Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
7 rad, jak správně prát ručníky a ložní prádlo
Whirpool
Domácnost

7 rad, jak správně prát ručníky a ložní prádlo

datum: 11. 11. 2022 15:00 autor: -an-
Pořídili jste si nové heboučké ručníky, které přesně ladí s vaší koupelnou? A do ložnice kvalitní povlečení s barevným potiskem? Možná jste měli štěstí a dostali jste jako dárek ložní prádlo z luxusního damašku s vytkávanými vzory z hedvábně leklých přízí. Poradíme, jak se o bytový textil správně starat, aby si dlouho uchoval svůj hebký povrch a intenzivní barvy.

Abeceda praní

  1. Před prvním použitím rozhodně prádlo vyperte Jak ručníky, tak ložní, ať už jsou z jakéhokoliv materiálu – bavlny, lyocelu nebo bambusu – musíte už před prvním použitím vyprat. Na textilních vláknech téměř jistě ulpěly chemické látky a impregnační oleje z výroby a ty by rozhodně vaší kůži neprospěly. Během používání perte ručníky aspoň jednou týdně, ložní po dvou, maximálně třech týdnech.
  2. Vysoké teploty nesvědčí barvám, nízké nezničí bakterie Způsob praní najdete na obalu, a měl by být i na našité etiketě na rubové straně výrobku. Zpravidla se doporučuje barevné prádlo prát na 40 °C. Vyšší teploty totiž uvolňují barviva z textilních vláken, takže rychle blednou. Bílé pak snese i 60 °C, pokud výrobce neuvádí něco jiného. Při opakovaném praní na nízkou teplotu ale nemusejí z prádla zmizet všechny bakterie, kvasinky a plísně. Pomoc je jednoduchá. Buď můžete přidat vhodný nebělicí sanitační prostředek, nebo zapojit páru.
  3. Perte podle barev Ručníky i ložní prádlo roztřiďte podle barev a do pračky dejte najednou jen podobné barvy. Zásadně neperte světlé s tmavými – hrozí, že se vzájemně obarví. Výsledkem tohoto omylu, který bohužel nejde zvrátit, by byly už po jediném vyprání mdlé, nehezké barvy, které nebudou ty původní ani trochu připomínat.Na barevné ručníky a ložní povlečení s potiskem nebo barevnými vzory použijte prací prášek nebo prací gel určený pro praní barevného prádla – detergent na bílé prádlo může obsahovat bělicí složku, která by barvy poškodila.
  4. Opatrně s aviváží Pokud budete dávat vyprané prádlo do sušičky, rozhodně použijte buď vonné kuličky, vonné kapesníčky nebo speciální vonné „hvězdičky“ do sušičky pro opakované použití. Aviváž je svou chemickou podstatou mastná. Zanáší filtr kondenzátoru sušičky, který se pak postupně mastnotou ucpává a znemožňuje efektivní sušení.
  5. Otočte naruby a zapněte Povlečení je dobré otočit na rubovou stranu a poté zapnout všechny zipy nebo knoflíky. Při rotacích bubnu se během praní někdy více textilií „naskládá“ do jednoho většího povlaku a pračka posléze nemůže prádlo správně rozložit v bubnu kvůli rovnováze a má potíže s odstřeďováním. Z důvodu bezpečnosti tak pak prádlo nemusí odstředit při nejvyšších požadovaných otáčkách.
  6. Nepřeplňujte pračku Přeplněná pračka neumožní prádlo dokonale vyprat. Prací prostředek a voda se u přeplněné pračky nemusejí absorbovat do všech vláken. Řiďte se pokyny výrobců. Při praní prádla z bavlny můžete využít plnou náplň, při praní z choulostivějších materiálů, například syntetického saténu, je vhodné se řídit tabulkami s kapacitou pro daný program, která je vždy nižší, než je maximální kapacita pračky.
  7. Nezapomínejte prádlo v bubnu Spousta z nás zapomíná vyprané prádlo v bubnu, kde čeká i dlouhé hodiny. Je pak zmačkané, hrubé a zatuchlé. Vlhké prostředí bez přístupu vzduchu je totiž doslova živnou půdou pro bakterie, škodlivé plísně a další patogeny, provázející hnilobný proces s typickým nelibým odérem. Přesně pro tyto situace je stvořená unikátní parní funkce FreshCare+, kterou mají jen pračky Whirlpool. Funguje tak, že pračky provzdušňují vyprané prádlo jemnou párou a v pravidelných intervalech otáčejí bubnem na obě strany až šest hodin po doprání. Prádlo tak zůstane svěží, měkké a nezmuchlané, dokud jej nevyjmete z pračky a nepověsíte na věšák nebo nevložíte do sušičky.

Jak pečovat o vlněné svetry?

Zdrpj informací: Whirpool


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

5 rad, jak zabezpečit motorku

5 rad, jak zabezpečit motorku

Autor: -ava-, Datum: 21. 3. 2023 16:00

Motorkářská sezona začíná a jako každý rok i letos čeká na některé majitele nepříjemné překvapení v…

5 jednoduchých způsobů, jak zamezit zbytečnému odpadu

5 jednoduchých způsobů, jak zamezit zbytečnému odpadu

Autor: -mav-, Datum: 21. 3. 2023 14:00

Světový den vody, který připadá na 22. března, v letošním roce klade důraz na změnu, která by měla…

3 důvody, proč skoncovat s balenými nápoji

3 důvody, proč skoncovat s balenými nápoji

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 19. 3. 2023 0:05

Dáváte pravidelně do nákupního košíku lahve se sycenou vodou či nápoji? Pak je nejvyšší čas…

Bambus: Malý zázrak přírody

Bambus: Malý zázrak přírody

Autor: Hana Lorencová, Datum: 14. 3. 2023 10:00

Bambus produkuje až o 35% více kyslíku než stromy a jeho kořeny hustě prorůstají v půdě a zabraňují…

5 tipů, jak podporovat „udržitelnost“

5 tipů, jak podporovat „udržitelnost“

Autor: -nic-, Datum: 13. 3. 2023 10:00

V posledních letech se čím dál tím více lidí zajímá o ekologické a přírodní produkty. Tyto výrobky…

Co se skrývá pod skořápkou?

Co se skrývá pod skořápkou?

Autor: -an-, Datum: 2. 3. 2023 10:00

Podestýlka, halový chov, bio či farmářské. Vyznat se v druzích vajec není jednoduché. Kromě původu…

Jak se stát mistrem zimního grilování

Jak se stát mistrem zimního grilování

Autor: redakce ve spolupráci s Davidem Bendou, Hornbach, Datum: 6. 2. 2023 10:00

Od jara do podzimu přípravě pokrmů kraluje grilování. Dobrot z venkovního grilu se ale nemusíte…

Aktualizujte své ložní prádlo

Aktualizujte své ložní prádlo

, Datum: 31. 1. 2023 20:11

Hrubší bavlna a len jsou skvělé na léto, ale na zimu je mnohem lepší flanel nebo mikroplyš! Vyměňte…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o 5 poukázek na boty barefoot

20. 3. 2023 15:00 autor -red-