Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
10 omylů a mýtů o ledvinách
Freepik, drobotdean
Životní styl / Zdraví

10 omylů a mýtů o ledvinách

datum: 23. 2. 2023 10:00 autor: MUDr. Jiří Vlasák, primář dialyzačního střediska Fresenius Medical Care v Sokolově
O onemocnění ledvin existuje spousta mylných informací. Podívejme se na ty nejčastější.

Jak mít zdravé ledviny?

  1. V naší rodině nikdo problémy s ledvinami neměl, tak proč právě já? Většina ledvinných onemocnění není dědičná. Dědí se spíše špatné návyky a špatná životospráva, což může vést k chorobám spojeným s postižením ledvin – diabetes, vysoký krevní tlak, ledvinové kameny apod. Zdraví rodiče a sourozenci nejsou zárukou našeho zdraví, a to včetně zdraví našich ledvin.
  2. Ledviny mě nikdy nebolely, tak nemohou být nemocné. Ledviny mají minimální množství nervových zakončení, proto samotné ledviny prakticky nebolí. Bolesti v oblasti ledvin se týkají obvykle pohybového aparátu (ischias), vývodných cest močových – pánvička, močovod (zánět, močové kameny apod.), vzácně souvisí s tlakem na vazivové pouzdro ledvin při akutním zánětu ledvin. Velká část i vážně nemocných pacientů s onemocněním ledvin žádné zjevné obtíže nemá. Zásadním je prevence – jednoduché laboratorní vyšetření hladiny kreatininu v séru. Vyšetření plně hradí všechny zdravotní pojišťovny. Frekvence laboratorních kontrol se odvíjí od rizikového skóre (věk, přidružené choroby) a stupně postižení ledvin (zkratka CKD).
  3. Močím normálně a v dostatečném množství, tak mi ledviny fungují dobře. Zástava močení je příznakem závažné poruchy ledvin nebo močových cest. Normální ani velké množství moči však není vždy zárukou dobré funkce ledvin. Velké procento nemocných s pokročilým selháním ledvin močí zcela „normálně“. Lze si to zjednodušeně představit tak, že tito nemocní vylučují jen určitý objem tekutin, v moči však nejsou obsaženy ony „škodlivé“ látky, kterých se tělo potřebuje zbavit.
  4. Soused si „propil ledviny“, to má z toho „vysedávání v hospodě“. Alkoholické nápoje nejsou jedinou příčinou poškození ledvin, pokud nedošlo také k poškození jater. Z hlediska funkce ledvin je alkohol látkou, která může způsobit dehydrataci navozením velkého množství moči, ale přímé toxické poškození nezpůsobuje. Přiměřenou konzumaci alkoholických nápojů (mimo destilátů) obvykle nefrolog nezakazuje.
  5. Mám jít na vyšetření ledvin – k neurologovi, urologovi nebo nefrologovi? Nefrologie se zabývá onemocněním ledvin (nephros = ledvina). V konečných stadiích selhávání ledvin nefrolog připravuje pacienty na transplantaci ledviny nebo některou z možností náhrady ledvinné funkce – peritoneální dialýza nebo hemodialýza. Urologie patří mezi chirurgické obory a zabývá se převážně vývodnými cestami ledvin. Neurolog se pak zabývá onemocněním nervového systému.
  6. Čím více piji, tím lépe. Správný pitný režim je pro zdraví ledvin důležitý. Pít bychom ovšem neměli málo, ale ani moc. Zdravý člověk by měl vypít v průměru dva až tři litry vody denně. Záleží na jeho váze, životním stylu i pohybové aktivitě. Obecně lze říci, že by dospělý člověk měl vypít asi 20 až 40 mililitrů tekutin na jeden kilogram tělesné hmotnosti za den. Nadměrné množství tekutin nabourává rovnováhu vnitřního prostředí, především dochází ke snížení hladiny sodíku. Příznakem převodnění (například u kardiaků) může být bolest hlavy, vyšší krevní tlak, nevolnost, zvracení nebo otoky. U nemocných s onemocněním ledvin je důležitá kontrola tělesné hmotnosti a krevního tlaku ideálně samotným pacientem (selfmonitoring).
  7. Když mě bolí záda, jde o ledviny. Vzhledem k anatomickému umístění ledvin v oblasti bederní páteře, může být někdy těžké odlišit bolest zad od bolesti ledvin. Bolest vycházející z ledvin se obvykle objevuje pod hrudním košem ze strany páteře. Lze ji také pociťovat jako bolest přicházející z hloubky uvnitř těla. Může se objevit na jedné nebo obou stranách těla v závislosti na tom, zda je postižena pouze jedna ledvina nebo obě. Že se jedná o problém s ledvinami mohou naznačit další doprovodné příznaky, jako například zakalená nebo krvavá moč, bolestivé močení, přetrvávající potřeba močit, nevolnost, zvracení, zácpa nebo průjem, ale také horečka, závratě nebo únava.
  8. Každý diabetik přijde časem o ledviny. Ne každé poškození ledvin u diabetiků musí mít primární příčinu v cukrovce. Příčinou mohou být opakované záněty močových cest, které jsou u diabetiků poměrně časté, stejně jako hypertenze nebo ateroskleróza. K úplnému selhání ledvin dochází asi u 30 procent pacientů s cukrovkou I. typu a 10 až 40 procent diabetiků II. typu1. Některé skupiny populace, například Afroameričané či Hispánci, jsou k němu náchylnější než Evropané. Některá nová antidiabetika jsou nadějí pro pacienty se sníženou ledvinnou funkcí. Poslední výzkumy ukázaly, že významně oddalují selhání ledvin u diabetiků II. typu (a překvapivě i u nediabetického poškození ledvin). Kompenzace diabetu a krevního tlaku je však stále zásadním opatřením pro stabilizaci ledvinné funkce u všech typů poškození ledvin.
  9. Jediným řešením při onemocnění ledvin je dialýza. Není pravda, že dialýzu potřebuje každý pacient s onemocněním ledvin. Onemocnění ledvin je progresivní nemoc – zhoršuje se tedy postupně a v raných stádiích se jeho postup zpomaluje dietou (s omezením bílkovin a soli) a pomocí léků. Správně volenou terapií v rukách odborníka – nefrologa – je u řady lidí možné rozvoj onemocnění zpomalit a užívat si plnohodnotný život. Proto je důležitá včasná diagnóza a rychlé zahájení léčby. Dialýza nebo transplantace přichází na řadu v případě selhání ledvin.
  10. Léčba na dialyzačním středisku je „na doživotí“. Pokud ledviny definitivně vypovědí svou funkci, naše krev musí být filtrována prostřednictvím pravidelných dialyzačních procedur. Znamená to dojíždění zpravidla třikrát týdně na čtyř až pětihodinovou léčbu na dialyzační středisko. Někteří pacienti se ale po konzultaci s nefrologem rozhodnou pro domácí léčbu peritoneální dialýzou nebo domácí hemodialýzou a na kontrolu k nefrologovi dojíždí pouze jedenkrát měsíčně. Alternativou dialyzační léčby je pak transplantace ledviny. Ta však pro některé pacienty není vhodná a zařazení na čekací listinu pro transplantaci probíhá v úzké spolupráci s transplantačními centry,

