Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
7 rad, jak správně prát ručníky a ložní prádlo
Whirpool
Domácnost

7 rad, jak správně prát ručníky a ložní prádlo

datum: 11. 11. 2022 15:00 autor: -an-
Pořídili jste si nové heboučké ručníky, které přesně ladí s vaší koupelnou? A do ložnice kvalitní povlečení s barevným potiskem? Možná jste měli štěstí a dostali jste jako dárek ložní prádlo z luxusního damašku s vytkávanými vzory z hedvábně leklých přízí. Poradíme, jak se o bytový textil správně starat, aby si dlouho uchoval svůj hebký povrch a intenzivní barvy.

Abeceda praní

  1. Před prvním použitím rozhodně prádlo vyperte Jak ručníky, tak ložní, ať už jsou z jakéhokoliv materiálu – bavlny, lyocelu nebo bambusu – musíte už před prvním použitím vyprat. Na textilních vláknech téměř jistě ulpěly chemické látky a impregnační oleje z výroby a ty by rozhodně vaší kůži neprospěly. Během používání perte ručníky aspoň jednou týdně, ložní po dvou, maximálně třech týdnech.
  2. Vysoké teploty nesvědčí barvám, nízké nezničí bakterie Způsob praní najdete na obalu, a měl by být i na našité etiketě na rubové straně výrobku. Zpravidla se doporučuje barevné prádlo prát na 40 °C. Vyšší teploty totiž uvolňují barviva z textilních vláken, takže rychle blednou. Bílé pak snese i 60 °C, pokud výrobce neuvádí něco jiného. Při opakovaném praní na nízkou teplotu ale nemusejí z prádla zmizet všechny bakterie, kvasinky a plísně. Pomoc je jednoduchá. Buď můžete přidat vhodný nebělicí sanitační prostředek, nebo zapojit páru.
  3. Perte podle barev Ručníky i ložní prádlo roztřiďte podle barev a do pračky dejte najednou jen podobné barvy. Zásadně neperte světlé s tmavými – hrozí, že se vzájemně obarví. Výsledkem tohoto omylu, který bohužel nejde zvrátit, by byly už po jediném vyprání mdlé, nehezké barvy, které nebudou ty původní ani trochu připomínat.Na barevné ručníky a ložní povlečení s potiskem nebo barevnými vzory použijte prací prášek nebo prací gel určený pro praní barevného prádla – detergent na bílé prádlo může obsahovat bělicí složku, která by barvy poškodila.
  4. Opatrně s aviváží Pokud budete dávat vyprané prádlo do sušičky, rozhodně použijte buď vonné kuličky, vonné kapesníčky nebo speciální vonné „hvězdičky“ do sušičky pro opakované použití. Aviváž je svou chemickou podstatou mastná. Zanáší filtr kondenzátoru sušičky, který se pak postupně mastnotou ucpává a znemožňuje efektivní sušení.
  5. Otočte naruby a zapněte Povlečení je dobré otočit na rubovou stranu a poté zapnout všechny zipy nebo knoflíky. Při rotacích bubnu se během praní někdy více textilií „naskládá“ do jednoho většího povlaku a pračka posléze nemůže prádlo správně rozložit v bubnu kvůli rovnováze a má potíže s odstřeďováním. Z důvodu bezpečnosti tak pak prádlo nemusí odstředit při nejvyšších požadovaných otáčkách.
  6. Nepřeplňujte pračku Přeplněná pračka neumožní prádlo dokonale vyprat. Prací prostředek a voda se u přeplněné pračky nemusejí absorbovat do všech vláken. Řiďte se pokyny výrobců. Při praní prádla z bavlny můžete využít plnou náplň, při praní z choulostivějších materiálů, například syntetického saténu, je vhodné se řídit tabulkami s kapacitou pro daný program, která je vždy nižší, než je maximální kapacita pračky.
  7. Nezapomínejte prádlo v bubnu Spousta z nás zapomíná vyprané prádlo v bubnu, kde čeká i dlouhé hodiny. Je pak zmačkané, hrubé a zatuchlé. Vlhké prostředí bez přístupu vzduchu je totiž doslova živnou půdou pro bakterie, škodlivé plísně a další patogeny, provázející hnilobný proces s typickým nelibým odérem. Přesně pro tyto situace je stvořená unikátní parní funkce FreshCare+, kterou mají jen pračky Whirlpool. Funguje tak, že pračky provzdušňují vyprané prádlo jemnou párou a v pravidelných intervalech otáčejí bubnem na obě strany až šest hodin po doprání. Prádlo tak zůstane svěží, měkké a nezmuchlané, dokud jej nevyjmete z pračky a nepověsíte na věšák nebo nevložíte do sušičky.

Jak pečovat o vlněné svetry?

Zdrpj informací: Whirpool


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Josef Maršálek představil svou vlastní edici designových mís a podělil se o recept na výboný chléb

Josef Maršálek představil svou vlastní edici designových mís a podělil se o recept na výboný chléb

Autor: Jana Nováková, Datum: 4. 7. 2024 0:05

Autor proslulých dezertů a laskomin, který své zkušenosti získával mimo jiné i v luxusním…

10 vychytávek, jak přežít vedra v interiéru

10 vychytávek, jak přežít vedra v interiéru

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 27. 6. 2024 0:05

Teploty stoupají a slunce pálí jako divé. Nenechte si ale vedrem kazit léto. Naštěstí existuje…

Jak vybrat tu správnou rybu na gril a dokonale ji připravit?

Jak vybrat tu správnou rybu na gril a dokonale ji připravit?

Autor: -an-, Datum: 3. 6. 2024 7:07

Ryby se na českých grilech neobjevují příliš často, a to je škoda. Oproti tučnému masu, jako je…

V mezinárodní soutěži uspěl valašský frgál

V mezinárodní soutěži uspěl valašský frgál

Autor: -ava-, Datum: 8. 5. 2024 17:23

Tradiční valašský koláč frgál zabodoval na mezinárodní scéně: prosadil se na jednu z nejvyšších…

10 tipů, jak ho hravě zvládnout jarní úklid

10 tipů, jak ho hravě zvládnout jarní úklid

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 2. 4. 2024 12:03

Jarní úklid není jen fyzickým procesem očištění domova od prachu a nepořádku, ale často také…

Voda nad zlato?

Voda nad zlato?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 20. 3. 2024 0:05

Tvoří více než polovinu lidského těla a je voda důležitým zdrojem života, který ovšem není…

Malý (nejen) velikonoční vaječný rádce

Malý (nejen) velikonoční vaječný rádce

Autor: Hana Lorencová, Datum: 4. 3. 2024 0:05

Bio, farmářská, z podestýlkového chovu…anebo třeba od souseda. Zkrátka není vejce jako vejce, a s…

Knedlík není český, ale pochází z Asie

Knedlík není český, ale pochází z Asie

Autor: Kateřina Šimková, Datum: 29. 2. 2024 0:05

Knedlíky poprvé spatřily světlo světa před více než 2000 lety v Číně. Historie tohoto pokrmu není…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o krmivo pro kočky

12. 7. 2024 14:57 autor -red-