Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Víte, jak efektivně uklízet v místnosti, kde spíte?
Dyson
Domácnost / Bydlení

Víte, jak efektivně uklízet v místnosti, kde spíte?

datum: 18. 9. 2023 0:05 autor: Anna Vágnerová
Ve které místnosti v bytě trávíte nejvíce času? V ložnici! A jelikož je kvalitní spánek základem zdravého životního stylu, udržujte pokoj na spaní v čistotě. Víte například, že v lůžku se může ukrývat až milion roztočů nebo že téměř polovina Čechů, kteří vlastní kočku, si svou chlupatou přítelkyni berou do postele?

Nedostatek spánku škodí

Podle neurovědce Matthewa Walkera, autora knižního bestselleru Proč spíme, má nedostatek spánku prokazatelný dopad na naše zdraví a životní pohodu.

V uspěchané době 21. století se hovoří o „epidemii ztráty spánku“, přičemž chronický nedostatek kvalitního spánku a spánková deprivace se neblaze podepisují na tělu, mozku, ale i emocích, paměti a schopnosti učení či metabolismu. V posteli bychom podle Walkera měli strávit třetinu života, ideálně si dopřát až 9 hodin spánku denně.


5 rad, jak si zařidit domov podle feng-šuej

Lůžko plné roztočů a jejich výkalů

Na kvalitě spánku a regeneračního procesu, k němuž během něj dochází, se podílí opravdu široká škála faktorů. Patří mezi ně mimo jiné i čistý vzduch v ložnici. Přece byste nechtěli třetinu života dýchat škodlivé látky, anebo jej strávit ve společnosti roztočů, kteří jsou bohužel častými obyvateli matrací.

„Kde v domácnosti trávíte nejvíce času, tam také ztratíte nejvíce kůže. Zde s největší pravděpodobností najdete také největší množství roztočů,“ uvádí Gem McLuckie, vedoucí vědecká pracovnice v mikrobiologii společnosti Dyson.

Roztočům se daří v temných a teplých podmínkách, matrace jsou pro ně tedy ideální útočiště. Lůžka mohou obsahovat 100 000 až více než 1 milion roztočů.

Pouhým okem tyto drobné tvory nevidíte, jejich výkaly však mohou zejména alergikům způsobovat zdravotní potíže. Proto je úklid ložnice stěžejní a měli byste mu věnovat dostatečnou pozornost.

Pomocník pro likvidaci neviditelných nečistot

Nejčastějšími podlahovými krytinami v ložnici v Česku jsou koberec (29 %) a vinyl (22 %). Lidé chtějí při úklidu z podlahy odstranit zejména prach (71 %), ale také lidské vlasy a části pokožky (44 %).

Pravdou je, že prach obsahuje vysoké procento lidských kožních buněk. Průměrný člověk ztrácí přibližně 28 g kůže týdně, tedy zhruba váhu sáčku lupínků.

Proto vedle vysávání podlahy nezapomeňte také na pravidelné vysávání matrací z obou stran. Užitečným pomocníkem při úklidu je bezdrátový vysavač, který umožňuje snadnou manipulaci.


5 tipů, jak připravit dům na příchod zimy

Jak se zbavit roztočů?

Abyste eliminovali výskyt roztočů, mikroorganismů a šupinek kůže v posteli, pravidelně měňte ložní prádlo a perte jej na 60 °C nebo 90 °C. Pomůžete tím rozložit alergeny a snížit jejich množství pod hranici vyvolávající alergie.

Prát a sušit v sušičce lze i některé polštáře a peřiny – vždy se však řiďte pokynem výrobce. Při sušení se doporučuje vložit do bubnu speciální míčky do sušičky, které prádlo změkčují a bude více nadýchané.

Perte i peřiny

Perte peřiny a polštáře jednou či dvakrát ročně a přibližně za 3–5 let je vyměňte za nové, dle stupně opotřebení. Pořiďte si rovněž hygienický kryt na matraci, který prodlužuje životnost matrace a také jej lze prát.

Přehoz pak chrání polštáře a peřiny před usazeným prachem. Zvláště důležité je vyprat veškeré lůžkoviny, pokud jste nemocní. Jak ukázala studie společnosti Dyson, 35 % Čechů považuje ložnici za hlavní útočiště virů, hned za koupelnou, WC a kuchyní.

S pejskem spí téměř třetina majitelů, s kočkou skoro polovina

V prachové studii Dyson přiznalo 30 % českých respondentů, že nechávají spát svého psa v ložnici na zemi a 34 % dokonce ve své posteli. Pokud jde o kočky, smí spát v posteli svého páníčka či paničky dokonce ve 47 % domácnostech!

Nejméně přísným národem je v tomto ohledu Švédsko, kde v posteli spí 3 ze 4 koček. Sdílení lože s člověkem sice podle některých odborníků upevňuje pouto mezi zvířetem a páníčkem, zároveň však domácí mazlíčci mohou být zdrojem alergií.

