Oficiální hlavou rodu a tedy vládnoucím velkovévodou se Jindřich stává 7. října 2000 po abdikaci svého otce Jana – a od té doby je tedy už osmnáct let na trůnu. Mezitím získal řadu zásadních národních vyznamenání, jako třeba „Spoluvelmistr a Rytíř Nassavského domácího řádu zlatého lva“, Velmistr a Velkokříž vojenského a civilního Řádu Adolfa Nasavského“, „Velmistr a Velkokříž Řádu dubové koruny“ či „Velmistr Záslužného řádu Velkovévodství lucembruského“- a tedy i funkcí. Jak jen to všechno stíhá...?!
Na studiích se Jindřich (Henri) Lucemburský seznámil se svou současnou manželkou Marií Teresií Mestre, s níž se 14. února 1981 oženil. Slečna Maria Teresa se narodila na Kubě, kterou však spolu s rodiči opustila v době, kdy tam vyvrcholila kubánská revoluce. Rodina se pak usadila v New Yorku, kde také budoucí velkovédkyně studovala. Později žila v Santanderu (historické město v severním Španělsku) a v Ženevě. A právě tady se s Jindřichem seznámila. Na Ženevské univerzitě pak také Marie Theresa roku 1980 dokončila studium politologie. Hovoří španělsky, francouzsky, anglicky, německy a italsky. Po svatbě se naučila navíc i lucemburštinu.
Už v dobách studií se Marie Teresa zajímala o sociální a lidské problémy, snad i proto, že zažila kubánskou revoluci a znala její zničující důsledky, nehledě na to, že pokračovala v rodinné tradici: její rodiče byli vždy na Kubě vyhlášenými filantropy čili „lidumily“, tedy osobami, které pomáhají tam, kde je to třeba. A také podporovali kulturu. V tom na ně dcera navázala. Už na studiích se starala o staré lidi a vyučovala potřebné děti.
Vévodský pár má spolu pět dětí: prince Guillauma (1981), prince Félixe (1984), prince Louise (1986), princeznu Alexandru (1991) a prince Sebastiana (1992). Od 12. března roku 2006 je Henri také dědečkem. Vnuka Gabriela mu dopřál mladičký syn Louis, jemuž se ale narodil v takzvaném morganatickém sňatku.
Jde o svazek, který my Češi označujeme jako „nerovnorodý“, tedy o sňatek v kruzích evropské šlechty, když si jeden z partnerů – z hlediska společenské hierarchie – vezme druhého takzvaně „nižšího“ původu: jako třeba nějaký pan kníže nějakou slečnu baronku. Gabriel tedy nikdy nebude sedět na lucemburském trůně. Proč?
V Louisově případě se jedná o to, že si dne 29. září 2006 vzal v kostele v Gilsdorfu „pouhou“ slečnu Tessy Antony, čímž se zároveň vzdal nároku na lucemburský trůn, o který automaticky přišly všechny jeho současné i budoucí děti (ale ono to nějak dopadne, že... jen se podívejte na dědečka z „vymřelé“ dynastie...). Tak či onak Louisovi zůstal titul „Lucemburský princ“ a „Královská výsost“ – no tak co?! Prozatím dobrý! Rodina navíc nosí příjmení „de Nassau“ a žije ve Velké Británii, kde princ i jeho žena dosud studují. A aby těch hříchů mládí nebylo dost, narodil se jim mezitím – roku 2007 – ještě jeden syn: Noah de Nassau. Taky „ze zákona“ vyděděný.
U příležitosti 700 výročí narození Karla IV., který byl – jak víme – synem Elišky Přemyslovny a Jana Lucemburského, obdržel současný velkovévoda Jindřich I. Lucemburský v květnu roku 2016 v pražském Karolinu speciální Cenu Karla IV. Jedná se o „...významné ocenění, udělované osobnostem, které svým kulturním, vědeckým či politickým dílem dosáhly evropského významu a přispěly k pozitivnímu směřování současné civilizace“. A také se jistě hodí, když jste nepřímým potomkem Karla IV. Lucemburského (a Přemyslovského!).
„Letošní 700. výročí narození Karla IV. je jedinečná příležitost, jak ocenit zástupce lucemburského rodu, který sehrál významnou úlohu ve vývoji českých zemí,“ řekl k tomu rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima. „Ocenění Jindřicha Lucemburského hlavní město Praha vyjadřuje svůj vděk lucemburskému rodu...,“ dodala mimo jiné tehdejší primátorka Prahy Adriana Krnáčová. Tak vida!
Na pražském hradě Jindřicha I. přijal český prezident Miloš Zeman a poníženě ho – údajně „dle protokolu“ – oslovil „Vaše Veličenstvo“.
Posléze se pan velkovévoda prošel ještě po Karlštejně, kam prý více než šest století nevstoupila noha Lucemburka.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Díky sňatku s Charlesem v roce 1981 byla princezna Diana vnímána jako skutečná pohádková hrdinka.…
S vlivnou, mocnou a poživačnou římskou císařovnou 1. stolení našeho letopočtu spojovala Kateřinu…
Krásná a nejen obyvateli britských ostrovů obdivovaná Kate, manželka prince Williama, důstojně…
V den, kdy zemřela princezna Diana, se Camilla Parker-Bowles stala nejvíce nenáviděnou ženou ve…
Britská královská rodina ji slušně řečeno „nemusela“. Wallis Simpsonová natolik okouzlila…
Život a smrt jedné z nejmocnějších žen starověku dodnes vyvolává řadu otázek. Co víme o královně…
Více než 7 milionů jejích fanoušků na Instagramu obdivovalo na přelomu roku fotografii jordánské…
Na první pohled příběh jako z pohádky o tisíci a jedné noci ve skutečnosti asi tak pohádkový nebyl.…
Komentáře