Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
5 tipů, jak uchránit kolo před zloději
freepik.com
Domácnost / Bydlení

5 tipů, jak uchránit kolo před zloději

datum: 27. 4. 2022 15:00 autor: redakce ve spolupráci s Petr Neuvirtem, Tokoz
Kola opět nejsou! Jízdní kola jsou už druhým rokem nedostatkové zboží. Na nová existují dlouhé pořadníky, a bazarová se na vývěskách i přes vyšší cenu ani neohřejí. Patříte mezi ty šťastnější, kteří nové kolo neshánějí? Pak byste si to své měli důkladně chránit.

Neutuchající poptávka po kolech navnadila i zloděje. Kola, která patří dlouhodobě k oblíbeným „kořistem“, se tak kradou ještě více, a spolu s nimi i nejrůznější komponenty a doplňky. Jen za loňský rok se škoda vyšplhala na téměř 140 milionů a je víc než pravděpodobné, že letos ještě vzroste. Ruku v ruce s tím jde bohužel i nízká objasněnost krádeží – s odcizeným kolem se tak ve většině případů už nesetkáte. Jak krádežím doma i na cestách předcházet? Co dělat, aby nezmizelo i to vaše kolo?

  1. Zamykat, zamykat, zamykat Základní pravidlo se nemění – zamykejte. Doma v garáži nespoléhejte jen na zámek ve dveřích a zabezpečte i kolo schované uvnitř – využít můžete klasický lankový zámek nebo zámek na motorky, který je těžší, ale disponuje robustním ocelovým řetězem. Kolo můžete připevnit i k bezpečnostnímu systému typu X Safety Box, který zloděj nepřekoná. Nikdy nenechávejte kolo ledabyle opřené u domu nebo na zahradě – přes plot se zloděj dostane velmi snadno a krádež je pro něj otázkou chvilky. „Majitelé rodinných domů jsou v zamykání kol často poměrně laxní – kola nechávají za domem na terase, případně opřená u zahradního domku. Zloděj si je tak může v klidu obhlédnout a v noci bez problémů odnést,“ upozorňuje Petr Neuvirt, obchodní ředitel společnosti Tokoz.
  2. Na výletech opatrně Jarní počasí láká na první cyklovýlety. I na nich byste neměli zapomínat na důsledné zamykání kola a před odjezdem vždy zkontrolovat, zda máte cyklozámek s sebou. Kolo nenechávejte bez dozoru ani na pár minut – a to i když jste uprostřed lesa, kde by se mu zdánlivě nemělo nic stát. Na rušnějších místech dobře vybírejte, k čemu kolo uzamknete. Ideální je pevně ukotvená opora, případně stojan určený přímo pro cyklisty. V mnoha turistických lokalitách a městech už můžete najít i speciální bezpečnostní stojany s ocelovým rámem, které krádež znemožňují.
  3. Doplňky dolů Každý vášnivý cyklista si své kolo důkladně vybaví – ať už jde o držák na smartphone či navigaci, světla, nosiče nebo brašny. Právě toto drobné cyklovybavení láká zloděje, kteří si na krádež kola netroufnou, ale odmontovat světlo je pro ně otázkou pár vteřin. Pokud nechcete o vyladěné doplňky nenávratně přijít, vždy je z kola sundávejte, a to i když si odskočíte na krátké osvěžení do restaurace u cyklostezky. Nikdy nenechávejte na řídítkách viset helmu a pozor si dávejte i na peněženky a doklady ponechané v brašnách.
  4. Pozor na společné prostory Pokud bydlíte v panelovém domě, nezbude vám pravděpodobně jiná možnost než skladovat kolo ve společných prostorech. Kolárny, kočárkárny a další sdílené prostory jsou z hlediska zabezpečení velmi problematické. Vyšší pohyb osob a nedůslednost v zamykání, kterou nemůžeme ovlivnit, vede k častým krádežím – a u jízdních kol, která mohou zloději rychle udat v bazarech, je riziko odcizení mnohonásobně vyšší. Napůl vyhráno tak mají majitelé samostatných sklepních kójí, kteří mohou mít zabezpečení pod větší kontrolou. Uskladněné kolo je v takovém případě vhodné zakrýt, aby nebylo na očích, a kóji uzamknout pomocí bezpečnostní petlice s visacím zámkem. U pevných dveří můžeme zvolit kombinaci klasické zámkové vložky a petlice nebo závory, která zabezpečení ještě zvýší.
  5. Na sítích opatrně Podařilo se vám „ulovit“ nové kolo i přes jejich aktuální nedostatek? Nebo jste se konečně dočkali a přišel vám vysněný model, který jste si objednali už před rokem a půl? Nechte si radost jen pro sebe a své nejbližší a odolejte pokušení vystavit fotky na sociální sítě. Zloději dnes již běžně brouzdají v internetových vodách a vytipovávají si vhodné úlovky – když budete se sdílením zdrženlivější, zabráníte tomu, aby chytili právě vaše kolo.

