
Víte, že „modré“ světlo škodí očím?
Modré světlo představuje záření s nízkou vlnovou délkou a vysokou energií. Jeho přítomnost sama o sobě škodlivá není. Obsahuje ho i například sluneční světlo, které způsobuje, že je nebe modré a díky kterému se můžeme ráno přirozeně probouzet a večer zase usínat. Jenže modré světlo existuje rovněž v umělé podobě, která nám při jeho častém používání může pěkně uškodit.
Narušení biorytmu...
Modrá složka světla prochází naší rohovkou a čočkou a dostává se na sítnici. Když ho naše oči absorbují, dochází k potlačení tvorby melatoninu – hormonu, kvůli kterému se po západu slunce cítíme ospalí. To je sice výhodné během dne, kdy nejsme tolik unaveni, avšak večer už nikoliv.
Nadměrné ozařování modrým světlem vede k narušení přirozeného biorytmu a nepřispívá ani na kvalitě našeho spánku. Až tedy příště nebudete moct usnout, nemusíte hledat chybu jen ve třech šálcích černé kávy. Za nespavostí se může skrývat právě toto světlo.
Chytré telefony a novější notebooky dnes nabízejí speciální noční režim, který jas displeje elektronických zařízení podsvěcuje jiným spektrem barev, jež pro oči není tak škodlivé. Odborníci však stále před spaním doporučují vyhýbat se obrazovkám počítačů, televizorů i mobilům alespoň dvě hodiny před ulehnutím do postele.
...i zraku
Modré světlo ovlivňuje nejen lidský biorytmus, ale může mít také negativní důsledky na náš zrak. Na rozdíl od přirozeného modrého světla způsobují monitory a LED panely mnohonásobně větší záření než slunce. Studie dokládají, že denně nad obrazovkami vyzařujícími modré světlo strávíme klidně i déle než 10 hodin. A tento čas se každý rok prodlužuje.
Bohužel trendu nahrála do karet i pandemie a lockdown, kdy jsme denně byli obklopeni modrým světlem snad ze všech stran. Proto stále více lidí bojuje s bolestmi hlavy a očí, zhoršujícím se zrakem i rozmazaným viděním.
20-6-20
Protože v dnešním světě ale není prakticky možné, nepřijít do styku s modrým světlem chytrých technologií, je nutné oči chránit o to více. „Ideální variantou je samozřejmě pravidelná kontrola zraku u očního specialisty, lékaře nebo optometristy. Dbát i při práci s elektronikou o pohodu svých očí ale můžete také preventivně, třeba pravidlem 20-6-20, tedy provádět 20vteřinové přestávky s pohledem na předmět vzdálený alespoň 6 metrů vždy po 20 minutách práce, ” radí Martin Slaný, odborný oční garant optik Fokus.
Také jiné kroky mohou pomoci k úlevě zraku. Monitor by měl být od očí vzdálen alespoň na délku paže a my bychom na něj měli koukat z pohledu mírně dolů. Skvělou pomůckou jsou také umělé slzy, kapky do očí, které suché oči zvlhčují a zároveň hydratují.
Další možnosti ochrany
Další možností, jak zabránit nadbytečnému modrému záření, je používat také tzv. Bluefiltry, které se aplikují jako povrchová úprava na brýlové čočky. Výrobců na trhu je spousta, mezi stálice patří především špičkové japonské čočky Nikon, které mají více účinných řešení pro blokaci modrého světla, nebo značka Omega Optix s čočkami upravenými tak, aby škodlivé modré světlo účinně odrážely.
Zákazníkům ve věku mezi 25-45 lety jsou odborníky doporučovány také úlevové čočky. Ty pracují na principu prodloužení zrakové ostrosti při střídání pohledu na střední vzdálenosti a na blízko, čímž jednoduše řečeno ulevují přeostřování mezi těmito dvěma vzdálenostmi. Dlouhodobější práce na počítači pak oči mnohem méně namáhá.
Ať už se však rozhodnete jakkoliv, vždy je dobré obrátit se na očního specialistu, který vám odborně poradí s výběrem vhodných čoček, ať už pro pohodlnější práci s elektronikou, tak i pro možná řešení korekce vady zraku.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

5 bylin, které nakopnou mužské libido v andropauze aneb Zaměřeno na muže po 50
Autor: redakce ve spolupráci s gynekologem a sexuologem MUDr. Pavlem Turčanem,, Datum: 19. 5. 2025 0:05Jak dostat partnera do formy po padesátce? Pokles energie, horší soustředění, náladovost nebo…

PharmDr. Vladimír Finsterle: Zdraví je právo, ne luxus
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 8. 5. 2025 0:05Dostat se k lékaři? Pro někoho to může být mise na týdny dopředu, někdy i kvůli nedostatku…

3 běžní, ale nebezpeční parazité: Při nákaze hrozí těžké záněty mozku, deprese nebo poškození zraku
Autor: MUDr. Ludmila Mazylkinová, MOJE AMBULANCE, Datum: 6. 5. 2025 0:05S příchodem prvních teplejších dní si z vycházek do přírody můžeme domů přinést nezvaného hosta:…

Bechtěrevova nemoc: Tichý zánět, který ovlivňuje životy tisíců Čechů
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 2. 5. 2025 10:40Chronickými bolestmi zad a kloubů způsobenými Bechtěrevovou nemocí trpí podle odhadů až 2 % české…

Češi už před Velikonocemi sahají po trávicích enzymech
Autor: -red-, Datum: 17. 4. 2025 20:48Češi i před Velikonocemi sahají po přípravcích na problémy s trávením. Místo střídmosti při jídle…

Venku už svítí jarní sluníčko. Znamená to, že náš organismus už nepotřebuje doplňovat vitamin D?
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 11. 4. 2025 16:15Na otázky čtenářů odpovídá Mgr. Ondřej Pleskot, lékárník z Lékárna.cz.

Alergikům na jaře pomáhají čističky vzduchu
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 8. 4. 2025 7:30Pylová sezóna je pro mnoho lidí obdobím plným nepříjemných projevů, jako je rýma, slzení očí, kašel…

Berberin: Nový hit na hubnutí působí přímo na buňky v těle
Autor: PharmDr. Kamila Horníčková, specialistka na zdraví a přírodní medicínu v Lékárna.cz, Datum: 3. 4. 2025 9:40Před rokem o něm téměř nikdo nevěděl, dnes patří mezi nejprodávanější doplňky stravy. Berberin,…