázaném potratu – a pak přijel „princ na bílém koni“

datum: 2. 7. 2019 0:05 autor: Luboš Y. Koláček
Současnou královnou Španělska, a to z titulu manželky aktuálního krále Filipa VI., je dnes sedmačtyřicetiletá Letizia Ortiz Rocasolano, tedy původním jménem, takto Letizie Španělská. Tato zralá a nesporně krásná žena však byla už jednou vdaná. A pak si pro ni přijel onen pověstný „princ na bílém koni“. Jak si ale může vzít rozvedená žena následníka trůnu ultrakatolické země?

Pravdou sice je, že Letizie byla v letech 1998-1999 vdaná za svého bývalého učitele, spisovatele Alonse Guerreru Péreze, leč jednalo se o sňatek ryze civilní, což později pro katolickou církev nebyl žádný zásadní problém: „...civilní sňatek a posléze rozvod není žádnou překážkou pro královský sňatek,“ shodli se odborní poradci trůnu. Nevadilo ani, že má za sebou umělý potrat. Doklady o něm byly ostatně zničeny (novinářům to prozradil Letiziin bratranec), protože v té době byly potraty ve Španělsku trestné a zakázané.

Zásnuby paní Letizie se zjevně zamilovaným španělským princem Filipem proběhly dne 1. listopadu 2003, načež se o pár měsíců později (22. května 2004) v Madridu, tedy hlavním městě království, konkrétně pak v proslulé Almudenské katedrále, konala slavná svatba. Relativně uspokojený katolický Bůh nadělil těm dvěma zatím pouze dcery: asturskou kněžnu Leonor (2005) a infantku Sofii (2007)

Kým byla Letizie dřív?

Pochází z rodiny Jesúse Ortize Álvareze a Palomy Rocasolano Rodríguez, kterým se narodila roku 1972 ve španělském Oviedu jako nestarší ze tří sester. Nejmladší Erica pak roku 2007 ve svých dvaatřiceti letech spáchala sebevraždu.

Budoucí novinářka Letizie dosáhla bakalářského titulu v oboru informačních věd se zaměřením na žurnalistiku na madridské univerzitě, kde to posléze dotáhla až na magistru. Doktorát si chtěla udělat v mexické Guadalajaře, ale tady už nedostudovala. Začala totiž pracovat pro mexické noviny Siglo XXI, ale pak i v mnoha dalších médiích, jako třeba v domácím deníku La Nueva Espaňa, novinách ABC a posléze v agentuře EFE, kde se věnovala zahraničnímu zpravodajství.

Hvězdou televizní obrazovky

Následuje poměrně strmá kariéra televizní reportérky, záhy už pracuje pro prestižní CNN, kde se poprvé začíná objevovat na televizních obrazovkách, a také na soukromém televizním kanálu Canal+. To jí však zdaleka nestačí: je krásná, schopná, ambiciózní, a tak se roku 2000 stává členkou prestižního týmu, který připravuje celostátní zpávy španělské televize.

Netrvá dlouho – a Španělé mohou ve svém hlavním vysílání pravidelně sledovat půvabnou tvář nové moderátorky Letizie Ortiz. Kromě jiných významných světových událostí informuje z televizní obrazovky také o teroristických útocích na New York z 11. září 2001 či o následných událostech v Afghánistánu. 

Manžel a král

Oním výše již zmíněným „princem na bílém koni“, který si přijel pro tuhletu „prostou“ novinářku Letizii a udělal z ní korunní princeznu a nakonec i královnu, je Filip VI. Španělský, plným jménem Felipe Juan Pablo Alfonso de Todos los Santos de Borbón y de Grecia, narozený v Madridu dne 30. ledna 1968. Pochází z prastarého královského rodu Bourbon-Anjou a španělským králem byl jmenován dne 19. června 2014 po abdikaci svého královského otce Juana Carlose I. – a od toho dne se také vine aktuální vláda španělské královny Letizie. Mimochodem: tu si Filip zvolil po dlouhém období svého vyhlášeného nestálého staromládeneckého života. To musela být jiskra!

Vzdělaný panovník a vládce „kde-čeho“

Filip prošel řadou prestižních škol nejen v rodné zemi, ale také třeba v USA a Kanadě; má dokonce vojenské vzdělání (Academia General Militar v Zaragoze, Escuela Naval Militar v Marínu či Academia General del Aire v San Javieru), takže v době svého jmenování králem byl podplukovníkem generálního štábu armády, fregatním kapitánem admirality štábu španělského námořnictva a podplukovníkem generálního štábu vzdušných sil, což ostatně vyplývá i z jeho vzdělání. Dnes je vrchním velitelem španělské armády. Vystudoval též právo a mezinárodní vztahy. Vedle svých státnických povinností předsedá – jako kníže Asturie – řadě benefičních organizací, z nichž některé nesou i jeho jméno.

