Připravte se na zimu včas S chladnějšími měsíci je důležité se připravit na sezónní změny. Dokončením údržby domu začátkem podzimu bude váš dům lépe připraven na drastické změny počasí, jako jsou silné deště, mrazy a případný silný vítr. Včasná údržba a příprava prokazatelně zabrání velkým škodám a z dlouhodobého hlediska vám ušetří peníze, čímž se více než vyplatí investovat váš čas.
Vyčistěte okapy Je důležité zkontrolovat, zda nejsou okapy ucpané nebo zanesené, než začnou podzimní deště. Žlaby mohou ročně odvést přibližně tisíce litrů vody ze střechy (v závislosti na místě bydliště), a pokud se ucpou, může dojít k poškození interiéru i exteriéru vodou. Najděte si pevný žebřík, který vám pomůže bezpečně dosáhnout na okapy, a nasaďte si ochranné rukavice. Na zem pod žebřík si položte plachtu, která pomůže snáze shromažďovat nečistoty. Jakmile jsou okapy na střeše čisté, můžete přejít ke svodům. Pomocí šroubováku uvolněte příchytky a držáky okapových svodů a pak pomocí drátu, tyče nebo hadice odstraňte veškeré nečistoty uvízlé v potrubí. Jakmile je potrubí čisté, znovu je připojte.
Zvažte dodatečnou izolaci Udržování tepla v domě je důležité pro úsporu peněz v domácnosti a snížení účtů za energie. Jedním ze způsobů, jak připravit svůj domov na podzimní měsíce, je zlepšit izolaci domu, ať už prostřednictvím dlouhodobých investic, jako jsou izolační materiály, nebo jednoduchých, rychlých oprav, jako jsou nové žaluzie a závěsy. Průzkum amerického ministerstva energetiky zjistil, že mohou být okna velkým zdrojem tepelných ztrát, přičemž se okny ztrácí až 30 % energie na vytápění domu. Výběr správných okenních krytin pro každou místnost může poskytnout skvělé izolační řešení a pomoci udržet teplo ve vaší domácnosti. V chladných měsících zvažte instalaci tepelných žaluzií nebo silných a těžkých závěsů na okna, abyste si doma zajistili větší teplo a útulnost.
Začněte s důkladným podzimním úklidem Příchod podzimu je ideální čas na důkladný úklid domácnosti. Ačkoli se lidé tradičně účastní jarního úklidu, podzimní úklid je stejně tak důležitý. Během úklidu byste měli dbát na správný výběr čistících prostředků. Podle celosvětového průzkumu Nielsen Home-Care Survey, kterého se zúčastnilo více než 30 000 lidí z celého světa, si spotřebitelé stále více uvědomují dopady chemických čistících prostředků na životní prostředí. „Ekologické čisticí prostředky většinou obsahují menší počet přídatných látek – navíc jsou šetrné ke zdraví člověka i životnímu prostředí. Vyhnete se tak závadným sloučeninám, jako jsou fosfáty (fosforečnany), bělidla, formaldehyd, syntetické vůně apod. Transparentnost vždy bývá doménou prověřených výrobců ekologických čisticích prostředků,“ říká Alexandr Řeháček z firmy AYETO Eco.
Protisněhová opatření Z dlouhodobé předpovědi počasí vyplývá, že letos může být zima s extrémními výkyvy počasí, během níž hrozí i velké přívaly sněhu. Před začátkem zimy je potřeba vyřešit celou řadu problémů spojených s údržbou nemovitosti. Střechu a její technický stav je tedy třeba zkontrolovat včas, ještě před zimou. To je zároveň ideální příležitost k tomu ji vybavit vhodnými protisněhovými opatřeními, jako jsou protisněhové zábrany, háky, mříže nebo sněholamy. Instalací protisněhových opatření lze snížit riziko poškození střechy, ale hlavně ochránit lidské zdraví. Zanedbání těchto povinností může vést ke škodám na vlastním majetku či lidském zdraví. Navíc je třeba brát v úvahu i odpovědnost za škody způsobené na cizím majetku. A viníkem těchto potíží často bývá pád sněhu a ledu ze střechy. Jak říká Tomáš Zadrobílek, technický poradce ze společnosti HPI-CZ: „Pokud na střeše s rozlohou 100 m2 leží vrstva sněhu vysoká přibližně 30 cm, může se zde vytvořit ledová masa vážící až několik tun. Jakmile se rozjede rychleji, už ji zpravidla nezadrží nic, vyčnívající prvky vytrhne i s krytinou a pro osoby pohybující se pod okrajem střechy může být nebezpečná. Za škody způsobené na zdraví a majetku zodpovídá vždy majitel nemovitosti.“
Komentáře