Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Zpestřete si jídelníček!
www.soyka.cz
Životní styl

Zpestřete si jídelníček!

datum: 19. 6. 2019 10:00 autor: Hana Lorencová
Sklouzli jste ve svém jídelníčku do zajetých kolejích? Kupujete stále ty stejné výrobky a připravujete pořád dokola několik oblíbených jídel? Zkuste to změnit – objevte pestré chutě sójových výrobků.

Sója patří mezi nejstarší kulturní plodiny. Pěstovala se v Číně už před více než pěti tisíci lety a podle císaře Šen-Nunga (2737 – 2697 př. n. l.) patřila mezi pět posvátných plodin (spolu s rýží, pšenicí, ječmenem a prosem). 

Proč zrovna sója?

Sójové produkty a polotovary na nás vykukují z regálů každého obchodu se zdravou výživou. A není se čemu divit. Sója má řadu zdravotních benefitů a je oblíbená především jako bohatý zdroj bílkovin, proto je například důležitou složkou jídelníčku vegetariánů a veganů.

Na rozdíl od masa a mléka neobsahuje živočišné tuky, které lékaři označují za jednoho z hlavních viníků tloustnutí a kardiovaskulárních chorob, jako jsou srdeční infarkt, mozková mrtvice, cukrovka apod. Není v ní ani cholesterol, který přispívá ke kornatění cév, jejich zužování a vzniku rizikových krevních sraženin. Naopak v sóji najdeme rostlinné steroly, které brzdí vstřebávání cholesterolu do krve.

Sójové mléko

Pokud chcete zdravě zpestřit svůj jídelníček, tak jsou sójové produkty správnou volbou. Na trhu je pestrá nabídka – mléka, jogurty, kefíry, majonézy, tofu, tempeh a další. Jídelníček si tak můžete ozvláštnit sójou velice snadno a nenápadně, stačí jen občas klasické kravské mléko, jogurt či majonézu nahradit sójovou variantou.

Sójové mléko se skvěle hodí například do ovesných kaší, koktejlů nebo ovocných smoothie. Pokud patříte mezi fanoušky pestrých chutí, tak oceníte i sójová mléka s příchutí vanilky, karobu nebo kardamomu.

Základem zdravého jídelníčku je pestrost a důraz na kvalitu potravin, proto i při výběru sójových výrobků vsaďte na kvalitní produkty z geneticky nemodifikovaných sójových bobů v BIO kvalitě.

Tip redakce

I při letní grilovačce oceníte benefity sóji. Horké letní počasí často odrazuje strávníky od skvělé chuti majonézy, hlavně z obav před salmonelou. Použijte proto sójovou majonézu, která neobsahuje vajíčka, ale jen rostlinné ingredience, jako jsou sójové boby BIO, slunečnicový olej BIO, vodu, jablečný ocet BIO, pšeničný sirup BIO, hořčičné semínko. Časté obavy z nepříjemných zažívacích problémů z vajíček v majonéze vás už nemusí trápit.

Řešením je například sójová majonéza Soyka od českého výrobce.

 

V nabídce má i řadu dalších produktů.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

10 tipů, jak rychle a snadno zhubnout

10 tipů, jak rychle a snadno zhubnout

Autor: -hal-, Datum: 6. 7. 2020 11:00
4 mýty o opalování

4 mýty o opalování

Autor: -an-, Datum: 1. 7. 2020 15:00
5 důvodů, proč si v létě dopřát saunu

5 důvodů, proč si v létě dopřát saunu

Autor: -an-, Datum: 1. 7. 2020 10:00