Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
7 rad, jak správně prát ručníky a ložní prádlo
Whirpool
Domácnost

7 rad, jak správně prát ručníky a ložní prádlo

datum: 11. 11. 2022 15:00 autor: -an-
Pořídili jste si nové heboučké ručníky, které přesně ladí s vaší koupelnou? A do ložnice kvalitní povlečení s barevným potiskem? Možná jste měli štěstí a dostali jste jako dárek ložní prádlo z luxusního damašku s vytkávanými vzory z hedvábně leklých přízí. Poradíme, jak se o bytový textil správně starat, aby si dlouho uchoval svůj hebký povrch a intenzivní barvy.

Abeceda praní

  1. Před prvním použitím rozhodně prádlo vyperte Jak ručníky, tak ložní, ať už jsou z jakéhokoliv materiálu – bavlny, lyocelu nebo bambusu – musíte už před prvním použitím vyprat. Na textilních vláknech téměř jistě ulpěly chemické látky a impregnační oleje z výroby a ty by rozhodně vaší kůži neprospěly. Během používání perte ručníky aspoň jednou týdně, ložní po dvou, maximálně třech týdnech.
  2. Vysoké teploty nesvědčí barvám, nízké nezničí bakterie Způsob praní najdete na obalu, a měl by být i na našité etiketě na rubové straně výrobku. Zpravidla se doporučuje barevné prádlo prát na 40 °C. Vyšší teploty totiž uvolňují barviva z textilních vláken, takže rychle blednou. Bílé pak snese i 60 °C, pokud výrobce neuvádí něco jiného. Při opakovaném praní na nízkou teplotu ale nemusejí z prádla zmizet všechny bakterie, kvasinky a plísně. Pomoc je jednoduchá. Buď můžete přidat vhodný nebělicí sanitační prostředek, nebo zapojit páru.
  3. Perte podle barev Ručníky i ložní prádlo roztřiďte podle barev a do pračky dejte najednou jen podobné barvy. Zásadně neperte světlé s tmavými – hrozí, že se vzájemně obarví. Výsledkem tohoto omylu, který bohužel nejde zvrátit, by byly už po jediném vyprání mdlé, nehezké barvy, které nebudou ty původní ani trochu připomínat.Na barevné ručníky a ložní povlečení s potiskem nebo barevnými vzory použijte prací prášek nebo prací gel určený pro praní barevného prádla – detergent na bílé prádlo může obsahovat bělicí složku, která by barvy poškodila.
  4. Opatrně s aviváží Pokud budete dávat vyprané prádlo do sušičky, rozhodně použijte buď vonné kuličky, vonné kapesníčky nebo speciální vonné „hvězdičky“ do sušičky pro opakované použití. Aviváž je svou chemickou podstatou mastná. Zanáší filtr kondenzátoru sušičky, který se pak postupně mastnotou ucpává a znemožňuje efektivní sušení.
  5. Otočte naruby a zapněte Povlečení je dobré otočit na rubovou stranu a poté zapnout všechny zipy nebo knoflíky. Při rotacích bubnu se během praní někdy více textilií „naskládá“ do jednoho většího povlaku a pračka posléze nemůže prádlo správně rozložit v bubnu kvůli rovnováze a má potíže s odstřeďováním. Z důvodu bezpečnosti tak pak prádlo nemusí odstředit při nejvyšších požadovaných otáčkách.
  6. Nepřeplňujte pračku Přeplněná pračka neumožní prádlo dokonale vyprat. Prací prostředek a voda se u přeplněné pračky nemusejí absorbovat do všech vláken. Řiďte se pokyny výrobců. Při praní prádla z bavlny můžete využít plnou náplň, při praní z choulostivějších materiálů, například syntetického saténu, je vhodné se řídit tabulkami s kapacitou pro daný program, která je vždy nižší, než je maximální kapacita pračky.
  7. Nezapomínejte prádlo v bubnu Spousta z nás zapomíná vyprané prádlo v bubnu, kde čeká i dlouhé hodiny. Je pak zmačkané, hrubé a zatuchlé. Vlhké prostředí bez přístupu vzduchu je totiž doslova živnou půdou pro bakterie, škodlivé plísně a další patogeny, provázející hnilobný proces s typickým nelibým odérem. Přesně pro tyto situace je stvořená unikátní parní funkce FreshCare+, kterou mají jen pračky Whirlpool. Funguje tak, že pračky provzdušňují vyprané prádlo jemnou párou a v pravidelných intervalech otáčejí bubnem na obě strany až šest hodin po doprání. Prádlo tak zůstane svěží, měkké a nezmuchlané, dokud jej nevyjmete z pračky a nepověsíte na věšák nebo nevložíte do sušičky.

Jak pečovat o vlněné svetry?

Zdrpj informací: Whirpool


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Jak správně skladovat ovoce a zeleninu?

Jak správně skladovat ovoce a zeleninu?

Autor: -ket-, Datum: 30. 11. 2022 16:30

Více než 9 kilogramů. Tolik ovoce a zeleniny každý z nás ročně „zahodí“ do koše. Důvodů může být…

5 tipů, jak neplýtvat jídlem

5 tipů, jak neplýtvat jídlem

Autor: -gul-, Datum: 29. 11. 2022 10:30

Už naše babičky říkaly, že jídlo se nikdy nesmí vyhodit, a snažily se zužitkovat všechno, co měly…

Jak vybírat vánoční stromeček?

Jak vybírat vánoční stromeček?

Autor: -ava-, Datum: 27. 11. 2022 11:00

K atmosféře vánočních svátků patří vůně čerstvého jehličí. Nejintenzivněji voní jehličím právě…

Co je potřeba vědět, když chceme pronajímat byt?

Co je potřeba vědět, když chceme pronajímat byt?

Autor: -red-, Datum: 24. 11. 2022 15:00

Na dotazy čtenářů odpovídá Jan Škrabánek z portálu Bezrealitky.

Jak poznat podvodný e-shop?

Jak poznat podvodný e-shop?

Autor: redakce ve spolupráci s Martinem Vodičkou, ředitelem Soukromé střední školy výpočetní techniky (SSŠVT), Datum: 24. 11. 2022 10:00

Nakupování na internetu vyznává pět milionů Čechů. Za služby a zboží platí nejčastěji kartou on…

Vyměňte staré za nové a uspořte!

Vyměňte staré za nové a uspořte!

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 22. 11. 2022 0:05

Přestože lidé už v uplynulých měsících začali svou spotřebu krotit, konec roku jim otevírá další…

Originální a motivační dárek pro sportovce

Originální a motivační dárek pro sportovce

Autor: -mav-, Datum: 17. 11. 2022 15:00

Naplánujte si rok 2023 s pomocí olympijského vítěze Lukáše Krpálka!

Děti a mazlíčci vs. pokojovky aneb Jak vybrat rostliny pro bezpečný domov

Děti a mazlíčci vs. pokojovky aneb Jak vybrat rostliny pro bezpečný domov

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 15. 11. 2022 0:05

Kdo má židli, ten bydlí. A kdo má pokojovou rostlinu, bydlí ještě lépe. Zeleň místnost ozdobí a…