5 rad, jak motivovat děti k jízdě na kole

Náš tip

Pořiďte si například kódový lankový zámek kde valitní ocelové lanko doplňuje plastový obal, díky kterému se kolo nepoškrábe. Numerické kódování je osvětleno LED světlem.

Hrubému násilí, bumpingu i odvrtání odoláv visací moto zámek, který zvládne i náročné klimatické podmínky.

Zámek na motorky i kola, který se umisťuje na kotoučovou brzdu, je vybaven pohybovým čidlem a alarmem o hlasitosti 110 db. (Více informací najdete např. na eshop.tokoz.cz.)


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

5 otázek a odpovědí pro pořízení mini bydlení tiny house

5 otázek a odpovědí pro pořízení mini bydlení tiny house

Autor: Hana Lorencová, Datum: 17. 10. 2023 10:00

Útulné bydlení s minimálními náklady, které postavíte bez zdlouhavého papírování. Zájemců o…

Energetický štítek: Jak se v něm vyznat, abyste ušetřili

Energetický štítek: Jak se v něm vyznat, abyste ušetřili

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 28. 9. 2023 0:05

Stále je pro řadu lidí těžké se v energetických štítcích vyznat. Jak vybrat ledničku, pračku nebo…

Jen si tak trochu pohovět

Jen si tak trochu pohovět

Autor: redakce ve spolupráci s Vojtěchem Čápem, XXXLutz, Datum: 25. 9. 2023 10:00

Pohovky jsou tím nejpohodlnějším kouskem nábytku, který nás doma čeká. Zároveň jsou poměrně…

Co pomůže „vycucnout“ vlhkost z kuchyně i koupelny?

Co pomůže „vycucnout“ vlhkost z kuchyně i koupelny?

Autor: -mav-, Datum: 24. 9. 2023 16:00

Dlouhodobě vysoká vlhkost v bytě zdraví nepomáhá. Ve vlhkém prostředí se rychleji množí bakterie a…

Víte, jak efektivně uklízet v místnosti, kde spíte?

Víte, jak efektivně uklízet v místnosti, kde spíte?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 18. 9. 2023 0:05

Ve které místnosti v bytě trávíte nejvíce času? V ložnici! A jelikož je kvalitní spánek základem…

Jak moderně chránit interiér před žhnoucími paprsky slunce?

Jak moderně chránit interiér před žhnoucími paprsky slunce?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 16. 9. 2023 0:05

Krásný světlý interiér je snem většiny majitelů bytů a domů. Když je ale v létě paprsků příliš a…

Bohémsky boží boho styl

Bohémsky boží boho styl

Autor: -lym-, Datum: 20. 8. 2023 16:30

Při úpravě interiérů se stále více prosazují trendy propojené s přírodou. Velmi oblíbeným trendem,…

5 kroků pro dokonalou kuchyni

5 kroků pro dokonalou kuchyni

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 2. 8. 2023 0:05

Kuchyně patří k částem domácnosti, které musí sloužit dlouhá léta. Její pořízení je nákladné a…

Tip šéfredaktorky

SOUTĚŽ o 3 balíčky doplňků stravy na podporu imunity, každý za 900 Kč

23. 11. 2023 19:58 autor -mav-