Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Margareta Rumunská (70): Královna bez království
Wikimedia Commons
Inspirace / Královské rodiny

Margareta Rumunská (70): Královna bez království

datum: 23. 7. 2019 0:03 autor: Luboš Y. Koláček
Počátkem roku 2016 oznámila královská rada, že dosavadní rumunský král Michal I. se stahuje „...ze zdravotních důvodů“ z veřejného života. Jeho povinnosti v čele rumunské královské rodiny převzala nejstarší dcera Margareta Rumunská, dosavadní princezna z Hohenzollernu. Předtím král odvolal prince-následníka Nicholase. Pak umřel.

Tahleta (rumunsky) Principesa Margareta a Romaniei, Printesa de Hohenzollern se jako nejstarší a prvorozená dcera královské rodiny narodila 26. března 1949 ve švýcarském Lausanne, kde tehdy v exilu pobývali její rodiče král Michal I. a královna Anna Bourbonsko-Parmská.

Přestože původní rumunská ústava z roku 1923 neumožňovala ženám nástup na trůn, jmenoval 30. prosince 2007 exkrál Mihai, tedy Michal, princeznu Margaretu „dědičnou princeznou a správkyní rumunské koruny“. Stanovil tím nově platná pravidla. Nyní je tedy Margareta oficiálně aktuální hlavou rumunské královské rodiny, vlastně i proto, že její devaadevadesátiletý otec roku 2017 zemřel. Mimochodem: rumunské království bylo zrušeno roku 1947, takže král Michal I. byl již takzvaným „králem nevládnoucím“.

Ocelová královská koruna byla odlita z tureckého děla

Krátce po smrti svého otce, to už tedy jako hlava rumunské královské rodiny, vystoupila Margareta na půdě místní poslanecké sněmovny s řečí zaměřenou k budoucnosti své země. Vůbec poprvé od roku 1946 zde pak také na počest jejího otce zazněla tradiční monarchistická hymna. V návaznosti na tyto události zahájila politická reprezentace státu debatu o tom, zda by nemělo Rumunsko uspořádat referendum na téma: „změna státního zřízení v parlamanentní monarchii“. I tehdejší předseda senátu Calin Popescu-Tariceanu se otevřeně přiznal k monarchismu.

Už v lednu 2018 tak Rumunsko pozměnilo svůj státní znak přidáním takzvané „Ocelové koruny“. Jde o součást místních korunovačních klenotů, královskou korunu používanou pro korunovaci králů. Je ocelová proto, že byla odlita z Rumuny ukořistěného tureckého kanónu během války za nezávislost (1877-1878); není pozlacená, protože symbolizuje hrdinství prostých rumunských vojáků.

Studovala v Anglii a měla tu poměr s budoucím ministerským předsedou

Princezna Margareta absolvovala vysokou školu a pracovala na několika britských univerzitách. Zabývala se sociologií medicíny a později působila v projektech koordinovaných Světovou zdravotnickou organizací. Pracovala i pro OSN v rámci Organizace pro výživu a zemědělství. Pro Rumunsko se už od roku 1989 činí v rámci charitativních akcí. O rok později založila speciální Fond princezny Margarety na podporu občanské společnosti v Rumunsku.

V roce 2018 byla princezna Margareta Rumunská magazínem Romanian Forbes Woman oceněna titulem „nejvlivnější žena Rumunska“.

V době svých studií na univerzitě v Edinburghu měla poměr s Gordonem Brownem, pozdějším ministerským předsedou Velké Británie (2007–2010).

Manželem princezny je mnohem mladší rumunský politik, herec a spisovatel

Margareta se pak ale v září roku 1996 vdala za rumunského herce Radu Dudu, z něhož se tak stala Jeho Královská Výsost Radu Rumunský. Radu se narodil dne 7. června 1960, je tedy o 11 let mladší než jeho manželka! 1.1. 1999 mu byl udělen titul prince z Hohenzollern-Veringenu. Princ Radu je politik, herec, ale také autor, píšící anglicky i rumunsky. 

Radu Duda je autorem několika knih na téma rumunské královské rodiny. Hrál v několika filmech, zejména ve francouzských „Captaine Conan“ od Bertranda Taverniera z roku 1996, kde ztvárnil inspektora Stefanesca; a „Laissez-passez“ téhož režiséra v postavě Andrejeva (2002). Dudu hrál také v rumunském filmu „Ciocarla“ (2002).

Politik Radu kandidoval i na prezidenta – a naštval se!

Od počátku své nové funkce se princ Radu angažuje v rumunské politice; v září 2002 byl pověřen reprezentací jako speciální vyslanec vlády pro integraci, spolupráci a trvalý rozvoj pod mandátem samotného premiéra. Dnes už má princ Radu také doktorát z Národní vojenské akademie v Bukurešti a od roku 2005 je plukovníkem rumunské armády.

