Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Jak finančně zvládnout Vánoce?
Domácnost

Jak finančně zvládnout Vánoce?

datum: 20. 12. 2021 10:00 autor: redakce ve spolupráci s Petrem Motáčkem, FinGO.cz
Vánoce jsou každoročně zatěžkávací zkouškou pro rodinný rozpočet většiny domácností. Lidé si chtějí dopřát víc a mnozí těsně před svátky zpanikaří a učiní i nepromyšlená rozhodnutí. Kdy jít na účtu do debetu, jak bezplatně používat kreditku, nebo jak spořit na dárky na příští rok?

Jen pár dní zbývá do Vánoc, které budou z důvodů pokračující koronakrize v mnoha rodinách skromnější. Chvíle strávené v kruhu nejbližších a ve zdraví jsou to nejcennější, co si letos můžeme přát.

Kreditka to nevyřeší

Domácnosti utratí v průměru na vánoční nákupy zhruba 12 700 korun. „Nejčastěji nakupujeme kosmetiku, hračky, knihy, oblečení, věci do domácnosti či kuchyně, ale také mobily, elektroniku a elektrospotřebiče. Za ty utratí lidé kolem 8 000 korun. Tyto položky podle statistického úřadu před Vánocemi zaznamenávají nejvyšší nárůsty. Zbylých 4 700 padne za jídlo, výzdobu, nebo cestování,” říká úvěrový analytik Petr Motáček.

Krátkodobým řešením na pokrytí zvýšených výdajů mohou být debet na účtu nebo kreditka. Je ale potřeba je používat zodpovědně a zároveň je mít nastavené v rozumných limitech. Povolené přečerpání i kreditní karta jsou úvěrové produkty s obnovovaným úvěrovým rámcem, proto vždy budou figurovat i v úvěrovém registru. Vysoké limity, i když je lidé nevyužívají, jim mohou zbytečně způsobit problém a snížit jejich úvěrový strop například při řešení hypotéky,

Předvánoční desatero

  1. Zvažte své finanční možnosti a nakupujte se střízlivou hlavou. Neutraťte zbytečně mnoho peněz a raději oslavte svátky bez dalších dluhů, v klidu a zdraví.
  2. Stanovte si vánoční rozpočet, a to nejen na dárky, ale také na nákup potravin, stromek či výzdobu. Pokud vám to finančně nevychází, raději začněte škrtat a minimalizujte rozpočet na nezbytné položky.
  3. Dárky můžete vlastnoručně vyrobit a vhodným řešením může být i výměna použitých věcí mezi přáteli nebo sousedy, ať už se jedná o knihy, hračky nebo oblečení. Ušetříte a ještě uděláte dobrý skutek.
  4. Ideální je, pokud budete financovat vánoční nákupy z vlastních úspor a nesáhnete po úvěrech. Nákupem dárků na splátky či z čerpaného úvěru byste si okamžitě pověsili na krk dlouhodobější splácení a později byste toho mohli litovat.
  5. Nákupy si naplánujte, abyste se vyhnuli stresu a tlačenicím v obchodech. Pokud chcete podpořit české výrobce, umělce a prodejce, poohlédněte se více po domácích výrobcích. Co se dá, nakupte předem.
  6. Plaťte co nejvíce kartou. V mnoha bankách můžete získat tzv. cashback. Z každé platby vám zpětně připíší jisté procento ze zaplacené částky zpět na účet. Zároveň se vyhněte výběrům peněz z bankomatů jiných bank, které jsou často zpoplatněny.
  7. Pokud to opravdu nejde bez půjčky, zvýšené výdaje můžete krátkodobě pokrýt povoleným přečerpáním účtu (tzv. minus na účtu) nebo kreditní kartou.
  8. Pokud se rozhodnete sáhnout po penězích z banky, při placení v hotovosti raději využijte povoleného přečerpání. Čím dříve jej vyrovnáte, tím méně zaplatíte na úrocích.
  9. Kreditku zase raději použijte při bezhotovostním placení v obchodě. Určitě ji nevyužívejte k výběrům v hotovosti, neboť banky za to obvykle účtují vysoký poplatek, nebo vám na tuto částku nemusí platit bezúročné období.
  10. Téměř vše dnes lze nakoupit bezpečně i přes internet. Pokud jde o dražší zboží, udělejte si cenový průzkum mezi e-shopy a při porovnávání zohledněte také možnosti a náklady na dopravu, případně osobní vyzvednutí zboží.

