Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
5 letních záludností
freepik.com
O čem se mluví

5 letních záludností

datum: 10. 6. 2021 10:00 autor: -an-
Letní měsíce jsou především ve znamení slunce a odpočinku. Je tu ale i druhá strana dovolených a prázdnin – nečekané intimní a zdravotní potíže. Jaké to jsou a jak se jim vyvarovat?

Léto si většina z nás spojuje s cestováním, dobrým jídlem, novými zážitky a časem stráveným s přáteli či rodinou. Jenže tyto měsíce jsou také obdobím, kdy měníme naše stereotypy – užíváme si nezdravého jídla, pochutin a moc neřešíme figuru. Spoustu času také prosedíme na cestách za dobrodružstvím, ať už autem nebo jiným prostředkem. 

  1. Kde není sprcha, pomohou cestovní ubrousky Potíže může přivodit třeba nedostatečná hygiena intimních oblastí. Zejména pod stanem a v kempech, kde buď nejsou sprchy k dispozici, nebo v nich neteče teplá voda a není moc možností, kde se vykoupat. Udržovat si oblast kolem konečníku stále čistou je důležité nejen po vykonání potřeby, ale prakticky pořád. V létě se navíc intimní oblasti snáz zapaří a mohou vznikat různé ekzémy a vyrážky, které svědí a pálí. Než se vydáte na cestu, přibalte vlhčené ubrousky, kvalitní spodní prádlo a pro jistotu i mast na hemoroidální problémy. V případě akutních potíží dobře poslouží, zchladí a zklidní jemnou kůži. Volně dostupný v lékárně je např. zdravotnický prostředek Alfalex. 
  2. Z mokrých plavek rychle ven S hygienou intimních oblastí souvisí i výměna mokrých plavek. Sice to láká vyskočit z bazénu a rovnou se rozvalit na deku, ale kromě toho, že ženám hrozí vaginální mykóza a zánět močového měchýře, potíže s hemoroidy mohou postihnout všechny. Ty v létě nechcete. „Při pobytu ve studeném a vlhkém oblečení dochází ke stažení žilek. Krev začne proudit jinak než normálně, což vyvolává řadu dějů. Během nich se začnou uvolňovat látky podporující vznik zánětu, který poškozuje žilní stěnu. Žilka je potom tenčí, může prasknout, nafouknout se i zanítit,“ upozorňuje MUDr. Soňa Hořínková, proktoložka z Nemocnice TGM Hodonín.
  3. Propocené oblečení svlečte I po celodenní pěší túře nebo výletu na kole zůstávají intimní oblasti trochu zapařené, a to ani nemusí být vyloženě vedro. Pokud si ještě cestou „odskočíte“ někam do přírody, situaci příliš nepomůžete. I zde je základ hlavně kvalitní funkční spodní prádlo, které dobře odvede pot, a vlhčený toaletní papír. Po návratu z výletu se ale osprchujte, nebo se alespoň kompletně převlečte včetně spodního prádla.
  4. Trávicí a střevní potíže Zácpa nebo průjem je signál toho, že strava posledních dní nebyla optimální. Z pohledu vyprazdňování tu není moc rozdíl, protože u obojího zbytečně tlačíte na konečník. V létě může jít o častý problém, protože morálka trochu povolila a lidé na „grilovačkách“ a letních setkáních „splácají“ vše dohromady. Ani strava na dovolených nebývá předpisová, plná vitaminů a vlákniny. Pokud se chcete vyvarovat zácpy ze špatně zvoleného jídelníčku, zkuste přírodní rozpustnou vlákninu psyllium. Ovoce a zelenina jsou na vlákninu sice ideální, ale v létě se rychle kazí a komplikovaně se s nimi cestuje.
  5. Bolest hlavy a závratě z dehydratace Množství tekutin, které bychom měli vypít, závisí na věku, fyzické aktivitě a na počasí. Potřeba tekutin se přirozeně v létě, a obzvlášť při pohybu, výrazně zvyšuje. Od dodržování pitného režimu by vás neměl odradit ani fakt, že budete dlouho sedět v autě a nechcete po cestě moc stavět. Ani určitá lenost nosit na výlet velikou lahev na pití. Jestli půjdete celý den a nemáte po cestě obchod, ani studánku s ověřenou pitnou vodou, mějte pití do zásoby. Tipy, jaké tekutiny patří do pitného režimu a které jsou méně vhodné, najdete na www.zpatkydosedla.cz.

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Čerti a Mikuláš – pomáhají, nebo spíše škodí?

Čerti a Mikuláš – pomáhají, nebo spíše škodí?

Autor: -ava-, Datum: 27. 11. 2023 13:20

„Nevím si rady s dítětem, pohrozím mu čertem a Mikulášem“. Myslíte si, že může tato myšlenka…

SOUTĚŽ o 3 balíčky doplňků stravy na podporu imunity, každý za 900 Kč

SOUTĚŽ o 3 balíčky doplňků stravy na podporu imunity, každý za 900 Kč

Autor: -mav-, Datum: 23. 11. 2023 19:58

Podzim a zima s sebou každoročně přinášejí vyšší riziko nákazy virovými infekcemi. Ty jsou pro…

5 nejstrašidelnějších knihoven světa

5 nejstrašidelnějších knihoven světa

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 6. 11. 2023 0:05

Tajemný hřbitov, hrad nebo mlýn. Určitě už jste o nějakém slyšeli. Děsivým místem ale může být i…

6 zvířat, která jsme doslova „vyžrali“

6 zvířat, která jsme doslova „vyžrali“

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 31. 10. 2023 0:05

Lidé se ne vždy umí dobře uskromnit, zvláště když se zdá, že je všeho dostatek a že je to chutné.…

Světový den lupénky: Téměř polovina pacientů s psoriázou trpí úzkostí

Světový den lupénky: Téměř polovina pacientů s psoriázou trpí úzkostí

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 28. 10. 2023 0:05

Již více než deset let se 29. října připomíná Světový den lupénky, která má za cíl rozptýlit mýty o…

Preventivní odstranění prsou?

Preventivní odstranění prsou?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 24. 10. 2023 0:05

V rámci kampaně Růžový říjen přinášíme příběhy dvou žen, které kvůli mutaci BRCA genů podstoupily…

Zkuste zmrazit džíny a pořiďte si kočku aneb 5 tipů, jak uspořit vodu v domácnosti

Zkuste zmrazit džíny a pořiďte si kočku aneb 5 tipů, jak uspořit vodu v domácnosti

Autor: -ket-, Datum: 20. 10. 2023 12:00

Na začátku letošního roku se zdražilo vodné a stočné. Výhled na následující rok sice vypadá lépe,…

Co dělat, když se nedaří otěhotnět?

Co dělat, když se nedaří otěhotnět?

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Miladou Brandejskou z kliniky reprodukční medicíny Europe IVF, Datum: 18. 10. 2023 5:00

Problémy s plodností řeší v Česku aktuálně každý pátý pár. Ať už jsou příčiny zdravotního,…

Tip šéfredaktorky

SOUTĚŽ o 3 balíčky doplňků stravy na podporu imunity, každý za 900 Kč

23. 11. 2023 19:58 autor -mav-