Jako vůbec první dne 9. dubna 2009 oficiálně zveřejnil svoji kandidaturu do rumunských prezidentských voleb, kdy prohlásil: „...moje kandidatura není počátkem restaurace monarchie. V demokratické zemi změna formy vlády nepřísluší hlavě státu. Nárok na takové rozhodnutí náleží výhradně celému národu.“ Pak ale 4. září 2009 z kandidatury veřejně odstupuje s tím, že „...prezidentská kampaň už není volební soupeření, nýbrž boj mezi klikami.“ Naštvalo ho totiž, že „skrze volební proces“ uchvátili stát politici díky tajné dohodě mezi levicí a vládou Traiana Basescua.

Královská rodina se „konkurenčně“ větví

Dnešní rumunská královská rodina zvaná dříve Hohenzollern-Sigmaringen, nedílná součást širšího královského rodu, sestává dnes primárně z rodiny nedávno zemřelého krále Michala I.

Pak je tu ale také druhá, „konkurenční“ větev Michalova staršího, leč nevlastního bratra Karla Mircey z Hohenzollernu, známého jako „Karel Mircea Grigore Rumunský“. Členové této větve však nebyli králem Michalem I. uznáni za součást královské rodiny.

Oficiální Michalova královská rodina sestává z jeho pěti dcer, manželů a vnoučat, kteří nosí titul princ a princezna z Hohenzollernu. 

Princ následník byl dědečkem králem sesazen 

Novým rumunským králem měl původně být Nicholas Michael, který se narodil roku 1985 ve švýcarském Meyrinu. Dle oficiálního statutu „jako jediný syn druhorozené dcery bývalého krále Michala I.“ princezny Eleny a jejího prvního manžela Robina Medforth-Mills. Byl „třetím v následnické linii trůnu zaniklého rumunského království“ po své matce a bezdětné tetě Margaretě.

No, a když bylo princi pětadvacet let (2010), dědeček král Michal I. ho oficiálně jmenoval do hodnosti rumunského prince. Na to se tento švýcarský rodák částečně přestěhoval do Rumunska a začal se účastnit akcí královské rodiny, čímž se navýšila jeho popularita v zemi. Jenomže! Titul a hodnost rumunského prince mu král Michal I. zcela nečekaně odebral dne 1. srpna 2015 a zároveň byl Nicholas odstraněn z pořadí následnictví trůnu.

Asi zlobil, anebo jen teta Margareta nesnesla konkurenci?!


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Michal I.: Rumunský král, bratranec anglické královny Alžběty II., byl poslední monarcha za železnou oponou

Michal I.: Rumunský král, bratranec anglické královny Alžběty II., byl poslední monarcha za železnou oponou

Autor: Luboš Y. Koláček, Datum: 21. 9. 2021 0:05

„Panovnice Alžběta II. truchlí! Zákeřným nemocem dnes podlehl člen královské rodiny...“ hlásají…

Charles (72) a Camilla (74): Láska, která musela počkat

Charles (72) a Camilla (74): Láska, která musela počkat

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 15. 9. 2021 0:05

V den, kdy zemřela princezna Diana, se Camilla Parker-Bowles stala nejvíce nenáviděnou ženou ve…

Harald V. (84) a Sonja (84): Trvalo dlouhých devět let, než norský královský pár dostal svolení k sňatku

Harald V. (84) a Sonja (84): Trvalo dlouhých devět let, než norský královský pár dostal svolení k sňatku

Autor: Luboš Y. Koláček, Datum: 9. 9. 2021 0:05

Devět let trval vztah plný lásky mezi norským korunním princem Haraldem, dnešním norským králem,…

Královna matka: Taková „normální holka“ z lepší rodiny

Královna matka: Taková „normální holka“ z lepší rodiny

Autor: Luboš Y. Koláček, Datum: 30. 8. 2021 0:05

Tak abychom ji uvedli: Její Veličenstvo anglická královna Alžběta, obecně zvaná „královna matka“,…

Opavská výstava 30+ nabídne stovky skvělých fotografií

Opavská výstava 30+ nabídne stovky skvělých fotografií

Autor: -red-, Datum: 27. 8. 2021 15:00

Přes 500 působivých fotografií od více než 150 autorů nabídne v Opavě výstava nazvaná 30+. Dosud…

Monacká kněžna Charlene (43): Rozvádí se bývalá olympionička s Albertem?

Monacká kněžna Charlene (43): Rozvádí se bývalá olympionička s Albertem?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 17. 8. 2021 0:05

V polovině března odletěla monacká kněžna Charlene do rodné Afriky na pohřeb zulského krále…

Následník Rudolf: Spáchal sebevraždu s „double“ milenkou

Následník Rudolf: Spáchal sebevraždu s „double“ milenkou

Autor: Luboš Y. Koláček, Datum: 16. 8. 2021 0:05

Korunní princ Rudolf se narodil „se zlatou lžičkou v ústech“, jak se tehdy říkalo. Jeho smrt už tak…

„Erotoman“ Franz Josef

„Erotoman“ Franz Josef

Autor: Luboš Y. Koláček, Datum: 9. 8. 2021 0:05

Českými kritiky „zahnívajícího“ mocnářství byl často ironizován a zesměšňován, zejména pak pro své…

Tip šéfredaktorky

Příběh Katky (40): Posedlost uklízením

12. 9. 2021 0:05 autor podle příběhu Kateřiny V. napsala Alžběta Morávková