Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
10 omylů a mýtů o ledvinách
Freepik, drobotdean
Životní styl / Zdraví

10 omylů a mýtů o ledvinách

datum: 23. 2. 2023 10:00 autor: MUDr. Jiří Vlasák, primář dialyzačního střediska Fresenius Medical Care v Sokolově
O onemocnění ledvin existuje spousta mylných informací. Podívejme se na ty nejčastější.

Jak mít zdravé ledviny?

  1. V naší rodině nikdo problémy s ledvinami neměl, tak proč právě já? Většina ledvinných onemocnění není dědičná. Dědí se spíše špatné návyky a špatná životospráva, což může vést k chorobám spojeným s postižením ledvin – diabetes, vysoký krevní tlak, ledvinové kameny apod. Zdraví rodiče a sourozenci nejsou zárukou našeho zdraví, a to včetně zdraví našich ledvin.
  2. Ledviny mě nikdy nebolely, tak nemohou být nemocné. Ledviny mají minimální množství nervových zakončení, proto samotné ledviny prakticky nebolí. Bolesti v oblasti ledvin se týkají obvykle pohybového aparátu (ischias), vývodných cest močových – pánvička, močovod (zánět, močové kameny apod.), vzácně souvisí s tlakem na vazivové pouzdro ledvin při akutním zánětu ledvin. Velká část i vážně nemocných pacientů s onemocněním ledvin žádné zjevné obtíže nemá. Zásadním je prevence – jednoduché laboratorní vyšetření hladiny kreatininu v séru. Vyšetření plně hradí všechny zdravotní pojišťovny. Frekvence laboratorních kontrol se odvíjí od rizikového skóre (věk, přidružené choroby) a stupně postižení ledvin (zkratka CKD).
  3. Močím normálně a v dostatečném množství, tak mi ledviny fungují dobře. Zástava močení je příznakem závažné poruchy ledvin nebo močových cest. Normální ani velké množství moči však není vždy zárukou dobré funkce ledvin. Velké procento nemocných s pokročilým selháním ledvin močí zcela „normálně“. Lze si to zjednodušeně představit tak, že tito nemocní vylučují jen určitý objem tekutin, v moči však nejsou obsaženy ony „škodlivé“ látky, kterých se tělo potřebuje zbavit.
  4. Soused si „propil ledviny“, to má z toho „vysedávání v hospodě“. Alkoholické nápoje nejsou jedinou příčinou poškození ledvin, pokud nedošlo také k poškození jater. Z hlediska funkce ledvin je alkohol látkou, která může způsobit dehydrataci navozením velkého množství moči, ale přímé toxické poškození nezpůsobuje. Přiměřenou konzumaci alkoholických nápojů (mimo destilátů) obvykle nefrolog nezakazuje.
  5. Mám jít na vyšetření ledvin – k neurologovi, urologovi nebo nefrologovi? Nefrologie se zabývá onemocněním ledvin (nephros = ledvina). V konečných stadiích selhávání ledvin nefrolog připravuje pacienty na transplantaci ledviny nebo některou z možností náhrady ledvinné funkce – peritoneální dialýza nebo hemodialýza. Urologie patří mezi chirurgické obory a zabývá se převážně vývodnými cestami ledvin. Neurolog se pak zabývá onemocněním nervového systému.
  6. Čím více piji, tím lépe. Správný pitný režim je pro zdraví ledvin důležitý. Pít bychom ovšem neměli málo, ale ani moc. Zdravý člověk by měl vypít v průměru dva až tři litry vody denně. Záleží na jeho váze, životním stylu i pohybové aktivitě. Obecně lze říci, že by dospělý člověk měl vypít asi 20 až 40 mililitrů tekutin na jeden kilogram tělesné hmotnosti za den. Nadměrné množství tekutin nabourává rovnováhu vnitřního prostředí, především dochází ke snížení hladiny sodíku. Příznakem převodnění (například u kardiaků) může být bolest hlavy, vyšší krevní tlak, nevolnost, zvracení nebo otoky. U nemocných s onemocněním ledvin je důležitá kontrola tělesné hmotnosti a krevního tlaku ideálně samotným pacientem (selfmonitoring).
  7. Když mě bolí záda, jde o ledviny. Vzhledem k anatomickému umístění ledvin v oblasti bederní páteře, může být někdy těžké odlišit bolest zad od bolesti ledvin. Bolest vycházející z ledvin se obvykle objevuje pod hrudním košem ze strany páteře. Lze ji také pociťovat jako bolest přicházející z hloubky uvnitř těla. Může se objevit na jedné nebo obou stranách těla v závislosti na tom, zda je postižena pouze jedna ledvina nebo obě. Že se jedná o problém s ledvinami mohou naznačit další doprovodné příznaky, jako například zakalená nebo krvavá moč, bolestivé močení, přetrvávající potřeba močit, nevolnost, zvracení, zácpa nebo průjem, ale také horečka, závratě nebo únava.
  8. Každý diabetik přijde časem o ledviny. Ne každé poškození ledvin u diabetiků musí mít primární příčinu v cukrovce. Příčinou mohou být opakované záněty močových cest, které jsou u diabetiků poměrně časté, stejně jako hypertenze nebo ateroskleróza. K úplnému selhání ledvin dochází asi u 30 procent pacientů s cukrovkou I. typu a 10 až 40 procent diabetiků II. typu1. Některé skupiny populace, například Afroameričané či Hispánci, jsou k němu náchylnější než Evropané. Některá nová antidiabetika jsou nadějí pro pacienty se sníženou ledvinnou funkcí. Poslední výzkumy ukázaly, že významně oddalují selhání ledvin u diabetiků II. typu (a překvapivě i u nediabetického poškození ledvin). Kompenzace diabetu a krevního tlaku je však stále zásadním opatřením pro stabilizaci ledvinné funkce u všech typů poškození ledvin.
  9. Jediným řešením při onemocnění ledvin je dialýza. Není pravda, že dialýzu potřebuje každý pacient s onemocněním ledvin. Onemocnění ledvin je progresivní nemoc – zhoršuje se tedy postupně a v raných stádiích se jeho postup zpomaluje dietou (s omezením bílkovin a soli) a pomocí léků. Správně volenou terapií v rukách odborníka – nefrologa – je u řady lidí možné rozvoj onemocnění zpomalit a užívat si plnohodnotný život. Proto je důležitá včasná diagnóza a rychlé zahájení léčby. Dialýza nebo transplantace přichází na řadu v případě selhání ledvin.
  10. Léčba na dialyzačním středisku je „na doživotí“. Pokud ledviny definitivně vypovědí svou funkci, naše krev musí být filtrována prostřednictvím pravidelných dialyzačních procedur. Znamená to dojíždění zpravidla třikrát týdně na čtyř až pětihodinovou léčbu na dialyzační středisko. Někteří pacienti se ale po konzultaci s nefrologem rozhodnou pro domácí léčbu peritoneální dialýzou nebo domácí hemodialýzou a na kontrolu k nefrologovi dojíždí pouze jedenkrát měsíčně. Alternativou dialyzační léčby je pak transplantace ledviny. Ta však pro některé pacienty není vhodná a zařazení na čekací listinu pro transplantaci probíhá v úzké spolupráci s transplantačními centry,

