Také na podzim se v našich krajích urodí rozmanité množství zeleniny. Díky tomu si můžeme v obchodech volit vždycky z několika druhů a také třeba podle původu. Dalším vodítkem při výběru zeleniny jsou také naše značky kvality jakými jsou např. Klasa, Bio nebo Regionální potravina.
„V každé zemi jsou náležitě hrdí na své výpěstky. Když máme na výběr, zkusme sáhnout po zelenině pocházející z našeho regionu, nebo alespoň od nás. Je totiž nejen více čerstvá, protože je dopravená do obchodu jen pár hodin po sklizni, ale je i bezpečnější pro spotřebitele. Zejména proto, že většina našich zelinářů pěstuje tzv. integrovaným způsobem, který je šetrnější k přírodě a také k zákazníkovi. Navíc to má zelenina z našich končin blízko na trh, takže po sobě nezanechává tak dlouhou uhlíkovou stopu jako zelenina dovozová. V neposlední řadě, pokud koupíme zeleninu od určitého místního farmáře, přímo ho podpoříme. Navíc víme, kdo a jak naši zeleninu vypěstoval,“ vysvětluje Ing. Zuzana Přibylová, tajemnice Zelinářské unie Čech a Moravy.
Nejspíše vás napadne, že každý druh zeleniny vyžaduje různé zacházení. Doba grilování zeleniny se logicky odvíjí od její velikosti a tvrdosti. Je ovšem také třeba zohledňovat skutečnost, že většina grilů má místa, která jsou více horká než zbytek plochy. Na ně vložte druhy zeleniny, které snesou více horka, např. cibuli a papriku.
„Nejprve začněte grilovat hutnější papriky a cibule (případně je dejte na více horkou plochu), poté přidejte: lilek, cuketu, houby a tykev. Jako poslední grilujte rajčata,“ radí Ing. Zuzana Přibylová, tajemnice Zelinářské unie Čech a Moravy.
Aby se vám zelenina nelepila na gril, potřete ji ihned po nakrájení jakýmkoli rostlinným olejem. Také se ujistěte, že je váš gril dokonale vyčištěný.
„Grilovaná zelenina je výborná, ale raději negrilujte okurky, celer a většinu listové zeleniny. Nehodí se to kvůli vysokému obsahu vody. Výjimkou je naopak římský salát, který je na grilu naprosto dokonalý,“ dodává Ing. Zuzana Přibylová, tajemnice Zelinářské unie Čech a Moravy.
Mnohem více se dozvíte o grilování a kvalitních potravinách na webu akademiekvality.cz
Podle průzkumu ČSÚ z roku 2019 rajčata. Jejich průměrná roční spotřeba na jednoho člověka je 12 kg. Následují cibule 10,1 kg, melouny 8 kg, salátové okurky 6,3 kg, papriky 5,1 kg a hlávkový salát 2,4 kg.
Na začátku 90. let jednoznačně dominovalo zelí, dříve se u nás snědlo 13,8 kg, jeho obliba ale klesla na 6,9 kg. V konzumaci zeleniny máme sice ještě rezervy, ale jedno je jisté: stále více si ji vychutnáváme nejen v syrové podobě, ale také na grilu.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Možná už balíte kufry, abyste si užili zaslouženého volna. Aby byla dovolená opravdu bezstarostná,…
Zahrada by měla být oázou klidu a dopřát vám zážitky, jako je usrkávání horké kávy s pohledem do…
Dětské oblečení je často plné vzpomínek – a také skvrn. První příkrmy, šťávy, tráva nebo pastelky…
Umíte uklízet, nebo jen rozetřete špínu po podlaze? Podle globální studie společnosti Dyson právě…
Květen nás vede k létu, ale jarní únava ještě neodezněla. Jak získat energii? Vyrovnat se s…
Grilovací sezóna vypukla naplno a ze zahrádek se opět line neodolatelná vůně čerstvě připraveného…
Teplejší počasí a grilování jdou ruku v ruce. Tato kratochvíle patří mezi nejoblíbenější letní…
V naší kuchyni se zabydlely teprve nedávno. Víte si s nimi rady, anebo patříte mezi strávníky,…