Na kvalitě spánku a regeneračního procesu, k němuž během něj dochází, se podílí opravdu široká škála faktorů. Patří mezi ně mimo jiné i čistý vzduch v ložnici. Přece byste nechtěli třetinu života dýchat škodlivé látky, anebo jej strávit ve společnosti roztočů, kteří jsou bohužel častými obyvateli matrací.
„Kde v domácnosti trávíte nejvíce času, tam také ztratíte nejvíce kůže. Zde s největší pravděpodobností najdete také největší množství roztočů,“ uvádí Gem McLuckie, vedoucí vědecká pracovnice v mikrobiologii společnosti Dyson.
Roztočům se daří v temných a teplých podmínkách, matrace jsou pro ně tedy ideální útočiště. Lůžka mohou obsahovat 100 000 až více než 1 milion roztočů.
Pouhým okem tyto drobné tvory nevidíte, jejich výkaly však mohou zejména alergikům způsobovat zdravotní potíže. Proto je úklid ložnice stěžejní a měli byste mu věnovat dostatečnou pozornost.
Nejčastějšími podlahovými krytinami v ložnici v Česku jsou koberec (29 %) a vinyl (22 %). Lidé chtějí při úklidu z podlahy odstranit zejména prach (71 %), ale také lidské vlasy a části pokožky (44 %).
Pravdou je, že prach obsahuje vysoké procento lidských kožních buněk. Průměrný člověk ztrácí přibližně 28 g kůže týdně, tedy zhruba váhu sáčku lupínků.
Proto vedle vysávání podlahy nezapomeňte také na pravidelné vysávání matrací z obou stran. Užitečným pomocníkem při úklidu je bezdrátový vysavač, který umožňuje snadnou manipulaci.
Abyste eliminovali výskyt roztočů, mikroorganismů a šupinek kůže v posteli, pravidelně měňte ložní prádlo a perte jej na 60 °C nebo 90 °C. Pomůžete tím rozložit alergeny a snížit jejich množství pod hranici vyvolávající alergie.
Prát a sušit v sušičce lze i některé polštáře a peřiny – vždy se však řiďte pokynem výrobce. Při sušení se doporučuje vložit do bubnu speciální míčky do sušičky, které prádlo změkčují a bude více nadýchané.
Perte peřiny a polštáře jednou či dvakrát ročně a přibližně za 3–5 let je vyměňte za nové, dle stupně opotřebení. Pořiďte si rovněž hygienický kryt na matraci, který prodlužuje životnost matrace a také jej lze prát.
Přehoz pak chrání polštáře a peřiny před usazeným prachem. Zvláště důležité je vyprat veškeré lůžkoviny, pokud jste nemocní. Jak ukázala studie společnosti Dyson, 35 % Čechů považuje ložnici za hlavní útočiště virů, hned za koupelnou, WC a kuchyní.
V prachové studii Dyson přiznalo 30 % českých respondentů, že nechávají spát svého psa v ložnici na zemi a 34 % dokonce ve své posteli. Pokud jde o kočky, smí spát v posteli svého páníčka či paničky dokonce ve 47 % domácnostech!
Nejméně přísným národem je v tomto ohledu Švédsko, kde v posteli spí 3 ze 4 koček. Sdílení lože s člověkem sice podle některých odborníků upevňuje pouto mezi zvířetem a páníčkem, zároveň však domácí mazlíčci mohou být zdrojem alergií.
Často není prvotním problémem srst, ale reakci mohou způsobit bílkoviny nacházející se ve slinách zvířat, moči a lupinách (odumřelých kožních buňkách), které se rozptýlí ve formě prachu.
Navíc v jejich kožichu se může usazovat pyl a další nečistoty. Jestliže tedy máte chlupatého člena rodiny, jehož rovněž pouštíte do své ložnice, měli byste počítat se zvýšenou frekvencí úklidu.
Ideální je, pokud má vysavač zároveň k dispozici různé specializované nástavce, které umožňují vysávání nejen podlah a matrací, ale snadno díky nim zlikvidujete prach i na nábytku, čalounění, v nepřístupných koutech a na dalších místech domácnosti – například se často zapomíná na prostor pod postelí, kde se kumuluje prach.
Alespoň jednou za rok tedy udělejte „průvan“, kdy vyklidíte nenošené kousky. Pro lepší přehlednost v šatníku vyvinula úklidová specialistka a influencerka Marie Kondo metodu, kdy skládá oděvy, ale i ložní prádlo či ručníky do ruliček a do skříně nebo boxů je rovná horizontálně, podobně jako se rovnají knihy do polic. Tento systém umožňuje získat dobrý přehled o obsahu šatníku.
Čistý vzduch v ložnici zajistíte nejen pravidelným úklidem. Důležité je také intenzivní větrání (10–15 minut, v létě déle) před spaním, protože přísun kyslíku je dalším dílkem do mozaiky kvalitního spánku.
Navíc větrání zejména v chladných měsících pomáhá snížit teplotu vzduchu, která by měla být v době spánku nižší než v ostatních obytných místnostech. Vyvětrat nezapomínejte ani ráno, protože přes noc se v místnosti koncentruje oxid uhličitý. Zajistit čistší vzduch v ložnici pomohou také čističky vzduchu.
Zdroje informací: Dyson a Marie Kondo
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Rok 2024 přináší nové možnosti pro všechny, kteří uvažují o stavbě či rekonstrukci. Na stavebním…
Předsíň o vás hodně napoví. Je místem přivítání i rozloučení. Je tím prvním, co vidí každá vaše…
Plánujete se letos pustit do budování bazénu nebo přemýšlíte o zahradním domku či skleníku? I když…
Plánujete strávit konec roku ve víru velkoměsta nebo raději v klidu na chalupě na horách? Ať už…
Domov je místem, kde se chceme cítit dobře a spokojeně. Důležitou roli v tom, jak se cítíme, když…
Útulné bydlení s minimálními náklady, které postavíte bez zdlouhavého papírování. Zájemců o…
Stále je pro řadu lidí těžké se v energetických štítcích vyznat. Jak vybrat ledničku, pračku nebo…
Pohovky jsou tím nejpohodlnějším kouskem nábytku, který nás doma čeká. Zároveň jsou poměrně…