V kožichu mazlíčků se usazuje pyl i nečistoty

Často není prvotním problémem srst, ale reakci mohou způsobit bílkoviny nacházející se ve slinách zvířat, moči a lupinách (odumřelých kožních buňkách), které se rozptýlí ve formě prachu.

Navíc v jejich kožichu se může usazovat pyl a další nečistoty. Jestliže tedy máte chlupatého člena rodiny, jehož rovněž pouštíte do své ložnice, měli byste počítat se zvýšenou frekvencí úklidu.

Přehledný šatník podle Marie Kondo

Ideální je, pokud má vysavač zároveň k dispozici různé specializované nástavce, které umožňují vysávání nejen podlah a matrací, ale snadno díky nim zlikvidujete prach i na nábytku, čalounění, v nepřístupných koutech a na dalších místech domácnosti – například se často zapomíná na prostor pod postelí, kde se kumuluje prach.

Alespoň jednou za rok tedy udělejte „průvan“, kdy vyklidíte nenošené kousky. Pro lepší přehlednost v šatníku vyvinula úklidová specialistka a influencerka Marie Kondo metodu, kdy skládá oděvy, ale i ložní prádlo či ručníky do ruliček a do skříně nebo boxů je rovná horizontálně, podobně jako se rovnají knihy do polic. Tento systém umožňuje získat dobrý přehled o obsahu šatníku.

Pomůže větrání i čistička vzduchu

Čistý vzduch v ložnici zajistíte nejen pravidelným úklidem. Důležité je také intenzivní větrání (10–15 minut, v létě déle) před spaním, protože přísun kyslíku je dalším dílkem do mozaiky kvalitního spánku.

Navíc větrání zejména v chladných měsících pomáhá snížit teplotu vzduchu, která by měla být v době spánku nižší než v ostatních obytných místnostech. Vyvětrat nezapomínejte ani ráno, protože přes noc se v místnosti koncentruje oxid uhličitý. Zajistit čistší vzduch v ložnici pomohou také čističky vzduchu.


Zdroje informací: Dyson a Marie Kondo


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Jak na drobné zahradní stavby podle nového stavebního zákona?

Jak na drobné zahradní stavby podle nového stavebního zákona?

Autor: -mav-, Datum: 22. 4. 2024 9:35

Plánujete se letos pustit do budování bazénu nebo přemýšlíte o zahradním domku či skleníku? I když…

6 rad, jak zabezpečit byt a dům před odjezdem na silvestrovské oslavy

6 rad, jak zabezpečit byt a dům před odjezdem na silvestrovské oslavy

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 31. 12. 2023 0:05

Plánujete strávit konec roku ve víru velkoměsta nebo raději v klidu na chalupě na horách? Ať už…

Sladěný interiér přispívá k harmonii domova

Sladěný interiér přispívá k harmonii domova

Autor: -ava-, Datum: 14. 12. 2023 10:38

Domov je místem, kde se chceme cítit dobře a spokojeně. Důležitou roli v tom, jak se cítíme, když…

5 otázek a odpovědí pro pořízení mini bydlení tiny house

5 otázek a odpovědí pro pořízení mini bydlení tiny house

Autor: Hana Lorencová, Datum: 17. 10. 2023 10:00

Útulné bydlení s minimálními náklady, které postavíte bez zdlouhavého papírování. Zájemců o…

Energetický štítek: Jak se v něm vyznat, abyste ušetřili

Energetický štítek: Jak se v něm vyznat, abyste ušetřili

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 28. 9. 2023 0:05

Stále je pro řadu lidí těžké se v energetických štítcích vyznat. Jak vybrat ledničku, pračku nebo…

Jen si tak trochu pohovět

Jen si tak trochu pohovět

Autor: redakce ve spolupráci s Vojtěchem Čápem, XXXLutz, Datum: 25. 9. 2023 10:00

Pohovky jsou tím nejpohodlnějším kouskem nábytku, který nás doma čeká. Zároveň jsou poměrně…

Co pomůže „vycucnout“ vlhkost z kuchyně i koupelny?

Co pomůže „vycucnout“ vlhkost z kuchyně i koupelny?

Autor: -mav-, Datum: 24. 9. 2023 16:00

Dlouhodobě vysoká vlhkost v bytě zdraví nepomáhá. Ve vlhkém prostředí se rychleji množí bakterie a…

Jak moderně chránit interiér před žhnoucími paprsky slunce?

Jak moderně chránit interiér před žhnoucími paprsky slunce?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 16. 9. 2023 0:05

Krásný světlý interiér je snem většiny majitelů bytů a domů. Když je ale v létě paprsků příliš a…

Tip šéfredaktorky

SOUTĚŽTE o 3 balíčky Miniverse od MGA

30. 5. 2024 17:20 autor -mav-