Mohu zánět močových cest ovlivnit i díky jídelníčku? Které potraviny nebo nápoje bych do něj měla zařadit?

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

10 x o krevní plazmě

10 x o krevní plazmě

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 27. 3. 2023 0:05

Krevní plazma je složka krve, která koluje v cévách každému z nás. Jde o velmi vzácnou tekutinu,…

Inkontinence není jen problémem našich babiček

Inkontinence není jen problémem našich babiček

Autor: -as-, Datum: 16. 3. 2023 10:00

Mnoho lidí považuje inkontinenci za problém zejména starších žen. Únik moči se ale týká až 25 % žen…

Jak si užít jaro bez rýmy a oteklých očí?

Jak si užít jaro bez rýmy a oteklých očí?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 11. 3. 2023 11:00

Když se sezóna chřipek a nachlazení konečně chýlí ke konci, je to pro mnohé jako světlo na konci…

6 očních vad, které ubírají na kráse

6 očních vad, které ubírají na kráse

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Pavlem Stodůlkou, přednostou sítě očních klinik Gemini, Datum: 9. 3. 2023 10:00

Šilhání, popraskané žilky, kruhy pod očima nebo povislá víčka – vady na kráse, které ale mohou…

Alergici, pozor!

Alergici, pozor!

Autor: Hana Lorencová, Datum: 1. 3. 2023 0:05

Louky sice ještě nerozkvetly a auta nepokrývá žlutý poprašek, pylová sezóna už ale začala. První…

Úrazy na ledu: Kdy je lepší navštívit dřív fyzioterapeuta než chirurga?

Úrazy na ledu: Kdy je lepší navštívit dřív fyzioterapeuta než chirurga?

Autor: redakce ve spolupráci s Mgr. Ivou Bílkovou, hlavní fyzioterapeutkou FYZIOkliniky, Datum: 9. 2. 2023 0:05

V ordinacích fyzioterapeutů s mrazem přibývá vyvrtnutých kotníků, natržených vazů a šlach,…

Kryokomora: Mrazivá terapie pro imunitu, omlazení i dobrou náladu

Kryokomora: Mrazivá terapie pro imunitu, omlazení i dobrou náladu

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 8. 2. 2023 0:05

Zalézt si na čtvrt hodiny do sauny při teplotě 100 stupňů Celsia už považujeme za něco normálního.…

Když antibiotika nepomáhají: Rezistentní bakterie zabíjejí

Když antibiotika nepomáhají: Rezistentní bakterie zabíjejí

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Helenou Žemličkovou, Ph.D., vedoucí Národní referenční laboratoře pro antibiotika, Datum: 7. 2. 2023 0:05

Každý rok zemře v celé Evropě 35 000 lidí na následky antibiotické rezistence. Vzhledem k četnosti…

Tip šéfredaktorky

SOUTĚŽ o přírodní doplnky stravy JOALIS – ACTIV-COL s laktobacily

30. 3. 2023 9:30 autor -mav-