Mohu zánět močových cest ovlivnit i díky jídelníčku? Které potraviny nebo nápoje bych do něj měla zařadit?

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Dovolená bez zdravotních karambolů

Dovolená bez zdravotních karambolů

Autor: redakce v spolupráci s MUDr. Ludmilou Mazylkinovou, MOJE AMBULANCE, Datum: 12. 7. 2024 0:05

Dovolená u moře skýtá nepřeberně zážitků: koupání ve sluncem zalitých mořských vlnách, výlety k…

Klíšťata opět „na lovu“

Klíšťata opět „na lovu“

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Kateřinou Šédovou, Loono, Datum: 9. 7. 2024 0:05

Česko je v současné době zemí s nejvyšším počtem případů klíšťové encefalitidy v celé Evropské unii…

Co má obsahovat prázdninová lékárnička?

Co má obsahovat prázdninová lékárnička?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 8. 7. 2024 0:05

Právě přichází všemi očekávané období léta a s ním spojený čas prázdnin a dovolených. Všichni už se…

Zdravé opalování aneb Jak si užít slunce a zůstat v bezpečí?

Zdravé opalování aneb Jak si užít slunce a zůstat v bezpečí?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 7. 7. 2024 0:05

Sluneční paprsky jsou zdrojem vitaminu D, který nám dodává energii i radost. Abychom si však užili…

Jak vybírat maso na grilování?

Jak vybírat maso na grilování?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 3. 7. 2024 0:05

Léto je oblíbeným obdobím grilování stejně tak opékání buřtů. Během letních „gastro radovánek“ je…

Zajímavosti o dětském zraku

Zajímavosti o dětském zraku

Autor: Jakub Odcházel, optometrista a vedoucí optik Lentiamo, Datum: 30. 6. 2024 0:05

Dětský zrak je fascinující oblastí a v mnoha ohledech se liší od zraku dospělých. Mohou děti nosit…

60 procent Čechů nad 50 let přiznává problémy se zažíváním

60 procent Čechů nad 50 let přiznává problémy se zažíváním

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 23. 6. 2024 0:12

Vlivu střevní mikrobioty na lidské zdraví se právem dostává stále větší pozornosti. Střeva kromě…

9 tipů, jak si užít letní dovolenou nebo tábor, i když máte alergie

9 tipů, jak si užít letní dovolenou nebo tábor, i když máte alergie

Autor: Michal Závacký, odborník na alergie a šéfredaktor portálu ProAlergiky.cz, Datum: 5. 6. 2024 0:05

V domácích podmínkách si alergici často dokáží vytvořit prostředí a rutiny, díky kterým…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o krmivo pro kočky

12. 7. 2024 14:57 autor -red-