Podle ústavy a vzhledem k historickým souvislostem je Filip vládce doslova „kde-čeho“, takže k jeho titulům patří „král španělský, kastilský, leónský, aragonský, obojí Sicílie (neapolský a sicilský), jeruzalémský, navarrský, granadský, toledský, valencijský, galicijský, mallorský, sevillský, sardinský, córdobský, korsický, murcijský, menorský, jaénský, algarvský, algecirský, gibraltarský, Kanárských ostrovů, východo- a západoindický a také Atlantských ostrovů“. Umíte si představit, jaký asi důlek tento královský pár vystojí, když přijdou někam na oficiální recepci, než je ceremoniář představí?! A to raději ani nemluvím o jeho řádech a rytířských hodnostech.

Kontroverzní nevěsta

Vraťme se ale k samotné Letizii, která tedy nepochází z žádného bohatého, natož šlechtického rodu a nemá tudíž ani kapku „modré“ krve: její dědeček býval taxíkářem, tatínek byl „pouhý“ novinář, maminka zdravotní sestrou, ona „jen“ televizní reportérkou, byť posléze slavnou. Podle znalých bulvárních novinářů je prý nicméně „chytrá jako opice, je krásná“ a „má styl“. Obléká se prý prostě, ale vkusně – její modely dokáží někdy doslova vyrazit dech. Podle svých obhájců je to „...moderní žena se vším všudy“, hubatá, umí prý svého královského manžela taky pěkně okřiknout, když na to přijde.

S princem Filipem, který – jak už víme – patřil mezi vyhlášené staré mládence, se poznala roku 2002 na jednom večírku, padli si do oka, zamilovali se do sebe, byla prý z toho „láska jako trám“ – a zbytek už známe.

Ale nechme jen negativních bulvárních klepů: Letizie je objektivně lidem milovanou osobou i královnou, snad i proto, že pochází „z lidu“ – je jednou z nich.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Alice z Battenbergu (†84): Matka prince Filipa a tchyně britské královny

Alice z Battenbergu (†84): Matka prince Filipa a tchyně britské královny

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 12. 4. 2021 0:05

Její příběh by vydal na celý televizní seriál. Alice z Battenbergu (Mountbatten) se narodila hluchá…

Kateřina II. Veliká (†67): Messalina severu

Kateřina II. Veliká (†67): Messalina severu

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 17. 3. 2021 0:05

S vlivnou, mocnou a poživačnou římskou císařovnou 1. stolení našeho letopočtu spojovala Kateřinu…

10 zajímavostí o ženách z britské královské rodiny

10 zajímavostí o ženách z britské královské rodiny

Autor: redakce ve spolupráci s TV Spektrum, Datum: 17. 2. 2021 0:05

Manuální zručnost, šíření osvěty nebo feminismus. S čím vším prorazily ženy britské královské…

Silvia (77): Německá letuška s brazilskými kořeny na švédském trůně

Silvia (77): Německá letuška s brazilskými kořeny na švédském trůně

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 20. 1. 2021 0:05

Právě pro tuhle krásnou královnu složila skupina ABBA svůj největší hit Dancing Queen. Švédskou…

Marie Terezie (†63): Erotická císařovna

Marie Terezie (†63): Erotická císařovna

Autor: Luboš Y. Koláček, Datum: 22. 12. 2020 0:05

Jediná vládnoucí česká královna z rodu Habsburků měla „čarodějnické“ jméno a za milence „ďábla“.…

Harry a Meghan: Nejsledovanější pár současnosti

Harry a Meghan: Nejsledovanější pár současnosti

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 4. 11. 2020 0:05

Příznivci britské královské rodiny nechápou jejich rozhodnutí dobrovolně odejít z „firmy“. Bulvár…

Královna Núr: Američanka, která získala srdce jordánského kráje Husajna

Královna Núr: Američanka, která získala srdce jordánského kráje Husajna

Autor: Hana Lorencová, Datum: 12. 10. 2020 0:05

Na první pohled příběh jako z pohádky o tisíci a jedné noci ve skutečnosti asi tak pohádkový nebyl.…

Princezny Eugenie (30) a Beatrice (32): Vnučky královny Alžběty

Princezny Eugenie (30) a Beatrice (32): Vnučky královny Alžběty

Autor: Luboš Y. Koláček, Datum: 8. 9. 2020 0:05

Čilá princezna Eugenie i její pomalejší starší sestra Beatrice (32) „mají problém“. A to nejeden..…