Raději si na Vánoce naspořit než se zadlužit

Na vánoční nákupy se můžeme připravit i bez zbytečného zadlužování. Ideální je myslet na ně už v lednu a začít si odkládat peníze pravidelně v malých částkách. Finanční rezervu si tak připravíme bezbolestně. Pokud si například začneme odkládat na spořící účet po 1000 korunách měsíčně, na konci roku budeme mít na nákupy kolem 12 000 korun.

Na roční bázi se zde nedá mluvit o zhodnocení peněz. Ale budeme mít po ruce pěknou sumu peněz a dárky pro své blízké nakoupíme s dobrým pocitem, že jsme se na svátky v předstihu připravili a že se v tomto příjemném období roku nemusíme zadlužovat. Mnohem jednodušší je tedy každý měsíc si něco málo odepřít, odložit si například zmíněných 1.000 korun a v prosinci budeme mít k dispozici slušný vánoční rozpočet.

Princip při spoření na Vánoce je stejný jako při tvorbě finanční rezervy. Peníze nenechávejte volně ležet na běžném účtu.Vhodnou alternativou k odkládání peněz je spořící účet v bance nebo depozitní konto v investiční společnosti, ke kterým nemáme platební kartu. Takto spíše odoláme pokušení s penězi průběžně během roku manipulovat a použijeme je opravdu až před Vánocemi.

Náš tip

Nastavte si v lednu na účtu trvalý příkaz s názvem „Vánoce“ a nasměrujte jej na svůj spořící účet nebo depozitní účet. Každý měsíc po výplatě si tam pošlete 500, 1.000 nebo 1.500 korun dle vašich finančních možností. Takovýmto způsobem si do konce roku 2022 naspoříte 6 000, 12 000 nebo 18 000 korun, které použijete na příští Vánoce.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

5 rad, jak zabezpečit motorku

5 rad, jak zabezpečit motorku

Autor: -ava-, Datum: 21. 3. 2023 16:00

Motorkářská sezona začíná a jako každý rok i letos čeká na některé majitele nepříjemné překvapení v…

5 jednoduchých způsobů, jak zamezit zbytečnému odpadu

5 jednoduchých způsobů, jak zamezit zbytečnému odpadu

Autor: -mav-, Datum: 21. 3. 2023 14:00

Světový den vody, který připadá na 22. března, v letošním roce klade důraz na změnu, která by měla…

3 důvody, proč skoncovat s balenými nápoji

3 důvody, proč skoncovat s balenými nápoji

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 19. 3. 2023 0:05

Dáváte pravidelně do nákupního košíku lahve se sycenou vodou či nápoji? Pak je nejvyšší čas…

Bambus: Malý zázrak přírody

Bambus: Malý zázrak přírody

Autor: Hana Lorencová, Datum: 14. 3. 2023 10:00

Bambus produkuje až o 35% více kyslíku než stromy a jeho kořeny hustě prorůstají v půdě a zabraňují…

5 tipů, jak podporovat „udržitelnost“

5 tipů, jak podporovat „udržitelnost“

Autor: -nic-, Datum: 13. 3. 2023 10:00

V posledních letech se čím dál tím více lidí zajímá o ekologické a přírodní produkty. Tyto výrobky…

Co se skrývá pod skořápkou?

Co se skrývá pod skořápkou?

Autor: -an-, Datum: 2. 3. 2023 10:00

Podestýlka, halový chov, bio či farmářské. Vyznat se v druzích vajec není jednoduché. Kromě původu…

Jak se stát mistrem zimního grilování

Jak se stát mistrem zimního grilování

Autor: redakce ve spolupráci s Davidem Bendou, Hornbach, Datum: 6. 2. 2023 10:00

Od jara do podzimu přípravě pokrmů kraluje grilování. Dobrot z venkovního grilu se ale nemusíte…

Aktualizujte své ložní prádlo

Aktualizujte své ložní prádlo

, Datum: 31. 1. 2023 20:11

Hrubší bavlna a len jsou skvělé na léto, ale na zimu je mnohem lepší flanel nebo mikroplyš! Vyměňte…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o 5 poukázek na boty barefoot

20. 3. 2023 15:00 autor -red-