Spermie ničí práce z domova i stres
Infekční onemocnění, která doprovází vysoké horečky, se vždy odráží na mužské plodnosti, protože dochází ke zhoršení kvality spermií. Stejně je tomu i v případě prodělání nemoci covid-19.
Méně spermií u více než třetiny mužů
To potvrzuje i studie publikovaná v magazínu EClinicalMedicine, která zkoumala vliv koronavirového onemocnění právě na mužskou plodnost.
Testy ukázaly, že u 39 % mužů, bylo po prodělání koronaviru možné pozorovat nízký počet spermií, přestože muži již zplodili přirozenou cestou alespoň jedno dítě.
V 61 % případů se pak ve spermatu prokázala přítomnost bílých krvinek, které zhoršují vlastnosti spermií.
Zhoršená spermatogeneze po prodělání nemoci však není trvalá. Hodnoty se dostávají do normálu zhruba po dvou až třech měsících. Správnou tvorbu spermií je možné podpořit i kvalitními doplňky stravy, jako je například Fertilan obsahující látky, pod jejichž vlivem dochází nejen ke zvýšení počtu spermií, ale i ke zlepšení jejich pohyblivosti.
Pozor na těsné slipy!
Na mužskou plodnost však nemá vliv jen prodělání nemoci covid-19, ale i další důsledky pandemie. Především je to změna životního stylu. Některé záležitosti nám mohou připadat banální, jako třeba způsob práce, ale přesto je třeba si dát na tyto faktory pozor.
Pokud muž musí pracovat z domova, je vhodné využít i pozitiva tohoto stavu a nosit pokud možno co nejpohodlnější a volnější prádlo, vyhýbat se těsným slipům a kalhotám.
Notebook na klíně
Lidé se v době pandemie masivně přesunuli na home office. V domácím prostředí však často nemají kvalitní pracovní podmínky. Běžně tak pracují místo u psacího stolu z křesla či gauče a mají přitom notebook položený na klíně.
Taková poloha může mít přímý vliv na mužskou plodnost. Notebook totiž zahřívá oblast podbřišku, čímž zhoršuje spermatogenezi. Tvorbu spermií negativně ovlivňují i stále vysílané signály notebooku při připojování se k sítím.
Kila navíc a cigarety
Zavřená sportoviště a omezení pohybu – tato opatření vedou k tomu, že Češi v posledním roce výrazněji přibírají na váze a mnozí i více kouří. Oba trendy mohou přispívat k neplodnosti u mužů.
Nadváha totiž způsobuje nerovnováhu hormonů, protože se v tukové tkáni tvoří estrogen. Vyšší hladina tohoto ženského hormonu má negativní dopad na tvorbu spermií. Stejný vliv má i kouření. Kuřáci mají méně pohyblivé spermie, což snižuje šanci na oplodnění vajíčka.
Stres a nedostatek spánku
Závažným projevem aktuální situace je pak dlouhodobý stres, který mnozí prožívají. Psychická nepohoda má přímý vliv na mnoho nemocí a může způsobovat i neplodnost. V důsledku obav se totiž zhoršuje kvalita spánku, který je klíčový pro tvorbu testosteronu.
Testosteron se v největší míře tvoří v noci, a to v nejhlubší fázi spánku. Pokud spí muž jen mělce, dochází ke snížení potřebné hladiny tohoto hormonu, což vede ke snížení plodnosti.
Proto pokud muži plánuji založení rodiny, měli by si dát pozor na uvedené důsledky pandemie koronaviru a snažit se dbát na zásady správné životosprávy. Díky tomu podpoří plodnost a posílí své zdraví.
MUDr. Pavel Turčan Gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan vystudoval obor všeobecné lékařství na lékařské fakultě Univerzity Karlovy Hradec Králové. Po studiu složil atestaci v oboru gynekologie a porodnictví prvního i druhého stupně a následně rovněž v oboru sexuologie. Dnes je zároveň členem mnoha odborných organizací, například Sexuologické společnosti, České společnosti pro menopauzu a andropauzu, České gynekologické a porodnické společnosti či Mezinárodní společnosti pro sexuální medicínu.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky
Oči potřebují hydrataci
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 14. 11. 2024 0:05Kratší dny a méně denního světla, chladné a větrné počasí, suchý vzduch ve vytápěných místnostech,…
Jaké jsou hlavní výhody používání sonického zubního kartáčku v porovnání s manuálním kartáčkem?
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 4. 11. 2024 0:05Na otázky čtenářů odpovídá Marie Zbořilová, DiS, dentální hygienistka, Oclean
Podzimní alergie útočí! Pomůže prevence
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 1. 11. 2024 15:45Podzim je nejen časem slábnoucí intenzity slunečních paprsků a zlátnoucího listí, ale také dobou,…
7 každodenních drobností, kterými nevědomky škodíte svým očím
Autor: Petra Průchová, oprometristka Lentiamo, Datum: 30. 10. 2024 0:05Mnutí očí, prošlá kosmetika, špatné osvětlení a další na první pohled neškodné návyky mohou škodit…
Co nevíme o žloutence C aneb 7 mýtů, které mohou škodit její diagnostice
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 23. 10. 2024 0:05Hepatitida C (HCV) je obklopena řadou polopravd. Není to totiž jenom nemoc narkomanů, většina…
Jak poradenská linka pomáhá v situaci, kdy nám odchází blízký člověk? A pro koho je tato linka určena?
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 17. 10. 2024 0:05Na otázky čtenářů odpovídá Hana Haráková, zakladatelka a předsedkyně správní rady Nadačního fondu…
Světový den zraku se letos zaměřuje na zdraví očí u dětí a dospívajících: Ohrožuje je nedostatečná péče i digitální zařízení
Autor: redakce ve spolupráci s oční klinikou NeoVize, Datum: 10. 10. 2024 0:05Každoročně si v říjnu připomínáme Světový den zraku, jehož cílem je upozornit, jak stěžejní vliv na…
Ostrý zrak umožňuje aktivní život i po sedmdesátce
Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Šárkou Skorkovskou, primářkou Oční kliniky NeoVize Brno, Datum: 1. 10. 2024 12:00Každoročně si 1. října připomínáme Mezinárodní den seniorů. Aby mohli lidé žít aktivně i v…